Damacana su skandalı büyüyor

Bu konuyu okuyanlar

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Vatandaşlar, "Zehir satan firmalar hangileri?" sorusuna cevap almak için yetkilileri telefon yağmuruna tuttu. Gözler de firma adı açıklama yetkisi bulunan Sağlık Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlık suları incelemeye devam ederken, skandalın boyutu ise büyüdü.
RESMEN DOLANDIRICILIK
Sağlıklı Gıda Platformu Başkanı Hüseyin Bozdağ, şu anda İstanbul'da en temiz suyun şebeke suyu olduğuna dikkat çekerek bombayı patlattı! Bozdağ, "Derelerde su bırakmadılar. Hepsini toplamışlar. Bize damacanalarda dere suyu içiriyorlar" dedi.
HERKES ZAN ALTINDA
Kendisinin evinde musluk suyu içtiğini de sözlerine ekleyen Bozdağ, "Sularından bakteri çıkan firmaların acilen açıklanması gerekiyor. Firma isimleri açıklanana kadar herkes şüphe altında" ifadesini kullandı. Sudaki "bakteri skandalından" faydalan bazı uyanıkların hemen arıtma cihazı ürettiklerine de dikkat çeken Bozdağ, birçoğu merdiven altında üretilen cihazlara karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyardı.
'İÇTİĞİME DOKUNMA'
Vatandaş, su skandalını ardından sosyal medyada "İçme suyuma dokunma" başlığı altında çözüm yolları arıyor. İşte yorumlar:
Dışarıdan aldığınız suyu bol suyla yıkayınız!
Firmalar açıklanana kadar damacana su almayın.
Su içerek zehirleniyormuşuz.
Zehir saçan firmaların ismini bilmek herkesin hakkı.
RUSYA DA TEDiRGiN
Damacana skandalı, sınırları aşarak Rusya'ya kadar ulaştı. "Rusya'nın Sesi" radyosu konuyu ülke gündemine taşıdı ve Türkiye'ye gelecek olan turistlerin konuyla yakından ilgilendiğini duyurdu. Rus turistlerin, Türkiye'de nereden su içecekleri konusunda tereddüt yaşadığı öğrenildi.
FiRMALAR PANiK OLDU
Sağlık Bakanlığı, İstanbul'da sorunlu çıkan damacana sularını detaylı incelemeden geçiriyor. 41 üreticiden numune alan Bakanlık, bu suları mikrobiyolojik, biyokimyasal ve fiziksel açıdan mercek altına alıyor. Sonuçların ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtiliyor.
ÜRETİCİLER EZBER BOZDU!
Bu arada bakanlığın sıkı takibi üzerine panik olan su üreticilerinin harekete geçtiği öğrenildi. Bazı firmaların damacana temizliğinden suyun dolumuna kadar her aşamada kurallara uygun davranmaya yöneldiği kaydedildi.

Kaynak : http://www.haber3.com/damacana-su-skandali-buyuyor--1442438h.htm#ixzz21kWn0S6h

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ben de bir an önce açiklanmasini bekleyenlerdeyim. duruma göre firmayi degistirecegim cunku

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
En temizi şebeke suyuysa belediye niye Hamidiye Su satıyo, o suyun şebekeden temiz olması gerekmiyo mu?

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Açıklasalar adları bir de piyasadan kaldırsalar çok iyi olur.Verin pis suları
Bir de cam damacanalara geçilse çok daha iyi :)

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
[h=1]BAKANLIKTAN 'DAMACANA' AÇIKLAMASI[/h]
saglik-bakanligi-damacana-su-ifsa-390368h.jpg

Güncel - 26 Temmuz 2012 20:18
[h=2]Sağlık Bakanlığı, uygunsuz üretim yapanları su firmalarını ifşa edeceğini açıkladı.[/h]Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

"Ambalajlı içme sularının halkımıza güvenli şekilde ulaşması konusunda Bakanlığımız denetimlerini titizlikle yürütmektedir. Aşırı sıcak geçen yaz mevsimi nedeniyle Bakanlığımız, satışa sunulan ambalajlı içme sularının denetimini Türkiye genelinden alınan ilave numunelerle sürdürmektedir.Bu kapsamda 81 ilde sahadan çok sayıda su numunesi alınmış ve analizleri başlatılmıştır. Analizler halen devam etmektedir. Sonuçların iki gün içinde tamamlanması beklenmektedir. Bakanlığımız uygunsuz üretim gerçekleştirdiğini tespit ettiği firmalar için gereken müeyyideleri derhal ve en etkin şekilde uygulayacak, bu tür firmaları kamuoyuna ifşa etmekten kaçınmayacaktır."

