Vista Nasıl Daha Hızlı Çalışır?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Windows Vista artık neredeyse her yeni bilgisayarla birlikte veriliyor. Windows Vista'dan gelebilecek en ufak performans kırıntısını kaçırmayın!

Windows Vista, önce çok fazla bellek kullanmakla itham edildi, sonra sürücüler sorunlu denildi… Ama en sonunda görüyoruz ki, her ne kadar bizlerin beklentileri hep daha yüksek de olsa, Microsoft iyi bir iş çıkartmış ve Windows XP'nin yerine geçecek işletim sistemi konusunda iyi adımlar atmış. Tabii her ürün gibi varsayılan ayarlar bizim gibi performans çılgınlarının işine pek yaramıyor. Bu sebeple, gerekirse sinekten yağ çıkartıp Windows Vista'nın çok daha hızlı çalışması için elimizden geleni yapacağız. Görsellik kimin umurunda? Bize performans gerek!

SDN -
http://shiftdelete.net

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
2 gb lık ram de bile kastırıyor bu meret tabi ultimate.

Reaksiyon puanı
188
kullanılmayan servisleri kapatın bak nasıl oluyo...

ben bu yöntemle xp yi 64 mb ram li pc ye kurdum. pc 55 mb ram tuketiyodu...

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bide şu sabit disk sorunu war onuda dizin hizmetini kapatarak kurtulabilirsiniz.bu dizin hizmeti pc çok zorluyor...benden söylemesii

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
5. adımda sistem geri yüklemenin kapatılması öneriliyor.Bunun performansa ne gibi bir katkısı olur ki?

6. adımda sanal bellek sadece C için belirlenmiş.Diğerlerine de belirlesek?Fazla bellek göz çıkarır mı :p

Bu adımlara bir de gereksiz servislerin kapatılması eklenseydi daha iyi olurdu.Ayrıca bilgi düzeyi ortalamanın biraz altında olan kullanıcılar bu önerilerden fazla yararlanamaz çünkü ayrıntı verilmemiş.Yine de güzel, teşekkürler.

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Talha Ertunç dedi ki:
Kullanmayı bilmeyene...

elektr10 dedi ki:
5. adımda sistem geri yüklemenin kapatılması öneriliyor.Bunun performansa ne gibi bir katkısı olur ki?

6. adımda sanal bellek sadece C için belirlenmiş.Diğerlerine de belirlesek?Fazla bellek göz çıkarır mı :p

Bu adımlara bir de gereksiz servislerin kapatılması eklenseydi daha iyi olurdu.Ayrıca bilgi düzeyi ortalamanın biraz altında olan kullanıcılar bu önerilerden fazla yararlanamaz çünkü ayrıntı verilmemiş.Yine de güzel, teşekkürler.
6.nolu soruna cevaben windowsun kurulu olduğu sabitdisk(bölüm değil sabit disk) varsa sanal belleği oraya yerleştirmek daha mantıklı. C:'dekinden daha iyi performans veriyor.Boyutu fazla belirlemense sabit diskte boş yer kaplar o kadar.
5.nolu soruna cevap olaraksa ben sistemimi göçertmem diyorsan kapat.Sabitdiskte çok yer kaplayabiliyor.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Talha Ertunç dedi ki:

Talhacım 512 ram ile ultimate kullanıyorum hiçte kastırmıyor,ayar yapılarak ama :p

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
m1903 dedi ki:
6.nolu soruna cevaben windowsun kurulu olduğu sabitdisk(bölüm değil sabit disk) varsa sanal belleği oraya yerleştirmek daha mantıklı. C:'dekinden daha iyi performans veriyor.Boyutu fazla belirlemense sabit diskte boş yer kaplar o kadar.
5.nolu soruna cevap olaraksa ben sistemimi göçertmem diyorsan kapat.Sabitdiskte çok yer kaplayabiliyor.
Sanki "C" windowsun kurulu olmadığı bir sabit diskte bulunuyormuş gibi bir anlam çıkardım.
Windows C'ye kurulu ben de sanal belleği C'ye ayarladım.Doğru mudur?

İkinci hdd olduğu için yer sorun değil, sistem geri yükleme dursun yerinde :) Hem arada eski geri yükleme noktalarını temizlerim ben.Sonuncusu dursa yeter.Ama performansa katkısı yoksa geeksiz bir ayrıntı olmuş.

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Benim demek istediğimde ikinci sabit diskte olmasının daha uygun olduğu :D Windowsla aynı sabit diskte olunca olmasada olur yani :)

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
online destek dedi ki:
Talha Ertunç dedi ki:

Talhacım 512 ram ile ultimate kullanıyorum hiçte kastırmıyor,ayar yapılarak ama :p

Öff...

Bullguard zaten bir derd.Sadece firefox yükledim vistanın üzerine o kadar ;)

mozilla 15 sn sonra açılıyor

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
m1903 dedi ki:
Benim demek istediğimde ikinci sabit diskte olmasının daha uygun olduğu :D Windowsla aynı sabit diskte olunca olmasada olur yani :)
Doğru düzgün cümle kuramamışsın ben ne yapayım :p

Tamam o zaman ben hariciye ayarlayayım, sağol ;)

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
elektr10 dedi ki:
m1903 dedi ki:
Doğru düzgün cümle kuramamışsın ben ne yapayım :p

Tamam o zaman ben hariciye ayarlayayım, sağol ;)
Bugün feci bir deneme sınavı olduk o biraz çarptıda :D

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Vista'yı windows klasik temada kullandıktan sonra bana bişey ifade etmez. Ancak aero teması için yüklerim Vista'yı

tahir2023

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslında bu bahsedilen ince ayarlar XP için de geçerli. Yalnız ben sadece Aero'dan kaçmaya biraz karşıyım. Çünkü Vistayı öyle bir ayarlamışlarki Aeroyu kapatıp Windows Klasik temasına geçince oldukça berbat yüzüne bakılmaz bir hal alıyor Vista. Ama XP de öyle değildi hatta neredeyse cazip bile denilebilir XP içinde Windows Klasik temasını kullanmak.

Özetle benim tercihim ve tavsiyem hani SDN'de geçen "Microsoft Bunu İstemiyor" başlıklı haberde çıkan vLite isimli ücretsiz ve mükemmel bir program. Vista kur DVD'nizi hafızaya kopyalıyorsunuz ve içinde birtakım değişiklikler yaparak kendinize has yani istediğiniz ve lüzumsuz gördüğünüz ödellikleri daha baştan kırparak çok daha hızlı ve hantal olmayan bir işletim sistemine kavuşuyorsunuz. Üstelik Vista SP1 desteği de mevcut. Zaten haberde ayrıntıları görebilirsiniz. Aynı programın nLite isimli Windows XP için olan sürümü de mevcut ve iki programda da sorunsuz Türkçe desteği de mevcut.

http://shiftdelete.net/site/200802032912/Microsoft-Bunu-Istemiyor.html

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Talha Ertunç dedi ki:
online destek dedi ki:
Talha Ertunç dedi ki:

Öff...

Bullguard zaten bir derd.Sadece firefox yükledim vistanın üzerine o kadar ;)

mozilla 15 sn sonra açılıyor

ram kaç ben 512 6 saniye falan sürüyo