Internet Explorer 8 Yenilikleri

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Microsoft, Internet Explorer 8'e hazırlık için açtığı sitede bazı kilit detaylara açıklık getirdi. Görsel anlatım eşliğinde yeni özellikler için yazımızı okuyun.

Beta 1 aşamasındaki Internet Explorer 8 için hazırlanan internet sitesinde, yeni tarayıcıyla ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Son kullanıcıyı yakından ilgilendiren özelliklerden bir tanesi Aktiviteler (Activites). Sağ tıkla erişilen bir kontekst menüsü olan Aktiviteler, 'bilgi arama' veya 'içerik gönderme' şeklinde iki işleve sahip olacak. Bilgi arama ile örneğin istediğiniz harita servisini Aktiviteler bölümünden kullanarak seçtiğiniz adresin yerini harita üzerinde belirleyebileceksiniz. İçerik gönderme kısmı ise Facebook'ta paylaşma, e-posta olarak gönderme ve blog sayfasında yayınlama gibi görevleri yerine getirebiliyor.

1.jpg

Daha Etkin Araç Çubukları

WebSlices özelliği ise, kayıtlı kullanıcıların tıpkı RSS beslemeleri gibi kullandıkları sitelerin diğer içeriklerini de siteye gitmeksizin tarayıcı üzerinden görüntülemelerine olanak tanıyor. WebSlices ile sık kullanılanlar çubuğuna veya adres çubuğunun altına hızlı erişim bağlantıları da koyulabiliyor.

2.jpg

IE7'de Links adını alan Sık Kullanılanlar çubuğu, yeni Internet Explorer ile birlikte tekrar Favorites ismine dönüyor ve sadece bağlantı adreslerinin değil, site içeriği ve RSS beslemesi gibi bileşenlerin de barınabileceği bir yer haline geliyor.

3.jpg

Daha Güvenli Bir Tarayıcı

Otomatik Çökme Kurtarıcı (ACR - Automatic Crash Recovery) sayesinde herhangi bir çökme durumunda ister komple tarayıcıyı ister sadece çöken sekmeyi kurtarabiliyor.

4.jpg

Internet Explorer 8'in sunacağı bir diğer önemli özellik ise gelişmiş phishing filtrelemesi. Kullanıcıları, önemli giriş bilgilerini ele geçirmek isteyen taklit sitelere karşı uyaran bu filtre, IE8 ile birlikte Güvenlik Filtresi (Safety Filter) adını alıyor. Phishing sitelerinin yanı sıra kötücül yazılım (malware) içeren siteleri de engelleyen yeni Güvenlik Filtresi, artık çok daha hızlı çalışarak kullanıcıya en hızlı ve güvenli içeriği sunuyor.

5.jpg

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: Internet Explorer 8 Beta
SDN - http://shiftdelete.net

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ben indirdim ve kullanıyorum. Benim bilgisayarımda eski sürümü daha hızlıydı.

İyi Yanları;
- Eklentileri güzel.
- Tekelcilik zihniyetinde azalma var gibi.
- Firefox ve Opera'dan veri alabiliyor.
- Bir web sitesinin tam olarak domainini göstermiyor. (Örn; http://forum.shiftdelete.net/internet-explorer-8-yenilikleri-t26035.0.html adresinin sadece shiftdelete.net kısmını koyu renkli gösteriyor.)

Kötü Yanları;
- Kendi sitesi olan microsoft'un satış sayfasını tablolama yapısından dolayı tam olarak görüntüleyemiyor :)
- ShifDelete.Net'i anasayfasındaki forumdaki son konular ilk 6 link'ini çalıştırmıyor. (Bence sebebi üstündeki .swf reklamların etkisiyle)
- Hızlı cevap bölümünü desteklemiyor Select All deyince tam olarak tüm yazıları almıyor.

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Gerçekten web sitelerindeki tablolama yapısını hiç desteklemiyor...

Hayatınızda rapidshare'yi kaç kez böyle gördünüz ki; :)

rapidsharegz9.jpg

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Emulate IE7'yi seçiverin sizde.

Benim gördüğüm bir özellikse sekme kurtarma.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Buraktuna dedi ki:
- ShifDelete.Net'i anasayfasındaki forumdaki son konular ilk 6]

Bende Orası Firefox ile de çalışmıyor sadece Opera ile kullanabiliyordum orayı yani bence burada sorun SDNden kaynaklanıyor ilgilenmeleri dileğiyli çünkü oradaki linkler işime yarıyor(du)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Galiba adminlerimiz ilgilenmiş ben dünden beri bu sorunla karşılaşmıyorum :D

erol_1982

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Baştan aşağı hatalı İe 8 :)