iOS vs Android! iOS ile Android'i Karşılaştırdık

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Android kullanıyorum. CM7 yükledim ve son derece memnunum. Stabilite ve performans konusunda kesinlikle IOS derim ancak bir çuval para verdiğim bir sisteme JB yapmak zorunda olmak, kendimi bir başka hissetmeme neden olurdu herhalde !

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

"Yazar: Yusuf Canpolat
Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Fiyat/Performans olarak bakarsanız kral Android'dir, kimse kimseyi kandırmasın =) 2.500 TL para ver 3.5" ufak bir ekranla uğraş, widget desteği olmasın, 3G isteğe bağlı kapatılmasın vs vs.. Çoook paranız varsa, aynı zamanda da teknolojiden fazla anlamıyorsanız IOS almanızı öneririm, hakikaten sorunsuz ve kolay kullanımlı işletim sistemi. Diğer herşey ise Android.

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ben de ikisi de "linux" tabanlı kısmını okuduktan sonra devamını okuma ihtiyacı duymadım.
Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

disobedient

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
icinde ios olan herseyi seviyorum. hic degilse görselligi var, uygulamalar zaten cok kaliteli. cok cok farkli bir platform

Reaksiyon puanı
188
Androidlerin performansları hiç bir zaman beni tatmin etmedi. iOS'tan çok memnunum açıkçası. Android VM yüzüden ancak çok yüksek donanımlarda iyi çalışıyor ama iOS sınırlandırılmış donanımla bile çok iyi performans verebiliyor. Apple bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da (her ne kadar kabul edilmese bile) lider...

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
@Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var :D şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54

yazının en sonunda bir şey yazıyor. "Bu yazı iOS'da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin'in katkılarıyla hazırlanmıştır."...

Reaksiyon puanı
188
@Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var :D şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

açıkçası bazılarına ben cevap vermek isterim. mesaj olayı için siri var fakat androiddeki kadar çok dil seçeneği yok maalesef.

swype klavye herkese hitap etmeyebiliyor. sahip olup da lanet eden birkaç kişi tanıyorum :) diğer yandan ios klavyesi alıştıktan sonra gayet akıcı ama kelime düzeltme olayı sıkıntılı.

jb dışında app yüklenemiyor. kaldı ki jb artık yasal ve garantiyi etkilemiyor. isteğe bağlı. jb yapmadan mutlu mesut yaşayan arkadaşlarım da var.

android kadar kişiselleştirmek için jb şart. jb'den sonra istersen telefona bootloader yükleyip android bile kurabiliyorsun...

sistemin kapalı olması geliştiricileri pek etkilemez. güzel bir SDK ve dökümantasyon olduktan sonra sıkıntı çıkmaz. Windows ve WP'da kapalı ama .NET konusunda çığır açmış vaziyette...

Uygulama sertifikası evet biraz pahalı ama bu işi yapan insana zaten pek koymaz. kaldı ki o sertifika ile beraber nasıl yazılım tasarlamanız gerektiği ile ilgili dökümanlar geliyor. kafanıza göre ios yazılımı yapamıyorsunuz yani. yoksa apple'ın onayından geçmiyor yazılımınız...

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Apple ın artıları üstüne basa basa vurgulanmış.. (artı bile denemeyecek kadar küçük özellikler).
Android in çok üstün olduğu yönler var. o özelliklerde eh işte idare eder tarızında söylenmiş..
Bu yazıyı hazırlayan arkadaşlar okuyucularını yönlendirdiklerinin farkındadırlar umarım..

Sanki bir taraf gibi hazırlanmış bu yazı.
Burda taraf neden olunuyor onuda anlamıyorum.. Ben iphone uma 2000 tl verdim kazık yemedim bu parayı hak ediyor bu cihaz diyip kendini kandırmak istiyor ise evde kendi kendine söylesin ve insanları yanlış yönlendirmesinler lütfen..

