Kablolu İnterneti Telefona Paylaştırma (Resimli Anlatım)

Bu konuyu okuyanlar

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Wi-fi çipine sahip bir laptop sahibisiniz. Sisteminizde Win-7 yüklü. Bir de akıllı telefon aldınız. Akıllı telefonunuzun bütün nimetlerinden faydalanmak istiyorsunuz. Ama o da ne? Kablosuz modeminiz yok. Peder de "yeter olum, bir o eksik kalsın, her istediğini aldık işte daha ne..." diyor. Üzülmek yok, çözüm var:

1- Sağ alt köşedeki simgelerden ağınızla olan simgeye tıklayıp, açılan pencereden "Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni Aç"a tıklıyorsunuz.
48J

2- Açılan pencereden "Yeni Bağlantı veya Ağ Kurun"a tıklıyorsunuz. (Tıkla tıkla çekinme)
48K

3- "Bağlantı veya Ağ Kur" penceresi açıldı. Şimdi altlarda "Kablosuz geçici (bilgisayarlar arası) ağ kur" u seçip alttaki ileri butonuna tıkırdatın bakalım ne olacak.
48L

4- Hah şimdi karşınıza alttaki pencere çıkıyor. İster okuyun ister ileriye basıp geçin.
48M

5- Açılan pencerede kutular var, onları dolduruyoruz. Geçici ağımıza bir isim veriyoruz. Türkçe karakter kullanmayın. "Güvenlik Türü" seçeneğini "WEP" olarak seçiyoruz. Diğer seçeneği işaretlediğimde benim telefon bağlantı kuramadı. Belki tesadüfi bir problemdir ama siz yine de "WEP" yapın. "Güvenlik Anahtarı" bölümüne de bir şifre yazın. İster basit ister zor bir şifre yazın, fakat başkalarının da bu ağa bağlanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Buradaki işimiz bitti. İleri deyip devam ediyoruz.
48N

6- Geldik civcivin cik dediği bölüme. Ağ kullanıma hazır fakat yapmanız gereken son bir işlem kaldı. Ağı internet bağlantısı paylaşımına açmak. Alttaki şovalye kalkanı sembolünün yanındaki" İnternet Bağlantısı Paylaşımını Aç" a tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencereyi kapatıp, telefonumuzdan kablosuz ayarlarına girerek ağı bulup bağlanıyoruz.
48O

İşlem tamamdır. Yalnız adı üstünde "Geçici Ağ Bağlantısı" Onun için bilgisayarınızı her açıp kapadığınızda yeniden ağ kurmanız gerekiyor.

Anlatım tamamen bana aittir. Bu sıcakta, can sıkıntısından, belki bir faydam olur diye ve yapacak daha iyi bir işim olmadığı için uğraştım. Yani teşekkür falan etmeseniz de olur. Emeğe saygı falan martavalları okumuyacağım. İşinize yarasın, bir de üşenmezseniz "Allah Razı Olsun" deyin içinizden yeterli :)

JohnDemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ağı kaydet der isen ağ kaydolur ve silinmez :)
Uğraşma her seferinde

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Böyle birşey vardıysa biz niye connectify ile uğraşıyoruz :S

Sağol hocam.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Böyle birşey vardıysa biz niye connectify ile uğraşıyoruz :S

Sağol hocam.

Ben 1 haftadır bu iş için araştırma yapıyorum. Netteki bilgiler biraz karışık. Kimi köprüleme yapıyor kimi değişik değişik hareketler. Sonunda bağlantımı yaptım. Dedim en basit haliyle anlatayım, faydalansın millet. O dediğin programla bir türli bağlantı yapamadım. Azimli sıçan duvarı deler meselesi :D

ryodo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
sağol hocam bu kadar basit miydi ya :)

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Kısaca wifi-hotstop diyebiliriz.Ayrıca bu zamana kadar konunun açılmaması böyle bi yerde enteresan :)

magex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayardan 3G ile internete baglandıgımız zamanda olur heralde

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
İyi bilgi kablosuz modemin olmadığı yerde çok işe yarar.. Teşekkürler.

Ayrıca bu sayfayı Google bookmarks yer imlerimizede ekleyelim dimi..

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ben 1 haftadır bu iş için araştırma yapıyorum. Netteki bilgiler biraz karışık. Kimi köprüleme yapıyor kimi değişik değişik hareketler. Sonunda bağlantımı yaptım. Dedim en basit haliyle anlatayım, faydalansın millet. O dediğin programla bir türli bağlantı yapamadım. Azimli sıçan duvarı deler meselesi :D

Connectify ile bazen bende de problem çıkıyor. Listede hiç ağ adaptörü görünmemesi gibi. Ama PC yi kapatıp açınca düzeliyor.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Hacabi ben de son aşama sendeki gibi çıkmıyor. Böyle çıkıyor ve telefon da ağı görmüyor.

sduuz.png

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
başlat menüsünü açın, arama kısmına hizmetler yazıp açın (bileşen hizmetlerini değil, hizmetleri açmalısınız). Internet bağlantısı paylaşımını etkinleştirin sonra ağı yeniden kurun.

