iCloud Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu konuyu okuyanlar

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Merhaba Arkadaşlar
iPhone 4S ile hayatımıza giren yeniliklerden biride iCloud oldu. iCloud sayesinde iPhone ve iPad bilgisayardan olabildiğince bağımsız çalışmaya başladılar. iPhone 4S öncesi modellerde telefonu iTunes ile etkinleştirmemiz gerekirken iPhone 4S ile telefon üzerinden etkinleştirebiliyoruz. Ayrıca artık telefon üzerinden de Restore (Geri Yükle) yapmak mümkün.
nnnjix.png

Bu yazımın ana konusu yine iPhone u bilgisayardan uzaklaştıran iCloud hakkındadır.
Apple daha önce iPhone 4 de MobileMe servisini devreye sokmuş fakat 1 yıl sonra iCloud un çıkmasıyla bu servise son vermişti.
iCloud, telefonunuzu internete yedeklemenizi sağlar. Bildiğiniz gibi bu yedeklemeler iTunes üzerinden yapılıyor ve bilgisayara format attığımızda ya da yeni bir bilgisayar aldığımızda iTunes u da yedeklememiz gerekiyor. Bilgisayarımıza bir şekilde virüs bulaşır ve kullanılamayacak hale gelirse iTunes yedeklemeleri siliniyor.
Telefonunuz üzerinde iCloud hesabı açtığınızda Mail, Kişi Listesi, Takvimler, Anımsatıcılar, Safari Verileri ve Notlar otomatik olarak yedeklenir ve Restore sonrasında geri kurulur. Bu verileri iTunes üzerinden de yedeklemeniz mümkün ancak hem iTunes hem iCloud üzerinde yedeklerseniz Kişi Listenizde aynı kişiden 2 tane görebilirsiniz. O yüzden kişi listesi, mailler vb. bilgilerinizi iTunes üzerinden yedekliyorsanız iCloud hesabınızı silin.
imageual.jpg

Fotoğraf Yayını sayesinde hem iPhone hem iPad iniz varsa bu iki cihaz arasında fotoğraflarınızı eşzamanlayabilirsiniz.

Her iCloud hesabı açtığınızda 5GB depolama alanı ücretsiz sunulur. İsterseniz ek depolama alanları alabilirsiniz.
imageobeq.jpg

iCloud sadece uygulamaların save dosyalarını yedekler ve uygulamayı ismen kaydeder. Örneğin Aspalth 7 uygulaması 1.7 GB boyutlarında bir uygulamadır. Save dosyası 7-8 KB civarlarındadır. Geri Yükleme sırasında Aspalth 7 App Store dan save dosyası iClouddan indirilir. Yani Aspalth 7 nin iCloud daki yeri 8 KB civarındadır. Bu yüzden 5GB depolama alanının gayet yeterli olacağını düşünüyorum. Bazı fotoğraf ve video uygulamaları, bu uygulamaları kullanarak çektiğiniz fotoğraf ve videoları save dosyası olarak kaydediyor. Bu da save dosyasının boyutunu arttırıyor. Bu gibi durumlarda eğer yer sıkıntınız olursa "Save to Camera Roll" diyip videoyu uygulamanın içinden silerek save dosyasının büyüklüğünü azaltabilirsiniz.
imageolk.jpg

Ayarlar bölümünden iCloud>Saklama Alanı ve Yedekleme dediğinizde yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda "iCloud Yedekleme" yi aktif ettiğinizde yedekler artık iCloud a yüklenmeye başlayacaktır. Ayrıca bu ekrandan ne kadar boş yerinizin kaldığını görebilir ve istediğiniz uygulamaları iCloud dan silebilirsiniz.
imagehfo.jpg

