Mass Effect 3 İnceleme

Beklentilerinizi karşıladı mı ?

• Evet

Kullanılan: 5 55.6%
  • Beklediğim gibi değil

Kullanılan: 4 44.4%

• Kullanılan toplam oy
    9

Bu konuyu okuyanlar

FourZeroTwo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
masseffect3_01.jpeg

Benim gibi aksiyon ve TPS sevenlerdenseniz bu sene en çok beklediğiniz oyunlardan biri Mass Effect 3’ tür. Hatırlıyorum bu oyunu ilk yüklediğimde neye uğradığıma şaşırmıştım. Sürekli karşınıza çıkan seçenekler ve ona göre şekillenen senaryo. RPG olarak adlandırılan fakat bir FPS oyununda ne ararsanız bulunduran farklı bir yapımdı.Bir bakıma FPS(First -person shooter) ve RPG(Role- Playing Game) öğelerinin birleştirildiği bir TPS(Third -person shooter) diyebiliriz.

Bioware’ın bu eşsiz evrene sahip oyunu duyurulduğunda büyük bir heyecan yaratmıştı. Çünkü Bioware; Baldur’s Gate, ilk Neverwinter Nights ve Knights of the Old Republic gibi klasikleşmiş oyunlar ile adını duyurmuş ve yeni ve iddialı bir proje ile geliyordu.İlk oyunu son derece başarılıydı.İkinci oyunu ise efsane denilebilecek bir kıvamdaydı.Ufak bir bilgilendirmenin ardından esas konuya dönmek istiyorum.

Mass Effect 3 , ilk ve ikinci oyunun temel dinamiklerini korumasına rağmen farklı bir oynanış sunmayı başarıyor.Karekterlerimizin hareketleri sınırlı olmasına rağmen geliştirilmiş durumda. Seleflerinden farklı olarak merdivene çıkıp inme ,zıplama ve yuvarlanma gibi scriptlere dayalı hareketlerin yanında önceki oyunlardan aşina olduğumuz “powers” adı verilen yeteneklerimiz genişlemiş durumda.Oyunda 6 farklı sınıf mevcut Vanguard,Infiltrator,Adept,Engineer,Sentinel,Soldier.Kısa bir bilgi olarak bu sınıflar arasında farklar silah taşıma ve yetenekler ile ilgili. Soldier aynı anda tüm silahları taşıyabiliyorken ; Vanguard ve Infiltrator 3; Adept, Engineer ve Sentinel sınıfları ise aynı anda 2′şer silah taşıyabiliyor.

Silahlar ise Mass Effect 2 ye benziyor tabi silah tepmeleri elden geçirilmiş ve ilk oyundaki gibi farklı parçalar eklenebiliyor.

Oynanıştan bahsetmişken senaryo seçimlerinden bahsetmeden olmaz. Oyuna başlarken karşınıza çıkacak temel ve en önemli sorulardan biri oyunun türü.Aksiyon,Hikaye ve RPG başlıklı 3 farklı senaryo türü bizi beklemekte.Oyuncu kendi hoşlanacağı türde seçmekte özgür fakat benim tavsiyem RPG türü ile oynamanız.

Oynanışı genel olarak beğenmekle beraber Volkan tipli karekterimize koşma dinamiğinden dolayı “Ne yaptın Volkan!” demekten kendimi alamıyorum ki oyunun eksilerinden biri.
Sesler ise önceki oyunların standartlarında.Silah sesleri hemen aynı sayılır ancak silahların dakikada mermi atış sayısının önceki oyunlara göre daha az olmasından dolayı kulağa farklı gelebilir.Seslendirmelerinde eleştirilecek ve ya övülebilecek bir yanı yok. İyi ,güzel diyerek geçiyoruz.

Grafikler hakkında söylenecek tek şey “Unreal Engine yaşlanmaz” demek oluyor. Muhteşem efektler, harika renklendirme ışıklar. Kaplamalar da yeterince iyi. Bunların yanında azda olsa bug ve animasyon saçmalıkları ile karşlılabiliyoruz.

