Fiber internet torrenti nasıl etkiler

Bu konuyu okuyanlar

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şimdi diyelim 1000mbps lik bi internet var tamam dosyaları partları felan hızlı indiriyoda torrentin üzerinde etkisi olurmu benim mesela 1 mbps de 850 kbs ile torrent alıyo 1000 mbps ile kaç alır yükselirmi yoksa aynı mı kalır ?

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Torrent işinde Seeder ve leecher,sayısı en önemli faktördür.:)Download hızınızda iyi ise,dadından yinmez.:laugh:

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Eğer torrentte seedbox desteği var ise 20MB/s üstü hızları çok rahat görebilirsin.

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Rakamları boşverin. Şunu düşünün, siz alırken, yani download ederken, bir sunucu da size upload ediyor. Siz ne kadar büyük alıcı olursanız olun, onun verdiği rakamın üzerine çıkamayacaksınız. Yani siz 1 mbit alım kapasitesinde iken, karşı size en fazla 1 mbit sağlayabiliyorsa 1mbit alırsınız. Siz 10mbit olduğunuzda karşının maksimumu değişmeyeceğinden gene 1mbit alacaksınız. Tabii bu birebir durumda geçerli. Eğer aynı anda 10 tane 1Mbit'lik yerden indirme yapıyorsanız ve eğer herbiri 1'er Mbit sağlama kapasitelerine sahipse o zaman size toplamda 10Mbit verebilirler demektir. Siz 10Mbit olduğunuzda 10Mbit alacaksınız demektir. Ama 20Mbt olduğunuzda gene 10Mbit alırsınız, çünkü karşı size toplamda 10Mbit'ten fazla veremiyordur. Ama tabi siz eğer 20Mbit iseniz 10mbit indirirken 10Mbit de diğer şeyler için kullanırsınız. Örneğin online film izlersiniz, ya da web sörf yapmaya yavaşlığa uğramadan devam edersiniz. Ya da görüntülü sohbeti takıntısız yaparsınız vs. gibi.

Sizin sorunuza cevap olarak 1 Mbit ile 850 alıyorsanız ve eğer bu karşının son kapasitesi ise, siz trilyon Mbt'de yapsanız durum değişmez. Ama son değerleri bu değilse, son değerlerinin kapasitesine göre indirme hızınızda artış olacaktır.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
1GBiT internet diyoruz hala 10MBiT ile hesap yapıyorsun :)

Biraz absürt olmuş :D

Dediğim gibi eğer torrent indirdiğin tracker kaliteli bir yer ve sunumda da seedbox desteği var ise minimum 10-20MB/s hızı alabilirsin dedim ;)

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=110040]BEFEGA[/MENTION]
Ne yapayım, daha görmedim Gbit seviyesini. 20 Mbit'ten yukarısını bilmem.
Bilmediğim suda yüzmeyeyim dedim :)

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1Mbit bağlantı ile 850 kbps hız alamazsın, bahsettiğin 1Mbit'ten 8Mbit'e kadar olan bağlantı paketi sanırım.
Soruna gelince, o an revaçta olan bir torrent dosyası indirirsen, örneğin 1000 ya da daha fazla seeder'ı olan, göndereni çok olduğu için çok uçuk hızlara çıkabilirsin, ki burada hard disk'inin yazma hızı devreye girer. 1Gbit bağlantı teorik olarak saniyede 128 MB'a tekabül eder. Normal 7200 rpm hızında bir sabit disk kullanıyorsan saniyede yazabileceğin maksimum veri miktarı 50 MB civarıdır. SSD dediğimiz Solid State Disk'lerden kullanıyorsan bu hıza erişebilirsin, tabii ki burada da işlemci hızın devreye girer :D... bu böyle uzar...

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=159157]sorgusual[/MENTION]
yanlış anlamayın sakın, öğrenmek için soruyorum:
Eğer 1Gbit saniyede 128MB veri indirmeye olanak sağlıyorsa, ve 7200 devirli HDD 50MB'den yukarısına, hadi bilemedin 60MB/sn'den yukarısına izin vermiyorsa, aslında bizim hiç bir zaman test yaptığımızda bile 1Gbit göremiyor olmamız lazım, çünkü aslında biz bu veriyi bilgisayara yazamıyoruz. HDD saniyede 64 MB yazsa bile bizim göreceğimiz max hız aşağı yukarı 500Mbit yani daha doğrusu 1/2 Gbit olacaktır. Yani biz aslında hiçbr zaman 1Gbit kullanamıyacağız. Bant genişliğimiz 1Gbit olsa bile öyle mi ?
Bundan şu sonucu çıkarıyorum, 1Gbit bant genişliği, servis sağlayıcılar tarafından, aynı anda tek bir bilgisayardan yapılan bağlantılar için sunulmuyor, daha çok aynı fiber hattına bağlı birden çok bilgisayarın kullanımı için sunuluyor.

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=38969]dirent[/MENTION]
1Gbit bağlantıyı iş merkezi gibi yapılara, şirketlere veriyorlar. Aylık 1000 TL fiyatı zaten.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yaw torent mantığı nasil işliyor bu deneyeyim dedim çok yüksek hızda film indirebildim ama suda var programı kapattıgim zaman karşı taraf benden veri çekebiliyormu onu Merak ediyorum birde utorent kullanıyorum.

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yaw torent mantığı nasil işliyor bu deneyeyim dedim çok yüksek hızda film indirebildim ama suda var programı kapattıgim zaman karşı taraf benden veri çekebiliyormu onu Merak ediyorum birde utorent kullanıyorum.
Dostum sana mantığı kısa ve öz söyliym. Karşıda kaç kullanıcı var ise sen o kullanıcıların bilgisayarlarından çekiyorsun dosyayı.Yani örneğin sen sunum yaptın varsayalım.O dosyayı ilk senden çeken senin gibi kaynak durumuna düşer.Birde sitelerde ratio denen bişey vardır. Sen ne kadar indirirsen o kadar yollaman lazım. Programı açık tutman gerek cünkü.
Programı kapattığın anda çekemez.

WarWolf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben 800 dua ediyorum siz gbit diyosunuz :D :Dturkcell onun fiyatını 900 $ dolardan açıyor :D

mhmd0021

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi şöyle bişey var sen 1 gbit hat kullansanda torrentten indirebileceğin max hız gönderen sayısına bağlıdır. atıyorum torrentin sadece 1 göndereni olsun ve buda 300 kb hızla göndersin o zaman sen o torrenti en fazla 300 kb hızla indirirsin. ha diyelim ki 1000 tane seeder var ve hepside 1 mb hızla gönderiyor o zamanda bu senin 1 gbit hızla indireceğin anlamına gelmez burda senin hdd'nin yazma hızı, işlemci hızın gibi şeyler devreye girer, bu durumda senin 30 mb/s'yi rahat görebileceğini düşünüyorum. yani kısacası indirme hızını tabiki etkiler ama diğer faktörler de önemli :)

hysteria

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o deilde torentleech aksın ya :D davetiye var elımde 3 tane haberınız olsun :)

Ghost34

Profesör
Reaksiyon puanı
2
disk overload hatasını bolca alacağın durumdur bu :) kesinlikle ssd gerektirir ^^

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
O hızda neti sizin siztemleriniz desteklemez istenilen verimi alamazsınız neti indirme hızı o kadar fazla ki pc onu belleğe yazamadan çöker..

dahaka231

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gelsin veriler tamam da bunun bir de upload yüzü olması lazım ki tadından yenmesin ama türkiyedeki alt yapıyla zor :p