Oyun oynarken pc kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

FrukoFurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam muhterem din kardeşlerim benim masaüstü bilgisayarım oyunlar sırasında kapanıyor sadece 5 gb altı oyunlarda kapanmıyor lütfen yardım edin
sistem özelilikleri 3.20ghz intel pentium 4 4.1gb ram 2.5 gb ekran kartı windows7 32 bit daha önceden hiç böyle olmuyordu kasanın içini temizledim işlemciyi falan baktım bir sorun yok gibi
gözüküyordu bi arkadaş sistem geri yükleme yap dedi ama riske girmek istemiyorum lütfen yardım edin kardeşlerim
Hepinizin ramazanı mübarek olsun:crying:

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Oyun güclendirici ile denedinmi? veya ısınma sorunu gibi bir sorun varmı? bir bunlara bak derim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam muhterem din kardeşlerim benim masaüstü bilgisayarım oyunlar sırasında kapanıyor sadece 5 gb altı oyunlarda kapanmıyor lütfen yardım edin
sistem özelilikleri 3.20ghz intel pentium 4 4.1gb ram 2.5 gb ekran kartı windows7 32 bit daha önceden hiç böyle olmuyordu kasanın içini temizledim işlemciyi falan baktım bir sorun yok gibi
gözüküyordu bi arkadaş sistem geri yükleme yap dedi ama riske girmek istemiyorum lütfen yardım edin kardeşlerim
Hepinizin ramazanı mübarek olsun:crying:

