Profesyonel fotoğraf makinesi tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

gosdah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İyi günler arkadaşlar profesyonel makine alacağım önerilerinize ihtiyacım var fiyat uçuk olmasın şimdiden teşekkürler.Ben biraz nikon taraftarıyım ama yine de sizin önerilerinize uyarım. :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Pentax K10 - K20 eski ama canavar makinelerdir.
Yenilerden KR, Bütçe yeterse K7

Herkes nikon canon der ama Pentax da onlardan aşağı kalmaz.
K10D bugün ikinci el 600TL ye alınırken D90 a kafa tutacak bir cihazdır.
K10D ve K20D nin toza suya dayanıklı olmalarıda artıdır.

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
"Sıfır gibi" kutusunda tüm içeriği mevcut, Canon 550d (ihtiyaç sebebi ile satılıktır, garantisi devam etmektedir yaklaşık 3 ay önce alınmıştır ve çok az kullanılmıştır, shutter 1000 altındadır)

18-55III / 55-250 IS II
ultra filter
yedek batarya orijinal canon
45 mps hızda 16 GB hafıza kartı
çanta
550D body
sarş cihazı vs. aksesuar orijinal kutusundan çıktığı gibi
kitapcık kullanım klavuzu vs. hepsi mevcut

Ulaşmak isteyenler mesaj atsın. Makine bir abimindir. Fiyat 2200 TL

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
ben canon 450d yada 500d alacağım,sizce almalı mıyım ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Uygun fiyatlıysa alınır kullanılır tabiki.Ancak yeni başlayacak kişilere gidip sıfır giriş seviyesi DSLR makina alacaklarına orta seviye veya girişin biraz daha iyisi DSLR almalarına tavsiye ederim.Misal illaki Canon 450D alacağınıza 550D alınYada Canon un 400-450-500-550D gibi bana göre boş hikaye olan (kullananlar kusura bakmasın, şahsi görüşümdür) makinelerdense en azından Nikon D5100 bile daha iyi bir seçenektir.Hatta 600-650TL ye ikinci el Pentax K10D bile daha iyi tercihtir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşlar,ben İpek. 15 yaşındayım. Eski makinam Panasonic'ti yarı profesyoneldi,amatör çekimlerimi çekebildiğim kadar onunla çekmeye çalışıyodum. Babamla daha iyi bir makine almaya karar verdik,babam ilk başta Nikon 3100'da karar kılmıştı,fakat sonradan, o makineyi kullanabilmek için daha üst düzey bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu öğrendik. Ve Canon 600D'ye karar verdik. Elektro Markta 1800 liraya buldum. Alırsak doğum günümde alıcaz,doğum günüm de 6Aralık kararsızım,,,,

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Makine aldınız mı bilmiyorum ama ilerisi için ve başlangıç için en uygun makine bence nikon d5100 veya 600d olurdu :) Şahsi tercihim d5100'den yana.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
1. Nikon'un modellerini bilmem. Canon'cuyum Canon alacaksanız sıfır ya da kullanılmış bakmayın EOS 40D ile amatörün üstü modellerden başlayın. 450D serisinden çok daha makina gibi duran bir makina.
2. Nikon ya da Canon kararını hemen verin, çünkü objektifler birbirleri ile uyumsuz.Objektif yatırımından ve makinaya alıştıktan sonra dönüş zor.
3. Makinayı tercihen ABD'den getirtin. Çünkü Türkiye'den aldığınız garantili fiyatına, ABD'ye gidip, makinayı alıp geri dönebiliyorsunuz. Türkiye'de ABD fiyatının biraz üstüne garantisiz satanlar var onlar da olabilir ama bilin biri ile gidin, Ölü ya da canlı piksel olmamasına dikkat edin.
4. Makinayı aynı zamanda video kamera olarak kullanacaksanız eski modelleri unutun :-(
5. www.dpreview.com'a gir. Buradan çok daha düzgün öğüt alabilirsin. :)

Selamlar

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
profesyonel makine tavsiyesi istemişsin ama bu söylediklerim profesyonel ama başlangıç seviyesi için geçerlidir..

