Ben Ettim Siz Etmeyin!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Sabaha doğru saat 3'te yazıyorum bu yazıyı. Saatlerdir bilgisayarımı kullanılır hale getirmeye çalışıyorum. Yedeklemeye inanmak gerekiyormuş.

Dün sabah masaüstü bilgisayarımı açtığımda "Missing Operation System" yazısını gördüm. Ben ekrana bakıyorum ekran bana bakıyor. Bir süre böyle duygusal zaman geçirdik monitörümle. Sistemde 64 bitlik Windows Vista yüklü ve donanımlar da oldukça başarılı. Şaka herhalde diyerek, yeniden başlattım... Sabit diskin kablolarını çıkarttım yeniden taktım... İşletim sistemi DVD'sini koyup onarmayı denedim... Hepsi nafile. Sabit diskin o bölümü (partition) görünmüyor bile.

Yüzleşme Zamanı

Gidenlerin ne olduğunu düşündükçe insanın yüzünün rengi değişiyormuş. Acı da olsa öğrendim. Proje dosyaları, eğitim videoları, incelemeler ve röportajlar, yazı arşivi, fotoğraflar, özenle indirilmiş kota dostu videolar, sık kullanılan adresler, kayıtlı parolalar ve şifreler...

Hayat Öpücüğü

Berkin'in test sistemini işgal ederek, Nvidia GeForce 9600'e yaptığı işkenceye de biraz ara vermesini sağladım ve yedek sabit disk olarak taktım. Partition Magic ile görünmeyen "C:" sürücüsünü kurtarmaya çalıştım ama olmadı. Daha sonrasında son ümit olarak Easy Recovery ile kurtarabildiklerimi almanın telaşına düştüm. Bu işlem oldukça başarılı geçti ve hemen hemen tamamını kurtardım. (Sanal makine dosyalarım – VMWare dosyaları - gitmiş maalesef. Tek dosya 20 GB olunca, kurtarmak da mümkün olmadı).

Allah bizi Windows ile İmtihan Ediyor

Şimdi geldi sabır testine. Yaptığım işlemler;

- Windows Vista kur
- Güncellemeleri indir ve kur
- Office kur
- Adobe Dreamweaver CS3 kur
- Adobe Photoshop CS3 kur
- CuteFTP 8 Pro kur
- Norton 2008 Internet Security kur
- Babylon kur
- Flashget kur
- Firefox kur
- Irfanview kur
- Nero kur

...kur oğlu kur...

Aklıma gelenler bunlar. Daha ne olsun... Bırakın kurmayı, son sürümlerini indirmeyi beklemek bile işkence. Şimdi gelelim en son kurduğum yazılıma.

Norton Ghost 12...

Gerçi 14'ü çıkmış diyorlar ama denemek için zamanım yok. Bu yazılımın ne işe yaradığını merak edenler varsa yüzüm kızararak söyleyeyim; Norton Ghost, sabit diskinizin tam yedeğini (sistem dosyaları, sürücüler, güncellemeler, kısaca hepsi) alır ve bunu birkaç dosya halinde saklar.

Daha sonra sabit diskinize ne olursa olsun, bu dosyalar sayesinde 4-5 dakikada, en son aldığınız yedekler üzerinden sisteminiz çalışır hale gelir.

Zararın neresinden dönersen kar demişler. Şu anda yukarıdaki kurulum işlemlerini bitirdikten sonra sistemin yedeğini almaya başladım. 750 GB'lık Seagate FreeAgent'a yedek alınıyor. En son bıraktığımda 100 küsur dakika var diyordu.

Sabaha birkaç saat var ve yarın Bilişim Eğitim'de şanslı 12 SDN okuruna verilecek ücretsiz eğitime eşlik etmek gibi tempolu geçecek bir işim var ama yine de bu yazıyı yazmadan uyumak istemedim.

Aleme ibret olmak, sanırım böyle bir şey.

Siz siz olun, sabit diskinizin veya sisteminizin başına bir şey gelmeden bir şekilde yedekleyin. En sağlam yedeği ise sabit diskinizin imajını almak olduğunu unutmayın.

Bu arada bu yedekleme işini detaylarıyla yakında makale ve eğitim videosu olarak hazırlayıp SDN'de yayınlayacağım.