Selam kardeşim,

Başta işlemciler ve grafik işlemciler olmak üzere bilgisayar bileşenlerinin en büyük düşmanlarından biri sıcaklıktır.Bu yüzden nerdeyse tüm bileşenler için soğutma elemanları bulunur. İşlemci, ekran kartı ve anakartlar için bu soğutma elemanlarını kullanmak zorunluyken, bazı durumlarda RAM ve sabit disk gibi bileşenler için de bu tip çözümler gerekli olabiliyor.Sisteminizin düzgün çalışması için büyük önem taşıyan soğutma çözümlerine düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekiyor.
Bakım için fanda ve ısı kanallarında biriken tozu temizlemenin yanı sıra termal macunu da belli aralıklarla yenilemelisiniz.İlk adım olarak kullandığınız bileşenleri tanımalısınız. Intel ve AMD işlemciler için kullanılan soğutma çözümlerinin montajı birbirinden farklı. Ekran kartlarında ise genelde aynı yöntem kullanılıyor.Intel tabanlı işlemcilerde her bir soket tipi için farklı bir soğutma gerekiyor. Bu soğutma sistemlerinin fark anakartın üzerindeki yerleştirme yuvalarının konumlarından ileri geliyor. Fanların montajı ise klipsli vidalar sayesinde yapılıyor.AMD sistemlerinde ise daha basit bir montaj yöntemi var. İki yandan çengellerle tutturulan soğutma sistemi ufak bir kolu döndürerek yerine sabitleniyor.Ekran kartlarında ise soğutma sistemi PCB'nin üzerine vidalanıyor. Bu vidaları söktüğünüzde ön kısımda bulunan fanı ve ısı kanallarını yerinden çıkarabiliyorsunuz.Fan yapıları farklı olduğu gibi bunları sökme yöntemi de markadan markaya değişiyor.Intel işlemci fanını sökmek için anakartın üzerindeki dört adet deliğe oturan vidaları sökmeniz gerekiyor. Bazı modellerde bu vidalar dönen klipslerle yerine oturtuluyor. Bunu sökmek için klipsin üst kısmını çevirip yukarı doğru çekmeniz gerek.AMD fanını sökmek için ise yan tarafta bulunan küçük kolu kaldırıp ters yöne çevirmeniz gerekiyor. Böylece iki yanda bulunan çengeller serbest kalıyor ve fanı çıkarabiliyorsunuz.
Ekran kartındaki soğutma sistemini çıkarmak için ise arka taraftaki vidaları sökmeniz yeterli. Bunu yaptıktan sonra ön kısmı dikkatlice yerinden ayırmalısınız.Soğutma sistemini çıkardıktan sonra daha rahat temizlik yapmak için işlemciyi de yerinden çıkarabilirsiniz.Intel işlemcilerini yerinden çıkarmak için öncelikle yan tarafta yer alan küçük kolu olduğu yerden ileri ve yana bastırarak kurtarmalısınız. Kolu yukarı kaldırdıktan sonra kilidi açılan kapağı kaldırıp işlemciye ulaşabilirsiniz.AMD işlemcilerinde de benzer bir yöntem kullanılıyor. Yan kısımda yer alan küçük kolu kaldırdığınızda işlemciyi yerinden çıkarabiliyorsunuz. AMD'lerde ikinci bir kapak bulunmuyor.Ekran kartlarında ise grafik işlemciyi sökmek mümkün değil. GPU, devre kartının üzerine entegre bir şekilde geliyor.
Soğutma sistemlerini kaldırdığınızda işlemcilerin üzerindeki termal macunu görebilirsiniz.Yeni macun sürmek için öncelikle eksi macunu temizlemelisiniz. Bunun için ilk adım olarak eski macunun üst kısmını kazımalısınız.Bu kazıma işlemini çok sert bir cisimle yapmamaya dikkat edin yoksa işlemciye zarar verebilirsiniz. Bu iş için bir kredi kartı ya da kartvizit kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Ne kadar kazırsanız kazıyın işlemcinin üzerinde bir miktar macun kaldığını göreceksiniz. Kartvizitle termal macunun tamamından kurtulmak mümkün değil.Piyasada, termal macunu temizleyen özel temizlik sıvıları satılıyor. Eski ve kurumuş termal macundan tamamen kurtulmak istiyorsanız bunlardan kullanabilirsiniz.Bunun dışında su, alkol ve aseton gibi maddeleri de bu amaçla kullanmanız mümkün fakat bunlar bileşenlere zarar verebilir.Temizlik için bu sıvıdan çok fazla kullanmanıza gerek yok. Bir kağıt peçetenin üzerine birkaç damla damlatmanız yeterli.
Sıvıyla ıslattığız peçeteyi kullanarak işlemcinin üst kısmını dikkatli bir şekilde silmelisiniz. Bundan sonra bir süre bekleyip, bu sefer kuru bir peçeteyle işlemcinin üzerini silerek kalan son kalıntıları da alabilirsiniz.Termal macunu önce kazıyıp sonra özel sıvıyla temizledikten sonra karşımıza tertemiz bir işlemci ya da grafik işlemci çıkıyor. Artık işlemcinin üzerindeki yazıları bile okuyabiliyorsunuz.
Şimdi termal macunu yenilemenin vakti geldi. Piyasada satılan termal macunların bazılarında oje benzeri küçük fırçalar bulunuyor.Bu fırçalardan kullanarak macunu sürebileceğiniz gibi işlemcinin üzerine bir miktar macun sürüp bunu yine bir kartvizit ile yayabilmeniz mümkün.Macunu ince bir tabaka halinde sürmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca işlemcinin üst kısmının her tarafının macunla eşit olarak kaplanmasına da dikkat etmelisiniz.Piyasada satılan termal macun modelleri arasında çok büyük farklar olmadığını söylemek gerek. Yani çok pahalı bir model ile ucuz bir model arasında soğutma performansı açısından çok önemli bir fark yok.
Ürünler arasındaki fark ömürlerinden ileri geliyor. Ucuz ürünler daha kısa içerisinde kuruyup işlevini kaybedebiliyor. Pahalı ürünlerin bazılarında az da olsa iletken maddeler bulunabiliyor. Böylece performans artışı hedefleniyor.Tüm macunlar belli bir süre içerisinde kururlar. Bu yüzden birkaç ayda bir fanı söküp kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.
Uzun süredir işlemci fanınızı sökmüyorsanız termal macunun kuruyup işlemciye yapışmış olabileceğine hazırlıklı olun. Fanı yerinden kaldırmak istediğinizde kolaylıkla gelmiyorsa sakın zorlamayın.
Özellikle AMD işlemcilerde, bu şekildeki bir fanı sökmek istediğinizde işlemci fana yapışık bir halde sökülebilir. Bu da işlemcinin pinlerine zarar verebilir.
Eğer işlemci fana yapışmışsa fanı yukarı doğru çekmek yerine kendi ekseni etrafında yavaş yavaş döndürmeye çalışın. Böylece bir süre sonra yavaş bir şekilde fanı ayırabilirsiniz.
Kalın Değil İnce
İleride bu şekilde bir sorunla karşılaşmamak için ise termal macunu çok kalın bir katman halinde sürmekten kaçının. İnce bir katman halinde sürerseniz bu şekilde bir durumla karşılaşma olasılığınız azalır.

umarım yardım olmuşumdur.

