Bilgisayar kendi kendine kapanıyor [Yardım]

Bu konuyu okuyanlar

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar ben yine herzamanki gibi pes 2012 oynuyordum ve bi anda bilgisayar kendi kendine kapandı fanlarımda sorun yok daha dün temizledim bi ısınmada mevcut değil 40-45 lerde ısı ve her oyunda 5dk geçmeden kapanıyor ama bu süre değişebiliyor ve arada bir de Blue screen hatası veriyor eğer oyunlara girmessem yani internette takılırsam ne kadar geçerse geçsin bilgisayar kapanmıyor. Ekran kartım : ATİ RADEON HD 4600 Series
İşlemci : Intel(R) Core(TM) 2 duo Cpu E7400 @2.80Ghz (2 Cpus) ,~2.8Ghz
Bellek : 2048MB Ram
DirecX sürümü : DirecX 11
Windows 7 Ultimate 32 bit

Not. : Ben her türlü bilgiyi verdim belki gereksiz de vermiş olabilirim kusuruma bakmayın bide ekran kartı driver ı önemlimi ? format atalı çok olmadı o sebeb olmuş olabilirmi ? henüz yüklemedim driver ı

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık 15 güne yakın önceden hiç böyle birşey olmazdı blue screen de bu kapanmalar ile başladı arada bir veriyor işte

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır Call of duty , need for speed , vs. yani her türlü oynadığım oyunda kapanıyor . :S

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Peki 15 gün önce format veya driver güncelleme gibi şeyleriniz oldu mu?

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Driver güncellemelerle açıkcası hiç alakam olmadı ama format attım .

madzombie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ekran kartından olabilir. Yoğun grafik performansından oluyorsa. Ekran kartının fan'ıda bozulmuş olabilir (desktop ise)
ati'lerin bir serisinde böyle bir hata vardı. Garantiden kartları değiştiriyorlar.
İki modelde başıma gelmişti.

Hatta bu seri mac'lerde kullanılmıştı ve kartlar toplatılmıştı. Driver'dan da olabilir. Ama ati'nin kronik sorunu ise hardware hatası olabilir.

Önce kartın fanlarına bakabilirsin.
ikinci olarak işetim sisteminden bağımsız test tooları var onlara test edebilirsin.

zaten ondan sonra fikir söylenecek bir hale gelir.

ediz563

Asistan
Reaksiyon puanı
2
"Format atalı çok olmadı, daha ekran kartı sürücüsünü yüklemedim."

Yükle kardeşim o zaman.

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hmm bilgi için teşekkürler ama benim ati eskiden sorun yaratmazdı galiba ne olduysa bu aralar oldu. :S Kartın fanı çalışıyor ama performans olarak ne kadar iyi bilemem

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Dostum hangi formatı attın ayrıca özellikle neden ekran kartının driverını yüklemiyorsun driver en önemli şeylerden biri bilgisayarda ekran kartın onboard mı?

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler ama bu sorunu çözermi ondan emin değilim. :S

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Arkadaşın dediği gibi yükle driverı olmazsa garantiye yolla onboard ekran kartından da bişe bekleme benden tavsiye git harici bir ekran kartı al...

lianxing

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım diğer yorumlara bakmadan sana şunu diyebilirim benzeri oldu bendede zaten konuyu çok yerde açtım açanlara yardımcı olmaya çalıştım.Mesele şu ki benim sorunum direk çözülmedi ama üstünden epey zaman format ve güncelleme geçti olası ihtimalleri kendimden örnekleyerek anlatayım : Öncelikle bilgisayarı aldıgımda ram 2 gb idi 4 e yükselttim sorunlar silsilesi başladı mavi ekran ansızın kapanıp crash dump hatası vermeler zamanı ve düzeni hiç olmayan bi hata sonra ramle uğraşırken şunu farkettim 4 gb ram imi 3.25 görüyor ama windowsum 64 bit , meğersem 64 bit değilmiş kopya oldugundan öyle gözüküyomuş bi formatladım antivirüsü auto updateler anakart güncellemeleri falan şimdi sistemim stabil ve hatasız,aman nazar değmesin tahtaya vurun zira çok konu açtım burda. Son olarak ben U torrent yada bittorrent kullanıyorken direk bu hatayı çok veriyordu bitcomet e geçince çok rahatladım diyebilirim benim anlatacaklarım bunlar. inşallah faydası dokunur.

--- Mesaj Güncellendi ---

Şunuda söyleyeyim öncelikle herşeyi denedim demene rağmen denenecek başka alternatifler mutlaka çıkıyor o yüzden hemen sistemi değiştirip garantiye yollama opsiyonunu kullanma derim zamanı varsa eğer biraz daha deneme yap . ( :D:D tabi anakartı yakmadan zira benim yaptıgım bi mallığı anlatayım ses kartı cızırtı yapıyor diye açıkken şöyle bi yuvasından oynattım ve cortttttt :D:D) kolay gele.

ediz563

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşın dediği gibi yükle driverı olmazsa garantiye yolla onboard ekran kartından da bişe bekleme benden tavsiye git harici bir ekran kartı al...