MassEffect2_Hero.JPG

Mass Effect 3 ‘ün seleflerine göre açık farkı çoklu oyuncu seçeneğine sahip olması.Aslında ana hikayeyi oynayabildiğimiz bir Co-Op çok güzel bir özellik olurdu. BioWare kendine has ilerleyişi olan bir co-op modu tercih etmiş.Yine sınıflar burada karşımıza çıkıyor oyuncuya en uygun olan tercih edilirse sınıflar faydalı oluyor.Son derece basit multiplayerı oyuna bir ekstra olmuşki DLC’ler ile genişleteceği duyuruldu.Bekliyoruz.

Son sözlerimi senaryodan bitirmek isterdim ama oyunu oynamayanlar için bunu yapmıyoruz.Genel olarak başarılı bir oyun.Ve FPS,RPG severlerin denemesini şiddetler tavsiye ediyorum.
------
Artılar
Hikaye ve kurgu,
Grafikler
Detaylı oynanış sistemi
Eksiler
Küçük grafik hataları
Bazı animasyonlar
Çoklu oyuncu modunun bir süre sonra sıkması
Genel 10/9

Grafik 10/9
Ses 10/8.5
Oynanış 10/9

:: ME 3'ü nasıl buldunuz ?

Yazan : Selim Yaban - Shiftdelete.net

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
mass effect 3'ün sistem gereksinimleri nedir acaba?

FourZeroTwo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mass effect 3'ün sistem gereksinimleri nedir acaba?

Minimum sistem gereksinimleri: İşletim sistemi - Windows XP SP3/Vista SP1, Win 7
İşlemci - 1.8 GHz Intel Core 2 Duo (veya muadil AMD CPU)
RAM - XP için 1GB / Vista/Win 7 için 2GB RAM
Sabit disk - 15 GB
Ekran kartı - Pixel Shader 3.0 desteği olan 256 MB (NVIDIA 7900, ATI X1800 veya daha
iyisi - NVIdIA GeForce 9300, 8500, 8400, 8300 ve AMD/ATI Radeon HD3200, HD3300, HD4350 kartları minimum erkan kartı gereksinimlerinin altında kalıyor)

Önerilen sistem gereksinimleri: İşletim sistemi - Windows XP SP3/Vista SP1, Win 7
İşlemci - 2.4 GHz Intel Core 2 Duo (veya muadil AMD CPU)
RAM - XP için 2GB / Vista/Win 7 için 4GB
Sabit disk - 15 GB
Ekran kartı - AMD/ATI Radeon HD 4850 512 MB, NVidia GeForce 9800 GT 512 MB

Optimizasyon gayet iyi...

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
bu oyunu da, bundan önceki yeni oyunları da oynadım...hiç biri crysis 2'nin verdiği tadın onda birini vermedi...keşke bi an önce crysis 3 çıksa:)

Paramore

Dekan
Reaksiyon puanı
27
Mertgenc86, biri Rpg-aksiyon biri Fps olan iki oyunu kıyaslamak çok yanlış. Ben de Mass Effect serilerini pek fazla oynamadım ama oynamayı düşünen birisi ve sıkı bir oyunsever olarak Mass Effect 3'e haksızlık yaptığını düşünüyorum.

Bu arada Mass Effect 2 metacritic puanı; hepsinde: 94
Mass Effect 3 puanı; Xbox 360: 94, Pc: 91, Ps3: 92
Crysis 2 puanı; Xbox 360: 84, Ps3: 85, Pc: 86

FourZeroTwo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkes oynayacak diye bir şey zaten genele hitap eden bir oyun değil(bioware çabalasa da ) sonuçta orta düzey İngilizce ve aksiyon sever olmak gerekiyor.

Özellikle bu forumda bir fransızlık var efsane olan bir seriye...

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
millet ben bu nasıl bir oyun bilmiyorum o yüzden salladım bir ankette bir şey ona göre byee :D :D :D...