Samsung Galaxy S'e Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich yükleme rehberi

Bu konuyu okuyanlar

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Samsung i9000 Galaxy S model cep telefonunuzda Android işletim sisteminin son sürümü olan Ice Cream Sandwich'i kullanmak ister miydiniz? Bu yazıda size Galaxy S'e ICS'i kurmayı adım adım anlatacağım.

Bilindiği üzere Samsung, en popüler cep telefonu modellerinden biri olan Galaxy S için Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in yayımlayacağını henüz duyurmadı. Cep telefonu üreticilerinin yeni model telefonlarını sattırma politikaları yüzünden şimdilik gelecekte de pek ışık görünmüyor. Ancak Android, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için, şirketlerden bağımsız uygulama geliştiriciler bu problemin çözümü için çalışıyor. XDA Developers adlı internet sitesindeki bir geliştirici ICS'i Samsung i9000 Galaxy S'e port etmeyi başarmış.

Onecosmic rumuzlu geliştiricinin yayımladığı sürüm Android 4.0.3 ICS RC1. Yani Android 4.0 sürüm adayı. Sürüm adayı olduğuna bakmayın, yazılım telefonun donanımıyla çok uyumlu çalışıyor, telefonun performansını ve kullanılabilirliğini gözle görülür derecede artırıyor, üstelik ICS'in tüm nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Şimdiye kadar benim gördüğüm tek eksiği 720p yüksek kalite video çekiminde takılmalar olması, o da her zaman değil. 720p video çekmek sizin için çok önemli değilse bu yazılımı yüklemenizi tavsiye ederim.

Android 4.0.3 ICS RC1 yükleme rehberi:

Gerekli dosyalar:

1)
Cep telefonunuzun root erişimine açık olması gerekir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız buradan bilgi edinebilirsiniz.

2)
Telefonunuzdaki rehber, mesajlar, uygulamalar gibi verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Uygulamaları yedeklemek için Titanium Backup uygulamasını kullanabilirsiniz (Root gerektirir).

3)
Telefonun içinde icsrom adında bir klasör açın ve indirdiğiniz dosyaları bu klasörün içine atın.

4)
Telefonunuzu kapatın.

5)
Telefondaki ses açma, ana menü ve kapatma tuşlarına GALAXY S yazısı gelene kadar basın. Telefon recovery modunda açılacaktır.

Samsung_Galaxy_S_3buttons1.png

6) Recovery modunda hareket etmek için ses tuşları, seçim yapmak için kapatma tuşunu kullanın.Açılan menüde sırasıyla wipe data ve wipe cache işlemlerini yapın. Daha sonra advanced bölümüne girip oradaki wipe dalvik cache işlemini de yapın. Bir üst menüye geri dönün (Bu işlemler biraz vakit alabilir endişelenmeyin).

7)
Menüde install zip from sdcard seçeneğine girin choose zip from sdcard 'ı seçin.
Dosyalarımızın içinde bulunduğu icsrom klasörüne tıklayın. ICS_4.0.3_r1-RC1-i9000-reupload.zip dosyasını seçin ve kurulumu onaylayın. Yazılım bir kaç dakika içinde kurulacaktır.

8)
Şimdi tekrar choose zip from sdcard seçeneğine tıklayıp FuguModICS_GT-I9000_update.zip dosyasını seçin ve kurulumu onaylayın.

9)
Yine choose zip from sdcard seçeneğini seçip bu kez Superuser-3.0.7-efghi-signed.zip dosyasını seçin.
(8 ve 9. adımı yaparken recovery mod ana menüye dönmemişse çıkıp tekrar ilgili bölümlere girmenize gerek yok, bulunduğunuz yerden devam edin)

10)
Ana menüye dönene kadar go back 'e basın ve ana menüden reboot system now seçeneğini tıklayın.
Artık Android 4.0.3 ICS'li Samsung Galaxy S'inizi kullanabilirisiniz. Hayırlı olsun :).

NOTLAR:

• Telefonu ilk açtığınızda kablosuz erişim çalışmayabilir, telefonu kapatıp açtığınızda bu sorun ortadan kalkar.
  • Tüm işlemleri doğru şekilde yaptıysanız ve telefon açılış ekranında sürekli kapanıp açılıyorsa pili çıkarıp takın ve 7. adımı tekrar uygulayın.
  • Bu yazılımı telefonunuza yüklemek ve telefonunuzu root erişimine açmak telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakır. Telefonu orijinal sürümüne geri döndürdüğünüzde ve root'u kaldırdığınızda tekrar garanti kapsamına girer endişelenmenize gerek yok.

