Kulak çınlaması (Tinnitus) nasıl geçer?

Bu konuyu okuyanlar

buroodriver

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar . Öncelikle bu yazı tamamen özgün yazı olup bana aittir.Çünkü bu hastalığı geçirdim ve Allah düşmanımın başına vermesin(Amin). Öncelikle özellikle bu hastalığa yakalananlar ve bil hassa yakalanmayanlar yazıyı sonuna kadar dikkatlice okusun.Öncelikle tinnitus hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bu konuma göz atabilirler.Unutmayın ! Tinnitus çağımızın en yaygın hastalıklarındandır ancak yeterince bilgi sahibi değiliz.

http://ref5.net/saglik-forum184/tinnitus-senin-duymadigin-bir-ses-duyuyorum-konu92299/#post956725

Şunu da belirteyim bu dediklerimi yapınca ben size çınlamanızın geçeceğinin garantisini vermiyorum.Ama emin olun 7 den 70 e herkeste ufakta olsa pozitif etkisi olacaktır.En azından psikolojik olarak artı etkisi olacaktır.Uygulamaktan zarar gelmez tamamen size kalmış :yes:

Öncelikle benim hastalığa yakalanma hikayemi kısaca anlatayım.

Ben 1 Temmuzda bir metal konserine gittim.4 saat sürdü konser.Ve konserden çıktığımda kapıdan çıkar çıkmaz fark ettim bu çınlamayı.İlk 1 saat önemsemedim.Konser etkisi dedim.Ancak eve geldiğimde halen aynı şiddette devam ediyordu.Hemen nete girdim araştırma yaptım.Sonra tinnitus denen şeyi öğrendim.Çoğu insanınki kalıcıymış ve hayatları çok etkileniyormuş.Bende hemen tedirgin oldum.Hemen yattım uyudum sabaha geçer dedim.Sabah geçmemişti .İyice psikolojim bozuldu.Araştırdım biraz ve arkadaşıma da sordum 2 güne geçer dediler.Ancak geçmedi.1 haftaya kadar sürebiliyor dediler.Bekledim geçmedi.Ve 1 haftada özel ve devlet hastanelerinde 8 tane doktor gezdim.Hepsi geçer evlat dedi.Ben inanmadım.Kafam dağılsın diye işe girdim.Ancak sonradan öğrendim ki fazla yorulmamak gerekiyormuş.Ne kadar doğru bilemem gittiğim son doktorda bunu yalanladı zaten.

Öncelikle benimki nasıl geçti ? Ben kendime çok iyi baktım . Tabi unutmak yerine sürekli hastalığı aklıma getirmek sayılmıyorsa.

+++KENDİNİZİ SAKIN BENİM YAPTIĞIM GİBİ " HASTALIK GEÇMEYECEK" DİYE ŞARTLANDIRMAYIN.YOKSA ASLA GEÇMEZ , GEÇSE BİLE PSİKOLOJİK OLARAK DEVAM EDER.ÇÜNKÜ SESSİZLİĞİN SESİ DİYE BİR ŞEY VARDIR VE ASLINDA HER İNSAN SESSİZ BİR ORTAMDA ÇINLAMAYI DUYAR.TİNNİTUS OLAN İNSAN BU SESİ DUYMAYA YATKIN OLUR.GEÇSE BİLE FARK EDEMEZ.

