Sony VAIO'ya format atamadım bi türlü

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
2,146
Bu laptopa normal yollardan windows 7 yüklemek mümkün değil galiba. Sürekli yükleme tamamlanıyor kısmında takılıyor kalıyor, dvdde bir sorun yok, baştan indirdim usb ile kurmayı denedim birşey değişmedi.

Napcaz bu alete recovery falan da yok?

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
biosdan external hdd yi seç ama external hdd boot edilebilmesi için enabled olmadı. o da zaten hemen orda gözüküyo.

Reaksiyon puanı
2,146
hocam bu dediğin usbden başlatma olayı değil mi, ben başlatıyorum zaten kurulum da yapıyorum ama yükleme tamamlanıyor seçeneğinden ileri gitmiyor

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
D: sürücüsünden C: sürücüsünü formatlamayı dene :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
hocam siz üstadsınız.
bizim size sormamız lazım aslında :)

bence şu nedenden kaynaklı olabilir.
özellikle çok ısınan laptopunuz varsa hard diskinizde bad sector meydana gelmiş olabilir, bu durumda uzun format dediğimiz şeyi yapın
windows 7 içerisinde install now yazan yerin altında recovery var. oradan ms-dos'a ulaşmanız mümkün, diskpart komutlarıyla uzun format atabilirsiniz

Reaksiyon puanı
2,146
[MENTION=11245]desperado[/MENTION] işletim sistemi yok içinde, her türlü medyada aynı şeyi yaptığına göre harddiskten de kursak aynı şeyi yapacaktır

[MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION] estağfurullah ben kendi söküğümü dikemiyorum daha :) şimdi xp kurmayı deneyeceğim kurarsam install.wim dosyasını import ederek kurmayı deneyeceğim

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
@desperado işletim sistemi yok içinde, her türlü medyada aynı şeyi yaptığına göre harddiskten de kursak aynı şeyi yapacaktır

@Ben Kenobi estağfurullah ben kendi söküğümü dikemiyorum daha :) şimdi xp kurmayı deneyeceğim kurarsam install.wim dosyasını import ederek kurmayı deneyeceğim

Biz arkadaşa bir türlü usb'den format atamıyorduk ve HDD üzerinden atabilmiştik. Ondan dolayı öyle dedim. Gerçi içinde işletim sistemi yok dedin. Xp'i kurarsan eğer dediğim yolu bir dene, bir şey kaybetmezsin :)

Reaksiyon puanı
2,146
tamam hacım denerim, yöntemi vardı bende kaydetmiştim :)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Kadıköy aynı sorun bende de oluyordu. 2-3 ay uğraştıktan sonra çözümünü keşfettim :)

İşlemci AMD' dir büyük ihtimal. BIOS' tan işlemcinin AMD Cool&Quiet özelliğini Disable duruma getir öyle dene.

Reaksiyon puanı
2,146
xp de kuramayınca harddiskini kontrol edeyim dedim, cdden çalışan windows 7 ile açtım şu anda kontrol ettiriyorum harddisk perişan halde

sorunu öğrendik artık gerisini hallederiz

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
harddiskin markası toshiba mı ? genelde vaiolara takılan hdd lerde sorun çıkmaz.

Reaksiyon puanı
2,146
seagate sanırım st9500325as yazıyor

valla bu diskin tabiri caizse anası ağlamış, windows kurmak için sağlıklı bölüm bulmak bile zor, umarım garantisi vardır

--- Mesaj Güncellendi ---

bana bad sector düzeltme programı önerebilir misiniz, hirens boot cd'de hdat2 programı var ama düt düt çok ötüyor gece bırakıcam düzeltebildiğini düzeltecek bi program lazım

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
seagate sanırım st9500325as yazıyor

valla bu diskin tabiri caizse anası ağlamış, windows kurmak için sağlıklı bölüm bulmak bile zor, umarım garantisi vardır

bana bad sector düzeltme programı önerebilir misiniz, hirens boot cd'de hdat2 programı var ama düt düt çok ötüyor gece bırakıcam düzeltebildiğini düzeltecek bi program lazım

hdd regenerator var. bütün bad sectorleri halleder.ben kullanmıştım olumlu sonuç veriyor. ama ücretli maalesef :D

