"Bu kafayla bilim olur mu?"ymuş?!

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
[h=1]Bu kafayla bilim olur mu?[/h][h=2]Akdeniz Üniversitesi kampüsüne cami yapılmasına tepki gösteren rektör adayı Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz′in, "7 bin kişinin camiden, Cuma namazından çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idarî işleminin iptali için dâvâ açmaya çağırıyorum" sözleri hayretle karşılandı.[/h]
316756019586.jpg

Caminin ve namazın bilime nasıl bir engel oluşturduğunu "Ortaçağda bilim ve felsefe dinin yamağıydı, hizmetkârıydı. Onlar dine hizmet ederlerdi. Yeniden ortaçağa dönüyoruz. Türkiye'nin medreseleri vardı, yine medreseleri olacak, ama buna izin vermeyeceğiz" sözleriyle açıklamaya çalışan Ökçesiz′in yaklaşımı tepki çekti.

BU KAFAYLA BİLİM YAPILIR MI?
Akdeniz Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, kampüs içine cami yapılmasına tepki gösterdi. Ökçesiz, "7 bin kişinin camiden, Cuma namazından çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idari işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum" dedi. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, 14-16 Haziran 2012'de yapılacak rektörlük seçimleri öncesinde 'Nasıl bir Akdeniz Üniversitesi?' başlığıyla rektör adaylarının katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıya yeniden aday olan mevcut rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe dışındaki diğer adaylar, Prof. Dr. Fulya Sarvan, Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu ve Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda konuşan Hukuk Fakültesi'nin eski dekanlarından olan Hayrettin Ökçesiz kampus içine cami yapılması projesini eleştirdi. İlahiyat Fakültesi'nin uygulama camii olarak inşa edilen binanın varlığından rahatsızlığını dile getiren Ökçesiz, "Üniversitelerin dini siyasallaştırılmasına yer ve yatak edilmesine karşı duracağız." ifadesini kullandı. Ökçesiz sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitelerin dini siyasallaştırılmasına yer ve yatak edilmesi ne demek? Buraya 7 bin kişilik cami yapılması demek. 7 bin kişinin camiden, Cuma Namazı'ndan çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim Üyeleri Derneği öncülüğünde önerim şu; öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idari işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum."

'YARGIYI KAYBETTİK'
Açılacak davanın kaybedilmesinin önemli olmadığını söyleyen Ökçesiz, "Çünkü artık yargıyı kaybettik, dâvâyı da kaybedeceğiz. Bu belli. Bundan sonra tüm davaları kaybedeceğiz. Çünkü yargıyı kaybettik. Önemli olan bu davanın üniversite değerlerinin savunulması uğruna açılmış olacağıdır. Biz tarihe geçecek bir dava açacağız. Biliyorsunuz orta çağda bilim ve felsefe dinin yamağıydı, hizmetkarıydı. Onlar dine hizmet ederlerdi. Yeniden ortaçağa dönüyoruz. Türkiye'nin medreseleri vardı yine medreseleri olacak. Hayır, ikincisine izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin medreseleri vardı, bundan sonra Türkiye'nin üniversiteleri olacak." ifadelerini kullandı.

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/05/24/bu-kafayla-bilim-olur-mu

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ökçesiz değil Ölçeksiz bu herif.

cloud27

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öbür dünyada mahşerde acaba nasıl cevap verecek,durumu nasıl olucak.Düşünmesi bile ürkütücü.Ateist bu adam bence.Çünkü müslüman veya hristiyan veya yahudi farketmez cami yapımına karşı çıkmazdı

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Medreseler varken bu ülke dünyaya bilim ihraç ediyordu siz ne yapıyorsunuz hiç dünya çapında elimize görev yaptığımız kuruna kaç tane ödül kazandırdınız hiç o yüzden susun konuşmayın.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
mesaj bırakan her arkadaşa ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
camilerinden utanan eski dinozor kafalı zihniyete inat sizlerin, sizler gibi düşünen binlerce vatan evladının varlığıyla ülkemin geleceğine olan umutlarım daha çok artıyor, seviniyorum.

haberini yaptığım kelaynaklar artık bu millete, ülkeye hakim olamayacak, bir daha milletin huzurunu bozamayacaklardır bi iznillah.

serdargvn55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vay Allah islah etsin sen ilimine bak camiden çıkan insanlar nasıl olurda bilime zarar verir hayret

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
kampüs kalabalıklaşır dese daha iyi olurmuş...

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Asıl siz türbanla,namazla uğraşmayında biliminize bakın.

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Bunlar yüzünden Türkiye yıllarca ileri değil geri baktı hep.

*Avrupa sahte İncil' den uzaklaştığı için güçlü oldu, İslam ülkeleri ise (milleti müslüman olan ülkeler) Kur'an-ı Kerim' den uzaklaştığı için güçsüz oldu-birbirine düştü...

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Sen bu kafayla nasıl rektör oldun asıl orası ilginç... Senden Traktör bile olmaz...

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Öncelikle şunu söyleyeyim ben Agnostikim. Ancak herkesin inancına saygı duyarım ve burada üniversite bahçesine yapılmaya çalışılan camiyi doğru bulmuyorum, ne amaçla gerek duyulduğunu anlamıyorum. Cambridge Üniversitesinde okuyorum ve burada kampüslerde kilise yok, göremezsiniz hiçbir zaman eğitim yeri ayrı, ibadet yeri ayrıdır ve o profesör şikayetinde haklı. Eski Osmanlı dönemine mi özeniliyor acaba nedir ... Benim görüşüm bu.