+++Doktor Betaserc 24 Mg isimli bir hap yazdı.Zaten sanırsam bu hap çınlama tedavisinde işe yarayan tek hapmış.Eczacı doktor bana hepsi bunu söyledi.Bu hap kanı sulandırarak kan basıncını ve akışını dengeliyor.Bunu tek başına 1 ay kullandım.Sonra başka bir doktor Vastarel MR 35 mg yazdı .İkisini beraber kullandım.ANCAK bir uyarı yapayım.Bu haplar antibiyotik değil ancak ben bunu tıpkı bir antibiyotik olarak kullandım.Yani zamanında aldım ve eksiksiz aldım.Telefonuma oraya buraya alarm kurdum ve her zaman zamanında aldım.Benim dedem madenci.Oda benden 3 ay önce bu hastalığa dinamit patlaması sonucu yakalandı.O da aynı ilacı kullandı ancak düzensiz kullandı ve benim çınlamam geçti ancak kendisi halen çınlama yüzünden uyku problemi çekiyor.Doktora gidin ve yazdırın eğer yazmaz ve bu ilaç işe yaramaz derse onu oracıkta vurun.Bu ilac prospektüsünde de yazdığı gibi tedavisi aylar sürer.Ben yıl sonuna kadar her ihtimale karşı kullanmaya devam edeceğim.

+++ Gürültüden kendimi uzak tuttum ki zaten bu her yerde yazar.

+++ Kulağıma su kaçırmamaya çok dikkat ettim.Buna çok dikkat ediniz.

+++Kulaklık ile müzik dinlemeyi hayatınızdan çıkarın.Kısık ses ile az miktarda dinlemekten zarar gelmez.

+++Kulağınızı saçma sapan cisimler ile kurcalamayın.Zira çınlamanın ilk bir kaç gününe tıkanma ve basınç hissi eşlik eder.Bu durumlarda kişi kulağını kaşıma isteği duyabilir.

+++KENDİNİZİ OYALAYIN. Çınlamayı unutacağınız bir uğraş bulun kendinize.Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de Klasik müzik dinlemektir.Ben zaten normal zamanda da dilerdim.

+++ Tüplü tv lerden olabildiğince uzak durun.Çünkü bu tvlerin karıncalanma sesi ile çınlama aynıdır ve bu olay sizin duyumunuzu arttırır.Sıkıntı olur.

+++Tuz,kuruyemişten(özellikle fındık) kesinlikle uzak durun.Ben bunu bir yerde okudum bizzat test ettim.Bir akşam tam 3 büyük paket cips yedim.Ve o gece çok zor uyudum.Gerçekten bu doğru.O okuduğum yazıda kola ve kahve de vardı ancak bunlar olumsuz bir etki yapmadı.

+++Oğuz otu olarak bilinen Melisa Çayını kısa bir süre kullandım.Bu çay stresi önler.Stres neden önemli ? Çünkü stres tinnitus başlangıcı olabilir ve çınlamayı arttırır.

+++Olabildiğinde sıcaklardan uzak durun.Sıcak hava duyumu arttırdığı için çınlamayı daha çok duyarsınız.Buda kesinlikle test ettiğim ve doğruluğunu kendimce kanıtladığım bir gerçektir.

+++Çoğu sitede PC den uzak durun yazar.Bence o kolpadır ben günün 16 saatini pc de geçirdim ve hastalığı belkide bu pc sayesinde yendim.Bana bunu unuttaran tek şey oydu çünkü :sleeping:

+++Bu hastalığa yakalananlar ki bende bunlara dahilim.Psikolojileri bozulduğu için sinir ilacına da başlıyor.Bence başlamamaya özen gösterin.Çünkü bu ilaçlar damar ve kasları gevşetir doğal olarak yapısı üzerinde etkisi vardır.Zaten çınlamalar çoğu zaman bu ilaçlar yüzündende başlamaktadır.Ben bu sinir ilacını bıraktım ve çınlamam 2 hafta sonra geçti.Tesadüf müdür bilemem ama bence değil.