Erdem Polat

Kaynak: Stizz.net

nic_ufuk

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bende galaxy aceye yükledim alpha 10 sürümünü xdadan ama yükleyince telefon hareket edemedi resmen umarım resmi güncelleme gelir aceye

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende galaxy aceye yükledim alpha 10 sürümünü xdadan ama yükleyince telefon hareket edemedi resmen umarım resmi güncelleme gelir aceye
Bildiğim kadarıyla Samsung Galaxy Ace model cep telefonuna ICS güncellemesi gelmeyecek.

nic_ufuk

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Az önce bi haberde gördüm Galaxy S ve Galaxy Tab içinde orjinal güncelleme gelmeyecekmiş..

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu anda kullandığım 4.0.3 sürümü çok stabil. Samsung'un yayımladığı resmi sürümler bile bu kadar hatasız değil. Orijinal güncellemeye pek gerek kalmadı :)

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Valla yazına güvendim yükledim :)
Şuan boot animationda bekliyo :D sürekli kutular sallanıp duruyo inş. açılır :D

--- Mesaj Güncellendi ---

Şimdide sürekli reset çekiyo elimde kaldı sanırım cihaz

Download moduna girdi tekrar eski romu kurup tekrar denedim yine aynı şekilde Boot ekranındaki animasyonda bekliyo. İlerleme yok.

roja

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynen byyasin bende de aynı şey oluyor açılıştaki galaxy s animasyonu sürekli resetliyo

cperinaz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Valla yazına güvendim yükledim :)
Şuan boot animationda bekliyo :D sürekli kutular sallanıp duruyo inş. açılır :D

Şimdide sürekli reset çekiyo elimde kaldı sanırım cihaz

Download moduna girdi tekrar eski romu kurup tekrar denedim yine aynı şekilde Boot ekranındaki animasyonda bekliyo. İlerleme yok.

bende de gecen sene vardi simdi ablama verdim galaxy s 'i . bi ara ben de cok ugrastim romlarla kardes, rom atmadan önce boot ekraninda bikac temizlik yapmak gerekiyordu sanki öyle hatirliyorum sen onlari yapmadiysan calismamis olabilir . Galaxy s i yazilimsal olarak bozmak neredeyse imkansiz , tabi 3 tus calisiyorsa :)

roja

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yokmu bunun bi çözümü 2.3.6 surumunun ustune kurulmuyor sanırım android 2.2. vea 2.3 ustune oluyo diye duydum kuranlar hangı surum ustune kurdu ?

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ben çözdüm olayı.

Eğerki teli açar açmaz o roketli galaxy s yazısında sürekli resetliyorsa bataryayı çıkarıp takıp download moduna geçip tekrar eski romu yükleyip en baştan başlamak lazım. Başka türlü kurtaramadım ben

Eğer Kare Kare Kutuların animasyonunun olduğu yerde bekliyosa.
Recovery e girip 3 tane wipe ları yaptıktan sonra
7. adımı tekrar yapacaksınız ama sadece rom u yüklüceksiniz kernel ve rootu tekrar yüklemyeceksiniz onlar zaten yüklenmiş durumda
O zaman düzeliyor.

Büyük bir problemle karşılaştım defalarca teli kapatıp açtım batarya söktüm taktım ama Wi-Fi çalışmıyo şimdi kerneli tekrar yüklemeyi denicem inş. işe yarar.

Evet bu wifi olayinida cozdum suan cepten yaziyorum.
Fugo yazan yamayi tekrar yukledim ve hata duzeldi

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
yokmu bunun bi çözümü 2.3.6 surumunun ustune kurulmuyor sanırım android 2.2. vea 2.3 ustune oluyo diye duydum kuranlar hangı surum ustune kurdu ?

2.3.6'na kuruluyor benimki JVT ROM'u üstüne kuruludur. 2.3'ler zaten aynı yapıya sahip.

bende de gecen sene vardi simdi ablama verdim galaxy s 'i . bi ara ben de cok ugrastim romlarla kardes, rom atmadan önce boot ekraninda bikac temizlik yapmak gerekiyordu sanki öyle hatirliyorum sen onlari yapmadiysan calismamis olabilir . Galaxy s i yazilimsal olarak bozmak neredeyse imkansiz , tabi 3 tus calisiyorsa :)

Wipe data/cache yapmadan sürekli takılır.O yüzden 2-3 kere yapıp ardından İCS'i yükleyin.