Adam ekran kartım "ATI Radeon HD 4600 Series" diyor. Onboard ekran kartı mı bu?

Ekran kartı sürücüsünü yüklemedim diyor, sürücüyü yükle diyoruz, işe yarayacağını sanmıyorum diyor. Bak bunu ekran kartı sürücüsü için diyor adam bak, buraya bak, ekran kartı sürücüsünden bahsediyoruz yani.

-Beneficence-

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Merhaba Arkadaşlar ben yine herzamanki gibi pes 2012 oynuyordum ve bi anda bilgisayar kendi kendine kapandı fanlarımda sorun yok daha dün temizledim bi ısınmada mevcut değil 40-45 lerde ısı ve her oyunda 5dk geçmeden kapanıyor ama bu süre değişebiliyor ve arada bir de Blue screen hatası veriyor eğer oyunlara girmessem yani internette takılırsam ne kadar geçerse geçsin bilgisayar kapanmıyor. Ekran kartım : ATİ RADEON HD 4600 Series
İşlemci : Intel(R) Core(TM) 2 duo Cpu E7400 @2.80Ghz (2 Cpus) ,~2.8Ghz
Bellek : 2048MB Ram
DirecX sürümü : DirecX 11
Windows 7 Ultimate 32 bit

Not. : Ben her türlü bilgiyi verdim belki gereksiz de vermiş olabilirim kusuruma bakmayın bide ekran kartı driver ı önemlimi ? format atalı çok olmadı o sebeb olmuş olabilirmi ? henüz yüklemedim driver ı

Psu kaç acaba...? 40-45 yazmışın ama bu ekran kartınınmı yoksa işlemcinin sıcaklığımı bi ihtimalde işlemcin çok ısındığı için pc reset atar kendine:)

lianxing

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu arada söyleyeyim benimde ekran kartım radeon hd 4850 yani yakın seri ekran kartı kullanıyoruz sanki,b,de anakartta hd 4200 varmış on board ben buna crossfire yapabiliyommu diye baktım ama yokmuş öyle bişi internette bulamadım en azından.Ama varsa bi dahi ben bu iki ekran kartından tavşan çıkarırım diyen bana ulaşsın...

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Adam ekran kartım "ATI Radeon HD 4600 Series" diyor. Onboard ekran kartı mı bu?

Ekran kartı sürücüsünü yüklemedim diyor, sürücüyü yükle diyoruz, işe yarayacağını sanmıyorum diyor. Bak bunu ekran kartı sürücüsü için diyor adam bak, buraya bak, ekran kartı sürücüsünden bahsediyoruz yani.
Adama sordum yukarda bak üzerinde diyor harici demiyor ki

mrıc123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fanları temizlerken işlemci termal macunun benim gibi etiket erimiş diyip silersen kapanır işlemci fanını düzgün oturt illede düzgün taktım macunu silmedim diyosan işlemci fanının üstüne elini bastır ve oyunu aç ondan sonra gidip termal macun al ve işlemcinin üzerine sür fanın ayaklarını düzgün tak adam haklıymış de hadi kq :)

dijital3x

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba

Ekran kartı nıza fazla yuklendiginizden dolayı elektrik akımı fazlalaşıyor..
Çözüm:

Power saplanızı 450 w olarak degiştiriniz sorun kalmadıgını göreceksiniz....

Aliozcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dijital3x biraz konuyu açarmısım power saplanız dediğini nasıl değiştirebiliriz. ?

cloud27

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benimde ekran kartım ATI Radeon HD 4600 Series ver onboard değil harici ve benim bildiğime göre ATI Radeon HD 4600 Series onboardı yok varsa biri beni bilgilendirsin :S

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm benim bilgisayar acıkken kapanıyor mavi ekran gelıyor no problem dıyor ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim bilgisayar acılmıyor acılırken guc kesıyor ama ram ı cıkarınca calısıyor ram hatası vererek yardımcı olun

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
benim bilgisayar acılmıyor acılırken guc kesıyor ama ram ı cıkarınca calısıyor ram hatası vererek yardımcı olun

Başka ram takarak deneyin, güç kaynağını test ettirin artık yeterli gelmiyor olabilir verilen güç. Donanım ve fan temizliğini yapın.

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
kasayı açık bırakıp oyuna gir ekran kartının ısınmasına bakabiliyorsan bak fan çalışıyormu bi bak genelde ekran kartı ısındığı için oyundayken pc kapanır