Filme türkçe dublaj ekleme

Bu konuyu okuyanlar

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle Merhabalar.
Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim,önce onu belirteyim ve konuya geçeyim.Ben bir arkadaşımdan oldukça geniş bir film arşivi kopyaladım. Çoğu yabancı dilde. Haliyle altyazılı. Benim için problem değil altyazı meselesi ama bir yerde haftada bir film gösterimleri yapıyorum birkaç aydır. Belli bir izleyici kitlesi oldu. Ne var ki altyazı konusu problem olmaya başladı. Biryerlerden duyduğum kadarıyla filmlere dublaj eklenebiliyormuş. Senkron problemi falan olur mu bunu yaparsam? Daha doğrusu yapabilirsem. Çünkü yapmayı bilmiyorum. Bilen varsa eğer nasıl yapılacağını,hangi programlar kullanılacağını,senkron problemi olursa nasıl çözüleceğini,ve en önemlisi o eklenecek olan dublaj seslerini falan nasıl bulacağımı vs. ayrıntılı anlatabilir misiniz? Gerçekten önemli. Filmlerin hepsi satın alınmış filmlerdir. Yasal olmayan birşey yok bilginize. :turned::)

--- Mesaj Güncellendi ---

İzlettiğim filmler de çok iyi eserler ama.. Özgün yapımlar,ödüllü filmler falan. Yakın zamanda açıklama yapabilecek biri olursa sevinirim,Teşekkürler..

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
mkv formatında birden fazla altyazı ve ses dosyasını filme gömebiliyorsun. mkv merge gui diye bir yazılım var. ancak türkçe dublaj dosyasını sadece ses olarak bulmak zor. netten türkçe filmi indirip sesi ayıkla dicem ama zaten dublajlı film elinde olduktan sonra başka işleme gerek kalmaz. :)

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Mkvmerge gui diye bir programla yapılıyormuş daha önce öğrenmiştim ama programı hiç kullanmadım.Senkron sorunu olmaması için bulacağın ses dosyasının orjinal filme uyumlu olması gerek.Eğer orjinal değil de x kişinin ripiyse aynı şekilde ses dosyasının x kişinin ripine uygun versiyonunun olması gerek o uyumluluğu ses dosyasını aldığın yerlerde yazar büyük ihtimal.

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hocam valla filmlere altyazı eklemek işi farklı bir olaydır...ilk önce filmin geçiş hızını bulacaksın sonra o geçiş hızına uygun altyazı bulacaksın...bunların adlarını aynı yapacaksın vede tek klasörde toplıcaksın oluyor...ben birkere yapmıştım...2 hafta önceydi heralde...!!! :)

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam valla filmlere altyazı eklemek işi farklı bir olaydır...ilk önce filmin geçiş hızını bulacaksın sonra o geçiş hızına uygun altyazı bulacaksın...bunların adlarını aynı yapacaksın vede tek klasörde toplıcaksın oluyor...ben birkere yapmıştım...2 hafta önceydi heralde...!!! :)
Filme altyazı gömmeyi biliyorum.Ses ekleme olayını soruyorum.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Filme altyazı gömmeyi biliyorum.Ses ekleme olayını soruyorum.

Aslında bu konu uzun ama kısaca şöyle cevap vereyim. Filme türkçe dublaj ( ses ) eklemen için öncelikle o ses dosyasını edinmelisin.

Daha sonra filmin dosyasının türüne göre avi, mp4 vb ise Virtualdubmod mkv ise mkv merge yazılımları işini görecektir. Tabi birde senkron problemi var. Bazı ses dosyaları elindeki görüntüye senkron uyumu sağlamayabilir. İşte o zaman ne kadarlık bir senkron kayman var bunu tespit etmelisin ve buna göre yukarıdaki yazılımlarla veya daha farklı alternatif yazılımlarla bu sorunu çözebilirsin.

Dediğim gibi bu konu aslında baya uzun. Mesela ses türüne hiç girmedim daha. ac3 veya mp3 sesin varsa işin kolay ama diğer sesler varsa bunları convert etmen icab edebilir.

Sen en iyisi bu konuyu divxplanet forumlarında araştır. orada bununla alakalı yığınla konu var. Ama yok ben sadece türkçe ses nasıl ekleniyor onu öğreneceğim dersen şimdi değil ama ileride müsait bir zamanda bende bu konuyla alakalı detaylı bir paylaşım yapabilirim.

uğraşa uğraşa bayağı öğrendik bu işi :D