Öldükten Sonra Yeşil Kart Verdiler

Bu konuyu okuyanlar

-BeSTe-

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Öldükten sonra yeşil kart verdiler

Solunum yetmezliği çeken bebeğinin hastane masraflarını ödemeyen 40 yaşındaki Hilmi Matlisa, bunun üzerine Yeşil Kart başvurusu yaptı. Başvurusu reddedilince bunalıma giren baba, kaymakamlık önünde kendini yaktı ve hayatını kaybetti. Hayatını kaybettikten sonra Yeşil Kartı çıktı ama bebeği hala rehin...

MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde geçen hafta Kaymakamlık binası önünde üzerine benzin dökerek kendisini yakan ve kaldırıldığı hastanede ölen 40 yaşındaki Hilmi Matlisa, arkasında bir dram bıraktı.

Nikahsız eşi adına yaptığı yeşil kart başvurusunun önce kabul edilmemesi üzerine kendini yaktığı ortaya çıkan Matlisa'nın, 2 ay önce erken doğumla dünya gelen üçüzlerinden iki kızdan biri solunum yetmezliğinden öldü, durumu kritik olan diğeri ise Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Efe adı verilen erkek bebek ise 34 gün hastanede kuvözde kalmasının ardından, annesinin 3 bin YTL'ik senet imzalamasıyla taburcu edildi.

15 yıl önce evlendiği eşinden, çocuğu olmadığı gerekçesiyle boşanan Hilmi Matlisa, komşu kızı 34 yaşındaki Tülay Bütev'le 3 yıl önce nikahsız olarak birlikte yaşamaya başladı. Yıllardır çocuk özlemi çeken Matlisa'nın nikahsız eşi, 2 ay önce 1'i erkek 2'si kız üçüz bebekleri dünyaya getirdi. Erken gerçekleşen doğumda, kız bebeklerden biri solunum yetmezliğinden öldü, diğer 2 bebek Tarsus Devlet Hastanesi'ne götürüldü. ‘Efe’ adı verilen erkek bebek, 34 gün hastanede kuvözde kaldıktan sonra taburcu edildi. 3 bin YTL tedavi masrafını ödeyemeyen Hilmi Matlisa, sabıkalı olması nedeniyle nikahsız eşi adına Yeşil Kart başvurusunda bulunurken, minik Efe'nin taburcu işlemleri, anneannesi Gürcüye Bütev'in tedavi ücretine karşılık senet imzalamasıyla yapılabildi.

Sağlık durumu ciddi olan kız bebek, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Yaklaşık 2 aydır tedavi altında bulundurulan ve hastanede ‘Bütev bebek’ adıyla kayıtlarda geçen minik kız, yaşam savaşını kazandı. Bir hafta önce aileyi arayan hastane yetkilileri, kızlarının sağlığına kavuştuğunu, tedavisinin sona erdiğini belirtip, taburcu işlemlerini yaptırmasını istedi.

Günlük bulduğu işlerde çalışarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Hilmi Matlisa, 11 bin 70 YTL'lik tedavi masrafı ile şoke oldu. Hastane yetkilileri, parayı ödeyecek gücü olmadığını bildiren Matlisa'ya Yeşil Kart getirmesi durumunda çocuğunu para ödemeden taburcu edebileceğini iletti. Daha önceden Yeşil Kart için başvurduğunu söyleyen Matlisa, geçen cuma günü Tarsus Kaymakamlığı'na giderek, başvurusunun akıbetini sordu. Yeşil Kart Bürosu'ndaki yetkililerin, başvurunun reddedildiğini söylemesi üzerine bunalıma giren Matlisa, Kaymakam Abdulhamit Erguvan'la görüşmek istedi.

‘KENDİMİ YAKACAĞIM’ DEDİ, YAKTI

İddiaya göre, görevlilerin Kaymakam'la görüşmesine izin vermediği Matlisa, sinir krizi geçirip, Kaymakamlık görevlilerine, “Yeşil Kartı vermeyip, beni Kaymakam'la görüştürmüyorsunuz, ben de kendimi yakacağım” diye bağırıp, binayı terk etti. Bu tartışmadan kısa bir süre sonra da 1 bidon benzinle Kaymakamlık binası önüne tekrar gelen Matlisa, benzini üzerine döküp, elindeki çakmakla ateşledi.