2. bir alternatif olarak ağ ve paylaşım merkezine girin, bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i tıklayın, ağınızı sağ tıklayıp özellikler sekmesine gelin, paylaşım kısmında yer alan diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayar yoluyla internete bağlansın seçeneğini doldurun ve kapatın.

3. alternatif olarak bunlarla uğraşmayın, connectify wifi hotspot programını indirin, doğrudan bağlanın.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
başlat menüsünü açın, arama kısmına hizmetler yazıp açın (bileşen hizmetlerini değil, hizmetleri açmalısınız). Internet bağlantısı paylaşımını etkinleştirin sonra ağı yeniden kurun.

2. bir alternatif olarak ağ ve paylaşım merkezine girin, bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i tıklayın, ağınızı sağ tıklayıp özellikler sekmesine gelin, paylaşım kısmında yer alan diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayar yoluyla internete bağlansın seçeneğini doldurun ve kapatın.

3. alternatif olarak bunlarla uğraşmayın, connectify wifi hotspot programını indirin, doğrudan bağlanın.

1- Hizmetlerden açık durumda.
2- O da açık.
3- Connectifyde bi mallık var hata veriyor çözemedim ama şifresiz bağlantı olarak paylaştığımda paylaşıyor yalnız telefon yine bunu görmüyor.

4- Telefonda bi arıza olabilir :D

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
1- Hizmetlerden açık durumda.
2- O da açık.
3- Connectifyde bi mallık var hata veriyor çözemedim ama şifresiz bağlantı olarak paylaştığımda paylaşıyor yalnız telefon yine bunu görmüyor.

4- Telefonda bi arıza olabilir :D

connectify kurduktan sonra servis hata verir, connectify'ı kaldırın bi reset atın öyle deneyin hallolacaktır :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
connectify kurduktan sonra servis hata verir, connectify'ı kaldırın bi reset atın öyle deneyin hallolacaktır :)

Kurduktan sonra derken hocam zaten kuruluydu yeni kurmadım ama bence telefon görmüyor. Diğer windowsa geçtim ilk mesajda anlatılanları normal yoldan yaptım bu sefer o "internet bağlantısı paylaşımını aç" çıktı herşey yolunda gitti yani ama yine göremedi telefon.

Neyse buna kafayı takarsam uyuyamam şimdi ben yatıyorum :D

mennes

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu ag kurma olayı internetin olmadığı yerlerde lan üzerinden arkadaş-akrabayla multi oyun kapismak için çok iyi köyde az red alert2 midtown madness yapmamış değiliz bu yolla

erdoganguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu ağı kaydet der isen ağ kaydolur ve silinmez :)
Uğraşma her seferinde
ağı kaydet dediğin zaman ağ kaydoluyor ama her zaman internet bağlantısı paylaşılmayabiliyor. yaklaşık 2 yıldır bu yollsa evdeki diğer laptobu da internete bağlıyorum. ordan biliyorum. başka bir yolda kablolu bağlantı ile kablosuz bağlantıyı seçim bağlantıları köprülemek. ( bağdaştırıcı ayarlarını değiştirden girip yapabilirsiniz) sonra kablolu bağlantının özelliklerine girip internet paylaşımını açabilirsiniz.

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Arkadaşlar bu olayı Xp de nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz.?

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar bu olayı Xp de nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz.?