Ayrıca ROM yüklemekte profesyonel olmayanlar dikkat etsinler EFS klasörünü kaybederlerse telefon özelliği çalışmaz.

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Nasıl olsa root yetkimiz var efs klasörünün yedeğini alsak pc de dursa ? Sorun olursa tekrar atsak işe yararmı ?

emrihak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bede az önce kurdum fakat wifi calişmadi ve pin kodu sormuyor neden turkcell yazisi gelmiyo

wifi çalışmıyor defalarca kapadim actim ama nedir cözümü bunun

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bende aynı sorunu yaşamıştım recovery moduna geçin orada Fugo yazan kerneli tekrar yükleyin düzeliyor.

emrihak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun düzeldi şu an google haritalar yok bunda bu arada marketten kurmak mümkün olmuyor.

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Gördüğüm Eksikler
Google Haritalar Yok şuan içinde marketten kurulmuyor
Facebook ile rehber ve takvim senkronizasyonu yok. Hesap Ekle Bölmünde face yok yani.
Flash Player Yoktu Marketten yükledim şuan sorunsuz çalışıyor.
Bazen galerideki resimler 2 şer tane görünüyo.
Kameradaki efectler kısmına girince kameradan atıyo.
Ekran parlaklığı otomatik modda tam stabil çalışmıyor bazen kapkaranlık oluyo bazen aydınlıyo tekrar kararmıyo v.s.

Gördüğüm Yenilikler

Yeni Google Talk istemcisi (Sesli görüntülü konuşmaya destek veriyor deneyemedim henüz)
Yeni internet tarayıcısı ( Sınırsız tab açma )
Yeni Gmail istemcisi
Yeni Müzik Player
Yeni Youtube
Yeni Takvim
Yeni Rehber
Yeni Görev yöneticisi
Yeni Telefon araması Arayüzü Birine resim eklemişseniz o sizi ararken veya siz ararken tam ekran arama resmi olarak görünüyo
Yüz tanıma ile kilit açma
Ekran kilitlerken televizyon gibi kapanma efekti.
Efektlerin hızının sürelerini dahi ayarlayabiliyorsunuz.
Çok harika bir Video Editör
Default kamera uygulamasında Panoramik çekim desteği
Klavyeden sesli yazarken konuşup beklemiyorsunuz konuşurken beklemeden yazııııp gidiyo
Detaylı internet kullanımı ve kota koyma, arkaplanda çalışan internet kullanan uygulamalara sadece wi-fida internet kullan diyebilme.
Ekran görüntüsü almak için büyük kolaylık ( Power tuşuna basılı tutup Screenshoot seçmeniz yeterli)
Ayarlar v.s. Menülerin arayüzleri çok harika
Donma kasma v.s. bir durum yaşamadım henüz.
Yeniden boyutlandırılabilir Widgetler. (Tüm widgetleri desteklemiyor)
Yatay dikey ekran dönüşleri iphonedaki gibi yavaşça dönüyor.
Wi-fi ile telefonun internetini ortama paylaştırmayı biliyorsunuz aynısını bluetooth için yapmışlar ama denemedim.
Geliştiriciler içinde güzel yenilikler var işlemci v.s. istatistiksel bilgileri açıp gelişmiş kontrol yapmanıza olanak tanıyor.

Kısacası yükleyince o bir kaç küçük hata gözünüze batmayacak kadar büyük yenilikler var.
Kesinlikle tavsiye ederim sanki yeni bir cihaz almış gibiyim şuan sıfırdan kurcalıyor gibi yenilikleri keşfediyorum eğer başka yeniliklerde farkedersem burann altına eklerim.

