Androidli telefona rom yükleme

Bu konuyu okuyanlar

bilduer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rom nedir? Mesela ICS bir rom mudur. Telefonu güncellediğinde rom'da bir değişiklik olur mu yoksa internetten birşey indirme mi lazım ? Şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkürler..

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Alıntıdır.
http://www.googleandroid.gen.tr/Thread-nedir-bu-rom-ve-root-islemleri

Nedir bu rom ve root işlemleri?

Aramızda Android bilgisi çok iyi olanlarımız olmakla beraber hiç bir bilgisi olmayanlarımızda mevcut onlarıda unutmamak gerekir.Elimden geldiği kadarıyla sizlere root ve rom işlemlerini anlatmaya çalışacağım.

Lütfen bu yazıyı okumadan önce biraz Android hakkında bilgi sahibi olun.Buraya bir göz atın.

Rom nedir?

Kafa karıştırmadan anlatmak gerekirse Rom kullanılabilir bellek demektir.Cihazınızın yazılımıdır.P.c nizde olduğu gibi elinizdeki akıllı telefonlarınızdada kullanılan depolama birimidir diyebiliriz.Nasıl desem telefonunuzun daha kararlı çalışması için oluşturulan bir yazılımdır.Telefonunuzun açılışında gösterilecek olan görselleri programları v.s kapsar.

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan kullanıcılar da Rom yükleyebilmektedir..Eğer yukarıda verdiğim linkte bir gezinti yaptıysanız Android hakkında az çok bilgi sahibi olduysanız beni daha iyi anlayacaksınızdır.

Mesela Androidde 1.5 , 1.6 , 2.0 , 2.1 .... diye sınıflandırdığımız romlar vardır.Bu romlar arasında özellik bakımından farklar vardır.2.1 de bulunan özellik 1.5 de bulunmamaktadır.

2 çeşit rom vardır.Biri firmaların kullanıcılarına sunduğu orjinal Romlardır.Diğeri custom rom dediğimiz yazılımcılar tarafından paylaşım amaçlı sonradan yazılan romlardır ki bu romlar bazen orjinallerine taş çıkartacak kadar işlevsel olabiliyor fakat göz önünde bulundurmamız gereken bir durum var ki bu romlar cihazınızı garanti dışı bırakır.

Ne işe yarar ki bu rom?

Söylediğimgibi Telefonunuzun özelliklerini arttırır.Bir önceki sürümde yapamadıklarınızı yapabilirsiniz.

Nasıl yapacağım?

Forumumuzda telefonların kendi bölümlerinde anlatımlar mevcuttur.Sorun yaşarsanız yada anlamadığınız birşey olursa Android hakkında bütün sorularınız bölümüne yeni konu açarak yazabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Rom yüklemenin riski varmıdır?

Elbette vardır.Bazen bu işlem sırasında telefonunuz göç edebilir yani kullanılamayacak durama gelebilir aman dikkat derim.O yüzden ince eleyip sık dokumak gerekir.

Rom'u az çok kavradıkta Root nedir?

Root:Android işletim sisteminde adminstratör yetkisine sahip oluyoruz.Bazılarınızın anlamadım ne diyorsunuz siz dediğinizi duyar gibiyim.Windowsta tam yetkiye sahip olmaya Adminstrator yetkisi diyoruz Linux işletim sisteminde buna root diyoruz.Telefonunuzda tam yetkiye sahip oluyorsunuz yani tam anlamıyla telefonunuza hükmede biliyorsunuz.Erişemediğiniz yerlere erişebililyorsunuz.

Rom ile Root aynı şeyler değil karıştırmayın.

Rom yükseltmek bazen çok kolay bir işlem gibi gözüksede acemi ve dikkatsiz kullanıcılar telefonlarına ciddi anlamda zarar verebilmektedir.Bundan dolayı tekrar ediyorum çok dikkatli olun sorun soruşturun okuyun bir daha okuyun ve öyle işe koyulun!