nikon alacaksan d90 öneririm başlangıç seviyesi için gayet ideal

canon alacaksan 550d yahut 600 olabilir...

tamamen bütçe meselesi, ben canon kullanıyorum şu artısından söz edebiliriz canon lensler nikonlara göre biraz daha ucuz... birden fazla lens kullanmayı düşünüyorsan canon derim...

yok ağa para çok dersen iki modelinde süper makiler vardır üst seviyede:yes:

ali_san

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu işe yeni başlamıssan nikon d3100 veya canon 450d senin işini görürü bide yanında ekstra 18-105 kitin olursa seni epeyice idare eder.

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sony nin dslr yada mirrorless makinalarına bakmadan kararını verme bence..

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Body'ye neden bu kadar önem verilir hala anlamıyorum.
Kaliteli bir, örneğin Canon alınacaksa L serisi lens ile bugün 400D ile bile mükemmel fotoğraflar çekmek mümkün. (Yeni nesil makinaların ISO avantajını ayrı bir yere koyuyorum, o başka bir konu)

Çekilen fotoğraflar sonuçta baskı materyalı olarak bir profesyonel işte kullanılmayacaksa, hiç yüksek mp'lere de gerek yok, 10-12mp gayet yeterli de olacaktır.
Ele rahat oturan, kullanımı keyifli olan bir makina seçilmesi yeterlidir. Zaten bu işe ciddi gönül verildiyse asla o yanında gelen lensle durulmayacaktır, o nedenle body'nin bir önemi yok.

Ha yok, bir mekana girdiğimde profesyonel sansınlar falan gibi dertler varsa, evet hala makina dediğin kallavi olur kafası mevcut türkiye'de, alınabilen en büyük body alınmalı o zaman =)

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bazı bodylerin ufak tefek avantajları oluyor işte GPS idir, wifi ile telefondan kontrolü vs. Bunlar amaç doğrultusunda düzgün belirlendiğinde, örneğin çift flash kullanarak değişik heveslere kapılırım diyen birinin dahili tetikleyici içeren bir body seçmesi lazım. Ya da videoda kullanacağım diyenin 1080p ile çeken bir body alması lazım. Bunlar sadece amaç. Yoksa işte bunun piksel derinliği fazla bu saniyede 4,3 kare çekiyor öteki 4,1 bu daha iyi. Bunlar thekillingroad'ın da dediği gibi saçma konular. Nikon lens olarak daha sınırlı deniyor ancak pek çok çeşiti önce kendisi üretiyor. Çoğu da güzel. Canonun ise L serisi yeterli zaten. O yüzden bu iki markanın idare eder bodyleri ve güzel lensle çok şey başarabilirsin. Canon 1100D ve ya 500D , Nikon D3100 ve ya D5000 yeterli makineler.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
600 D kesinlikle tavsiye ederim, 550 D ile aralarında fark yok denilse bile video kayıtlarında ses farkını göreceksin ;) İyi tercih yapmışsın..

vladislav

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ben canon 450d yada 500d alacağım,sizce almalı mıyım ?

Biraz daha üst modellerini tercih etmelisin mesela 600D ile olaya başlayabilirsin. :)

İstediğin fiyata spot canon 550d alabilirsin bu da profesyonel makina diyemeyiz giriş seviyesi desek daha doğrudur. Biraz daha üstüne ekle 600D almalısın. Ses [MENTION=138307]technomind[/MENTION] ın da dediği gibi farkedilir derecede iyi özellikle bir konser kaydederken patlak kolon sesi almak istemiyorsan tavsiyemdir. :)

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
600d biraz fazla olmaz mı daha pro makine hiç almamıştım,normal dijital makine çektim hep

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar ben bi makine alcam da ama hiç bi fikrim yok..hiçbir özelliğinden anlamıyorum çok ii bir şey olmasına gerek yok..bütçem sınırlı bana 1000 lira civarında önerebileceğiniz bi ürün varmı..?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
1000TL ye Pentax K10D veya K20D al 18-55 lensle
Yanına bir tane 35mm f2.4 DA lens al senden kralı yok.
Hepsini 1000TL ye temin edebilirsin.

