Windows 7 Mavi Ekran 'Dump' Hatası!

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar kısa bir süre önce XP'den windows 7 ultimate 64 bite geçtim. Başta herşey yolundaydı tüm driverları programları sorunsuz bir şekilde 64 olarak indirip yükledim (zaten 32bitte yüklesem sorunsuz bir şekilde açıyor) ve stabil olarak PC'yi kullanıyordum. Ama durduk yere "Windows Gezgini Durduruldu" diye hatalar vermeye başladı ve mouse dona dona ilerliyordu bende görev yöneticisi/işlemler'den explorer.exe'yi durdurup tekrar çalıştırıyordum ama nafile, res atana kadar PC kendine gelmiyordu. Biraz daha zaman geçtkten sonra artık aşşağıdaki mavi ekran hatasını almaya başladım. Nedir bu lanet şey? Nasıl kurtulabilirim?

9qd24.jpg

Kaspersyk internet security virüs programı mı acaba bu soruna yol açıyor diye komple sildim ve şu aralar bu mavi ekranla karşılaşmadım ama içime doğuyor ki her an karşılaşabilirim. O yüzden bu sorunun kesin nedenini ve çözümünü bilen bir arkadaş varsa söylesin ki ne olduğunu, neden kaynaklandığını bileyim. İy igünler.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Anladığım kadarıyla Microsoft diyor ki;
Bir uygulama bir veya birden fazla kayıt defteri anahtarını sürekli açar ama kapatmaz ise, bu uygulama kapandığı zaman sistem de bütün bu açılıp kapanmayan kayıt defteri anahtarlarını kapatmaya çalışır. Ama bunu yaparken de sistem kaynakları bazen yetersiz kalır ve bu hataya düşer.

Yani senin windowsunun kayıt defteri (registry) ile bu kadar haşır neşir olan bir program bir virüs olabilir. Güvenli modda veya diski başka sağlam bir pc ye takarak yapılacak güzel bir temizlik işe yarayacaktır.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Bu baş belası sorunu Microsoft bile çözemiyor. Windows 8 için bile uyarıda bulundu. Microsoft sorunun donanımsal olduğunu açıklayıp topu taca atıyor. İstersen Ram lerini çıkart temizle tekrar tak. Ram ile bir bağlantısı olabilir.

Benim birader de 64 bit kullanıyor. Her format sonrasında oluyormuş. Benim ana kartınm desteklediği halde ben 32 bit kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç karşılaşmadım.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Benimde cok uzun bir zaman sonra basima ilk defa (hatirladigim kadari) ile geldi ve halen sorunu cozebilmis degilim. Hersey olabilir. Windows XP icin gecerli. Windows tekrar kurdum yine oldu. Yine devam ediyor. Memtest falan yaptim tam cozemedim. Artik eskisi kadar degil. Ilk baslarda o neydi oyle Format attiyorsun daha sonra Windows kurarken ortada bir yerde pat diye pc kapaniyordu. Neyse biraz duzeldi. Cpu cok isiniyor. Biraz tozunu aldiktan sonra iyi duzeldi ama ara sira oluyor.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Sorunun donanımsal veya yazılımsal olması konusunda hiç bir fikrim yok ve kimsenin net bir bilgisi yok. Sanırım microsoftda şaşırmış durumda.

Buyrun bugünde yeni bir mavi ekranla karşılaştım ki durduk yere verdi, hiç bir işlem yapmıyordum.

9r7cf.jpg

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
xp'ye dön. yada başka bir win7 dvd si bul.

XP'ye dön diye bir tavsiye olabilir mi ya, istersen 98'e geçeyim daha temiz olsun :) Sorunun DVD ile alakalı olabileceğini zanletmiyorum. Çeşitli windows 7 DVD'leri ile formatlayan arkadaşlarımda da bu sorun göze çarpıyor çünki.

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
bilgisayarima sag tık yapip yonet bölümüne gir oradan olay gorüntülüycüsü var oraya girip windows günlükleri tıklayip iletilen olaylari incele belkı hatayi oraya yansitmiştir ne ile uyumsuz yada neyle cakıstıgını falan bir dene

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
şu malum sitelerdeki cracklı win7'leri indirmeyin hepsinin regedit ayarlarıyla oynanmış.kafalarına göre servisleri devre dışı bırakmışlar.çok sorun çıkarıyorlar o yüzden dedim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Donanımsal olarak'yi dest ettim. HDD sağlam onda bir sorun yok. Ardından onarım için Windows 7 Ultimate 64bit CD'sini takarak "MS-DOS'a chkdsk /r" yazarak sistemi onarmayı denedim zira şöyle bir uyarı verdi;
9sgfv.jpg

Bende bu chkdsk denetimini windows üzerinden "C" bölümü için yapmayı denedim ama windows çalışırken denetlenemez uyarısı aldım.
9sghg.jpg

ve PC'ye res attım denetim başladı.
9sg9w.jpg

ve bir sorun algınlanmadı.
Ardından windows üzerinden bu chsdsk denetimini "D" bölümü için yaptım ve bunda da bir sorun algılanmadı
9sgk6.jpg

Sonuç olarak HDD'yi tek bir parça olarak taramadı ve C-D bölümü olarak ayrı ayrı taradı sonuç olumlu. Yani bu lanet mavi ekran hataları neden kaynaklanıyor sorun hala mechul. Windows 7 64bit Ultimate DVD'side oynanmamış orjinalden çekilmiş DVD'dir.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
anakart normalin üstünde ısısı.Windows update bütün güncelleştirmeleri yükle.önerilen güncelleştirmeler dahil hepsini yükle.bazen sistem güncel olmadımı böyle sorunlar çıkabiliyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaslar bende dediginiz programi indirdim ayni sorun oldugu icin ve anakart isi derecesi 59 olarak gorunuyor ne yapilmali bu durumda?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
RAM lerini kontrol etmelisin benimde aynı sorunum vardı fark ettimki Ram lardan birisinin dişi tam oturmamış bi kontrol etmeni tavsiye ederim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
doğru dürüst kimse adam akıllı cevap yazmamış. yok windowsun 64 bt olmasından kaynaklanıyormuş veya başka basit sebepler. geçmişte genel olarak sistemler ya hard disklerinin yada ramlerinin bozuk olmasından dolayı bu mavi ekran hatasını verirlerdi. ama şimdi durum bambaşka.özetlersek bunun sebebi bir programı krarken yapmış olduğun key değişimi bile sistemine virüs girmesine vede mavi ekrana düşürmeye yeterde artar bile. bunun dışında artık tüm donanımsal problemlerde mavi ekrana düşürebilir. bir çok donanımsal malzeme üreten firma fiyatı aşağıya çekmek için kalite düşürüyorlar. bunlarda tez zamandan donanımsal sorunlara yada yazılımsal sorunlara yol açabilir. senden ricam biraz donanımdan anlıyorsan eğer, kasanın içindeki tüm parçaları sök temizle ve yeniden takıp format atmayı dene. işletim sistemini kıracak olduğun yazılımada dikkat et. onların bile bir çoğunda zararlı virüsler olmaya başladı. vede iyi bir işlemcin varsa win 8 64 bit öneririm. sakın ola gidipte 32 bit gibi hantal sistemlerle yorma kendini. faydası olması dileği ile.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardes Ayni Sorun bendede var Simdi COMBO FIX indircem belki duzeltir. :( PCyi kapayinca mavi pencere gelio Memory Dumping yaziliyo pc kapanmiyo RESet atio insallah COMBO FiX ise yarar :'( :glare: