Başkası adına kayıtlı telefon hattını kullananlara 1 yıl süre

Bu konuyu okuyanlar

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Başkası adına kayıtlı telefon hattını kullananlar 1 Ekim 2013 tarihine kadar kullandıkları hattı üzerlerine alabilecek

baskasi-adina-kayitli-telefon-hattini-kullananlara-1-yil-sure-2697802.Jpeg

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkaları adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanıdı.

BTK’dan alınan bilgiye göre, mobil telefon hizmetlerini kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmaksızın kullananların, söz konusu hatları kendi üzerlerine kaydettirmeleri için gerekli abonelik işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan ”Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” kurul kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe konuldu.

Yeni uygulamaya göre, başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananlar 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden kendi adlarına kaydettirebilecek. Bu süre içinde başvuru yapıp telefon hattını üzerlerine alanlar aynı SIM kart ve numarayla telefon hatlarını kullanmaya devam edebilecek.

Kullanıcıların hatları kendi üzerlerine kaydettirebilmeleri için gerekli vergi ve harç gibi masraflar GSM işletmecileri tarafından karşılanacak.

Söz konusu telefon hatlarının eski abonelerine de kullanıcı adına yapılan bu kayıt işlemine itiraz hakkı tanındı. Ancak 1 Ekim 2014 tarihine kadar itiraz etmeyen eski abonelerin telefon hattı üzerindeki hakları ortadan kalkacak.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/bask...i/ekonomidetay/09.10.2012/1609058/default.htm

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Taahhüt dediği ne yav?

İyi oldu dedim hattı üzerime alırım dedim ama taahhüt falan varsa no no no.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
@__kadıköyRAP__ , @cobra11

Taahhütname
; Kendi nam ve hesabına bir gerçek kişiye veya tüzel kişiye karşı sözleşmeli veya sözleşmesiz bir işin yapılmasının veya bir şeyin tesliminin yüklenilmesi belgesi.

Yani bu hat benimdir arkadaş.

Arkadaş daha bir kaç gün önce faturalı hattı üzerine aldırdı ve osu busu derken 100TL'ye yakın masraf çıktı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
oha... 100TL mi? yeni hat almak bedava... niye yeni hat almamış ki?

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bir sürü ıvır zıvır vergi masraf çıkarmasalar tabiki geçeriz yoksa olmaz.

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
benim hat amcaogluna kayıtlı üzerime almasam kapanacak mı şimdi

benim hat amcaogluna kayıtlı üzerime almasam kapanacak mı şimdi

Alnair Alsad

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Öyle de böyle de hattımı kendi üzerime almayı düşünüyordum zaten... Harekete geçeyim artık.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
2 senedir kendi üzerime hattım :)

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Uygulama tam olarak nasıl işliyor acaba? Bir bakmışsın senin hat başkasının eline geçivermiş. Olur mu olur. Uğraş dur sonra.

Acaba istediğin bir numarayı ben kullanıyorum bunu deyip alabilir miyiz? :devil:

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ben X şahsının adına numara kullanıyorum diyelim. Kim nasıl anlayacak?

Köntürlü hatlarda herhangi bir takip söz konusu değil ki. Hadi faturalar tamam, alırken bir kere çeteleni çıkartıyorlar, adresine adına fatura geliyor ama kontörlüler öyle değil. Aldın bitti daha kimse seni takip edemiyor.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ben X şahsının adına numara kullanıyorum diyelim. Kim nasıl anlayacak?

Köntürlü hatlarda herhangi bir takip söz konusu değil ki. Hadi faturalar tamam, alırken bir kere çeteleni çıkartıyorlar, adresine adına fatura geliyor ama kontörlüler öyle değil. Aldın bitti daha kimse seni takip edemiyor.

Hat alırken kimlik ve TC kimlik numaranı verdiğinden adresine kadar biliniyor. Açık satılan hatlar işleri iyice karıştırdı. Artık açık hat satmak yasak.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Hat alırken kimlik ve TC kimlik numaranı verdiğinden adresine kadar biliniyor. Açık satılan hatlar işleri iyice karıştırdı. Artık açık hat satmak yasak.

75 milyon insanın en az 20-30 milyonunun sistemde adresleri yanlıştır.
Ayrıca en az 2-5 milyon insanın yaşadığına dair bir işlem yoktur Türkiye 'de.

TC kimlik nodan sen ben takip edilebiliriz, bir çok kişi yi TC kimlik ile takip edemezsin.

Ay Parçası

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
benim üzerime 2 tane kayıtlı faturalı hat var birini ben diğerini annem kullanıyo acaba bir sıkıntı olur mu?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Aile içinde bir sıkıntı olamaz.
Yüzbinlerce aile çoluğuna çocuğuna, annesine babasına hat alıyor.
Bu gayet normal.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
75 milyon insanın en az 20-30 milyonunun sistemde adresleri yanlıştır.
Ayrıca en az 2-5 milyon insanın yaşadığına dair bir işlem yoktur Türkiye 'de.

