Linux'u nasıl silebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Uzun süredir Linux ve Xp'yi birlikte kullanıyorum. Ancak artık Linux'la olan birlikteliğimi bitiricem :)
Xp'Deki verilerime zarar vermeden Linux'u sistemimden nasıl silebilirim?

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle şunu sormalıyım. Linux'u en son kurup bilgisayarda işletim sistemlerini açan yükleyiciyi linux'un yükleyicisi mi yaptın? Ya da şöyle diyeyim en son Linux'u mu kurdun.

Eğer böyle ise yapacak iki şeyin var.

Birincisi internette bulabileceğin ufak boyutlu Easy BCD programı ile bilgisayarın açılışındaki işletim sistemi yükleyicisini tekrar windows yükleyicisine çevirirsin.

İkincisi Masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıkla ve yönet'i seç. Oradan sol bölümdeki Disk Yönetimi kısmına geç ve Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü sil ve tekrar bir bölüm oluşturarak windows içerisinden tekrar kullanabilmek için ntfs olarak biçimlendir.

Eğer Linux'u windows'un açılış yöneticisi ile açıyorsan ki öyle olduğunu sanmıyorum çünkü onu yapmak biraz daha tecrübe istiyor bu durumda sormazdın zaten bu soruyu. Bu durumda linux'un yüklü olduğu disk bölümünü silip windows da kullanabilmek için yeniden oluşturman yeterli.

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Ya da tak xp cd sini boot et Lİnux un bulunduğu bölümü sil yeniden biçimlendir.

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Linux'u windows'un açılış yöneticisi ile açıyorum.

Easy BCD programı ile bilgisayarın açılışındaki işletim sistemi yükleyicisini tekrar windows yükleyicisine çevirirsin.

Bu şart mı yoksa sadece aşağıdakileri yapsam yeterli olur mu?

Masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıkla ve yönet'i seç. Oradan sol bölümdeki Disk Yönetimi kısmına geç ve Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü sil ve tekrar bir bölüm oluşturarak windows içerisinden tekrar kullanabilmek için ntfs olarak biçimlendir.

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
eğer bilgisayarın açılışında grub ya da lilo gibi birşey ile karşılaşmıyor isen ve windows açılış yükleyicisi olduğuna eminsen yeterli.

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hımm tamam saol Hakarin

Regionella

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
tak xp cd sini boot et Lİnux un bulunduğu bölümü sil yeniden biçimlendir.
+
Easy BCD programı ile bilgisayarın açılışındaki işletim sistemi yükleyicisini tekrar windows yükleyicisine çevirirsin.

ikisini yapman şart.