Mars'la ilgili kafamı kurcalayan soru?

Bu konuyu okuyanlar

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar şimdi bu adamlar milyar dolarlık robot gönderiyor marsa... ya tamam da abi neden bu gelen fotolar siyah beyaz... mantığı ne bunun... yoksa mars siyah-beyaz mı? neden renkli fotolar gönderilmiyor... ya da siyah-beyaz foto çekmenin mantığı ne Allah aşkına... diğer olay da sen bu kadar para yatır teknolojonin son ürünü de... abi bu robot neden video kaydedemiyor???

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım beyinini çok kullanmışsın aç nasanın videolarını izle ve beynini uyut...

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Yaşı ne yapacaksın birader,soruya cevap ver.

[MENTION=50101]rohirrim[/MENTION]

O kadar şeye kafa patlatan adamların elbet vardır bildiği.

Belki Mars'ın atmosferi veya orada ki enerji vs. Olanak vermiyordur ya da daha farklı birşey olabilir.Ve bunun içindir video falan çekememesi.

Tabi bunu NASA'ya sormak lazım.

Yani sen de haklısın,
Taaa Marsa araç yolla son teknoloji.
Video çekemesin :D

heroares

Asistan
Reaksiyon puanı
1
okadar uzaktan full hd gelmez :) piksel gelse bile çok büyük bir basarı gerçekten

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Yaf bende bilmiyorum ama robotu ne zaman göndermişler. Daha önceki yıllarda göndermiş olabilirler 1990-2000 veya daha erken bile yollamış olabilirler belki o yüzdendir ?

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşım beyinini çok kullanmışsın aç nasanın videolarını izle ve beynini uyut...

arkadaşım Nasa'nın sayfasındaki videolar simülasyon... Mars'ın video görüntüleri neden yok... belki çok saçma gelecek ama bunlar Mars'a araç gönderdik deyip kafalıyor da olabilirler bizi...

SamsungGalaxyS3

Profesör
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım Nasa'nın sayfasındaki videolar simülasyon... Mars'ın video görüntüleri neden yok... belki çok saçma gelecek ama bunlar Mars'a araç gönderdik deyip kafalıyor da olabilirler bizi...
konuya vakıf değilim ama kardeşim kafalıyorlar durumuna karşıyım
adamlar arsa alıyor yer alıyor oralardan zamanında haberlini okuyordum :D

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Renkli fotoğrafı sana verir mi adam durduk yere milyar dolar harcamış kimsenin gidemeyeceği kadar uzak bir yere gitmiş orada ki bir bilgi ne kadar değerli olabilir kim bilir önce can sonra canan mantığı işliyor bu işlerde.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Yaf bende bilmiyorum ama robotu ne zaman göndermişler. Daha önceki yıllarda göndermiş olabilirler 1990-2000 veya daha erken bile yollamış olabilirler belki o yüzdendir ?

benim bildiğim 3 yıl önce gönderdiler... HD görüntü isteyen de yok.. yüksek kaliteli fotolar kim bilir orijinalda kaç MB'dir... bu boyur bir kaç saniyelik bir video çekememek bilmiyorum saçma geliyor bana... adamlar içerisine robotun labaratuar kuruyor bir kaç saniyelik bir video görüntüsü alıp dünyaya gönderemiyor mu?

wody

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
NASA da ki arkadaşlarımda ondan şikayetçi marstan dünyaya upload hızı düşükmüş, o kadar para ödüyorlar bi fiber döşememiş marslılar.
dünyayla mars arasında fark yok yani ışık falan da hikayeymiş uzaylılar uydurmuş. adamlarda acil durumlarda siyah beyaz çekeriz diyorlar

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
benim bildiğim 3 yıl önce gönderdiler... HD görüntü isteyen de yok.. yüksek kaliteli fotolar kim bilir orijinalda kaç MB'dir... bu boyur bir kaç saniyelik bir video çekememek bilmiyorum saçma geliyor bana... adamlar içerisine robotun labaratuar kuruyor bir kaç saniyelik bir video görüntüsü alıp dünyaya gönderemiyor mu?

vermek istemiyorlar, hem neden versinlerki..
Hem zaten eski haberler bakarsan NASA'nın elinde uzaylı olduğuna dair haberlerde var. Yıllardır Amerikanın elimizde çok büyük bir sır var dediği olay

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
NASA da ki arkadaşlarımda ondan şikayetçi marstan dünyaya upload hızı düşükmüş, o kadar para ödüyorlar bi fiber döşememiş marslılar.
dünyayla mars arasında fark yok yani ışık falan da hikayeymiş uzaylılar uydurmuş. adamlarda acil durumlarda siyah beyaz çekeriz diyorlar

AKK varmış

S

SDN Okuru

SDN Okuru
NASA ilk defa Mars'a arac yollamiyor bu benim bildigim 4 cü mü ne.
Resimlerin düsük kaliteli olmasi birazda Mars'in Dünya'dan 56 ila 401 MILYON km uzaklikta olmasidir (Nedeni ise internete yaziyor :) ). Düsünsene evinde WLAN var ve bir iki oda iceriden interenete girince hiz farki nasil ortaya cikiyor.
Aracin oraya ulasmasi 8 ay sürmüstür.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Dostum birde Mars'ın Dünya ile arası 570 milyon kilometre ona göre düşün :) Birde Marstan alınan bir panoramik fotoğraf.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/MarsPanoramaa.jpg

