Ekranım Birden Karardı

Bu konuyu okuyanlar

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben bugün pc yi açtım.Normal olarak açıldı.Masaüstüne geldiğinde aniden ekran karardı ve sonra mavimsi bozuk bir görüntü geldi karşıma.Sonra tekrar açıp kapattıktan sonra bir daha yapmadı.Ama arasıra bu durum oluor.Acaba neden olabilir.Ekran kartımı arızalı acaba.Pc daha yeni 2,5 aylık ama geçenlerde anakart değişti geldi.Anakartım Asus p5vd2 vm sizce sorun nedir arkadaşlar.Yardımcı olabilirseniz çok sevinicem.

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ekran kartını yuvasına düzgün oturttun mu? ekran kartının soğutucusu düzgün çalışıyor mu? (tozlanmış mı ya da çalışıp çalışmaması gibi). bunları da bir göz önünde bulundur.

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ekran kartı ile alakalı olacağını sanmıyorum diğer donanım kontrollerini yapmanı tavsiye ederim anakart değişti ise başka bir sorun oluşmuş olabilir

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tozlanmadan olabilir mi acaba? Tozunu temizledim kasanın benim ekran kartım onboard olduğu için doğrusu ekran kartının nerede olduğunu bilmiyorum.Peki bişeydaha sorayım.Farz edelim bu ekran kartı arızalı sadece ekran kartımı değişir yoksa anakart komplemi değişir onboard olduğu için.Ayrıca ekran kartı arızası ne gibi belirtiler verebilir?Teşekkürler.

cacar

Profesör
Reaksiyon puanı
13
ekran kartın obboard olsada, başka bir ekran kartı takman için port vardır, soruna gelince hangi durumlarda ortaya çıkıyor?

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorun herzaman olmuyo.Mesela gece normal kapatıyorum ertesi günü açtığımda pc normal açılıyor.Hoşgeldiniz ekranı ve masaüstü normal olarak açılıyor.Sorun bundan sonra başlıyor.Masaüstü geldikten 2-3 saniye sonra ekran birdenbire kararıyor.ve akabinde böyle donuk mavi çizgiler gibi anlamsız bir görüntü geliyor.Sonra restart yaptıktan sonra durum düzeliyor.Bazende bilgisayara kapat komutu verdikten sonra bilgisayar kapanmıyo ekran kararıyo ama.İşte böyle dostum.

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ekran kartı arızalı olsa genel itibariyle sürekli bu uyarıyı verir hep olmadığı için farklı bir sorun var bence sen işlemcinin üzerindeki fanı bir kontrol et acaba tam yerine oturmuşmu yada tam çalışıyormu kablo değiyormu kötü ihtimal anakart arızası olabilir

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşlemcinin fanı normal çalışıyor.Ama etrafında kablolar dolanmış ama bu servisten böyle geldi.Sakıncalı olsa böyle yapmazlardı heralde.Sorun anakartsa eğer daha değişeli 1 ay oldu.Bukadar çabukmu arızalanıyo.Buda arızalıysa artık gerçekten durum kötü dostum.

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
faturan varmı elinde prosedür olarak evrakların ile birlikte servise iletiver anakartı alıp incelesinler anakart öyle hemen bozulacak bir parça değildir.Fabrika üretim hatası olabilir

not : fanı derken yanı fanın pervanesine kablolar değip yavaş dönmesine sebep oluyormu o anlamda sordum haliyle işlemci aşırı ısınacak bilgisayar kapanmayacak donacak ekran tuhaflaşacak

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
sanırım anakart fazla ısınıyor, özellikle de ekran kartı için olan chip. kasa içi fanların düzgün çalışması için kasanın fanının dışarıya hava üfleyen yerinin önü en az 15 cm kadar açık olmalı. yoksa yeterli verim alamayabilirsin. bir de kapalı bir yere koyma kasayı. dediklerinden bunu çıkartıyorum.

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tabi canım daha 2 yı var garantisinin bitmesine.Faturam herşeyim var.Artık son çare göndericem yapacak bişey yoksa.Ama bekliycem biraz daha arızayı tekrar yaparsa öyle şu an normal çalışıyo makina.Ayrıca işlemcide sorun yok.Gayet güzel çalışıyo fanıda hızlı dönüyo engelleyen bişey yok.

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kullanıcı dedi ki:
sanırım anakart fazla ısınıyor, özellikle de ekran kartı için olan chip. kasa içi fanların düzgün çalışması için kasanın fanının dışarıya hava üfleyen yerinin önü en az 15 cm kadar açık olmalı. yoksa yeterli verim alamayabilirsin. bir de kapalı bir yere koyma kasayı. dediklerinden bunu çıkartıyorum.[/quoteDostum anakart hemen nasıl ısınacak bu arızayı bilgisayarı ilk açtığımda yapıyo yani makin ebuz gibiyken.Sonra akşama kadar çalıştırıyorum normal çalışıyo.Isınmadan yapsa ozaman saatlerce çalıştıramaki bunu ben.Ayrıca ksasnın etrafı açık.

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
hmm, o zaman anakart ile ilgili donanımsal bir sorun var ya da sürücülerde bir sorun olabilir. güncel sürücüleri yüklemeyi dene ilk önce. olmazsa hiç zaman kaybetme aldığın yere bir götür.

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kullanıcı dedi ki:
sanırım anakart fazla ısınıyor, özellikle de ekran kartı için olan chip. kasa içi fanların düzgün çalışması için kasanın fanının dışarıya hava üfleyen yerinin önü en az 15 cm kadar açık olmalı. yoksa yeterli verim alamayabilirsin. bir de kapalı bir yere koyma kasayı. dediklerinden bunu çıkartıyorum.
Isınmadan olsa hemen yapmaz.Çünkü bu durum bilgisayarı ilk açtığımda oluyo ondan sonra saatlerce tıkır tıkır çalışıyo.Yani makine ısınmadan yapıyo bu durumu

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Yukarıda yazdığım gibi sürücü güncellemesi yapmayı denedin mi? Bazen bu gibi durumlar sürücüden de kaynaklı olabiliyor. Şayet yanlış yükleme olmuş ya da sürücüler hataylıysa.

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kullanıcı dedi ki:
Yukarıda yazdığım gibi sürücü güncellemesi yapmayı denedin mi? Bazen bu gibi durumlar sürücüden de kaynaklı olabiliyor. Şayet yanlış yükleme olmuş ya da sürücüler hataylıysa.
Odediğini nasıl yapıcam dostum.Biraz açabilirsen memnun olurum.Sürücü güncellemesi o nasıl oluyo?