Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

Bu konuyu okuyanlar

mCEmRaH

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
  • Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

Özet :

yaşadığımız evrenin çarklarının nasıl döndüğünü hep merak etmişimdir. bugüne kadar, her şeyi allahın yarattığına inandım ve halen inanıyorum. ama biri bana bu çarkların nasıl döndüğünü anlatsa hiç de fena olmaz diye de düşünürdüm hep. geçenlerde okuduğum bir kitap beynimde arka arkaya onlarca kapıyı açtı ve birden aydınlandığımı hissettim. evet, o çok klişe tabirle, bir kitap okudum ve bütün hayatım değil, ama hayata bakıç açım tamamen değişti.
    sözünü ettiğim kitap, adam fawer'in OLASILIKSIZ adlı kitabı. kitap, bilim tarihine dair altın değerinde özet bilgilerle desteklenmiş. kurgusu kusursuz ve uslubu müthiş derecede akıcı. son yıllarda okuduğum en iyi kitap olmasının yanı sıra, dediğim gibi kişisel tarihimde çok ama çok özel bir konuma oturmuş durumda...
    çok ama çok özet bir şekilde, kitaptan anladıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
    öncelikle, yaşamın temel yapı taşının enerji olduğunu kabul eden kuantum fiziğini veri olarak almamız gerekiyor. buna göre, maddenin de düşüncenin de, evet, düşüncenin de en nihayetinde enerjiden ibaret olduğun savunan kuantum fiziğine göre, bu enerji sürekli hareket halinde. her şey hareket halinde olduğu için de, evrende her an yeni bir şey oluyor. her şey birbiriyle etkileşim halinde olduğu için, bir şey deki değişim ya da hareket "kelebek etkisi"yle evrendeki pek çok şeyi değiştiriyor ya da etkiliyor..
    bu, tasavvuftaki "her an yeniden yaratılan evren" öğretisi ile de birebir örtüşen bir bilimsel gerçek!
    yani, içinde yaşadığımız evren, yer değiştiren ve hareket eden bir çok şey sebebiyle her an başka bir şeyin oluşumuna şahit oluyor.
    gelelim esas meseleye; ben hep, allahın ezelde ve ebedde olan her şeyi bildiği öğretisi ile özgür insan iradesinin birbiriyle nasıl tutarlı olacağını düşünmüşümdür. yani, insan özgür iradesiyle mi bir şeyi seçiyor yoksa allah mı öyle istiyor da biz öyle yapıyoruz. ben buna, bugüne kadar hep, biz öyle yaptığımız için allah öyle biliyor cevabını vermiştim. ama bugün artık bu cevabı tamamen unuttum. işin gerçeği şu: bizim önümüzde çeşitli olasılıklar var. onlardan birini tercih edebiliriz. ve birini tercih edip gerçekleştirdiğimiz anda da evrende bir takım şeylerin yerini değiştiriyor, bir takım şeyleri etkiliyoruz. yani mesela, ben bu yazıyı yazdım ve siz de okudunuz. ben, bu yazıyı yazmayabilirdim ve siz de bu yazıyı okumak yerine örneğin bir piyango talihlisi hakkında bir haber okuyabilir ve akşam eve dönerken bir piyango bileti almaya karar verebilirdiniz ve belki de size piyango vurabilirdi. yani ben bir şeyi tercih etmekle sizin hayatınızı etkiledim ve siz de kendi tercihlerinizle bir başkasının hayatını etkilediniz.
    kitapta diyor ki; tüm çevresel etkenleri bilip hesaplayan biri bütün olasılıkları hesaplayıp geleceği öngörebilir! ispatlanmış bilimsel bir teori bu! ve o zaman ben de şunu düşündüm: allah, her şeyi bildiğine, tüm çevresel faktörleri bilip hesaplayabildiğine göre, insanların özgür iradeleriyle şekillendirdiği milyonlarca olasıklı gelecek tasavvurlarının hepsine vakıf. yani allah, özgür insan iradesinin şekillendirdiği gelecekte neler olacağını bilebilir. hem de, insanın özgür iradesine hiç dokunmadan! o an ne yapacağımızı sadece biz biliyoruz! ve biz neye karar verirsek de gelecek öyle şekilleniyor!
    ben, belki çok cahilim ve o yüzden bu kadar şaşırdım bilemiyorum. ama allahın bu evreni, bu yaşamı, bizi nasıl yarattığını, ezelde ve ebedde olan biteni nasıl bildiğini bu şekilde idrak etmiş olmak beni çok sevindirdi.​

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
@mCEmRaH paylaşım için teşekkürlerde, konuyu başka sitelerden kopyala yapıştır yapıyorsanız bu özetleri hazırlayanların emeğine saygısızlık olur. Alıntı yapıyorsanız hiç olmazsa alıntı yaptığınızı belirtiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yaa bayıldım çok güzel yorumlanmış walla çok teşekkür ederim merakımı 10 kat dha arttırdınız.. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ellerinize sağlık gerçekten harika bir özet çıkarmışsınız, teşekkürler.. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
cok güzel bir özet tşkler kitabı aldım okuyacagım...

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
aynı yazı frmtr'de 2009da paylaşılmış

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
bu kitap böyle özetini okumakla geçiştirilmemeli bence. mutlaka baştan sona okuyun gerçekten süper bir kitap :)

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Aynen, önce Olasılıksız'ı okuyun sonra da Empati'yi.