Bu Root işleminin ne faydası olacak ki?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi tam yetkiye sahip oluyorsunuz.Buda gizli olan yerlere erişebilmenizi her yere girebilmenizi değişiklik yapabilmenizi sağlıyor artık adminstrator yetkisini almış oluyorsunuz.İstemediğiniz gereksiz bulduğunuz programları kaldırabiliyor,sistem yedeğini alabiliyor,rom yükleyebiliyor ve daha nice şeyleri yapabiliyorsunuz.

Bazı uygulamaların yanında Root gerektirir yazıyor ne anlama geliyor?

Bu uygulamalar root etmeden çalışmıyor.Root işlemi gerektiğinde bu uygulamalar izin istiyor onaylayıp onaylamadığınızı soruyor.Kabul ederseniz uygulama artık root hakları ile işlem yapabiliyor.

Nasıl Root edeceğim?

Bu işlem her telefon için aynı olmayabiliyor.Uzun ve karışık işlemler gerektirebiliyor.Nereden öğreneceksiniz.Forumumuzda Telefonların kendi bölümlerinde (Xperia X10 Wildfire gibi) root işlemleri anlatılmaktadır.Aklınıza takılan bir sorun olursa Android hakkında bütün sorularınız bölümüne yeni konu açarak yazabilirsiniz.Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Az da olsa birşeyler anlatabildiysem yararlı olabildiysem ne mutlu bana.

İyi Forumlar...

bilduer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefonu güncellediğinde rom'da bir değişiklik olur mu yoksa internetten birşey indirme mi lazım ?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Telefonu güncellediğinde rom'da bir değişiklik olur mu yoksa internetten birşey indirme mi lazım ?

mesajınız forum kurallarına aykırı haberin olsun. soruna gelecek olursak elbette değişiklik oluacaktır ama romu yükeleyebilmek için elindeki cihaza özel rom olması gerekmekte donanımsal olarak düşükse yapabileceğin fazla bir şey yok.

Reaksiyon puanı
2,146
Custom rom yüklediysen zaten normal güncellemeleri alamazsın. Rom geliştiricileri yeni sürüm geliştirirse onu tekrar kurarsın.

bilduer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Custom rom yüklediysen zaten normal güncellemeleri alamazsın. Rom geliştiricileri yeni sürüm geliştirirse onu tekrar kurarsın.
teşekkürler...

mesajınız forum kurallarına aykırı haberin olsun. soruna gelecek olursak elbette değişiklik oluacaktır ama romu yükeleyebilmek için elindeki cihaza özel rom olması gerekmekte donanımsal olarak düşükse yapabileceğin fazla bir şey yok.
teşekkürler... Elimdeki telefon htc xl donanımsal olarak yeterli olmasından kastınız ney? Bide telefonu güncellediğimde bana ne tür getirileri olacak ICS'ı güncelleme yaparak getirebilir miyim?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
daha fazla özelleştirmeden tut güncel adroid yazılımlarına sahip olursun ya da ek özellikler gelir misal tul kilidini açmak için yüz taraması yapması gibi :) donanımdan kastım her güncelleme donanım sytandartını yükselttiği için performans anlamımda yavaşlık söz konusu olabilir :)

bilduer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
daha fazla özelleştirmeden tut güncel adroid yazılımlarına sahip olursun ya da ek özellikler gelir misal tul kilidini açmak için yüz taraması yapması gibi :) donanımdan kastım her güncelleme donanım sytandartını yükselttiği için performans anlamımda yavaşlık söz konusu olabilir :)
çok sağol işte bu cevabı bekliyordum :)