Alanı Yönet'e bastığınızda yukarıdaki bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda iCloud a yedeklenen uygulamalar ve bu uygulamaların iCloud da ne kadar yer tuttuğu gösterilmektedir. iCloud Camera Roll (Film Rulosu) unda yedeğini aldığı için eğer bilgisayara yüklediğiniz fotoğraflarınız silinir ya da zarar görürse iCloud dan geri getirebilirsiniz
ÖNEMLİ NOKTALAR
-iCloud yedeklemesinden geri yükleme yapmak için telefona Restore yapmanız gerekir. Restore sonrası ekranda "iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle" yi seçerek iCloud dan geri yüklemeyi başlatabilirsiniz.
-Eğer App Store daki uygulamaları jailbreak aracılığıyla bedava olarak indiriyorsanız (Installous) bu uygulamaları iCloud dan silin çünkü geri yükleme sırasında iCloud uygulamanın satın alınmadığını anlayacak ve hata verecektir.
-iCloud dan geri yükleme yaparken internet bağlantısı kesilirse yüklemenin devam etmesi için telefonu kapatıp açmanız gerekir.
-Geri yüklemenin tamamlanması internet bağlantı hızınıza göre değişmekle beraber genelde 15 dakika kadar sürmektedir. Daha sonra uygulamalar App Store dan indirilmeye başlanacak ve telefonunuza kurulacaktır. iCloud da ne kadar çok uygulama varsa indirme o kadar uzun sürer.
-iCloud a her seferinde manual olarak yedeklemeniz gerekmez. Telefon şarja takılı ve Wi-Fi ye bağlı olduğu zaman otomatik olarak iCloud a yedeklenir.
-iCloud yedeklemesi ve Geri Yüklemesi sadece Wi-Fi üzerinden yapılabilir.
-Geri Yükleme sırasında tüm yedekler internetten indirilip telefonunuza kurulduğu için eğer kotalı internet kullanıyorsanız iTunes kullanmanızı tavsiye ediyorum. iCloud kotanızı zorlayabilir

Kaynak: thepolice2

olumlu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
okumaya erindimde :D kısaca ne işe yarıyor ?

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
kaynağın iphoneturkey olduğunu da yazsan keşke her konunun altına

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
[MENTION=115765]thepolice2[/MENTION]

Konuya kaynak olarak aktif link verelim lütfen.

Makale size ait ise, konunun altına üye adınızı yazınız.

Sizden gelen cevaba göre işlemi yapacağım.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
@checkirge @AliA Konudaki yazıların tamamını ben hazırladım. Ekran resimleri ve yazıların tamamı bana aittir ve herhangi bir siteden alınmamıştır. Daha sonraki yazılarımda dediğiniz şekilde düzenleme yaparım.

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bir önceki açtığın konuda da aynı şeyi yapmıştın o yüzden uyarmak istedim. O konu o siteden birebir alıntıydı.
Yazış formatın da o siteye çok benziyordu ama sanırım bu yazı o siteden alınma değil.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben iphone 5 kullanıyorum eşimle aynı icloudu kullandım şimdi değiştim numaralar aynı tmm ama şimdi ise appdan bişe indirmek istediğimde onun hesabı isteniyo ve benim hesabım tanımlı ama indirmelerde onun hesabını nasıl silerim yardımcı olursanız sevinirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bende ıphone 5 var icloud var teledonda yazılım yuklendı ve oyle kaldı icloud şifresi ni bılmıyorum ben bu telefonu nasıl açabılırım yardımcı olabılırmısınız ..........

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sevgili thepolice2,
ilk önce teşekkürler, zaman harcamışsınız, bilgiler net ve açık. Bir sorunuma cevap bulamıyorum, acaba ıcloud buna çare mi?
Elimde sony handycam ile yaptığım video çekimleri var. Bunlar bir şekilde macpro 'ma yüklemeye çalıştım ama yeterince yer olmadığı için hepsini imovie kanalı ile yükleyemedim. Amacım oradan da bir hafıza ve ya cd ye yüklemekti. Ama elimde belki 40 saatlik video var. Bunları kolayca ulaşabileceğim bir ortama aktarmak ve paylaşabilmek istiyorum Icloud buna çözüm müdür? Şimdiden teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
icloud üyeligini nasıl gerçekleştirebilrim link atarsanız sevinirim . teşekkürler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Verilen ve Okuyucu tarafından net bir şekilde alınan bilgi alıntı olunca bilgi özelliğimi kayboluyor !,Adam bir bilgiyi paylaşmış kim demişse demiş yalanmı yazmış,biryerindenmi uydurmuş,ulan bedava bilgi veriliyor onuda beğenmiyorsunuz,kılı varmı tüyü varmı ,ama bilgiyi verene sokmaya çalışma,sende paylaş adam gibi eleştireceğine sendende faydalanılsın,

S

SDN Okuru

SDN Okuru
telefonumun icould şifresini unuttum ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirm?

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
kendi mailinse kurtarabilirsiniz, yoksa hiç bir şey yapamazsın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
e bu ünlülerin i cloud şeyleri ne ayak ? :D yani telefonlarında cıplak fotoğraf vardı ve telefonları hacklenmiş oldu öyle mi?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ev,MASa üstü bilgisayırına yüklenebiliyormu.Masa üstünde kullana bilirmiyiz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim telefonumda yeterli hafıza yok ve İOS yapamıyorum. Telefonum iPhone 4 "Yeterli alan olmadığından güncellenmiyor. " diyor. Film rulosu 10GB ama onu silemiyorum ne yapmalıyım ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Icloud şifremi unuttum sildiğim vıdeo yü geri yükleyemiyorum

Son mesajlar