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
nokia 808 pure wiev hem kameran hem telefonun olsun:D

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
nokia 808 pure wiev hem kameran hem telefonun olsun:D
Abartmaca o Bir S3 Kamerası Kalitesini vermemekte. o Kullanılan lensler 8 mp lik bir telin kamerası kadar olamıyor ken saçmalık söyledikleri :)

Nikon D5100 Full Kit 55-108 VLR Alabilirsin sanırım sana toplam malıyetı 2 mılyar olcaktır tabiki daha ucuzada bulabılırsın

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Abartmaca o Bir S3 Kamerası Kalitesini vermemekte. o Kullanılan lensler 8 mp lik bir telin kamerası kadar olamıyor ken saçmalık söyledikleri :)

Nikon D5100 Full Kit 55-108 VLR Alabilirsin sanırım sana toplam malıyetı 2 mılyar olcaktır tabiki daha ucuzada bulabılırsın
ben sdn ne derse onu söylerim bu telefonu test etmek için fotoğrafçıların toplandığı bir yer vardı özgür çetin abi de orda fotocuların fikirlerini alırken bir adam şöyle demişti
bu bir telefon değil telefon etme özelliği olan bir kamera:D
sana saygı duyuyorum ama telefonla ne kadar yakınlaştırırsan yakınlaştır netlik bozulmuyor bu büyük bir artı bence:)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Profesyonel kamera ile günümüz cep telefonu kameraları bir tutan bir zihniyetin fotoğraf bilgisi o kadardır.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
@hamza5806 O söyledikleri telefon için iyi bir kameraya sahip olmasındandır. Git bir progesyonel makine ile 808 in fotoğrafını karşılaştır ondan sonra karar ver.

Bende 600D var memnunum fakat lens almam gerekirse hangisini önerirsin @sebastiantr

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Pentax 'ın dışındaki lensleri pek bilmem sadece sağdan soldan duyumlar.

55mm f1.8 var bildiğim her Canon 'cuda olması gereken bir lens.
Zoom lens istiyorsan Canon 70-200 F4 var IS siz ama yinede fazlası ile iş gören bir lens yada tamron 70-200 f2.8 (bunun Pentax versiyonunu ben kullanıyorum mesela fiyatına göre gayet iyi lens)
Geniş açı olarak 16-35 f2.8 L USM var çok iyi bir lens diye biliyorum astronomik çekimler içim biçilmiş kaftan.
Bower 35mm f1.4 var iyi bildiğim

Ancak sen neye yatkınsın oda önemli? Geniş açı, portre, sokak fotoğrafçılığı, zoom vs

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Daha bir şeye yatkın değilim :) 50mm 1:1.8 bir de kit lensi var şimdilik. İlerde bakıcaz o zaman teşekkürler.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben sdn ne derse onu söylerim bu telefonu test etmek için fotoğrafçıların toplandığı bir yer vardı özgür çetin abi de orda fotocuların fikirlerini alırken bir adam şöyle demişti
bu bir telefon değil telefon etme özelliği olan bir kamera:D
sana saygı duyuyorum ama telefonla ne kadar yakınlaştırırsan yakınlaştır netlik bozulmuyor bu büyük bir artı bence:)
anlıyorum fakat bir yarı pro Makine yerıne koyulamaz yada bir çekim olcağında bir fotoğraf çekilmesi gerektiğinde bu nokia ile çek yarı pro gibi demek bence nikon, canon gibi bu işe yıllarını vermiş firmalara emeklere küfür etmek gibi inanıyoru ki o telefonun toplasan 5 cm lik deliğine bir nikon 18-105 vlr lensi girmez yada daha düşük bir makinenin lensi girmez :) Sadece kendi lenslerini geliştirip iyi bir yazılımla telefon kameralarının en iyisi olabilir Telefon ve Fotoğraf Makinesi Piyasası Karıştırılmamalı bence :)

Son mesajlar