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Forumda genel bir apple düşmanlığı seziyorum. Android kullanan arkadaşlara bir laf atmak çabasında değilim ancak Iphone kullananlara kazık yemiş,teknolojiden anlamayan damgası vuruluyor. Ben Samsung Galaxy S II de kullandım şu an Iphone 4S kullanıyorum. Benim için işletim sisteminde en önemli özellik stabil olması ve sorunsuz çalışabilmesidir. Android işletim sistemi donanıma aç bir işletim sistemi. Ne yazık ki düşük donanımlı cihazlarda tam tadını alamıyor insan. İos bu konuda çok üstün bence. her donanıma optime olabiliyor.
Swype övülmüş,appstore a taş atılmış vs. Bunlara hiç laf etmeyeceğim kullanan bilir ios klavyesini. Ayrıca appstore hala en çok uygulama barındıran mobil markettir. JB yapma zorunluluğu gibi birşey de yok ortada. JB yapmadan mutlu mesut kullanıyorum telefonumu. Apple uygulama konusunda çok daha ileride benim fikrime göre. Android ise uygulamacıların kodlarına bile bakmadan markete koyuyor tüm programları. Güvenlik adına hiçbirşey yok.
siz iphone kullananlara enayi gözüyle bakabilirsiniz ama ben verdiğim parayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
3,5'' inç ekranla size mutluluklar dilerim kolay ve basittir. Objektif olmaya gayret ediyorum.
İphone 4s den hevesimi almam 10dk sürdü. S2 ise yarım saat sürdü(bu süreler işlevsel özelliklerini görmem içindi). Bu sadece bir yönü..
Ben özgür Android kullanıcısıyım.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Forumda genel bir apple düşmanlığı seziyorum. Android kullanan arkadaşlara bir laf atmak çabasında değilim ancak Iphone kullananlara kazık yemiş,teknolojiden anlamayan damgası vuruluyor. Ben Samsung Galaxy S II de kullandım şu an Iphone 4S kullanıyorum. Benim için işletim sisteminde en önemli özellik stabil olması ve sorunsuz çalışabilmesidir. Android işletim sistemi donanıma aç bir işletim sistemi. Ne yazık ki düşük donanımlı cihazlarda tam tadını alamıyor insan. İos bu konuda çok üstün bence. her donanıma optime olabiliyor.
Swype övülmüş,appstore a taş atılmış vs. Bunlara hiç laf etmeyeceğim kullanan bilir ios klavyesini. Ayrıca appstore hala en çok uygulama barındıran mobil markettir. JB yapma zorunluluğu gibi birşey de yok ortada. JB yapmadan mutlu mesut kullanıyorum telefonumu. Apple uygulama konusunda çok daha ileride benim fikrime göre. Android ise uygulamacıların kodlarına bile bakmadan markete koyuyor tüm programları. Güvenlik adına hiçbirşey yok.
siz iphone kullananlara enayi gözüyle bakabilirsiniz ama ben verdiğim parayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.

Apple düşmanlığı falan yok.
Sitede yayınlanan yazıya bir eleştiri var.
Samsung galaxy s2 iphone un bütün türevlerinden üstün bir telefon. ios her donanımda sorunsuz çalşıyormuş . Zaten sadece kendi cihazlarında kullanıyor ios u . sanki diğer cihazlar ( nokia, samsung , htc vs ..vs) ios kullanıyormuş gibi bir şey söylemişsin.
Apple kendi çalıyor kendi oynuyor..
Bence kesinlikle çok pahalı ve kısıtlı bir cihaz. jb yapmadan bluetoot la resim video müzik vs vs. yollayamayan bir cihaz kısıtlı değilde nedir.
Android düşük donanımlı cihazlarda biraz sorunlu çalışıyor olabilir.. Ancak bu android sisteminin sorunu değil.. Samsung , htc , asus , lg gibi donanım seviyesi orta düzey olan cihazlarda android çok güzel çalışıyor..
Gayet özgür ve kullanışlı bir şekilde. Wifi yi bluetooth u gps i kapatıp açmak , ekran ışığını ayarlamak için ayarlar menüsünün altını üstüne getirmek zorunda kalmıyorum. Widget lar yeter yani..
Her iki sistemide kullandım. Androidin ios tan daha kullanışlı ve iyi bir sistem olduğunu düşünüyorum.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
benim eleştirim forumda android kullanıcıları özgür kullanıcı, ios kullanıcısı özür olmayan kazık yemiş kullanıcı sıfatıyla anılıyor. hiç de öyle değil arkadaşlar isteyen istediği platformda istediği gibi özgür olabiliyor.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İOS stabil olması ve performans yönünden öne çıkıyor.
Peki bu neden böyle?