+++ Ve son olarak bende işe yaradığını düşündüğüm iğrenç bir karışım var.Cefası bol hediyesi büyük bir karışım oldu benim için.Ender Saraç abimizin bir karışımı.Bu karışımı kullandım ve belkide tesadüftür ki Allah bilir.Çınlamam durdu.Buyrun linkini atıyorum.Ancak belirteyim antibiyotik kuralımız burada da geçerli.Zamanında almayı unutmayın !

http://www.bayanbakim.com/ibrahim-s...s-kulak-cinlamasi-icin-beyaz-lahana-kuru.html

Benim çınlamam az da olsa var ancak tahminimce inşallah 1 aya kadar tamamen geçecek.Yani 3 ayda geçmiş olacak.Sizinkisi geçer mi yada ne kadar zamanda geçer Allah bilir.Ama bu dediklerimi uygulayın.Geçmezse bile azalır azalmazsa bile psikolojik olarak rahatlarsınız.Bir kez daha belirteyim.Bu tedavimi uygulayın.%100 geçer diye bir şey yok.Ama uygulamanında bir zararı yok.Denemekten zarar gelmez.Yani geçmezse bana küfür etmeyin :D

Sonuç olarak bütün bunları yapın.Özet geçecek olursak en çok şunlara dikkat edin.Gürültüden uzak durun , tuzu azaltın,yazdığım ilaçları zamanında ve unutmadan kullanın.Bir alarmınız sürekli olsun.Sinir ilacı kullanmayın.Sıcaktan uzak durun.

Allah hepinize acil şifa versin . Aklınıza takılanları sorun lütfen.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dostum birşey sorucam vastarel yani ilaçlar yan etki yaptımı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dostum birde ilaçları nasıl kullandın günde kaç tane kaç saatte bir aç tok aynı anda mı onlarıda yazarsan çok sevinirim

buroodriver

Asistan
Reaksiyon puanı
12
dostum birde ilaçları nasıl kullandın günde kaç tane kaç saatte bir aç tok aynı anda mı onlarıda yazarsan çok sevinirim
Sabah 10 akşam 8 olmak üzere yemekten hemen sonra veya yemekle beraber aldım.Aç karnına hiçbir zaman ilaç içilmez zaten(istisnalar hariç) . İlaçların bir yan etkisi yok ancak benim sol kulağımda ara sıra yanma hissi oluşuyor.Damar genişletici ilaç olduğu için olduğunu düşünüyorum doktorada gidip soracağım.Geçmiş olsun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya arkadaşlar yemin ediyom bu yazan benle aynı şeyleri düşünmüş ya valla bende ne olduysa ondada varmış allah düşmnanımın başına ver mesin bu derdi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Tek kulak cinlamasi içinde geçerli mi bunlar* benim tek kulagim cinliyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim dün başladı. biraz uzun yazacağım ama lütfen yanıt yazın... arabayla yolculuk yapıyorduk sonra bir anda sol kulağım tıkandı. bilirsiniz, tek kulağınız tıkanınca sesler dahada garip gelir... her neyse sonra eve geldiğimdede baya ağrımaya başladı... Hem ağrıyordu hem de tıkalıydı, sesler çok boğuk geliyordu :( Bende ailemle doktora gittim. Saat 11'di, geceydi. Yani prof. doktorlar yoktu. Doktor kulağıma baktı. Kulak zarın kızarmış dedi... Pek bir şey yoktu yani, sonra gece uyumaya çalışırken ağrı kesildi fakat bu seferde çınlıyordu. Sabah uyandığımda hala öyleydi... ve şuanda kulağım çok çınlıyor, ağrı geçti fakat halen sol kulağım tıkalı. :( Yardım edin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şuan hala çınlıyor... 3. gün oldu, hem çınlıyor hemde tıkalı... yardım lütfen.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3 4 gun oldu. odun kırıyordum o gun bı ara oduna tam oturdu balyoz ve kulagım o andan ıtıbaren cınlamaya basladı.lanet olsun cok kotu bırsey.bı dıs agrısı derdım vardı ondan kurtuldum sımdıde bu cıktı.ve bunun tedavısı yok denıyor ya bu dahada delı edıcı.gunun yarısından fazlasında hıssedıyorum bu cınlamayı.arada gecıyor gıbı oluyor ama 5sn sonra felan devam edıyor.çaresını bulan baska arkadas varmı dıyecemde kımse ısı dusmeyınce burayada gırmez.bırsey ogrenen olursa paylassın lutfen benımde yarın randevum var bakalım ne dıyecekler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede 3-4 ay önce başladı gece yattım. birden kulağımın çınladığını farekettim. sonra geçer diye önemsemedim sabah kalktığımda yine çınlıyordu. 2-3 gün sonra dayanamadım doktora gittim. doktor kulak içine baktı bir şey yok dedi sonra işitme testine gittim oda normal çıktı. en son olarak tedbir olsun diye kulak MR'ına gönderdi. kulak MR ında boğazımın bir kısmında kitle görünmüş. ertesi gün boğazdan ilaçlı MR çektiler. Boğazımda omuriliğe dayanıp sağ taraftan sarmış bir kitle çıktı zaten benimde sağ kulağım çok çınlıyordu. Sonra ameliyat oldum başarılı bir şekilde geçti. kitle iyi huylu çıktı. Ama bu kitle alınmasa omurilikten beyine doğru ilerliyormuş. ALLAH büyük benim kulağım çınlamasa kitleden haberim bile olmicaktı. Kısaca direkten döndüm :D belkide dişimdendir diye düşünüyorum bir kaç dişimde rahatsızlık var. şuanda yine çınlıyor ama kafama takmamaya çelışıyorum.(randevuda doktor ne dedi onuda söylermisin geçmesinin bir yolu varmı?) (yaşım 18)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aradaşlar dengeli yeterli ve düzenli beslenin çınlama hastalık degil başka bir hastalıgın belirsidir gergin olmayın düzenli uyuyun sıvı alımına dikkat edin sıgara alkol kahve çay gibi şeyleri tüketmeyin bunlara uyarsanız azalır geçebilirde allah yar ve yardımcınız olsun allah amanet olun omega 3 yagı bulununan balıklar tüketin somon balıgı gibi ama akşamları az yemek tüketin kendinize iyi bakın saglıcakla kalın...