Önce ana bilgisayara 802.11b kablosuz kartını takmanız ve bilgisayardan bilgisayara (geçici) kablosuz bağlantısı olarak yapılandırmanız gerekir. Bilgisayarınıza bir 802.11b bağdaştırıcısı takmanızdan sonra, Windows XP kartı otomatik olarak algılar, sürücüleri yükler ve bildirim alanında bir simge görüntüler. Bilgisayar kapsama alanında başka kablosuz ağlar bulunan bir ortamdaysa, Windows kullanılabilen ağların listesini otomatik olarak görüntüleyecektir. Ancak, kapsama alanında hiç kablosuz ağ yoksa, kablosuz bağlantı simgesinde kırmızı bir "X" görüntülenebilir ve Kablosuz Ağları Görüntüle penceresi otomatik olarak açılmayabilir. Bu pencereyi açmak için kablosuz ağın simgesini tıklatın.
Kullanılabilir ağlar listesinde kullanılabilen ağlar görüntülendiyse şimdilik bunlardan birini seçmeyin. Bilgisayarınız daha önce bir tercih edilen erişim noktasına bağlanmışsa, tüm tercih edilen erişim noktalarını kaldırın. Bu, yalnızca yapılandırmaya çalıştığınız geçici ağa bağlantı kurulduğundan emin olmayı sağlar.
Pencerenin en üstündeki Gelişmiş sekmesini tıklatın. Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar'ı seçin ve Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlan kutusu seçiliyse seçimi temizleyin. Tercih edilen ağları kaldırmaya ek olarak bu ayar geçici ağa bağlandığınızdan emin olmayı sağlar.
Kablosuz Ağlar sekmesini yeniden tıklatın. Tercih Edilen Ağlar altında, Ekle'yi tıklatın.Kablosuz Ağ Özellikleri iletişim kutusunda bir Ağ adı (SSID) belirtin. İstediğiniz herhangi bir adı kullanın, ancak tüm bilgisayarları bunu kullanarak yapılandırdığınızdan emin olun. Ağ adının bilgisayardan bilgisayara ağ olarak ayarlanmış olduğuna ve yalnızca geçici ağlara bağlantı kurulacağı belirtildiği için bunun değiştirilemediğine dikkat edin.
Ağ adını (SSID) yapılandırdıktan sonra, Kablosuz Ağ Özellikleri iletişim kutusunda yeni geçici ağ bilgisayardan bilgisayara bir ağ olduğunu belirtmek için bir PC kartı simgesiyle görüntülenir.

İstemci bilgisayarı yapılandırma

İkinci bilgisayara bir 802.11b Silver PC Kartı taktıktan sonra, Kablosuz Ağlar sekmesinde kapsama alanı içindeki kablosuz erişim noktaları ve geçici kablosuz ağlar görüntülenir.
Yeni geçici ağ listelenmiş olmalıdır. Ağ adını vurgulayın ve sonra Yapılandır'ı tıklatın. Şu anda WEB yapılandırılmayacağından Tamam'ı tıklatın.

Bağlantıyı paylaşma

Internet bağlantısını paylaşmak için şu adımları izleyin:

• Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın, Klasik görünüme geç'i tıklatın ve sonra Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.
  • Paylaşılacak ağı tıklatın ve sonra Ağ Görevleri altında, Bu bağlantının ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  • Gelişmiş sekmesini tıklatın ve Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın Internet bağlantısı yoluyla bağlansın onay kutusunu seçin.
  • Üçüncü taraf ürünü bir güvenlik duvarı kullanmıyorsanız ve henüz Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı ayarlamadıysanız bu özelliği etkinleştirmek içinInternet Bağlantısı Güvenlik Duvarı (ICF) onay kutusunu seçin.
  • Diğer kullanıcıların bu bağlantıyı denetlemesine veya etkinleştirmesine izin vermek için bu ayarı etkinleştirin.

ICF yapılandırmasını tamamladıktan sonra, ana bilgisayardaki Ağ Bağlantısıpenceresinde özgün kablolu Ethernet bağlantısı görüntülenir ve durumu Paylaşılıyor veEtkin olarak görünür. İstemci bilgisayardaki Ağ Bağlantısı penceresinde, ana bilgisayardaki bağlantı Internet Ağ Geçidi olarak görüntülenir.
İstemci bilgisayarlar şimdi ana bilgisayardaki DHCP hizmetinden 192.168.0.* adres aralığında özel sınıf, yönlendirilemeyen bir IP adresi almalıdır ve tam Internet bağlantısına sahip olmalıdır.

WEP'yi yapılandırma

Başarıyla bağlantı kurulduysa, Ağ Bağlantıları'na dönün ve geçici ağın güvenliğini sağlamak için WEP ayarlarını yapılandırın.
Ana bilgisayarda Kablosuz Ağ Özellikleri iletişim kutusunu açın ve Veri şifrelemesi (WEP etkin) onay kutusunu seçin. Anahtar biçimi ve anahtar uzunluğu için kablosuz kart yöneticinizin sağladığı belgelere bakın.
Donanımınız ve sürücüleriniz tarafından desteklenen mümkün olan en yüksek şifreleme düzeyini (anahtar uzunluğu) kullanın. Bir ASCII ağ anahtarı kullanıyorsanız kolayca tahmin edilemeyen rastgele karakterler ve harfler seçtiğinizden emin olun. Son adım aynı anahtarı ve şifreleme ayarlarını kullanmak ve istemci bilgisayarları yapılandırmaktır.

XP İÇİN
1-

12882550zo9.jpg

2-

45498655hi6.jpg

11685080cm9.jpg

15119571ki1.jpg

7-

22595848wb9.jpg

8-

36910211le1.jpg