Gayet basit APPLE markalı her üründe olduğu gibi yazılım donanıma özel hazırlanıyor...

İşletim sistemi sadece sınırlı sayıdaki donanım göz önüne alınarak ve o donanımlarda en yüksek performansı vermek üzere yazılıyor...

Bu Apple'ın bilgisayarlarında da böyle telefonlarında da böyle...

Mesela Microsoft Windows'u yazarken sayısız donanım çeşitliliği göz önüne alınıp mümkün olduğunca çok donanım ile birlikte çalışabilecek gibi tasarlanıyor. Sadece bir donanıma özel değil...

Aynı şey ANDROID için de geçerli.

Her marka kendi cihazına uygun rom hazırlamış olsa da temel olarak hazırlanan ANDROID sürümü bir çok marka ve bu markaların tercih edecekleri donanımlara göre tasarlanıyor.

Bu gözden kaçırılmamalı.

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
açıkçası bazılarına ben cevap vermek isterim. mesaj olayı için siri var fakat androiddeki kadar çok dil seçeneği yok maalesef.

swype klavye herkese hitap etmeyebiliyor. sahip olup da lanet eden birkaç kişi tanıyorum :) diğer yandan ios klavyesi alıştıktan sonra gayet akıcı ama kelime düzeltme olayı sıkıntılı.

jb dışında app yüklenemiyor. kaldı ki jb artık yasal ve garantiyi etkilemiyor. isteğe bağlı. jb yapmadan mutlu mesut yaşayan arkadaşlarım da var.

android kadar kişiselleştirmek için jb şart. jb'den sonra istersen telefona bootloader yükleyip android bile kurabiliyorsun...

sistemin kapalı olması geliştiricileri pek etkilemez. güzel bir SDK ve dökümantasyon olduktan sonra sıkıntı çıkmaz. Windows ve WP'da kapalı ama .NET konusunda çığır açmış vaziyette...

Uygulama sertifikası evet biraz pahalı ama bu işi yapan insana zaten pek koymaz. kaldı ki o sertifika ile beraber nasıl yazılım tasarlamanız gerektiği ile ilgili dökümanlar geliyor. kafanıza göre ios yazılımı yapamıyorsunuz yani. yoksa apple'ın onayından geçmiyor yazılımınız...

jailbreak sonrası cihazdaki stabilite nereye gidiyor acaba :D swype klavyeye alışmam 1 saat sürdü yazdığınız kelimeyi anlamıyorsa ekliyorsunuz bu kadar basit onun haricinde parmağımı kaldırmadan kelimeleri yazabilmenin rahatlığı var biri demiş swype klavyeyi övüyor şöyle böyle eee apple yapsaydı swype ı çok gerekli teknoloji şu bu denilirdi emin olabilirsiniz. cihazları yüzeysel olarak kullanan biri değilim her ayrıntılarına girerim. bildirim çubuğunu android işletim sisteminden görüp kopyalayan başka bir firma değil miydi? siri dediğiniz uygulama daha yeni çıktı ve sadece iphone 4s te var. ancak 2010 da alınan galaxy s te okuduğunu metne dönüştürüp metin mesajı olarak gönderme özelliği vardı ve şu an çoğu android modelinde bulunuyor.bluetooth ve fm radyosu olmayan bir cihaz kullandığınızı tekrar hatırlatayım. bana özgür olduğum şu nokta var cihazımda diye bir şey söyleyin ya merak ediyorum :D ayrıca bootloader dan kurduğunuz android işletim sistemi değil haberiniz olsun kendinizi avutmayın cihazıma android kuruluyor diye hani android marketi hani android uygulamaları hani itunes ya da harici program olmadan kullanabilme özgürlüğü. bende telefona 2 bin tl para versem paramın hakkını alıyorum derim inanın :D

