Pasaport artık 2 günde teslim

Bu konuyu okuyanlar

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
pasaport.jpeg

Darphane’nin yeterli pasaport defteri verememesi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM) tanzim edilen pasaport sayısındaki düşüşle başgösteren kriz çözüldü.

Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre, yeni imal edilen pasaportlarda kullanılacak çiplerdeki şifreleme sistemi eskisine göre 3 kat daha etkin olacak. EGM, 20 Temmuz’dan itibaren başvuru sahiplerine göndereceği pasaportlarda yeni teknolojiyle üretilen gelişmiş çipleri kullanmaya başlayacak.

2 GÜNDE TESLİM
Daha önce yapılan pasaport ihalesinde yaşanan sorun üzerine yaklaşık 2 aydır devam eden pasaport teslim krizi sonunda aşıldı. Eski ihalede yapılan yeni düzenleme sonrasında pasaportlarda kullanılan çipleri üretmeye hak kazanan Malezyalı IRIS firmasının teslimata başlamasıyla birlikte pasaport defterlerini hazırlayan Darphane 20 Temmuz’dan itibaren “yeni nesil” geliştirilmiş pasaport defterlerini EGM’ye göndermeye başlayacak. Pasaport başvurularında yeniden eski sisteme dönülecek ve teslimatlar iki gün içinde gerçekleşecek. EGM, başvurular sonrasında hacı adaylarına yeni nesil pasaportlardan gönderecek.

Kaynak

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bu çip pasaportun neresinde? yeni alan birinin pasaportuna baktım bir fark göremedim ben.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Eskiden pasaportlar 2 günde veriliyordu. Sorun çipli pasaport ihalesindeydi. Yanlış mı?

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
3 hafta oldu neredeyse.! Bakalim daha ne kadar surecek. Birde email atmislardi ''tazmin suresi 5-7 is günü'' diye.

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eskiden pasaportlar 2 günde veriliyordu. Sorun çipli pasaport ihalesindeydi. Yanlış mı?

Sorun çipli pasaport ihalesinde değildi, çip ihalesindeydi. Fransız firması almıştı iptal edildi ve IRIS firmasına verildi. IRIS firması bu işte profesyonel bir firma. Çalışanlarını ve yöneticilerini bizzat tanıyorum..

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Sorun çipli pasaport ihalesinde değildi, çip ihalesindeydi. Fransız firması almıştı iptal edildi ve IRIS firmasına verildi. IRIS firması bu işte profesyonel bir firma. Çalışanlarını ve yöneticilerini bizzat tanıyorum..
Bu iki aylık çip dönemde sorun çıktı. Pasaportlar zaten 2 günde veriliyordu. Yoksa süreci biliyorum. Fransızlar kırılan çipleriyle ihaleye girip kazanmıştı

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Halen beklemekteyiz! Bu ne! Pasaport basvurusu yaparken bize su zamanda lazim diyecektik ama memur konusturmuyorki. Iki soru sormak istedim pat diye susturdu! 4 hafta oldu.! 5-7 gün dediler bu gidisle 5-7 haftayi gececek. 5-7 ay olmasa.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Halen beklemekteyiz! Bu ne! Pasaport basvurusu yaparken bize su zamanda lazim diyecektik ama memur konusturmuyorki. Iki soru sormak istedim pat diye susturdu! 4 hafta oldu.! 5-7 gün dediler bu gidisle 5-7 haftayi gececek. 5-7 ay olmasa.

bazen pasaport resmindeki problem nedeniyle basvurular iptal olabiliyor. sen bi emniyete gidip durumu ogren istersen. belki basvurun iptal olmus olabilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bugun tam 4 hafta oldu halen bir cevap gelmedi.
Bugun uzun bir email yazdim su adrese [email protected]

Daha sonrada epasaport.gov.tr adresindeki bize ulasin linkinde ayni email kopyalayip yollamak istedim ama alttaki hatayi verdi!!!!!! Yani simdilik yollayamadim.

Talebiniz gönderilirken bir hata oluştu.
Hata: String or binary data would be truncated. The statement has been terminated.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bilgi talepli isteğiniz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.

Bir sayfa olan yorumumu yari yariya hatta dahada kisaltim kabul ettiler. Demeki fazla elestiriye gelmiyorlar! Bakalim cevap nezaman gelecek. Gelince pasaportu alinca yazarim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
  • [h=2]e-Pasaport Tanzim Sonucu‏[/h]
clear.gif
clear.gif

Sayın ....,
e-Pasaportunuz tanzim edilmiş olup, başvurduğunuz temsilciliğimize iletilmektedir. xxxxxxx seri numaralı e-Pasaportunuz temsilciliğimize ulaştığında size yine e-posta ile bilgi verilecektir. Bu aşamada ilave bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
Saygılarımızla,

T.C. Dışişleri Bakanlığı

Emailleri attiktan sonra cevap geldi aslinda emaillere cevap degil. Neyse emailler bosuma gitti acaba. Yurt disindan basvuru yapildigindan birde simdi buraya gelmesi gerekiyor. Gidip Konsolosluk'tan alinacak. Posta ile olmuyormus.!

