Bir Depo Benzinle Tam 1 Yıl

Bu konuyu okuyanlar

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Şarj edilebilir hibrit otomobil Fisker Karma, 1 depo benzinle tam 1 yıl yol alabiliyor...

5180254.jpg

Amerikan firması Fisker, sadece 1 depo benzinle tam 1 yıl boyunca çalışabilen yeni bir hibrit otomobil modelini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Bunun için tek bir şart var: Günde 80 kilometreden fazla yol yapılmamalı ve otomobil akşamları elektrik yardımıyla şarj edilmeli...

Otomobilin çalışma prensibi küçük bir benzinli motora ve lityum-ion pil paketine dayanıyor. Ayrıca opsiyonel bir güneş enerjisi paneli de otomobile dahil edilebiliyor. Bu panel hem şarj işlemi için, hem de otomobilin içinin soğutulması için kullanılabiliyor.

5180283.jpg

Fisker Karma, tam şarj ile 80 kilometre yol yapabiliyor. 80 kilometrenin ardından benzin motoru devreye giriyor ve pil paketini şarj etmek için bir jeneratör gibi görev yapıyor. kısacası otomobil her zaman elektrik yardımıyla hareket ediyor, benzin motorunun görevi pilleri doldurmaktan başka bir şey değil. Yapılan açıklamaya göre, kullanılan pil paketinin on yıl gibi oldukça uzun bir ömrü var.

Fisker yetkilisi Henrik Fisker, otomobilin şarj edilebilir hibrit bir model olduğunu söylüyor. Henrik Fisker'a göre cep telefonlarımızı şarj ettiğimiz gibi bu otomobili de elektrik şebekesine bağlayarak şarj edebileceğiz.

Fisker Karma'da kullanılan hibrit teknolojisine "Q Drive" adı veriliyor. Bu teknoloji Quantum Technologies tarafından geliştirilmiş ve daha önce ABD ordusu için kullanılmış. Bu teknolojiyi kullanan araçlar sessiz çalışmaları ve çok az enerji tüketmeleri sayesinde düşmana kolayca yaklaşmak için tercih ediliyor.

Fisker Karma'nın satışa sunulması ancak 2009 yılının sonlarında gerçekleşecek. İlk satış fiyatınınsa 40.000 Sterlin olması bekleniyor. Başlangıçta 15.000 adet üretilmesi düşünülen hibrit otomobil, daha şimdiden ön siparişler sayesinde bu rakama ulaşmış durumda.

5180287.jpg

Kaynak

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
güzel araç ben bunun sadece elektrik ile çalışan bir versiyonunu görmüştüm tvde belgeselde araçta sadece bir vites ve otomotik vites ile nfs carbonda araba kullanıyor gibi bir hissi varmış ne kadar basarsanız pedala araba o kadar hızlı gidiyor ki araba 250 km biraz fazla hız yapıyordu james bond filmlerinde oynayan bir sinema sanatçısıda test etmişti aracı üstü açık daha seksi bir arabaydı

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Copy paste yapmışsında biraz düzenleseydin ya da yazdıktaın sonra okusaydın :D
Önceki haber sonraki haber linklerini vermemişsin :D

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
"Elektrik" ve "Güneş paneli" --> Benzine ne gerek var? Güneş paneliyle akü elbette şarj olabilir. Yağmurlu gibi kapalı havalarda derseniz de toplu taşıma araçları kullanılsın. Zaten 80 km'den fazla gitmeyin deniyor. Zaten direkt olarak bu kullanılsa ya.

ortitorti

Asistan
Reaksiyon puanı
0
üniversitelerimiz elektronik vb tplulukları arasındakı FORMULA G(güneş) yarışlarını gönülden destekliyorum.ulkemizde de bu tur geelişme lerin olması beni gururlandırıyor

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Abi tipide kötü değil.Hoşuma gitti makine.