TC kimlik nodan sen ben takip edilebiliriz, bir çok kişi yi TC kimlik ile takip edemezsin.

Adrese dayalı nüfus sistemi bu gibi takip olayları için yapıldı. Bir eve taşındığında önce eski kiracının evden kaydını aldırıp yeni adresine kayıt ettirmesi gerekiyor. Benim gördüğüm bu öyle böyle işliyor. Ama dediğin gibi kaçak göçeklere pek bir şey yapılamaz.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Adrese dayalı nüfus sistemi bu gibi takip olayları için yapıldı. Bir eve taşındığında önce eski kiracının evden kaydını aldırıp yeni adresine kayıt ettirmesi gerekiyor. Benim gördüğüm bu öyle böyle işliyor. Ama dediğin gibi kaçak göçeklere pek bir şey yapılamaz.

İşte sen ben yapıyoruz hocam bunu. Devletten korkmayani kaçağı göçeği olmayan insna yapıyor.

Bir yere bombalı saldırı yapılıyor, emri kim verdi? Tetiğe kim bastı? Kabloyu kim temin etti? İntaharcıyı kim getirdi oraya? Hepsini adına soyadına kadar buluyorlar.

Adrese dayalı sistem çalışsa hiç terörist diye birşey olurmu :)
Ensesinden yakaladığı gibi içeri atar zaten adamı.

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION]

sordum avea bayisine müşteri hizmetlerine sormamı ordan yardımcı olacaklarını söyledi.
sonra müşteri hizmetlerini aradım dedim "hattım açık hattı kendi üstüme almak istiyorum, ne yapmam gerekir" dedim. bana "ne kadardır bu hattı kullanıyosunuz diye sordu"(sanırım yeterli koşul bu) 5-6 sene oldu dedim. daha sonra tamam dedi. bir fax numarası verdi bu numaraya isteğinizi net bir şekilde belli eden bir dilekçe ve arkalı önlü kimlik fotokopisini göndermemi söyledi. Gönderdikten bi kaç saat sonra arayın işleminizi gerçekleştirelim dedi.
fax ı göndermedim daha, haftaya gönderirim sanırım. bakalım ne olacak.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
@__kadıköyRAP__

sordum avea bayisine müşteri hizmetlerine sormamı ordan yardımcı olacaklarını söyledi.
sonra müşteri hizmetlerini aradım dedim "hattım açık hattı kendi üstüme almak istiyorum, ne yapmam gerekir" dedim. bana "ne kadardır bu hattı kullanıyosunuz diye sordu"(sanırım yeterli koşul bu) 5-6 sene oldu dedim. daha sonra tamam dedi. bir fax numarası verdi bu numaraya isteğinizi net bir şekilde belli eden bir dilekçe ve arkalı önlü kimlik fotokopisini göndermemi söyledi. Gönderdikten bi kaç saat sonra arayın işleminizi gerçekleştirelim dedi.
fax ı göndermedim daha, haftaya gönderirim sanırım. bakalım ne olacak.

Taahhütle ilgili birşey söylemedi mi hocam.

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vodafone forumda mod olan biri şöyle diyor:

"Öncelikle kullanılan hattın devir alınması gibi bir zorunluluk bulunmuyor fakat herkesin kendi adına olan hattı kullanması gerekmektedir. İşlemde devir ücreti alınmamakta olup hat devir alındığında yeni tesis hat olarak ele alınarak 37 TL ilk abonelik Özel İletişim Vergisi (3.08 TL x 12) ve 14.56 TL TK Ruhsat Ücreti (1.21 TL x 12) alınmaktadır. Ayrıca, Telekomünikasyon Kurumu (Telsiz Kullanım) Kullanım Ücreti; GSM aboneliğinin devam ettiği müddet boyunca 1.21 TL olarak faturana tahakkuk eder. " Alıntı: http://forum.vodafone.com.tr/t5/Gün...sı-adına-hat-kullananlara-iyi-haber/m-p/47382
[MENTION=71554]cobra11[/MENTION]
size bu ücretlerden bahsedildi mi?

sece02

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o tahattür olayında bende takılı kaldım. bir avea bayisine gidip sormak gerek. neyin taahhüt ü bu?
Merhaba,
Şimdi vodafone müşteri hizmetlerini aradım.
Kullanıcılar 1 kereye mahsus olmak üzere açık hat işleminden yararlanıp telefonu üzerlerine alabiliyorlarmış.
Ben birazdan gidip yapacağım işlemi.
Akşama detayını anlatırım size
Sevgi ve saygı ile...

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
ben müşteri hizmetlerine dilekçe gönderdim. sonra mesaj geldi işleminiz için müşteri hizmetlerini arayınız diye. sonra aradım müşteri temsilcimiz yanlış bilgi vermiş yok böyle birşey dendi. bende "bunu dinleyen teknik ekibin Allah belasını versin" dedim kapattım.. :/

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Avea nın müşteri hizmetleri rezalet.
Ne yapacaksanız şubeye gidin işleminizi yaptırın elinize yapılan işleme dair mutlaka yazılı belge olsun.

