Ecxel 2007 yavaş çalışma kilitlenme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Office 2007 geçtikten sonra 5 mb büyükleğindeki bir dosyamı açarken 2 dk bekleyerek açmaya başladım. Kazara içerisinde bir değişiklik yapıp save butonuna basarsam 15 dk. sistem kullanılmaz haşde bekliyorum. Araştırdım içerideki sheet'lerden birinde excel araçlarını kullanarak çizilmiş şekiller var bu sheet'i kaldırısam herşey sorunsuz çalışıyor.
Acaba sorun nerede olabilir? O şekiller ve oklar excel içerisinde verilen standart şekiller ve en fazla 20 25 adet ve boyutlatıda küçük.

???

yuxexes19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bande kullanıyorum hiç böle olmuyo sorun pc de olabilir

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Office 2007 bende bir türlü ısınamadım, bundada abartı görsellik ön planda, vista gibi.
Office 2003 kulanıyorum halen sende kullanmaya devam et bence, bu bekleme sorununun 2003'te olmıyacagını tahmin ediyorum.

K.a.d.i.r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belge özel değilse foruma gönderebilirsiniz ve diğer kullanıcılar da denemiş olur.

Office 2007, Office 2003'e göre daha fazla sistem kaynağı kullanıyor. Ama kendi formatında (.docx, .xlsx v.s.) kaydettiğiniz zaman dosya boyutları da küçülüyor.

Bir de şu dosyayı deneyin: (2,22 MB)
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/cache/yonetmelik/7.5.10549-Ek.doc

Hem Office 2007 ile hem de Office 2003 ile açtım. Resimleri görünceye kadar bunda da biraz beklemek gerekiyor.

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorunu bulduk.. :)

bir sheet içerisinde gizlenen eskiden kalma sistemi bu şekilde kasan şekiller (oklar üçgenler) dosyaları varmış. Bunları sildikten sonra hem dosya hızlandı, hemde boyutu 5 Mb'dan 1 Mb'a düştü.

Tam bu cizimleri nasıl bulduğumu pazartesi yazacağım buraya.

Siz siz olun eski bir dosyyı güncelleyip başka bir işi için kullanacaksanız içinde iyi bir temizlik yapın.

yuxexes19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
2007 ye alışmak biraz zordur ama alışınca insana çok süper geliyor

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nasıl düzeltilecegini yazacaktım.. :)

öncelikle eger elinizde eski verisyon excel varsa işiniz daha kolay.
İçerisinde çizim olan worksheet'i açın ve çizim araç curser'ı seçin bölüm bölüm şekillerin olduğu yeri seçtignizde bazı yerlerde ekranda görünmeyen bazı şekilleride seçtiğini göreceksiniz. Bu şekilleri silin ve dosyayı save edip tekrar yeni versiyonda açtığınızda sorunun kalmadığını göreceksiniz.
Hem dosya boyutu 10 kat küçülüyor hemde hız sorunu ve kilitlenme sorunu kalmıyor. (bizdeki doya 7 mb civarında idi bu temizliği yaptıktan sonra 512 kb'akadar düştü boyutu.
Hala eski versiyon içerisinde şekiller olan boyutu büyük dosyalarınızda bu kontrolü gerçekleştirisen en azından yerden kazanırsınız. Taşıması kolay olur.

Saygılarımla.