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, vakit olmadığı için bakamadım kusura bakmayın.
Boot ekranında sürekli reset atma olayını şöyle açıklayayım. Orijinal rom'un üzerine kurduğunuzda böyle bir sorunla karşılaşmanız gayet normal, tek yapmanız gereken pili çıkarıp takıp bu indirdiğiniz rom'u tekrar yüklemek "install zip" bölümünden. Çünkü orijinal rom'un kerneli ile bu ICS'in kerneli uyumlu değil o yüzden ilk seferde problem oluyor, ikinci kez üzerine yüklediğinizde problem ortadan kalkar.
Ayrıca buradaki adımları harfiyen uygulamalısınız. Fugo kernel'i yüklemezseniz telefon ya açılmaz ya da problemli açılır fonksiyonlar çalışmaz. Google maps olmayan arkadaşlara bir beş dakikaya kadar google maps'in son sürümünün apk dosyasının linkini koyarım.
Dediğim gibi adımları harfiyen uygularsanız bir problem çıkmaz. Ancak kernel'i kurmanız çok önemli. Orijinal rom'un üzerine kuranlara da rom'u iki kez flashlamasını tavsiye ediyorum.

Bir kaç güne kadar Galaxy S ICS inceleme videosu da yapacağım, orada sistemin nasıl çalıştığını görüp karar verebilirsiniz.

Düzenleme: Google Haritalar 6.0.3

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Map için teşekkürler yalnız şu galerideki sıkıntı baya ciddi sanırım.
Ayarlardan uygulamayı bulup veri sil dedim belki düzelir felan diye ama yemedi.
Bunu düzeltemezmiyiz ? veya eski gingerlardaki galerinin apksını bulsak onu yüklesek bari.
Birde Dosyalarım ve Not vardı eski romda o romun içinden onunda apksını alıp atamazmıyız acaba ?
Birde facebook entegrasyon olayı olursa çok iyi olur bu konular hakkında bilginiz varmı ?

bLaCkSouL

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bir Galaxy S2 kullanıcısı olarak ICS için ROM ararken dün bu ROM ile ilgili olan videoya denk gelmiştim. Yalnız olayın ilginç tarafı videoyu hazırlayan şahıs ICS ROM'unu Cyanogen Mod üzerine kurmuştu. Videoda göründüğü kadarıyla da oldukça sorunsuz çalışıyordu. Samsung'un Galaxy S için çıkardığı ROM'lar genelde sorunlu olduğu için denemek isteyen olursa izlediğim videoyu ve yine dediğim gibi CM7 üzerine kurulumu anlatan XDA konusunun linkini vermek istiyorum.

XDA linki:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398223

[video=youtube;dR7282CNv0w]http://www.youtube.com/watch?v=dR7282CNv0w[/video]

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bizim yüklediğimizde bu videodaki zaten.

Ama Cyanogen mod üzerine kurmadık direk stock rom üzerine kurduk gayet stabil çalışıyor yukarda yazdığım ufak tefek eksikler dışında performansda sorun yok.

orcun93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben bu sürümü kurmadan önce backup aldım ama şimdi rehber vs yedeklerimi geri yükleyemiyorum. USB ayarlarını bulamadım kies moduna geçirmek için ? Var da ben mi göremedim acaba

Bir de şarkıları bluetooth ile gönderme yok sanırım

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kies olayı malesef yok çünkü bu samsunga ait bir rom değil.

Bluetooth ile pc deki apkyı telefona yollayamadım sonuna .txt ekleyip yollayıp telde txt yi silerek çözüm buldum.
Sanırım mp3ler içinde böyle bir kısıtlama var.

Fakat custom rom olduğu için bu engelleri kaldırabileceklerini düşünüyorum Bir sonraki RC2 sürümde bunlarıda dahil ederler muhakkak. Android kullananlar için kısıtlama hiç bi zaman olmaz :)

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Eski roma dönüp rehberinizi tekrar yükleyip ordaki tüm numalarınızı gmail hesabınızın üzerine aktararak bu tür sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefonunuz ile bilgisayarınız arasında kablosuz bağlantı kurmak istiyorsanız ve evinizde kablosuz ağ varsa Airdroid adlı uygulamayı kullanın, bluetooth ile uğraşmayın. Airdroid ile tüm verilerinize masaüstü gibi bir arayüzle ulaşabilirsiniz.
[video=youtube;BfXRhSIm-m0]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BfXRhSIm-m0[/video]

Bu arada FileManager ya da benzeri bir uygulamayı yüklemeniz gerekiyor dosyalarınıza ulaşmak için. Rehberi muhtemelen SD Card'a yedeklemiştir, file manager'den yedek dosyasını SD kart'tan telefonun kendi hafızasına taşırsanız problem kalmaz. Yedeği Kies ile almışsanız... :scared:

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kamarada ayar yok çıkarılabilir hafızaya kayıt edemiyor. Dahili hafızaya kaydediyor her ne kadar yer olsada birazcık can sıkıcı umarım çözüm bulunur.