[MENTION=111494]acer[/MENTION] arkadaşımıza katılıyorum

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Androidte bir çok markanın bir çok modelinden birinde bir çok boyut ve donanım seçeneklerinden birini tercih edebiliyorsunuz.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
android öven arkadaşlar istediğiniz kadar övün lafımız yok android uzaya çıkarıyor deseniz bile lafım yok isteyen istediği platformu över. ama diğerini ezme,lekeleme,aşağılama çabası neden onu bir söyleyin bana. android kullanıyorsan apple'a neden laf atıyorsun? yok apple kullanan gerizekalı yok apple kullanan enayi.. kusura bakma ama sana ne arkadasım parası olan kullanır

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=20926]checkirge[/MENTION] hangi mesajda dediğiniz gibi bir söylem var. Siz kendinizi öyle hissediyorsunuz galiba

Reaksiyon puanı
188
şu apple üşmanlığı anlayamıyorum bir türlü :) Bootloader ile dual boot yapıp normal bir şekilde çalışıyor. Hatta gingerbread versiyonu vardı iphone için sanırım ama üzerine düşen kimse yok. oturup kimse gelişmesi için kasmıyor maksat çalıştığını görmek. iOS varken gerek yok çünkü. ben cihazın özgür bir yanı var demiyorum ama olan özellikleri bana fazlası ile yetiyor. ayrıca o kadar özgürsünüz ama nereye kadar kullanıyorsunuz? oturup üzerine bir donanım bağlayıp kod mu yazıyorsunuz? ya da kodlarını düzeltip kendi istediğiniz bir şeyi mi ekliyorsunuz? hayır eee, daha ne...

ayrıca 2000 tl hayatta vermem :D hat ile beraber 800 TL'ye aldım :D aylık taksitlerle de 1300 TL civarı bir paraya geldi. bana öğrenci olmama rağmen koymadı açıkçası. Türkiye'de bu kadar kazık fiyatlara satılıyor olması ve kimsenin alamıyor olması benim sorunum değil :)

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
@celalim93 ben forumdaki genel görüşten bahsediyorum sadece bu başlık değil. ayrıca gidip 2bin küsür liraya ben de almadım 1200 liraya aldım iphone 4s i

S II bin kat daha iyi diyenler için de küçük bir benchmark testi

41612.png

devamı burada: http://www.anandtech.com/show/4951/...rks-800mhz-a5-slightly-slower-gpu-than-ipad-2

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] kendinizi avutmaya devam edin. Sanırım galiba görmüştüm diyerek olmuyor bu işler.harici harddiskimi otg kablosu ile bağlayıp arşivimi düzenliyorum. Root yaptıktan sonra gereksiz ram harcayan sistem dosyalarını kilitledim ve ram kullanımı minimuma düştü. Cihazımın performansı arttı. Bu daha başlangıç

--- Mesaj Güncellendi ---

[MENTION=20926]checkirge[/MENTION] göndermiş olduğunuz test sonucu grafik yonga seti ile ilgili test

Reaksiyon puanı
188
@cgrszone kendinizi avutmaya devam edin. Sanırım galiba görmüştüm diyerek olmuyor bu işler.harici harddiskimi otg kablosu ile bağlayıp arşivimi düzenliyorum. Root yaptıktan sonra gereksiz ram harcayan sistem dosyalarını kilitledim ve ram kullanımı minimuma düştü. Cihazımın performansı arttı. Bu daha başlangıç

--- Mesaj Güncellendi ---

@checkirge göndermiş olduğunuz test sonucu grafik yonga seti ile ilgili test

Harici cihaz bağlantılarını camera connection kit destekli tüm iOS cihazlarla yapılabiliyor. HDD bağlayıp iFile ile dosyaları düzenleyebiliyorsun.

