Kaliteli bir excel sorusu ve yardım!

Bu konuyu okuyanlar

emrekuscu21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhabalar.

Elimde iki adet ayrı listeler var. Bu listenin içeriği yazar adı, eser adı, ISBN v.s gibi bilgiler var.
Şindi ben birinci listenin yazar adı, eser adı, yayıncı gibi alanlarına bakıyorum. Daha sonra gidip ikinci listemde aynı şeyleri arayarak bulmaya çalışıyorum. Eğer aynı listede aynı isimler mevcutsa renklendiriyorum. Bulduklarımı kırmızı, bulamadıklarımı yeşil yapıyorum. Daha sonra ikinci listedeki bir sütünada hangi firmadan bulduysam o firmanın adını yazıyorum.

Sorunum şu ben bunu elle yapacağıma excel formülleriyle nasıl daha rahat halledebilirim??? Şindiden teşekkürler

cholonya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu konuda yardımcı olabilecek formüllerden biri DÜŞEYARA.bilgin var mı düşeyaradan ?

emrekuscu21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vet bilgim var fakat düşeyara ile yapılabilecek bir şey değil ki. Düşeyara bildiğim kadarıyla isim listesinde bir ismi arıyoruz ve onunla ilgili diğer bilgileri bize getiriyor. Benim bahsettiğim daha farklı bir şey

cholonya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anladığım kadarıyla , anlattığının düşeyaradan farkı sadece renklendirme kısmı.onuda koşullu biçimlendirmeden yapabiliriz.eğer dosyayı özel değilse buraya yüklersen daha fazla yardımcı olabiliriz.