Biz şirket hattını kapattık. Açık ve net şekilde kapatın dedik, 1dk sonra telefon kapandı.
Yaklaşık 1 sene boyunca telefon askıya alınmış, 1 sene sonra yine 60-70-80 garip garip faturalar gelmeye başladı.
Şikayet ettik tekrar böyle böyle şöyle şöyle,yok efendim siz telefonu kapattırmamışsınz askıya almışsınız vs dediler...
2. şikayetten sonra 2-3 ay boyunca aylık 3-5TL askıya alma ücreti geldi sürekli.
Bu ay yine 75Tl falan fatura geldi :)

Hat yok zaten. En az 15-16 aydır hiç bir telefona takılmamıştır.
Defalarca kez hattı kapatın dememize rağmen hattımız halen açık birde utanmadan 300-500TL de fatura parası istiyorlar kullanılmayan telefona.

sece02

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avea nın müşteri hizmetleri rezalet.
Ne yapacaksanız şubeye gidin işleminizi yaptırın elinize yapılan işleme dair mutlaka yazılı belge olsun.

Biz şirket hattını kapattık. Açık ve net şekilde kapatın dedik, 1dk sonra telefon kapandı.
Yaklaşık 1 sene boyunca telefon askıya alınmış, 1 sene sonra yine 60-70-80 garip garip faturalar gelmeye başladı.
Şikayet ettik tekrar böyle böyle şöyle şöyle,yok efendim siz telefonu kapattırmamışsınz askıya almışsınız vs dediler...
2. şikayetten sonra 2-3 ay boyunca aylık 3-5TL askıya alma ücreti geldi sürekli.
Bu ay yine 75Tl falan fatura geldi :)

Hat yok zaten. En az 15-16 aydır hiç bir telefona takılmamıştır.
Defalarca kez hattı kapatın dememize rağmen hattımız halen açık birde utanmadan 300-500TL de fatura parası istiyorlar kullanılmayan telefona.
Merhaba,
Size sistem tarafından gelen telefonlardaki hiç bir şeyi onaylıyorum demeyeceksiniz.
Eğer telefonda onaylamak zorunda kalırsanız onayladığınız şey sorulduğunda ne onaylıyorsanız mutlaka o cümleyi sizde yüksek sesle tekrar ederek cümlenin hemen bitiminde onayladığınızı belirtiniz. Eğer soru tekrarlanırsa sizde cümleyi tekrar söyleyerek onayladığını ekleyiniz. Sorulara sadece "onaylıyorum" şeklinde sorulan cümleyi tekrar etmeden asla yanıt vermeyiniz.
Sorulara sadece "onaylıyorum" şeklinde sorulan cümleyi tekrar etmeden verdiğiniz yanıtlar o sistemle olan başka iş ve işlemleriniz için de sizin yararınıza uygun olmayan bir yığın iş ve işlemde sizin bilginiz ve onayınız varmış gibi kullanılmaktadır.
Uygulaması çok zor olmayan bu konuda çevrenizi de mutlaka bilinçlendiriniz.
Sevgi ve saygı ile.

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkcell halen 37 lira para istiyor neymiş haberleri yokmuş. Ya resmi gazetede yayınlanalı 1 ay oldu diyorum haberimiz yok diyorlar. Bize daha bilgilendirme yapılmadı diyorlar.
Tam 7 türkcell bayi gezdim hiçbirinin durumdan haberi yok yada işlerine gelmiyor.

Türkcelli olupta kullandığı hattını üzerine ücretsiz alabilen var mı? :confused1:

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
vodafone bu işleme başlamış fakat turkcell ve avea hala yapmıyor. btk da onlara yıl sonuna kadar zaman tanımış. heralde aralık ayında yapmaya başlayabilir onlar da.

vodafone için ise işlem şöyle oluyor. adınıza alacağınız hattı yanınızda bulunduracaksınız. numaraya bir mesaj gönderiliyor, onay kodunu orada söylüyorsunuz. daha sonra kimlik fotokopisi çekip yeni abonelik sözleşmesi imzalatıyorlar daha sonra hat üzerinize geçiyor. üzerine alınan hat için 3 ay boyunca numara taşıma yapılamıyormuş. eklemek gerekirse daha önceden kullandığınız tarifeye eğer şuan yeni abone alınmıyor ise eski tarifenizi kaybediyorsunuz. diyelim ki eskiden alınmış bir tarifeniz var ve artık yeni abone alınmıyor bu tarifeye. numarayı üzerinize aldığınız zaman tekrar bu tarifeye geçemiyor, hali hazırda abone kabul eden tarifeye geçebiliyorsunuz. yapılan işlemde hat kapatılıp, yeni kullanıcı üzerine tekrar açıldığı için eski tarife de kapatma işlemi sırasında gidiyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aveaya sordum hattın sahibi olmadan olmaz diyor birde 37tl ücreti varmış :S