edöm75

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
paylaşım için teşekür ederim yanlız anlamadığım birşey var bu rom olayı telefondan telefona fark ediyormu yani samsung kullanıcısı ile nokıa kullanıcısı aynı romu yükleyip kullana bilirmi benim cihac galaxy gio bunun için önere bileceginiz rom varmı birtane yaptım sıkıntı yok ama acılış resminde samsung galaxy gio ikitane yazıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamın aleyküm arkadaşlar lg p350nin orijinal kdz sini atabilecek olan var mı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
S.a arkadaşlar şimdiden bana yardımcı ola bilecek arkadaşlara teşekkür ederim bende yurt dışından getirdiğim /garmin-asus-garminfone-a50- cep telefonu var sistemi çöktü iki telefoncuya götürdüm yapamadılar telefonda hiç problem yokken kapadım actım acılmadı sitem ilk açılma yerine geliyo gerisi sistem yüklenmiyo bana yardım cı olursanız cok sevinirim uzaktan yardım programı ile pc me gire bilirsiniz bu konuda yardımlarınızı bekliyorum saygılar .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Rom atarsak desteklenmeyen oyunlar açılırmı acil cvp

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhabalar ben bundan 10 gün önce samsung galaxy s3 mini aldım ilk zamanlarda google play store den program indire biliyorum şimdi ne indirebiliyorum nede ayarlarına girebiliyorum birde şu yazı çıkıyor google play store den program indirmeye çalışırken access,store,com durduruldu diye yazı geliyor yardımınız için teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Elimde android yüklü bir iphone 5 var buna ne tür bir rom yükleyebilirim?

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Alacağım telefonda 2 gb rom var. Bu iyi midir iş görür mü?Normalde kaçtır,kaç olması gerekir?

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Merhaba

Galaxy Note 8.0 tableti kullanıyorum model numarası N5100 yani telefon özellikli tablete rom yüklemek istiyorum tavsiye edeceğiniz bir rom var mı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
nolur bana bir yardım edin rom yüklemeyi çok istiyorum ama clockwork yükleme açılıyor adım 2 ye gelioyr ama hiçbirşey olmuyor 3 dk bekle diyor 30 dk bekledim birşey olmadı lütfen bana yardım edin başka bilgisyardada denedim lütfennnn

S

SDN Okuru

SDN Okuru
nem telefona ne root yapabiliyorum yada rom yükleyebiliyorum ikisindede waiting for devices te 3 dk bekle diyor 40 45 dakika bekliyorum hiçbişey olmuyo nolur yardımedinnnn 2 pc de denedim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben dubai malı s3 aldım acaba ona nasıl orjınal s3 programı yükleyebilirim yani hareketli ekran yok mesela orta tuşa basılı tutunca görev yöneticisi yerine geçmiş görevler geliyo ne yapabilirim

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
ben dubai malı s3 aldım acaba ona nasıl orjınal s3 programı yükleyebilirim yani hareketli ekran yok mesela orta tuşa basılı tutunca görev yöneticisi yerine geçmiş görevler geliyo ne yapabilirim

Öyle bir şey yapamazsınız :banghead:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben bi android telefona istediğim ara yüzü yükleye bilir miyim

emirgorur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Google Play den çeşitli launcher lar indirebilirsiniz. Bkz. Nova Launcher

S

SDN Okuru

SDN Okuru
rom yüklerken telfondaki uygulamalar format taki gibi silinecek mi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
thinkfree office programını telden silersem romu etkilermi tekrar rom atmam gerekir mi acil cevapp

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Rom yükledim telefon açılmıyo samsung yazısı geliyo orda kalıyo ne yapmalıyım :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm bende LG E510 var buna 4.0 romu yüklemek istiyorum yardımcı olurmusunuz.

pardon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende galaxy ace var 4.1 romu yükledim isteyen olursa rom kernel ve diğer dosyaları paylaşırım gayet iyi calısıyor ama youtube hangoust girmiyor google play hizmetlerini kuramıyorum onun dısında problem yok

- - - Mesaj Güncellendi - - -

program silmek yada eklemek hiçbir şekilde romu etkilemez bir de rom yüklerken sim karttaki numaralarını sd kartınıza yedekleyip sd kart ve sim kartı cıkarıp atmanızı tavsiye ederim cünkü rom bütün telefonu siler her romuda yüklemeyin bazıları calısmayabiliyor benim basıma geldi ordan biliyorum