Bir anda alev topuna dönen Matlisa'ya, çevreden yetişenler ve bir trafik polisi yangın söndürme tüpüyle müdahale etti. Ağır yanıklar içinde hastaneye götürülen Matlisa, bir gün sonra yaşamını yitirdi.

KENDİNİ YAKTI, YEŞİL KART ÇIKTI

Yoksul ailesinin gözyaşları içinde toprağa verdiği Matlisa'nın kirada oturduğu Tarsus'un Barbaros Mahallesi'ndeki evine de ateş düştü. Yakınları, işsizlikten de bunaldığıni söyledikleri Matlisa'nın çocuğunun hastanede rehin kalması ve Yeşil Kart verilmemesinin çöküntüsüne dayanamadığını anlattı. Eşimin intiharının işsizlikle ilgisi olmadığını bildiren Tülay Bütev, bebeğinin tedavi gördüğü Yeni Doğan Servisi'nde kızını kucaklayarak yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Eşim çalışıyor, karnımızı doyuruyor, çocuklarımıza bakıyordu. Ailede sorun yoktu. Yeşil Kart başvurusu reddedildiği için ve Kaymakam ile görüştürülmediği için bir anda cinnet geçirmiş. Kaymakamlık binası önünde bağırarak, ‘O çocuğum devlete kalsın, madem bana Yeşil Kart vermiyorsunuz ben de kendimi yakacağım’ demiş. Kaymakam'la da görüştürülmeyince benzin alarak yakmış kendini. Eşim Yeşil Kart çıkaramayarak, rehin kalan çocuğunu alamadığı için intihar etti. Ama kimse oralı olmadı. Bebeğimiz için 11 bin 700 YTL masraf çıkmıştı. Bu parayı ödeyemediği için çocuğumuzu alamadık. Eşim öldükten sonra, polisler anneme Yeşil Kart'ın çıktığını söylemişler. Annem de ‘Damadım yandı neye yarar’ demiş. Hani çocuklar devletin sorumluluğunda olacaktı, ‘Kimse hastanede rehin kalmayacak’ deniliyordu. Şimdi ben soruyorum? Neden benim çocuğum Mersin'de hastanede rehin?”

Torununun birini senet imzalayarak alan anneanne Gürcüye Bütev ise damadının kendini yaktığı gün pazara giderken yanına bir polis ekibinin geldiğini belirterek, “Bana, Hilmi'nin yakını olup olmadığımı sordular. Damadım olduğunu söyledim. Polis bana, ‘Yeşil Kart çıktı, gidin alın’ dedi. Ben de, ‘Neye yarar? Damadım kendisini yakmış’ cevabını verdim” diye konuştu.

Mersin Üniversitesi yetkilileri ise Bütev bebeğin 2 aydır süren tedavisinin tamamlandığını, ailenin 11 bin 700 YTL hastane masrafını ödeyemediği için Yeşil Kart çıkarmak için uğraştığını bildiklerini söylemekle yetindi.

EŞİNİN BAŞVURUSU VARMIŞ

Tarsus Kaymakamı Abdulhamit Erguvan ise Yeşil Kart verilmediği için kendini yakan Hilmi Matlisa'nın değil, nikahsız eşinin başvurusu olduğunu belirterek, “Kendisinin direkt bize bir başvurusu yok. Nikahsız yaşadığı kadın ve çocukları için Yeşil Kart başvurusu var. Şahıs kendisini yakınca, olayın bizimle ilgisi olup olmadığının araştırılması talimatı verdim. Verilen yanıtta Yeşil Kart başvurusunun nikahsız eşi adına olduğunu ilgili arkadaşlar bildirdi. Komisyon başvuruyu reddetmiş. Ancak yaptığım incelemede bu kadının çocuğunun hala hastanede olduğunu ve yeşil kart için beklediğini öğrenince Yeşil Kart'ın verilmesi talimatını verdim. Yeşil kart halen hazır alınmayı bekliyor” dedi.

Kaymakam Erguvan'ın verdiği talimat üzerine Yeşil Kart Bürosu'nun, Hilmi Matlisa'nın kendini yaktığı gün nikahsız eşi ve çocukları için Yeşil Kart hazırlandığı öğrenildi. Ancak Tüley Bütev, eşinin kendini yakmasının ardından hazırlanan Yeşil Kartları henüz almadı.

Kaynak

Son mesajlar