Daywalkerr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Beyler oyun oynarken pc kapanıyorsa çoğunlukla güç ile ilgilidir yani POWER sorunu veya zayıflığı,eğer sadece donuyorsa çoğunlukla RAM ve Ekran kartı sorunu olabilir.Oyunu aç ,açıkken masaüstüne gel görev yöneticisinden ram durumunu bak ondan sonra ekran kartına yönel

Kötü Kedi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fanın bozulmuş işte götür pc ciye at bi yirmilik halletsin uğraşma fazla bozarsın bak

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bencede fan bozuk.ekran kartını soğutamıyor ve pc kapanıyor.ucuza halledersin panik yapma arkadaşım.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Adam mesajının sonunda ramazanınız mübarek olsun diyor arkadaş, hadi tarihi görmüyorsunuz mesajıda mı okumuyorsunuz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim Pc Ekram Ram Hepsi Yuksek Combat arms Oynarken Surekli pc Ekran Kapanıyor ve Yeniden basLatmak Zorunda kalıyorum

Ekran KaRtı veya RAm ni sıkıntı Degildir Sanırım Sizce Ne olabilir .. Ramazan SADAK

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynı şey bendede oluyor minecraft oynarken 8 dakika sorna kapanıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim Pc Ekram Ram Hepsi Yuksek Combat arms Oynarken Surekli pc Ekran Kapanıyor ve Yeniden basLatmak Zorunda kalıyorum

Ekran KaRtı veya RAm ni sıkıntı Degildir Sanırım Sizce Ne olabilir .. Ramazan SADAK

Aynen benimde öyle combat arms oynuyorum bi odaya giriyorum oyuna girip oynuyorum kasmıyor etmiyor ama 10-15 dk sonra bilgisayar ya kendini kapatıyor yada reset atıyor cevabını bulabilsek iyi olucak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
BEYLER bnde mstar oynuom dün olmaya başladı oynarken pc kendiliginden kapanıo mtozdan olabilirmi 1 bucuk yıldır tozunu temizlemedimde
PC özellikleri:
4 gb ram
64 bit
intel pentium işlemci

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:clap:bence fanın tozlanmış garanti varsa yolla temizlerler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim bilgisayarda tozlanma yok ısınma yok 2,5 gb ram var ama minecraft ,farming simulator 2013 de kapanıyor bunun sorunu ne acaba

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Güç kaynağını kontrol et.Büyük ihtimal yetersiz veya eski

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar pes 2013 oynuyorum maça girdikten 5 dk sonra pc kapanıyo sistem özelliklerim:
intel core 2
2.67 ghz
3.25 ram
acill yardım lütfen.....:helpsmilie:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar benim pc wolfteam oynarken kapanıyor açırken de çok uzun sürede açılıyor acil yardım larını beklşyorum :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim pc de darorbit' e girince facebook oyunları na falan girince kapanıyor bi çare buldum :))) Vantilatör var bende pcnin yanına koydum kapanmıyor öyle sizlerdeki sorun bendede var sorun ya işlemcinin ısınmasından kaynaklanıyor yada diğer arkadaşın dediği gibi powerdan geçen gün işlemciyi temizledim 3-4 gün kapanmadı şimdi yine kapanmaya başladı . büyük ihtimalle işlemciden.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende de oyle oluyordu fani falan filani temizledim yan kapaklari açtim düzeldi ama şimdi yine aynisini yapiyor sanirim benimki powerden

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede minecraft oynarken 5 dakka felan dayanıo sonra oyun kapanıo neden acaba :/ :helpsmilie:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Isınıyor diye kapanıyor laptoplardada oldugu gibi normalde kasa kolay kolay ısınıpta kapanmaz ancak seninki aşırı ısınıyor olmalı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben fanıda değiştim need for speed World oyun giriyorum biraz ilerledikten sonra hemen kapanıyor neden?....