F

f. kara

SDN Okuru
arkadaşlar beni dinlerseniz sevinirim benim ilk olarak bi asker eglencesine gittim müsikli ortamdı dügün havasında ordan çıktıktan sonra eve geldim ve çınlamayı hissettim yüksek müziktir diye düşündüm ve geçer dedim ama geçmedi tıpkı yukardaki yazıyı paylaşan arkadaş gibi sonra doktora gittim işitme testi felan yaptı birşey yok altında birşey arayamayız dedi bazı günler gürültülü ortamda kalınca çınlama yükseliyor diger günler çok fazla olmuyo arkadaşın önerilerini uygulucam ALLAH hepinizi acil şifalar versin yaşamayanlar bilemez geçmiş olsun benimkine benzeyenler yarum atabilirler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kesinlikle cözümü yok sadece bol su icin yeterli dinlenin cinlamalara da alisin derim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bahsetmiş olduğunuz kürün tarifi olan linkte İbrahim saraçoğlu yazıyor.
Sizin uygulamış olduğunuz kürü yazmanız mümkünmüdür...

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Aynı dertten muzdarip olan arkadaşlara Allah acil şifalar versin. Konu bilgilendirici oldu.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende 1 yıldır var kullanmadığım ilaç kalmadı bu ilaçların çoğu geirmiyor ama azaltıyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bendede yaklasık 1,5 ay once basladı ara ara azalıyor bazen cogaldıgını hıssedıyorum 3 ayrı doktora muayene oldum ılac tedavısı oluyorum ınsallah gecer yınede buradan tedavıyle ılgılı cozum bulan arkadaslar paylasımda bulunursa sevınırım..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bnm 9 ay önce başladı. Kulaklıkla müzik dinliyodum ve sonra birden başladı. önceki günde olmuştu ama 2 dakkaya geçmişti. Sonra geçmedi. Gece 2 de doktora gittim sadece zara baktı bişey yok dedi yolladı. sonra iyice arttı 2 kulağımdada vardı. bi hastahaneye gittim bana bi ilaç verdi o da bi halta yaramadı. Sonra bi hastahaneye daha gittim işitme testi yaptı sapasağlam dedi. bide nörolojiye git dedi. orayada gittim dobbler çek dedi. onuda çektim. mr çek dedi onuda çektim. ekg ve eko da çek dedi onuda çektim ve sonuç olarak herbişeyim sapasağla çıktı. ama kulağım hala çınlıyor. Doktorun dediği ise sen gene bi git kulak burun boğaza. Tedavisi yok diyolar. bazen azalıyo bazen çoğalıyo. madem azalıp çoğalıyo tamamen kurtulmanın da bi yolu vardır diye düşünüyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende de yaklaşık bir aydır var ilaç kullanmıyla birkikte %70-%80 oranında azaldı ama tam geçmedi..acaba bir anda değilde belirli bir zaman periyodunda mı azalıyor??