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bu ülkede damacanaya tecavüz eden var yaw bu neki

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Şu denetimler sıklaştırılıp uymayanlar 6 ayda bir ifşa edilsin bak o zaman hepsi nasıl kurallara uygun davranıyo!!
Uymayanların lisansı 1 yıl iptal edilsin bence akıllanırlar belki

Reaksiyon puanı
10,325
istanbula geldiğimde yaptığım ilk iş türkiyenin en tanınmış ve en güvenilir firmasından 1000 tl'ye bir arıtma cihazı almak oldu.
her yıl filtrelerini değiştiriyorum. takriben 250 tl. tutuyor bu filtreler. ama değiyor, rahatlık içinde ve güvenle suyumu içiyorum.
damacana sularının derelerden doldurulduğunu daha ilk geldiğim zaman öğrenmiştim bir dostumdan. hiçbir zaman güvenmedim bu adamlara.
bizim insanımız 2000 tl. verip cep telefonu alabiliyor ama en hayati ihtiyaç maddesi olan su için 1000 tl. kıyıp bir cihaz almaktan imtina ediyor.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
istanbula geldiğimde yaptığım ilk iş türkiyenin en tanınmış ve en güvenilir firmasından 1000 tl'ye bir arıtma cihazı almak oldu.
her yıl filtrelerini değiştiriyorum. takriben 250 tl. tutuyor bu filtreler. ama değiyor, rahatlık içinde ve güvenle suyumu içiyorum.
damacana sularının derelerden doldurulduğunu daha ilk geldiğim zaman öğrenmiştim bir dostumdan. hiçbir zaman güvenmedim bu adamlara.
bizim insanımız 2000 tl. verip cep telefonu alabiliyor ama en hayati ihtiyaç maddesi olan su için 1000 tl. kıyıp bir cihaz almaktan imtina ediyor.

Bizde 1 yılı aşkındır arıtma cihazı kullanıyoruz. Cihazın 6 filtresi var, 6 ayda bir 1 yada 2 tanesi değişiyor 50 lira veriyoruz o kadar.
Her seferinde de ölçüm yapıyoruz su gayet kaliteli.

Reaksiyon puanı
10,325
Bizde 1 yılı aşkındır arıtma cihazı kullanıyoruz. Cihazın 6 filtresi var, 6 ayda bir 1 yada 2 tanesi değişiyor 50 lira veriyoruz o kadar.
Her seferinde de ölçüm yapıyoruz su gayet kaliteli.

aynen!
ben de öyle... bir yıl dolduğunda yaptırdığım ölçümlerde bile kaynak şaşal suları ölçüsünde sağlam değerler çıkıyor.

özellikle istanbulda yaşayan her arkadaşa mutlaka bu yolu izlemelerini hararetle tavsiye ediyorum.

b.k'lu derelerin suyunu içmektense orta seviye bir cep telefonuna vereceğiniz kadar parayı kıyıp alın bu cihazlardan.

dünyada hiçbir şey su dediğimiz ni'metin ölçüsünde kıymetli değildir.

paw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biz de arıtma cihazı alacağız. su en önemlisi

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Reklam olmazsa şu arıtma cihazlarını bir tanıtırmısınız arkadaşlar.

bybarut

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ozon sağlığa zararlı deinilirken;

19 litre polikarbonat şişeler "Prostack" olarak adlandırılan özel taşıma kasaları üzerinde dolum için tesise ulaştırılır, şişelerin ilk kontrolleri yapıldıktan sonra, doluma uygun olanları dış yüzey yıkama makinesine gönderilir. Dış yüzey temizliği sonrasında doluma uygun olan şişeler tam otomatik makinelerde yıkama ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulmaktadır. 70 °C'deki sıcak su ve alkali deterjan ile yıkanan şişeler, dezenfektanlı ve ozonlu su ile işleme tabi tutularak, doğal kaynak suyu ile durulanır ve hijyenik koşullar garanti altına alınır. Dolum öncesi ise, periyodik alınan boş şişe numuneleri test edilerek sistemin etkinliği düzenli olarak kontrol edilmektedir. Yıkama ve dezenfeksiyon ünitelerinde gıda ambalajları temizliğinde kullanılan dünya çapında markalara sahip sanitasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

bu yapılan işlem ne kadar doğru va sağlıklı acaba ....

xxakadir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 güne kadar açıklama yapılacakmış. Görelim bakalım bizim damacana firması da var mı?!.. Varsa hapı yuttuğumuzun resmidir :(

selenyildiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben anadolu yakasında oturuyorum istanbulun ve biz yıllardır musluktan içiyoruz..şimdiye kadar ailemde kimseye bişe olmadı.
Allahtan damacana su alıp saglıgımızdan ve bütçemizden olmamısız
musluktan akan sular bencede damcanalardainden daha temiz..tabi arıtma taktırsak bizim için daha iyi ama dediğimiz gibi paraya kıyamıyoruz :(

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Arıtma cihazı bende almayı düşünüyorum ama günde kaç damacana Su arıtiyor filtre değiştirme sıklığı nedir bir de kullanıp ta memnun olan arkadaşlar marka isimlerini özelden pm atabilirlermi yada bir Konu başlığı açılıp bu cihazların tanıtımını mi yapılsa iyi olur.

Fbergh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bazı sucuların damacanaya tecavüz ettiğini düşünürsek arıtma sistemi en iyisi..