Android Custom Rom Yükleme/Flashlama (YAZI - VİDEO)

Bu konuyu okuyanlar

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Custom Rom Nedir ?

Custom rom, android geliştiricilerinin firmwareler üzerinde oynayarak, elde ettikleri bir dosyadır.

Custom Rom Neden Yüklenir ?

Custom rom, düşük performanslı telefonları hiç takılma olmadan kullanılabilir hale getirmek, ve çok yüksek donanımlı telefonları berbat arayüzlerinden kurtarmak, ve işlemcinin önünü açarak, telefonu uçurmak için yüklenir.

Nasıl Yüklenir ?

Video :
[video=youtube;vu2soVXgJ60]http://www.youtube.com/watch?v=vu2soVXgJ60&feature=plcp[/video]

Yazılı yükleme anlatımı :

"ROOT GEREKİR" "TAR,MD5 DOSYALARINI SAKIN BU YÖNTEMLE YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN" "GARANTİDEN ÇIKTIĞINI, BÜTÜN SORUMLULUĞUN SİZDE OLDUĞUNU UNUTMAYIN" "YEDEK ALMAYI UNUTMAYIN" "CWM(CLOCK WORK MOD) gerektirir"

Öncelikle ihtiyaç duyucağımız .zip uzantılı custom romu ve gapps paketini yüklüyoruz. gapps paketimizi custom romumuzun android versiyonuna göre seçiyoruz, ics, froyodo, jelly bean vb.
Dosyaları yükledik, yüklediğimiz dosyaları telefonun hafızasına atıyoruz. Yüklendiği zaman telefonu kapatıyoruz. Telefonu açarken "ses açma tuşu + güç tuşu + ev(home) tuşu'na basıyoruz".
Telefonumuz cwm recovery üzerinde açıldı.

Sırasıyla yazıklarımın üstüne geliyoruz, home tuşu ile seçiyoruz, ve açılan sayfada "YES" i bulup seçiyoruz.

1. advanced/wipe dalvik cache
  2. advanced/fix permissions
  3. wipe cache partition
  4. wipe data/factory reset.

Yapıyoruz. Bunları yaptıktan sonra cwm recovery'i KAPATMIYORUZ.

Şimdide telefonun eski rom parçalarını temizliyeceğiz.

Sırasıyla aynı şekilde bunları yapıyoruz.

1. format /cache
  2. format /system
  3. format /data

Bunlarıda yaparak telefonu temizledik. Şimdi telefonumuza rom yüklemeye başlıyoruz.

CWM RECOVERY üzerinden install zip from sd card diyoruz. Çıkan 5 sekmeli sayfada install zip from internal sd card diyoruz.
Romumuzu seçiyoruz, üstüne tıklıyoruz ve açılan sayfada yes deyip romumuzu yüklüyoruz.
Sonra bizi gönderdiği sayfadan tekrar install zip from internal sd card diyoruz ve bu sefer gapps yüklüyoruz.
Ve telefonumuza rom yüklenmiş oluyor. Anasayfaya gidip "reboot now" diyoruz
Telefonu açıp kuruyoruz, kurulumdan sonra kapatıp tekrar cwm recovery e alıyoruz.

Sırasıyla

1. advanced/wipe dalvik cache
  2. advanced/fix permissions

yapıyoruz ve telefonu temizliyoruz.

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Dostum iyi güzel anlatmışsın da çok karışık anlatmışsın

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Az sonra video yükliycem. Onunla çok daha basit oldu. Aslında yöntemi daha kısa ama, en iyisi uzun kurmak, en hızlı ve en aktif böyle kullanılıyor. Teşekkür ederim :)

lordarcual

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Az sonra video yükliycem. Onunla çok daha basit oldu. Aslında yöntemi daha kısa ama, en iyisi uzun kurmak, en hızlı ve en aktif böyle kullanılıyor. Teşekkür ederim :)
Hadi bakalım videonu bekliyoruz ona göre değerlendireceğiz :)

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben teşekkür ederim dostum dediğin gibi en uzun yol en temiz yoldur herhangi bir hata olma imkanı olmuyor bu yöntemleri uygulayınca

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
İnşallah nasıl olmuş merakla bekliyoruz :thumbup1:

Ama belirtiyim, eski bir kamera ile çektiğim için çözünürlük 640x480 ve mov formatı. mp4 yapıp yükliycem youtube üzerindne.
2-3 gün sonra arkadaşımla daha iyi bir şekilde 1280x720 koyucaz :)

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yalnız bu Custom Rom Anlatımı Sadece Samsung Telefonlar İçindir.

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sony'de örneğin bootloader felan kırma işleri var bu cf-root sadece samsunga oluyor

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sony'de örneğin bootloader felan kırma işleri var bu cf-root sadece samsunga oluyor

Orası root'a giriyor. Cwm olduktan sonra hepsinde aynı.
[MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION]

redfoks, zahmet olmazsa yeşil yazılı yere CWM(CLOCK WORK MOD) gerekir yazabilirmisin ?