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim kulağımdan sanki hani şu kamyonların egzozundan çıkan ses hep oyle bi ses geliyor ama sesiz ortamda yani kendim bişi soylesem geçiyor ama sustum mu yine oyle bi ses geliyor:wink:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar 1 ay önce hiç bir şeyim yoktu. ölesine sizin yazdığınız yorumları okurken kendi kendimi dinlemeye başladım içimde minik bir ses duydum sonra o sesi devamlı aradım devamlı buldum ve artık her zaman duyuyorum. yani artık kulağım çınlıyor. durduk yerde yakalandım yani. napacam bilmiom doktora gittim herşey normal gözüküyo ama kulağım çınlıyo.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
bende 5 senedir sol kulağımda var. askerdeyken obüs topunun patlama gürültüsünden olmuştu. zaten doğuştan uyku problemli biriyim, bir de bu eklenince büsbütün zombi oldum. 4 senedir günde 4 saat falan uyuyorum. o da artık uykusuzluktan bayılma safhasına geldiğim durumda mecburen. ilk zamanlar doktora gitmiştim, bir zarararı yok ama tedavisi de yok diyip göndermişti. hiç ilaç kullanmadım.

ilk 1 sene dünyanın en sinirli ve mutsuz insanıydım. kafayı taktımı kurtuluşum yoktu. başımı duvarlara vurmuşluğum vardır. zamanla ses ile bütünleştim ve hiç duymamaya başladım. tabiki ses hiç geçmedi ama dediğim gibi kabullenince hiç farkına varmıyorsun. ancak bir şekilde konusu açılırsa fark ediyorsun. mesela bu konuyu görür görmez zıngggggggggggggggg diye çınlamaya başladı ve şu an soldan soldan geliyorlar. yazımı sonlandırıp bir daha bu konuyu görmeme temennisi ile kaçıyorum. :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
bende 5 senedir sol kulağımda var. askerdeyken obüs topunun patlama gürültüsünden olmuştu. zaten doğuştan uyku problemli biriyim, bir de bu eklenince büsbütün zombi oldum. 4 senedir günde 4 saat falan uyuyorum. o da artık uykusuzluktan bayılma safhasına geldiğim durumda mecburen. ilk zamanlar doktora gitmiştim, bir zarararı yok ama tedavisi de yok diyip göndermişti. hiç ilaç kullanmadım.

ilk 1 sene dünyanın en sinirli ve mutsuz insanıydım. kafayı taktımı kurtuluşum yoktu. başımı duvarlara vurmuşluğum vardır. zamanla ses ile bütünleştim ve hiç duymamaya başladım. tabiki ses hiç geçmedi ama dediğim gibi kabullenince hiç farkına varmıyorsun. ancak bir şekilde konusu açılırsa fark ediyorsun. mesela bu konuyu görür görmez zıngggggggggggggggg diye çınlamaya başladı ve şu an soldan soldan geliyorlar. yazımı sonlandırıp bir daha bu konuyu görmeme temennisi ile kaçıyorum. :)

Hala sinirli bir insansan topalım ona göre tedbirli yaklaşalım. :)