Format sonrası hangi ayarları değiştirmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

dertlinuke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarıma format çekmeden önce sizlere sormak istedim.internette çeşitli yerlerde format sonrası xp'de çeşitli değişiklikler yaparak hem windowsu hızlı hale getiren hem de daha kullanışlı hale getiren ayarlar var ama bir türlü güvenemiyorum.

shiftdelete'nin işini bilen kişilerden oluşan üyelerinden yardımlarını bekliyorum.forumda arama yaptım ancak bu tür bir soru bulamadım.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
güzel soru ^^ ^^

birçok ayar iyidir ama bu ayarıları bazılarını programlarla yapmak gerek bazılarınıda elle

mesela bende o ayarların bazılarını birkaç gün önce yaptım gayet memnunum (A)

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
mikrosoft un xp ler için optimize programı Bootvis var
(sadece açılışı düzenliyor daha hızlı açılması için)

bide jetxp diye program var baya iyi optimize ediyo
(xp sistemi daha iyi hale getiriyo 1-2 ayda bir kez çalıştırsan yeter )

ondan sonra bi defrag programı sana yeter

WarGasm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkesin kendine gore ayarlari vardir..
kurulumdan sonraki elle yaptigim degisikleri soyle aciklayabilirim. (gorsellikten cok odun veriyor ama performansta gozle gorulur bir artis oluyor)

gorunum ayarlarindan tema olarak windows klasik
sistem ozelliklerinde gelismis sekmesinde performans secenegi ozellikleri : en iyi performans icin ayarliyorsunuz
baslangic ve kurtarma ayarlarinda ki butun clickler kaldirilmis durumda
hata bildirimi : kapali sadece bana bildir ozelligi de kapali
sistem geri yukleme de butun bolumler icin kapali (acronis true image ile daha saglikli sekilde yapabilirsiniz)
otomatik guncellestirmeler : kapali periyodik sekilde windows un sitesinden kendiniz guncelleyin.
uzaktan yardim vs. kapali hepsi..

birde yeni windows kurduktan suruculer guncellestirmeler hersey tamamlandiktan sonra ccleaner (google da aratirsaniz bulursunuz 2 mb ve ucretsiz bir yazilimdir ve turkcedir.) programini kurup cleaner ve sorun bolumlerini taratip temizliginizi yapip sorunlari cozun... ve yeni performanstan memnun kalacaginizi dusunuyorum..

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
WarGasm dedi ki:
herkesin kendine gore ayarlari vardir..
kurulumdan sonraki elle yaptigim degisikleri soyle aciklayabilirim. (gorsellikten cok odun veriyor ama performansta gozle gorulur bir artis oluyor)

gorunum ayarlarindan tema olarak windows klasik
sistem ozelliklerinde gelismis sekmesinde performans secenegi ozellikleri : en iyi performans icin ayarliyorsunuz
baslangic ve kurtarma ayarlarinda ki butun clickler kaldirilmis durumda
hata bildirimi : kapali sadece bana bildir ozelligi de kapali
sistem geri yukleme de butun bolumler icin kapali (acronis true image ile daha saglikli sekilde yapabilirsiniz)
otomatik guncellestirmeler : kapali periyodik sekilde windows un sitesinden kendiniz guncelleyin.
uzaktan yardim vs. kapali hepsi..

birde yeni windows kurduktan suruculer guncellestirmeler hersey tamamlandiktan sonra ccleaner (google da aratirsaniz bulursunuz 2 mb ve ucretsiz bir yazilimdir ve turkcedir.) programini kurup cleaner ve sorun bolumlerini taratip temizliginizi yapip sorunlari cozun... ve yeni performanstan memnun kalacaginizi dusunuyorum..

güzel anlatmışsında
sistem geri yüklemeyi kapatma na gerek yok bazen işe yarıyo her zaman olmasada

WarGasm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@PC MERAKLISI

Belki haklisiniz ama acronis kullanmak bana daha mantikli geliyor, hiz ve guvenilirlik konusunda.. Ve bunun icin bir program kurulu iken microsoftunkinin acik olmasi da bir o kadar fuzuli..

sniffer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
wargasm aynen katılmakla bielikte 3. party programları kullanak yerine xp nin kendi nimetlerinden yararlanmak bence daha mantıklı.Ek oalrak açılışta gereksiz çalışan prg leri devre dışı bırakmak çib başlat/Çalışır msconfig gelen menude başlangıç tabıan geçioruz ve açılışta çalışmasını istemediğimiz prg leri kaldırıoruz restart edioruz ve iş bitmiştir....

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sistem servisleri içerisindeki bir kaç servisi kapatarak biraz performans elde edebilirsin.
ama tecrübe ile sabittir o kapattığın servis eninde sonuda bir gün karşına sorun olarak dikiliyor.

En güzeli 2 GB ram tak makinana. Sıfırdan bir kurulum yap. Öyle gereksiz açılışta çalışan her programı yükleme. Ayda birde sistem diskinin oldugu bölüme bir defrag yap olsun bitsin.
Not: eger 2 diskiniz var ise page file dosyasını 2 diske atarsanız sistem performansı daha iyi olacaktır. 2 disk derken 2'nci bir partitiondan bahsetmiyorum fiziksel olarak 2 hard disk.

Bilgilerinize,

Saygılarımla.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşım sana kendim yaptığım işede yaradığı birkaç birşey diyecem sen bunların ister hepsini dene istersen yapma ama eğer performasn istiyorsan bazı şeylerden feragat edeceksin

1.YOL:
Sistem Geri yüklemeyi kaldırın.
Başlat>>Programlar>>Donatılar>>>Sistem Araçlar>>SİSTEM GERİ YÜKLEME>>>Sistem geri yükleme Ayarları'na giderek kapatın.
zero07uq9.png

2.YOL:
Sanal Belleği Azaltın.
Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.<Gelişmiş>>Performans>>Ayarlar yolunu izleyin.Gelişmiş sekmesinde Değiştir'e tıklayın.
525125454544544444zv8.png

3.YOL:
Görsel Efektler Kısın.
İkinci adımda yaptığınız gibi Performans ve Bakım bölümüne gidin.Buradan<<EN İYİ PERFORMANS için ayarla'yı seçin ve Uygula'ya basın. (Not: Tema rengi sade olur.)
zero073hw8.png

4.YOL:
Özel Kısayol Tuşları.
Bir kısayol üzerine sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.Bu kısa yolu [Ctrl]+[Alt]+[harf] kombinasyonuyla çalıştırmak için bir harf seçin.

5.YOL:
Başlat Menüsü Gecikmesini Kısaltın.
Regedit'i açın ve<<HKEY_ CURRENT_USER>>Control Panel>>Desktop'a gelin.Buradan >MenuShowDelay>>değerini düşürün.
Regedit'i açmak için Başlat>>Çalıştır>>Regedit yazın
525125454544544444np7.png

6.YOL:
CD'ler Otomatik Çalışmasın.
>HKEY_LOCAL_MACHINE>>SERVİCES>>Cdrom'a gelin. >>AutoRun>>Dword değerini sıfır yapın.
zero075ub5.png

7.YOL:
Hazırda Beklet İptali
Başlat >> Denetim Masası >> Görünüm >> Ekran Koruyucu >> Güç >> Hazırda Beklet Kaldır.
http://img169.imageshack.us/img169/4731/525125454544544444yr4.png

Not: Alıntıdır. arkadaşım kırmızı ile olanları kendi bilgisayarıma uyguluyorum ben
Not2: Resimlerin bir kaçı silinmişti onlarıda ben yeniledim...