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
üstad bad sector düzeltmek için programa ihtiyacın yok.
zaten bad sector düzeltilemez.
ancak bad sector bulunan kısımların kullanılması engellenilerek sorun çözülebilir
windows 7 cd'sini tak
install now'ın altında recovery var
orada biraz bekle, sorunları tespit etmeye çalışacak ama edemeyecek.
daha sonra oradan ms-dos'a gel
sırasıyla

diskpart
list disk
select disk 0
clean
create partition primary
select partition 1
format fs=ntfs (Burada quick parametresini eklemeyin, böylelikle format atarken bad sectorleri bulup partition table içerisindeki indexe adresi almıyor ancak birkaç saat sürer)
active
exit

Reaksiyon puanı
2,146
üstad bad sector düzeltmek için programa ihtiyacın yok.
zaten bad sector düzeltilemez.
ancak bad sector bulunan kısımların kullanılması engellenilerek sorun çözülebilir
windows 7 cd'sini tak
install now'ın altında recovery var
orada biraz bekle, sorunları tespit etmeye çalışacak ama edemeyecek.
daha sonra oradan ms-dos'a gel
sırasıyla

diskpart
list disk
select disk 0
clean
create partition primary
select partition 1
format fs=ntfs (Burada quick parametresini eklemeyin, böylelikle format atarken bad sectorleri bulup partition table içerisindeki indexe adresi almıyor ancak birkaç saat sürer)
active
exit

ben de hd tune de yeşil olan bi alanı gparted ile bölümlendirmeyi düşünüyordum, böyle yapsam ayrı ayrı da olsa sağlıklı bölümlerden bi bölüm oluşturabilir mi

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
seagate'in kendi seatools diye programı var ben kullandım diskte ne varsa siliyor ilk haline getiriyor

Reaksiyon puanı
2,146
[MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION] dediğini yaptım gece başlattım sabah baktım işlemi tamamlayamamıştı. Ben de kendim temiz kısımdan bi bölüm oluşturdum Windows 7'yi kurabildim.

Oluşturduğum bölümde hasar var mı yok mu tüm diski değil de bölüm bölüm kontrol edebilen programlar var mı HD tune tüm diski tarıyor.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Kardeşime aldım yakın zamanda bir vaio. İntel yedekleme zımbırtısı diye birşeyler vardı hiç kurcalamadım. Onun haricinde başka bir program daha var geri yükleme için. Onlar sorun çıkartıyor olabilir. İlk format+kurulum mu olacak bu?
Yorumlara baktım da hdd çomolokko olmuş gibi :D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
[MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION] yukarıda dediğim işlemi yaptın mı ?

Reaksiyon puanı
2,146
@__kadıköyRAP__ yukarıda dediğim işlemi yaptın mı ?

sorunun bad sector olduğunu bulduk o yüzden dediğine bakmadım zaten işlemci intel

fn tuşu programını bulamadım bunlardan hangisi yaw :D

http://www.sony.co.uk/support/en/product/VPCEH1E1E_B/updates

Yorumlara baktım da hdd çomolokko olmuş gibi :D

aynen comolokko :D

hdtuneerrorscanst950032.png

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Kap bir bardak soğuk su makine sahibine götür :D

Reaksiyon puanı
2,146
diycem zaten ben kurdum ama harddisk ağrızalı garantisi varsa götür yoksa kendin al harddisk, 3. günüm bu hala aptal makina ile uğraşıyorum :D en başından anlayabilseymişim harddisk sorunu olduğunu daha kısa sürecekti ama ben makina nazlanıyor sandım :D

fn tuşu ses fonksiyonlarında işe yarıyor gerisinde yaramıyor, bunun programı driveri nedir bulamadım valla aman yaaa banane sıkıldım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar merhaba vaioma bi türlü recovery yapamıyorum recovery tuşuna basıyorum ama yine de bişeyler olmuyo recovery dosyalarını okumuyo herhalde lütfen acil cevap :(

escape-e

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynı konuya çözüm ararken video ile çözdüm. Konu eski olabilir ama Google'dan arayıp gelenler belki faydalanabilir.

BatuhanDN

Profesör
Reaksiyon puanı
1,478
İlginçtir ki 10 senedir Vaio kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım.

BatuhanDN

Profesör
Reaksiyon puanı
1,478
Reaksiyon puanı
2,146
diycem zaten ben kurdum ama harddisk ağrızalı garantisi varsa götür yoksa kendin al harddisk, 3. günüm bu hala aptal makina ile uğraşıyorum :D en başından anlayabilseymişim harddisk sorunu olduğunu daha kısa sürecekti ama ben makina nazlanıyor sandım :D

fn tuşu ses fonksiyonlarında işe yarıyor gerisinde yaramıyor, bunun programı driveri nedir bulamadım valla aman yaaa banane sıkıldım

Lütfen yazım kurallarına dikkat edelim.