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet kamerada dosya konumu ayarı yok maalesef ama her gece IRC chat sayfalarından takip ediyorum ekip sıkı çalışıyor, yakında bu problemlerin de üstesinden gelirler.
Bir de çok önemli bir konuyu atlamışım
Telefonu root erişimine açtıktan sonra RECOVERY MOD'da "backup" kısmından yedek alırsanız, herhangi bir sorun çıktığında "restore" bölümünden sistemi olduğu gibi yedeklediğiniz ana geri döndürebilirsiniz.

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ben uygulama geliştiriciyim LogCat den şöyle bi hata loglarına bakayım dedim de bu video kaydındaki efektlerdeki oluşan hata Yüz tanımadan kaynaklanıyor anladığım kadarıyla kamerayı doğrulttuğumuzda kişilerin yüzünü seçen bi face recognition tarzı bişey var sanırım onu henüz port etmemişler hatada ondan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
Çok ciddi sorunlar yok ya gerçekten sistem stabil çalışıyor henüz hevesimden mi bilmiyorum pek pil dayandıramadım.
2 gündür tel düşmüyor elimden muhtemelen bu yüzden çabuk bitiyor.
Şuan entegre edilmesi acil olan tek birşey var facebook takvimi ve rehberi senkronizasyonu olayı bunu hallederlerse rehberdeki kişilere tek tek resim eklemek zorunda kalmayacağım.

Kamera harici hafızaya kayıt etmesi için irc den soru sormuştum. Çıkarılabilir hafızaya link vererek bunu çözebilirsin şeklinde bişey söyledi linuxda sanal patch ler tanımlanabiliyor bu konuyu bi araştırayım.

Bu arada backup olayı için teşekkürler hemen yedek aldım.

Yazışma aşağıda.

[19:32] <Yasin_> Hi guys, How to Camera change save path to external_sd ?
[19:43] <sciffer|> Yasin, try making a link to the relevant external folder instead of the default. It should work.
[19:43] <sciffer|> I guess there some sort of config file somewhere, I am not familiar with it.

mount -o bind /mnt/emmc/DCIM /mnt/sdcard/DCIM

bu şekilde bir komut ile klasörleri bağlıyom işe yarıyo fakat reboot dan sonra eski haline geliyor bunu sistem açılışında işletebilirsem tamamdır.

Varmı bi fikrin ?

Oseyto

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konuyu paylaşan arkadaşa teşekkürler.Güzel bi anlatım olmuş.

Instructions:

----For best battery life, flash with a 100% battery----

If you are flashing to ICS for the first time.

----You should be able to flash this on top of just about anything, but some people report flashing over CM7 works better---

1. Flash any MTD based ROM (CM7/MIUI for example)
2. Reboot into recovery using button combos.
3. Flash MTD based ROM.
4. Wipe data/factory reset.
5. Wipe cache.
6. Flash RC1
7. Reboot.

If you are upgrading from an earlier build.

1. Flash the newest build in CWM.

If you have rebooted and your phone will not go past the kernel screen

1. Boot into CWM and wipe data/factory reset and wipe cache partition.
2. Reflash the appropriate kernel.
3. Reboot.

If you have actually read and tried all these instructions and are still stuck

1. Join us in the IRC channel and ask for help. Please don't be stupid, try the above first.

Yukardaki yazıyı konunun ana linkinden kopyaladım.Belirtildiği üzere ıcs cm7 yada mıuı üzerine yüklenmeli.Direk stock rom üzerine yüklendiğinde sizin de belirtiğiniz gibi bazı sorunlar olabiliyor.Ben 2.3.5 jvt üzerine cm7 yükledikten sonra ıcs yükledim herhangi bi sorun olmadı.

Icsyi cm7 üzerine kurmak isteyen arkadaşlar olursa;

adonizmm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba değerli grup üyeleri...paylaşım için tşkler... en nihayetinde ben de attım ve oldu gibi...bütün fonksiyonlar (şimdilik bakabildiğim kadarıyla çalışıyor gibi) ama bir sorunum var maalesef sim kartı bir türlü göremedim... bu sorunla karşılaşan ve çözen varsa acil yardım lütfen...