Ben zaten hiç renkli foto yok demiyorum siyah-beyaz fotoların mantığını anlamıyorum... madem renkli foto alabiliyorsunuz siyah-beyaz foto yayınlamak nedendir...
İkincisi verdiğin linkteki fotoyu biliyorum.. Şimdi düşün o fotonun orijinali kim bilir kaç MB'dır.. Yani baya bir yüksektir... Benim demem şudur ki o yüksek boyutta fotolar alabiliyorsan bir kaç sn'yelik videoda hayli hayli alabilirsin... Sonuçta HD video gelsin demiyoruz ki.. Ama düşünsene Marsta kum fırtınasının olduğu ve sesini duyarak o görüntüleri izlediğimiz bir 10 sn'yenin anlamını... Ya da almosfer koşulları nedeni ile ses alınamıyor mu? alınıyorsa farklı mı alnıyor... en azından bunları bilirdik...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşım burdan robotu yönlendirmek için gönderilen bir sinyal oraya 20 dakika sonra gidiyor, düşün, bir de fotoğrafın dosyanın boyutu var.

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
marsın dünyaya uzaklığı hep aynı değil. En yakın zamanında 50 küsür milyon kilometre uzakta. Güneşin öbür tarafındayken 500 küsür milyon km uzakta.

2003 Ağustos'ta 56 milyon kilometre mesafeden geçti ve gökyüzünde çok büyük olarak gördük. Ayrıca her yıl Ağustos ayında bazı salak haberciler bunu haber yapıp duruyorlar. Mars çok yakından geçecek diye.

Bakalım bu sene ayın 27'sinde olacak mı? :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
566 milyon kilometreden ne gelmesini bekliyorsun tazecik, oraya o araç ne kadar zamanda ulaşmış haberin var mı?

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
GÖZÜN AYDIN kardeşim bu gün MARS dan ilk renkli fotoğraf gelmiş :D Sanırım senin bu konuyu açmanı bekliyorlarmış az önce haberlerde izledim :D :D Şaka değil ciddiyim :D Birisi bulup getirsin .D İlk ilk ilk :D:

3mr3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zaten kaç kez robot gönderdiler oraya ki hep başarısız sonuçlanıyor. Son robot teknolojisi hariç tabi ama zamanla herhangi bir nedeni ile anlaşılmadan bozuluyorlar. Onu çözmeye çalışıyorlar diye biliyorum okuduğum çoğu haberlere göre.... (karbon için hayat var mı konusu ayrı olarak söylüyorum tabii)

cashpoint

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben inanmıyorum kardeşim bu adamlar ne zaman gönderiyor da ne zaman gidiyor bu uzay araçları marsa.

Saatte 2000 km hız yapan bir uzay aracı Mars'a 4 yıl gibi bir süreyle gidebiliyormuş arkadaşın dediği bence gayet mantıklı neden siyah beyaz neden bir video yok ellerinde çelişkili.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Yiğenim Marsa gönderilen robot elbetteki yüksek çözünürlükte renkli fotoğraf ve video çekebiliyor.NASA kendisi açıklama yaptı.Şuanda Dünya ile paylaşılan fotoğrafların orjinali çok daha yüksek çözünürlükte ve renkli fotoğraflar.Kendileri böyle uygun görmüş.İlerleyen zamanlarda belki yüksek çözünürlükte ve renkli fotoğrafları Dünya ile paylaşabileceklerini belirttiler.Videolarda çekiliyormuş şuan ancak aradaki mesafe bir hayli uzak olduğu için Dünyamıza ulaşması biraz zaman alıyor.Fotoğrafın renklisini bile paylaşmayan NASA videoları paylaşacağını hiç sanmıyorum...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Çok fotoğraf geliyor muhtemelen. Hepsi de tahmin edersiniz ki çok yüksek çözünürlüklü. Ancak, Nasa bunların içinden seçerek bizlere bunları siyah beyaz ve düşük çözünürlükte olarak gösteriyor. Yanin yalnızca insanların görmelerini istedikleri kadarını. Asıl foto ve inceleme ve belgeler kendilerinde saklı oluyor.

cashpoint

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yiğenim Marsa gönderilen robot elbetteki yüksek çözünürlükte renkli fotoğraf ve video çekebiliyor.NASA kendisi açıklama yaptı.Şuanda Dünya ile paylaşılan fotoğrafların orjinali çok daha yüksek çözünürlükte ve renkli fotoğraflar.Kendileri böyle uygun görmüş.İlerleyen zamanlarda belki yüksek çözünürlükte ve renkli fotoğrafları Dünya ile paylaşabileceklerini belirttiler.Videolarda çekiliyormuş şuan ancak aradaki mesafe bir hayli uzak olduğu için Dünyamıza ulaşması biraz zaman alıyor.Fotoğrafın renklisini bile paylaşmayan NASA videoları paylaşacağını hiç sanmıyorum...

Geçen senede marsta su bulunmuştu değil mi :D