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Cami yapılmadan önce bilimsel durumunuz neydi diye sorarlar adama ama soramazsın çünkü onlar bizden çok ilerideler bizi duyamazlar.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
üniversite içinde camiyi bende doğru bulmaıdm. ancak yakınında mutlaka olmalı ki insanlar ibadetlerini yapabilsin. bu konuya bu kadar hırçın yaklaşmanın altında başka düşüncelerin yattığı belli. islamı bilime engel görmek ise saçmalık. islamın hakim olduğu toplumlardan bir çok icat ve bilimadamı çıkmıştır. bir doğrunun arkasına sığınıp 10 tane yanlışı savunmak modası geçmiş bir saldırı biçimi.

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Pek muhterem agnostik arkadaşım. Sence aşağıdaki nedenler kilise olmamasının nedeni olabilir mi?

1-Hristiyanların kutsal gününün pazar olması ve o günün tatil olması

2- Bildiği kadarı ile Hristiyanlarda müslümanlar gibi her gün 5 vakit namaz kılma zorunluluğu yok.

3- Cambridge Üniversitesinin 31 adet kolejinden ikisi kilise değil mi? King's Koleji Kilisesi ve Clare Koleji ve King's Koleji Kilisesi

large_SANY0033.JPG

The Choir of Christ's College, from Cambridge University in England, sang at St. Peter's Episcopal Church in Morristown on Thursday.

Chapel-interior.jpg

(Chapel of Queen's College, Cambridge University)

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
@SARKAT haklısın evet ancak onlar dua etmekten ziyade konserler, kolej eğitimi ve turist çekmek için kullanılıyor çoğunlukla. Ha dua eden yok mu dersen var dua da ediliyor orada ayrıca 'chapel' kilise değil aradaki farklara dikkat. Yani 7.000 kişilik cami gibi değil.

Cedriic

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Allah ıslah eylesin... sen imansızsan imanlılarn ne sucu var?

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Korkmayın cami size zarar vermez. :D

@SARKAT haklısın evet ancak onlar dua etmekten ziyade konserler, kolej eğitimi ve turist çekmek için kullanılıyor çoğunlukla. Ha dua eden yok mu dersen var dua da ediliyor orada ayrıca 'chapel' kilise değil aradaki farklara dikkat. Yani 7.000 kişilik cami gibi değil.
Öyle birşey söylüyorsun ki binayı ikiye ayırıp ortaya cami yapılacakmış gibi birşey çıkarttırıyorsun insana. :D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Namaz kılmak isteyen, kılacak olana temiz olan her yer yeterlidir, 7000 kişilik cami nasıl olsa dolmayacak, 1000 kişilik normal bir cami yapsınlar yeter, camileride süsleyip püsleyip trilyonlar harcayıp gösteriş abidesi haline getirdiler, beni bu da çok rahatsız ediyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324

agnostik arkadaş, islam dini ile hristiyanlık dinini sanki aynı ibadet ve özelliklere sahipmiş gibi zannediyorsun anlaşılan.
biz müslümanlar dua için cami yapmayız muhterem, çünkü duayı her yerde yapmak mümkündür.
hatta yapılan camilerin amacı sadece namaz da değildir. çünkü sokakta dahi namaz kılmanız mümkündür.
islam dini camiyi insan hayatının merkezine koymuştur. cami ismindende de anlaşılacağı üzre insanları cem eden, kaynaştıran, bir araya getiren, tanışıp bilişmelerini, problemlerini çözmelerini sağlayan sosyal bir eğitim merkezidir.
ve caminin en yakıştığı yer aslını sorarsanız üniversitedir.
dünyanın en uzun yaşayan devleti osmanlıyı 600 küsur yıl ayakta tutan, insanlık medeniyetinin zirvesine çıkaran amil cami idi.
agnostizmi tanıyabilmek için verdiğiniz emeğin onda birini islamı tanımak için vermiş olsaydınız, eminim bunu daha iyi anlayacaktınız.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
1000 kişilik normal bir cami yapsınlar yeter, camileride süsleyip püsleyip trilyonlar harcayıp gösteriş abidesi haline getirdiler, beni bu da çok rahatsız ediyor.

bu görüşünüze katılmamak elde değil. gösteriş amaçlı yapılınca sahiden bu beni de rahatsız ediyor.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
O ağzınıza aldığınız Medereselerin tozu olabilseydiniz,bu gün bunları konuşmuyorduk okumuş cahil profesör efendi.
Bu kafayla siz yargıyı kaybettiniz,Ahiretiniz gidiyor Çok mu...!

micoli27

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bir gün bir yerde duymuştum;

"okumuşun cahili daha tehlikelidir"

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Aciz adamlar ya da daha adam olamamışlar.

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle şunu söyleyeyim ben Agnostikim. Ancak herkesin inancına saygı duyarım ve burada üniversite bahçesine yapılmaya çalışılan camiyi doğru bulmuyorum, ne amaçla gerek duyulduğunu anlamıyorum. Cambridge Üniversitesinde okuyorum ve burada kampüslerde kilise yok, göremezsiniz hiçbir zaman eğitim yeri ayrı, ibadet yeri ayrıdır ve o profesör şikayetinde haklı. Eski Osmanlı dönemine mi özeniliyor acaba nedir ... Benim görüşüm bu.
evet haklısın ancak hristiyanların günde 5 kez yapacakları bir ibadet yok bizdeki gibi. ayrıca cami olmazsa bu insanlar sıraların üstünde mi yapacak ibadetini yaa cami olacak ya da her binada mescit başka çözüm göremiyorum ben.burası müslüman bir ülke gerekli şartlar devlet tarafından yerine getirilmeli bence