Ben de şöyle söyleyeyim, Cihaza SSH kurulu. İstediğim zaman cihaza bağlanıp cihazdaki dosyaları bilgisayardan da düzenleyebiliyorum. Ayrıca cihazın kendi localinde web server kurdum :) Cihaz içine PHP dosyalarımı atıp çalıştırabiliyor ve başkalarına sunabiliyorum :) Veri tabanı olarak da SQLite kullanıyorum :) Bu arada Cydia'da JavaVM, python ve perl için de interpreter var. İstersem bu dillerde program yazıp cihaz üzerinde kullanabiliyorum da :)

Androidi övücem diye bin takla atmanıza gerek yok :) Ne yapılabiliyorsa iPhone ile de yapılabiliyor :) Cydia'yı yeteri kadar kurcalamadan gelmeyin benim karşıma lütfen :)

hatta konu ile ilgili resim atayım :)

xlM9P.png

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
adobe flash player desteği niye gelmedi iphone a? ayrıca cydia yı karıştırmadan karşıma gelme dediğiniz insan 2 buçuk sene boyunca jb li ipod touch kullandı bilginize.bütün bu dediklerinizi jb olmadan yapın yapamazsınız. Andro mouse ile telefonumu hem bluetooth hem de wifi aracılığı ile bilgisayar faresi gibi kullanabiliyorum ayrıca teamviewer ile iş yerimden evimdeki bilgisayarımı kontrol edebiliyorum. Allshare ile dlna destekli televizyon vb cihazlarda sunum yapabiliyorum. Go launcher ex ile en ince detayına kadar cihazın menüsü ile oynamalar yapabiliyorum. .iso emulatorleri sayesinde sanal makine kurabildim telefonuma. hafıza dolduğunda cihazın stabilitesini görürsünüz. başlangıç 2

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
4.0 la birlikte bu vw olayı sona eriyor bildiğim kadarıyla sgs2 ye 4 yüklediğimde inanılmaz fark vardı ki daha tamamlanmamış olduğu halde inşallah 4.0 la birlikte daha iyi yerlere gelecektir. :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Android de root ios ta jailbreak yapmaniz lazim. Bundan baska ikisi de ozgur degil. Isin program yazma tarafina bakarsaniz kesinlikle ios a program yazmak kolay ve kazancli.

Reaksiyon puanı
188
adobe flash player desteği niye gelmedi iphone a? ayrıca cydia yı karıştırmadan karşıma gelme dediğiniz insan 2 buçuk sene boyunca jb li ipod touch kullandı bilginize.bütün bu dediklerinizi jb olmadan yapın yapamazsınız. Andro mouse ile telefonumu hem bluetooth hem de wifi aracılığı ile bilgisayar faresi gibi kullanabiliyorum ayrıca teamviewer ile iş yerimden evimdeki bilgisayarımı kontrol edebiliyorum. Allshare ile dlna destekli televizyon vb cihazlarda sunum yapabiliyorum. Go launcher ex ile en ince detayına kadar cihazın menüsü ile oynamalar yapabiliyorum. .iso emulatorleri sayesinde sanal makine kurabildim telefonuma. hafıza dolduğunda cihazın stabilitesini görürsünüz. başlangıç 2

Flash player yine jb'den sonra eklenebiliyor ama ben flashsız bir hayattan daha çok memnunum. Gereksiz kasıntıdan başka bir şey değil bana göre flash. Teamviewer zaten her platformda olan bir yazılım :) Mouse olayı için app store'da envai çeşit yazılım var ve dediğin gibi bt ayda wifi ile bağlanabiliyor :) DLNA olayı da bir yazılıma bakıyor hem server hem client mevcut :) Cihaza farklı şekil verebileceğin yazılımlar yine cydia'da var. emülasyon olayına bir şey diyemem nihayetinde "cep telefonunda" hiç ihtiyacım olmadı.

bu arada iOS aletleri 2. monitör olarak kullanabiliyoruz :)

olay sidik yarışına dönmesin boşuna çünkü bunların hepsi yazılım. hangi platforma yazarsan orada olur. o yüzden tartışmak gereksiz. hepsi için bir sürü argüman çıkarılabilir. Android'de bir çok şey için root olmak gerekir. iOS'da da jb bu kadar basit...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
çok yüzeysel bir haber sdn kalitesine yakışmamış