Win7 x64 Kullanılabilir Ram Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar şuan casper tw9 model bilgisayarımda yaşadığım bir sorun hakkında yardım istiyorum sizden.Daha önce böyle bir sorunum olmamıştı.Birden çıktı nasıl olduysa.Özelliklerden yüklü rami 4gb gösteriyor burası ok ama kullanılabilir miktar 1.99 gb daha önce 4te4 tü ve kasma yoktu şimdi bariz bir şekilde kasma var.Googledan araştırdım ve benimle benzer sorunları yaşayan casper müşterileri var ancak sorunun çözümüne dair bir bilgi yok.Asus marka ve değeri olan ürünler için remap memoryden bahsetmişler.Casper biosda böyle bir ayar yok yani bozmam imkansız velev ki girmiyorum da.

Bilgisayarımda bulunan donanım özeti:
i7 işlemci,GT240M ekran kartı,4gb ddr3 1066Mhz ram,PM55 Chipset

52389883808113865646.png

07316553423074420005.png

S

SDN Anonim 291487

SDN Okuru
Bios resmini atabilirsen sana yardımcı olmaya çalışırım :)

S

SDN Anonim 291487

SDN Okuru
Exit bölümünden Load Optimal Default sekmesini seç ve bios'u sıfırla ya da açabiliyorsan kasasının içini aç pili çıkar sonra tekrar tak diğer arkaşalarda yardımcı olursa sevinirim :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Exit bölümünden Load Optimal Default sekmesini seç ve bios'u sıfırla ya da açabiliyorsan kasasının içini aç pili çıkar sonra tekrar tak diğer arkaşalarda yardımcı olursa sevinirim :)

Laptop un içini açıp pili mi çıkartsın :)

Aida tarzında bir program kurarak sisteminde kurulu ve bağlı olarak ramlere bakarmısın.
2gb + 2gb ram görünüyormu
Orada ram testleri de var ram testi yaparsan iyi olur.

S

SDN Anonim 291487

SDN Okuru
Laptop un içini açıp pili mi çıkartsın :)

Aida tarzında bir program kurarak sisteminde kurulu ve bağlı olarak ramlere bakarmısın.
2gb + 2gb ram görünüyormu
Orada ram testleri de var ram testi yaparsan iyi olur.
Pil derken bios pilini kasteddim arkadaşım :)

S

SDN Anonim 291487

SDN Okuru
Yani bios pilini çıkartsın biosu sıfırlasın belki biostan kaynaklanan bi şeydir diye diyorum :D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Yani bios pilini çıkartsın biosu sıfırlasın belki biostan kaynaklanan bi şeydir diye diyorum
:D
Tamam bişey demedim ki :D

Benim güldüğüm nokta bilgisayar rami mi görmüyor diye bir siteye üye olup yardım isteyen birine nasıl olurda laptop u sök bios pilini çıkart dersin :D

Ben bunca yıl PC ile uğraştım hala her söktüğüm laptop dan 2-3 vida artırırırım, adam nasıl sökecek hemde casper :D
Bana para verseler ram kapağını sökmem elimde kalır diye :D :D :D

S

SDN Anonim 291487

SDN Okuru

Benim güldüğüm nokta bilgisayar rami mi görmüyor diye bir siteye üye olup yardım isteyen birine nasıl olurda laptop u sök bios pilini çıkart dersin :D

Ben bunca yıl PC ile uğraştım hala her söktüğüm laptop dan 2-3 vida artırırırım, adam nasıl sökecek hemde casper :D
O da sendeki yetenek desene :D :D :D

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47

2-3 vida arttırıyorsan kesin fabrika fazlasıdır:D bencede bios pilini bi çıkar ama direk çıplak elle yapma bu işi

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Yaptım ancak bir faydası olmadı casper'in sitesinden e-posta yolladım teknik servise ancak cevap yok.Şimdi de bulunduğum ildeki casper bayisine gideceğim yapacağım birşey yok galiba. :(

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ram leri söküm slotların yerini değiştirmeyi dene.

işletim sistemine yüklediğin sürücüler ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabilir.

nvidia optimus un yada vga sürücülerinden kaynaklı bir problem olabilir.

yeniden bir format atıp enran kartı vb. sürücüleri casper cd sinden değilde. nvidia dan yada ati ise ati sitesinden güncel olarak yüklemeyi deneyin.

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

işletim sistemine yüklediğin sürücüler ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabilir.

yeniden bir format atıp enran kartı vb. sürücüleri casper cd sinden değilde. nvidia dan yada ati ise ati sitesinden güncel olarak yüklemeyi deneyin.