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
IRIS 10 yılda 5 milyon adet çip tedarik edecekti. IRIS'in erken teslimat yapamayacak oluşundan dolayı Fransızlardan ihalesiz 1 milyona yakın çip alınacakmış. IRIS ihaleden önce 5 yıl boyunca 1.8 milyon çipi tanesi 3 eurodan vermiş. İhalede 1,66 euro fiyat vermiş, erken teslimat için 2.66 euro fiyat istemiş.
İhaleye 5 firma davet ediliyor ancak sadece bu iki firma geliyor. Olay gerçekten ilginç.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
NEyse gecen gun gittik aldik geldik. Tam bes hafta surdu. 3 haftalik randevuyu beklemeyi saymiyorum. 10 senelik aldik, eski pasaportun 1.5 sene daha suresi vardi gidilecek yer eskiyi kabul etmeyince yenisini almak zorunda aldik, bir bucuk senelik pasaport iptal oldu. 1.5 sene bosuna odemis olduk!!! Eski pasaport ile yeni pasaportun arasinda pek bir fark yok. Tüm bilgilerin oldugu tek sayfayi daha cok daha kaliteli yapmalari gerekirdi yapmamislar. Bildigin kagitin uzerine ufacik cok ince bir plasik ile yapmislar. Rengi ve boyutu birazcik farkli o kadar.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Ne 2 günü yav. Memur 15-20 gün sonra adresine gelecek diye vatandaşı gönderiyor.

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
IRIS 10 yılda 5 milyon adet çip tedarik edecekti. IRIS'in erken teslimat yapamayacak oluşundan dolayı Fransızlardan ihalesiz 1 milyona yakın çip alınacakmış. IRIS ihaleden önce 5 yıl boyunca 1.8 milyon çipi tanesi 3 eurodan vermiş. İhalede 1,66 euro fiyat vermiş, erken teslimat için 2.66 euro fiyat istemiş.
İhaleye 5 firma davet ediliyor ancak sadece bu iki firma geliyor. Olay gerçekten ilginç.

Hocam bir şeyler yazardım ama gizlilik anlaşmam gereği ağzımı bile açamıyorum :/

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Hocam bir şeyler yazardım ama gizlilik anlaşmam gereği ağzımı bile açamıyorum :/

10 yıl için 5 milyon çip alınacaktı IRIS ten, 6 ayn için fransızlardan 1 milyon alınıyor. İşe bak.
Zorla biz Fransızlardan alacaz dediler.
Elbet bir şeyler dönüyor.

doklom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
80 milyon nüfustan çip yapacak adam yokmuymuş fransızlara bu rant neden bu çipi biz üretsek yüzlerce vatandaşın maaşı çıkar iş sahibi olur demek ki şapkayı öne koyup düşünme vakti gelmiş geçiyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dünyanın en kalabalık 6 milyondan fazla üyesi olan hergün milyarlarca kişinin girdiği DeviantART forumundan banlandım banı nasıl kaldırırım bilgisi olab söylesin

]

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
10 yıl için 5 milyon çip alınacaktı IRIS ten, 6 ayn için fransızlardan 1 milyon alınıyor. İşe bak.
Zorla biz Fransızlardan alacaz dediler.
Elbet bir şeyler dönüyor.

Bir şeyler dönüp dönmediği konusunda bir şey diyemem ama çipli pasaport konusunda konuşamıyorum maalesef. Iris firması ile 5 yıllık gizlilik anlaşmam var.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Güvenlik açığı dolayısıyla ilk seferinde ihalesi iptal edilen fransız şirket bu seferde ihaleyi almış

Reaksiyon puanı
188
1 - 2 senelik alıp yenilemek uzun hikaye. Her seferinde uğraştırıyorlar bir sürü. Aldım 10 yıllık kafam rahat açıkçası...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hazine: E-pasaport ihalesinde büyük rant kavgası var

Vatandaşları mağdur eden elektronik pasaport ihalesine yönelik tartışmalar sürüyor. Fransız Gemalto çipi güvensiz olduğu için elenince ihale Malezya'da üretim yapan Çinli IRIS şirketine kalmıştı. İki firma arasındaki rekabet yeni alımlar doğrultusunda kıyasıya devam ederken çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İhaleyi yapan Darphane ve Damga Matbaaları Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Hazine'nin Müsteşar Yardımcısı Feridun Bilgin, büyük bir rant kavgası olduğunu söyledi. Kurumun sessizliğini ilk kez Zaman'a bozan Bilgin, yaşanan krizden IRIS'i sorumlu tuttu: "Beş yıl boyunca ihalesiz tanesi 3 Euro'dan 1,8 milyon çipli pasaport satan IRIS, 5,5 milyon Euro aldı fakat ihaleye girildiğinde aynı pasaportlar için 1,66 Euro fiyat verdi. Böylece fazladan 2,5 milyon Euro kazandığı ortaya çıktı."
Tamami; http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1324304

Daha once ihaleye alinmayan fransizlar bu kez ihaleyi kazanmislar.

Güvensiz olduğu gerekçesiyle çipli pasaport ihalesi elinden alınan Fransız Gemalto şirketi, Başbakanlık'ın 'gizli' genelgesine rağmen 4 milyon adetlik yeni e-pasaport ihalesini kazanmayı başardı. Firma, tane başına 1,49 Euro ile en düşük teklifi vererek ihalenin galibi oldu.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?ha...nci-pasaport-ihalesi-de-fransiz-sirketin-oldu