S3 Ölmedi: Chrome 430 GT

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
İki sene önce yaptığımız S3'ün ayrı grafik kartı S20 haberinden sonra, S3 giriş seviyesinde önemli bir alternatif olabilecek Chrome 430 GT'yi duyuruyor.

Hemen başlangıçta, S20'yi asla satılırken görmediğimizi (en azından ülkemizde) belirtmek isteriz. Çok fazla grafik kartı üreticisinin de bu işlemciyle bir şeyler yapacağından şüpheli olduğumuzu belirtelim. Diğer taraftan, S3'ün kağıt üzerinde fena bir iş çıkarmadığını da eklemek gerekiyor; çünkü şu an Nvidia'nın bile sunmadığı DirectX 10.1 desteğini, giriş seviyesi bir grafik kartında görebiliyoruz. Tabii bu kart giriş seviyesi olduğu için, tahminen müstakbel oyunlardaki DirectX 10 ile DirectX 10.1 arasındaki farkı hissettiremeden can çekişmeye başlayacaktır.

Grafik Doğru mu?

s3_grafik.jpg

55 dolar gibi bir fiyattan satılacak olan grafik kartı için yukarıdaki performans grafiği, ürünün ön siparişlerinin alındığı kendi sitesinden yaptığımız bir alıntı durumunda. ATI Radeon 3450 grafik kartından biraz daha pahalı olan ürün, grafik doğruysa, iş kolundaki kralların x400 isimli kartlarına bir miktar fark atıyor. Tabii, bunu, eğer olur da elimize ulaşırsa kartı kendimiz test ederek görmek isteriz.

Teknik Özellikler

Üründeki Blu-ray ve diğer videolar için bulunan hızlandırıcı ve DirectX 10.1 desteği dikkat çekici durumda. Open GL 2.1 desteği kullanıcıların mühendislik uygulamalarında kurtarır mı bilemiyoruz ama, 64 bitlik bellek veriyolu ve DDR2 bellekler, bu kartın giriş seviyesinde olduğunu gayet net olarak gösteriyor.

Bilgi için: S3Graphics
SDN - http://shiftdelete.net

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ben mi yanlış görüyorum s3 bizim ati ve nıvdia yı geçmiş

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iiyi bi tümleşik ekran kartına benziyo ama kullanmak lazım kullanmak ayrı görmek ayrı S:

out

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zamanında 1mb lık S3 virge ile pentium 133 kullanıyordum. Sonra s3 birden bire kayboldu. Şimdi yeniden piyasaya girmesi güzel bir haber.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
PC MERAKLISI dedi ki:
ben mi yanlış görüyorum s3 bizim ati ve nıvdia yı geçmiş
İyide ati ve nvidia 'nın o ekran kartlarına ekran kartı demeye bin şahit istiyor :)

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8