HDD ye Low Level Format atmak istiyorum...ama sorunlar var...

Bu konuyu okuyanlar

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar sistemim windows7. Laptop un içindeki hdd yi söküp hdd kutusuna takacam ve hdd guru sitesinden indirdiğim programla ll format atmayı düşünüyorum,,,

1-) Uzun süre yani 20 saat sürecekmiş hdd kutusu dayanır mı bu kadar saate_?:crying:

2-) hdd başına neler gelebilir iyi ve kötü olarak _?:crying:

3-) ya da arkadaşlar xp kurarken ntfs biçimlendirmeyi yavaş biçimlendirmek aynı şey midir _?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Peki tertemiz hale risksiz olarak nasıl gelir?

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bende çok merak ediyorum günümüzde böyle bi program var mı diye _?

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
çözüm buldum galiba =>> şimdi önce linux kurup tüm diski biçimlerdircez ve linux dosya sitemi kullanacaz daha sonra win 7 kurcaz...kurtarma programlarinda bile eski dosyalar geri getirilse bile bozuk veya tanimsiz olcak // not : Kaynak yok kendim düşündüm bizzat :d

döndürürsün ama bir çok şey bozuk döner.

Diski sökersin ve başka bir bilgisayara 2. Disk olarak takarsın. Ardından easy recovery gibi bir yazılım ile diske çeşitli taramalar yapıp kurtarabildiğini bağladığın bilgisayarın diskine kopyalarsın...

hard disk formatı değişti mi? örneğin ntfs den linux dosya formatına gibi..
Değişmedi ise,

"power data recovery" programını bulup kuruyorsun ve tüm dosyalarını eksiksiz olarak kurtarıyorsun.

Ben bir hard disk kurtardım ve neredeyse tüm programları denemiştim. Fakat eksiksiz ve tam olarak sadece bu program tüm dosyaları kurtarmıştı. Hiç canını sıkma tüm dosyalarını kurtarırsın. Bu arada programın full versiyonunu bul..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
çözüm buldum galiba =>> şimdi önce linux kurup tüm diski biçimlerdircez ve linux dosya sitemi kullanacaz daha sonra win 7 kurcaz...kurtarma programlarinda bile eski dosyalar geri getirilse bile bozuk veya tanimsiz olcak // not : Kaynak yok kendim düşündüm bizzat :d

Windows ext üzerinde çalışmaz. Okumaz bile. Demeye çalıştığın şey ile konunun alakası yok. CCleaner ile boş alanı temizlersin olur biter. (Tabi ne kadar işe yarar bilmem.)

Elimde Bad Sectorlu bir harddisk var. Bir şekilde halletmem lazım.

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
siz yanlış anladınız ..daha önce denedim bunu önce linux ile tüm hdd yi biçimlendirip dosya sistemi ext yaptım sonra windows 7 kurlum ile tekrar biçimlendirip NTFS yaptım..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kafa bir milyon. Sistemi Ext yapıp daha sonra Ntfs'ye geri çevirerek bad sector düzelmez büyük ihtimal.

musti9191

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki tertemiz hale risksiz olarak nasıl gelir?

Bir laptop kullanıcısı olarak benimde başıma bad sector vakası geldi. bootable bir windows imajı ile boot edip hddguru sitesinden bulduğum low-level format programını açıp format attım. 500GB lık disk için 5-6 saat arası sürdü. Format attıktan sora S.M.A.R.T verilerine bakınca gene sorunlu olduğunu görebiliyordum (S.M.A.R.T verileri silinmediği için değişiklik olmadı) HD Tune ile uzun süreli tarama yaptım 2.5 saat sora bitirdi ve sorun yok gösterdi. Fakat HDD bi kere bad sector barındırdıysa fiziksel bir sorunu var demektir (aşınma fln gibi) ve bu da virüs gibi HDD ye yayılıp bir süre sora yine kullanılmaz hale getirecektir şahsen bende böyle oldu. Laptopun garantisi devam ettiği için çareyi servise yollamakta buldum ve yeni HDD ile değişim yaptılar.

Kısacası Hard diskiniz ölmeden içindeki verileri alıp artık yeni bir hard disk almanız gerekir çünkü bir süre sora kullanılmaz hale gelecektir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir laptop kullanıcısı olarak benimde başıma bad sector vakası geldi. bootable bir windows imajı ile boot edip hddguru sitesinden bulduğum low-level format programını açıp format attım. 500GB lık disk için 5-6 saat arası sürdü. Format attıktan sora S.M.A.R.T verilerine bakınca gene sorunlu olduğunu görebiliyordum (S.M.A.R.T verileri silinmediği için değişiklik olmadı) HD Tune ile uzun süreli tarama yaptım 2.5 saat sora bitirdi ve sorun yok gösterdi. Fakat HDD bi kere bad sector barındırdıysa fiziksel bir sorunu var demektir (aşınma fln gibi) ve bu da virüs gibi HDD ye yayılıp bir süre sora yine kullanılmaz hale getirecektir şahsen bende böyle oldu. Laptopun garantisi devam ettiği için çareyi servise yollamakta buldum ve yeni HDD ile değişim yaptılar.

Kısacası Hard diskiniz ölmeden içindeki verileri alıp artık yeni bir hard disk almanız gerekir çünkü bir süre sora kullanılmaz hale gelecektir.

Aradığım cevap (Tam olmasada) buydu. Ben içinden verileri araklamaya başlayayım.

Bu adam ne yaptıda bad sector vakası oldu? :)

musti9191

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aradığım cevap (Tam olmasada) buydu. Ben içinden verileri araklamaya başlayayım.

Bu adam ne yaptıda bad sector vakası oldu? :)

1 yıllık laptop larda genelde bad sector oluyor. sebebi ise bi laptop aldıkya ordan oraya taşı, ne bileyim diz üstünde kullan, yatakta kullan derken hdd pc açıkken hareket edince aşınmaya maruz kalabiliyor. Eski masa üstüm vardı ve daha yoğun bir şekilde (resmen suyunu çıkarıordum download fln) kullanıyordum ama tek bir sorun çıkartmadı. O yüzden artık laptopu sadece sabit bir zeminde kullanıyorum ve taşırkende kapatıp öyle taşıyorum. 5 aydır bir sorun çıkmadı umarım daha uzun bir süre sorun çıkmaz :) Eğer masaüstü bir pc kullanıyorsan ve bad sector olmaması lazım oluşma ihtimali çok düşük :)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
dostlar bad sector sorunun çözümü biçim değil mbr hatasıdır windows yükledikten sonra yeniden başlatmıaz gibi sorunlar verir bunun çözümü ise windows 98 yükleyin sonra mbr tabloları oluşacaktır kurulum bittikten sonra windows 7 yi takın ve c ye biçim atın ama sadece c'ye sonra kurun ve işlem tamam