Taşınabilir HDDye low level format atılır mı?

Bu konuyu okuyanlar

synthkey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xp pro işletim sisteminde kullanılan philips 500 gb taşınbailir var her ne kadar taşımıyorsak da :)
bunda bad sektör oluştu sanırım birde mbr miydi neydi öyle bir durum var
komple fabrika formatı düşünüyorum
yapan yaptıran duyan bilen varsa arz ediyorum
nasıl yaparız neyle yaparız...

Reaksiyon puanı
188
eğer bad sector var ise bi şey yapamazsın. nedeni ise bad sector fiziksel bozulmadır ve hiç bir şekilde düzeltilemez.

ancak bad sector olan yere veri bindirmeyi başarırsan eğer o alanı atlayıp diski normal kullanabilirsin fakat format attamazsın. format başarılı bile olsa (ister hard format, ister quick format) bad sector düzelmez...

synthkey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
düzletme değil amacım bütün mp3 arşivim onun içinde ilerde olumsuz bir durum olmasın diye düşündüm.

nfmtr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim bildiğim fiziksel olmayan bad sektörde oluşabiliyor diskte. low level format bunu halleder ama fiziksel bad sektör ise yapacak bir şeyin yok

wolkhy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
maxtor low level format die bi program var onu bi dene derim... ama çok uzun sürüyo söliyim. hele de 500 gb için baya bi beklersin.

synthkey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
fiziksel olup olmadığını nasıl anlıyoruz ve
birde kutunun içine ki disk hitachi,maxtor programı olması sorun çıkarır mı.
ve yaklaşık ne kadar sürer.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yaklaşık 18 saat sürüyo. bende low leve format attım 500 gb harddiske 18 saat sürdü

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
http://forum.shiftdelete.net/bedava...rd-diskinizi-fabrika-ayarlarina-dondurun.html

@cgrszone üstad yanılmış.
bad sector low level format ile düzelir.
çünkü bu format partition table'ın yeniden oluşturulmasını da kapsar.
yeniden oluşturulan partition table içerisine bad sectorlerin adresleri eklenmez, o alanı kullanmamış olursunuz birkaç mb kaybınız olur ama sorun ortadan kalkar.
sonradan kısa format atsanız da sorun olmaz ancak tekrar partition table oluşturmamanız gerekir.