Empati'de ilk kitaptan tanıdık birini bulacaksınız. Ben o bölümde çok heyecanlanmıştım :D

Adam Fawer yeni kitap çıkarsa da okusak.

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
askerdeyken okuduğum bir kitaptı. kitap olarak iyi bir kitap fakat inançlarıma çok ters geldi o yüzden sevememiştim ama askerlikte fazla seçeneğiniz yoktur böyle şeyler için yine de okumuştum :)

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Empatiden bahseder misiniz biraz heyecanini kacirmadan :D

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bunu anlamak için bu kitabı okumaya gerek yok. Belli ki bu adam da düşünmüş anlamış ve yazmış. merak ettiğiniz birşey varsa Hadis-i Şeriflerimizi ve Kuran-ı Kerim'i açık okuyabilirsiniz Allah (c.c) herşeyi orada anlatmış zaten başka yerlerden duyupta vesveselere uyup doğru yoldan çıkmayın.

Sorusu olana da cevap verebilirim bilgi vermekten birşey öğretmekten zevk duyarım :) Ama önceliğimiz Kuran-ı Kerim.

skara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kitap okumayan biriyim ve ilk okuduğum kitap. Ondan sonra tüm kitaplar oyledir diye 3-5 tane daha okudum ama aynı etkiyi bırakmıyor :)

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Empati'yi okuyan kim var birşey sormam lazım kitapla ilgili buradan yazmayayım şimdi. :) Bir de ilk kitaptan tanıdık kimse yoktu? [MENTION=47580]rmzntncr[/MENTION] [MENTION=74670]mazruf[/MENTION]

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
3xpired sor kardeşim :) Bir solukta okudum :D

Hyperactive

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ohaa bu kadar tesadüf olur. Kitabı bugün aldım ve okuyacağım ve siteye 3 gün aradan sonra girip gördüğüm ilk konu bu! Bu arada Olasılıksız ve Empati'ti art arda okuyacağım çok fena günler beni bekliyor gibi. Diğer mesajlara bakmıyorum bile spoiler falan kaçmasın sonra.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Tüm olasılıkları bilip hesap yaparak sonuçları bilmek insanın eksikliğidir. Bu eksiklik Allaha (C.C) isnad edilemez. Yazı içeriği güzel ancak incelikler atlanılmış.Bazılarımız kendi noksanlıklarıyla Allah'ın (C.C) örneğin insanlığın gücünün yetmeyeceği şeyi örnek vererek sorular sorması gibi. Gelen sorulardan birisi (Hata konuşmaktan Allah'a sığınırım) Allah kendisinden büyük eşya veya taş yaratabilir mi? Bu soru insanın kendisinde algılayabildiği bir eksiklik ve böyle bir soru gelmesi olağan. Bu soruyu akıl ve irade verilen masaya sorsanız Ustan nasıldır anlat deseniz size dört bacağı olan üzerine ihtiyaçlar dahilinde eşyalar konulan vb sadece masanın yapabildikleriyle sınırlı cevaplar gelecektir.
Eşya, Sanaatkarını tarif edemez.

Dr. Oetker

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben beğenmedim bu kitabı okurken sıkılıp bırakmıştım.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Empati güzel kitap tek solukta okudum okumaya değer .

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Merak ettim, alıp okuyayım

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Sayfa 592;31 Aralık 2007, 23.50

O bölümü kaçırmış olmalısın.

Satır 1273. Sekizinci karakter. Sıfırı bir yap.
Stevie mesajı göndereni onu sorgulamayacak kadar iyi tanıyordu. 1273. satıra gitti ve evet hata
karsısındaydı - gün kadar asikâr.
Đyi kurtarıstı, diye yanıtladı Grimes, ama eski dostu çoktan gitmisti.
Kendi bilgisayarına döndü ve SEND'e tıkladı. Đlk numara çevrildi ve sonra kendi sesinden, kaçırıldığını
söyleyen parazitli bir mesaj duydu. Sevgili, tatlı virüsünün yüklenisini seyrederken, nefes bile almaya korktu.
Mesaj, telefonundaki 97 numaranın hepsine gönderildikten sonra, rahat bir nefes aldı.
"O adam sana benim bilgisayarımdan mesaj göndereceğini nasıl bildi?" diye sordu SpyGurl. "Ve virüsün
kodunu?"
"Sadece, adamım Caine'nin oldukça fazla sey bildiğini söylemekle yetmeyim."
"Cainekim?"
"Anlatsam, bana inanmazdın."
SpyGurl ilk defa olarak, baska soru sormadı. Virüsün bir çalı yangını gibi yayılmasını ekrandan izlerken
sessizlik içinde oturdular.

Tabii ya! Aklıma hiç gelmemişti o an okurken. :D Son 200 sayfayı bir oturuşta okuyunca film gibi sanki önümde oynuyor sahneler! :D Süpersin hocam yemin ederim oturup düşünmüştüm Caine'i.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=74670]mazruf[/MENTION]
Hocam Elijah Organizasyon'dan kurtulduktan sonra soyadını değiştiriyor ya, Winter neden değiştirmedi aklıma takıldı o?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Birkaç sene oldu okuyalı 2 kitabı. İnan hatırlayamıyorum.

Listem dolu olmasına rağmen en iyisi tekrar okuyayım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:yes:bu kitabı okudum yaklaşık bir hafta önce bazı konular hariç geneli gayet güzel