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar hızlı yükleyebilmek için şimdi düşük kaliteli yükledim. 3 gün sonra arkadaşım bize gelicek, 1080p ve kameranın sabit durduğuu bir video çekicem söz. Videodaki hatalarımı söylerseniz diğer videoda düzeltmeye çalışırım.

[video=youtube;xaBPf2A7iec]http://www.youtube.com/watch?v=xaBPf2A7iec&feature=youtu.be[/video]
[MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION]

Abi senden çok özür diliyorum, bu ikinci rahatsız edişim, umarım çok kızmazsın tekrar bildirim yolladığım için. Videou konuya eklersen çok sevinirim. Malesef kendim ekleyemiyorum.

SamsungGalaxyS3

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=274496]Requ3m[/MENTION] emeğe sonuna kadar saygı Kardeşim fakat video kalitesi kötünün iyisi :S yarım megapiksellik bir alet mi çektiniz . . .

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
@Requ3m emeğe sonuna kadar saygı Kardeşim fakat video kalitesi kötünün iyisi :S yarım megapiksellik bir alet mi çektiniz . . .

Aslında bu kadar kötü değildi 640x480 ile çekmiştim, boyut upload etmeye uzun sürünce kaliteyi düşürüp koydum.
Arkadaşımla lan partisi yapıcaz 3 gün boyunca. 1080p çekip gece uploada bırakıcaz. En kötü ihtimal 720 olur :)

SamsungGalaxyS3

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Aslında bu kadar kötü değildi 640x480 ile çekmiştim, boyut upload etmeye uzun sürünce kaliteyi düşürüp koydum.
Arkadaşımla lan partisi yapıcaz 3 gün boyunca. 1080p çekip gece uploada bırakıcaz. En kötü ihtimal 720 olur :)
yani bencede çünkü anlatmak istediklerini görsele bakınca gözükmüyor :)
ama genede başarılı.
720 p yeter artar bile.

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yani bencede çünkü anlatmak istediklerini görsele bakınca gözükmüyor :)
ama genede başarılı.
720 p yeter artar bile.

Evet o konuda çok haklısınız, ne söylediğim duyuluyor ama yaptığım görülmüyor :)
Onun en büyük nedenlerinden biriside bir elimle çekerken bir elimde ayarları yapıyordum, kamera her saniye odaklanmaya çalışıyordu, tabi titterttiğim için çok kötü oldu. Eğer videoda gereksiz hareket/konuşmam olduysa belirtebilirseniz sevinirim, hem video kısalır hem daha öz olur.

lordarcual

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar hızlı yükleyebilmek için şimdi düşük kaliteli yükledim. 3 gün sonra arkadaşım bize gelicek, 1080p ve kameranın sabit durduğuu bir video çekicem söz. Videodaki hatalarımı söylerseniz diğer videoda düzeltmeye çalışırım.

[video=youtube;xaBPf2A7iec]http://www.youtube.com/watch?v=xaBPf2A7iec&feature=youtu.be[/video]
@REDFOKS

Abi senden çok özür diliyorum, bu ikinci rahatsız edişim, umarım çok kızmazsın tekrar bildirim yolladığım için. Videou konuya eklersen çok sevinirim. Malesef kendim ekleyemiyorum.
Güzel anlatım emeğe saygı yalnız Kettle veya hesap makinesiylemi çektin acaba :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
[MENTION=274496]Requ3m[/MENTION] tebrikler güzel anlatım olmuş.

lordarcual

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Mesela buda benim yaptığım Samsung Galaxy S III kutu açılımı. Yüklemem en fazla 5 dakikamı aldı 120 mb filandı heralde.
[video=youtube;N8ap6jIZl7M]http://www.youtube.com/watch?v=N8ap6jIZl7M[/video]

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Mesela buda benim yaptığım Samsung Galaxy S III kutu açılımı. Yüklemem en fazla 5 dakikamı aldı 120 mb filandı heralde.
[video=youtube;N8ap6jIZl7M]http://www.youtube.com/watch?v=N8ap6jIZl7M[/video]

3 dakika video sizinki. Ve upload hızım 0.4 mbit şuan hemen aştım adil kullanımı :D Ttnet gibi iss olamaz ya :D

lordarcual

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
3 dakika video sizinki. Ve upload hızım 0.4 mbit şuan hemen aştım adil kullanımı :D Ttnet gibi iss olamaz ya :D
Benimkide pek hızlı değil canım.

eiuou.png

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ütüden girmeye çalışmış ama malum sıcak alet gene ısınmış çekmemiş videoyu :D ama yazılardan anlasilir ama biraz karışık

Videonun orjinal halini 1080p yaptım, çok zor görülüyo yazılar :D Artık babamın telefonundan çeker koyarım.

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2
farketmez 3 gün daha bekleyi versinler:D

Yok bu akşam çekicem babamın telefonu ile. Ya annemden kamerasını istedim verdi şimdi, ya kamera d3000 1300 tl lik kamera. Ama adamlar video çekme özelliği koymamış, bunda mantıklı bi olay varsa birisi açıklasın.

BlackShopAre

Doçent
Reaksiyon puanı
1
1300 tl babalarının hayrı için mi o fiyata satıyorlar sen de alırken dikkat etseydin keşke paraya yazık olmuş :(