Söyledikleriniz arasında sadece ramleri sökmeyi denemedim ama yıldız tornavida bulursam onu da yapacam.Format atalı 1 gün olmadı sürücüleri Driver Genius ile taratıp eski olanları sitelerinden indirdim kurulu olanlar en yeni sürücüler.Kaldı ki benim ekran kartım paylaşımsız olanlardan optimus teknolojisine dahil olan modellerden değil.

godiswatchingus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence x86 işletim sistemi kurup dene orda ramleri gerektiği kadar kullanacakmı.

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Ramleri de söktüm taktım yerlerini değişirdim ancak sorun devam ediyor.

64764252841039354299.jpg

Bence x86 işletim sistemi kurup dene orda ramleri gerektiği kadar kullanacakmı.

Şimdi de 32bit yüklüyorum yarım saat sonra dönerim bilgi vermek için..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
problem bios problemi. sende insyde h20 bios var. bunda da hemen hemen her özelliği kapatıyorlar. ya board üreticisinden aynı sürümü bulup update edeceksin ya da insyde bios hack deneyeceksin.

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
problem bios problemi. sende insyde h20 bios var. bunda da hemen hemen her özelliği kapatıyorlar. ya board üreticisinden aynı sürümü bulup update edeceksin ya da insyde bios hack deneyeceksin.

Zannedersem haklısınız 32 bit yükledim ve sonuç yine hüsran birazdan bios pili sökmeyi deneyeceğim olmazsa artık bios yazılımını temin etmeye çalışacağım.

41542640687101553287.png

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Dostum dediğin gibi araştırma yaptım ve bios buldum bir yerden ve güncelledim ancak güncelledikten sonra sorun birkaç dakikalığına gidiyor sonra da mavi ekran hatası alıyorum.Tekrar girişimde mavi ekran hatası olmuyor ama bu sefer de eskisi gibi oluyor yani 1,99 GB.Bunu birkaç defa tekrarladım bios yüklüyorum düzeliyor sonra bu sorun çıkıyor tekrar.Ayrıca bios güncellendiği için casper olmaktan çıktı orjinal casper CDleri ile yüklediğim sistemler orjinal görünmüyor.Bu dert değil de işte şu sorunu çözeyim çikolata dağıtacam çocuklara valla.

Sırasıyla yaptıklarım;
BIOS Güncelleme
36812891013635959826.jpg

Sorun Çözüldü gibi oluyor
55846768743226866344.jpg

Mavi Ekran Hatası
89839913513838451602.jpg

kanalistanbul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eğer 4gb gözüktükten sonra tekrar kendiliğinden bozuluyorsa donanımsal olabilir, ramlerden kaynaklı olabilir. ramlerin slotlarını değiştirmek yerine başka ram takıp dene. Umarım çözülür.

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet konuyu güncelleme gereği duydum.Sorunun sebebi ram değilmiş ram slotuymuş üstteki slot bozulmuş nasıl olduysa.Casper teknik servisten bir beyfendi ile konuştum ve bana 2 yılın ardından 100 bilgisayardan 5 yada 6 sının başına gelen bir olay olduğunu söyledi ve çok sanşsızmışım bu konuda.Çözümünün de şuan için sadece anakart değişikliği olduğunu söyledi zira bozuk olan slotu değiştirecek teknoloji onlarda yokmuş Çindeymiş :) Bende sadece ram slotu bozuk olan anakartı 438 liraya yenisi ile değiştirecek biri değilim..( keriz diyelim :p ) Hepsiburada'dan 4 gb 1066 mhz Kingston ram siparişi verdim ama şansa kader o da bozuk çıktı :) Valla 1,5 ay belki daha fazla bir zamandır bu sorunla uğraşıyordum.Bu arada ramimi bozuk diye elime veren ve üstüne BIOS güncellemesi yapıp 60 lira kiteleyen sevgili Casperi saygıyla anıyorum ve bana 60 liraya mal olan BIOSu burda bedava vermek istiyorum :) Kendisi orjinal Casper BIOSudur. Allah kimseyi düşürmesin ya illallah ettim.

Casper TW9A-Q3F85

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
4 tane ram slotu yok muydu yer değiştirseydin? Geçmiş olsun cidden şanssızmışsın.. Bir sorun çözemeden format atan bios yükleyen bir de üstüne para istemiyor mu! Ben olsam kıyamet kopardı! 438 TL gibi bir fiyat çektikleri anakart bu mu?Muhtemelen değildir!! Bu umarım ders olur ne diyeyim.. İlerde kendi bilgisayarını kendin toplarsın
v2-58319.jpg

ultrAslan_t3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok pc masaüstü değil dizüstü :) 2 ram slotu var işte Türkiyede bunu yapan firma yok mudur ya sadece slotun biri gitmiş :(

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Casperın yapamadığı şeyi LEPTOP tamir yapılır yazan yerler yapabilir. Sorman lazım girip. Yaparlar da :D