Ne de olsa kaşarlandık.

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Geçmiş olsun Troy.

Sanırım 3 gün önce benim canım bilgisayarımda beni uğraştırdı(hoş benim ki kurtarma işi değildi) yeniden format attım ve ömrümün en uzun formatını yaşadım ne kadar uzun sürüyormuş güncenlemeler. :S Söylediğim kişiler benim beceriksiz olduğumu söylediler ama yaşayanlar anlar ancak. Hatta bir ara şunu düşündüm keşke bir CD olsa ve işime yarayan tüm programları tek bir hamlede kursam.

Bu arada Norton Ghost 12'i atlamışım yani böyle bir durumda onu mu kuralım? Peki. ^^

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ah abi ah :)

Bir pazar günü sabahtan akşam üstü 18,00 a kadar acık olan bir bilgisayar..

Oda arkadasımla dışarıya cıkarken sapasağlam bıraktığım. Geldiğimde ise o nacizane,güzelim Xp logosunu bile göremeden baştan başlıyordu. Tüm donanımları kontrol ettim ama nafile..

Windows Xp yi kurtarmayı denedim yok banamısın demedi...

Ve Sonuç...
Format attım..
Driverlar..
Programlar (50+)
Oyunlar (40+)
Hala daha bitiremedim... Artık sen mi hazırlarsın abi benmi bilemiyorum :D

Creed_06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bendede var Norton ghost ama versiyonunu bilmiyorum Boot cd si oluşturmuştum yıllar önce Dos altında çalışır. Gerçi şimdiye dek pek kullanmışlığım yok :D Bu vlite ile yaptığım vista dvd si bayaa işimi gördü tüm güncellemeler ve yeni driverlar hepsi birden vista lite dvdmle kuruluyor. Acaba bi yedekte ben alsammıki :)

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hakkı bey size şiddetle smart recovery prgsini öneriyorum.

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
"Missing Operation System" aynı yazıyı 1 ay önce bende gördüm :S herşeyim gitmişti şok oldum..Yeniden işletim sistemini kurdum ve sonra bi baktım ki aslında harddiskteki herşey duruo ama pc görmüo.. neseki zorda olsa hallettim.. Ve herşeyimi yedekledim :D

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Geçmiş olsun Troy, benim de en az 3 kez başıma geldi. Ama hemen hepsinde dosyalarımı kurtardım, hatta 1 kez dışında eski haline döndürebildim. Buda Linux ile CD den başlatıp testdisk programı yardımıyla. Uzun zamandır kullanıyorum bu programı, harddiski derin bir tarama yapıp buluyor partitionları. Bir inceleyin derim bu programı :)

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Hakkı Abi ben format attıktan sonra hemen bir oyun kurayım dedim ve oyunun içindede virus varmıs,daha internetim gelmediği içinde virusu silemedim ve format atmıştım tekrar.Ondan sonra format biter bitmez en son güncellemeler,driverlar,wmware,nero cart curt hepsini kurduktan sonra acronis ile image aldım ve dediğin gibi içim rahat olacak bundan sonra :)

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Çok geçmiş olsun adminim.Keşke başka harici bir diske yedeklerinizi ve imajınızı alsaydınız. Bu hata ile çok önceden karşılaşmıştım. Size tavsiyem elinizin altımda Winternals ERD Commander bulunsun,msdostan ufak sihirli komutlarla sistemin bişiciği kalmaz;)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar :D

Ghost yedeği alınmış. Her hafta bu yedeği güncellemesi için de talimat verdim.

Şimdi yazmaya devam :D

Gorkem

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bu arada bu yedekleme işini detaylarıyla yakında makale ve eğitim videosu olarak hazırlayıp SDN'de yayınlayacağım.

Troy beklios :*

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Eğitim videolarıyla anlatacağım hem de. Belki bu hizmet, benim hidayete ermeme bile vesile olabilir :D

Gorkem

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
hehehehh bekliyossssss net olsun görüntü ama :*

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Eğitim videolarımızı biliyorsunuz :D cam gibi mübarekler.

Gorkem

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ehheheh tamam troy ilk izleyicin ben olcam sonuna kdr burdayım zaten orjinal Gorkem Kullanıcı Adımı Da bulmuşum Bırakırmıyım burayı :D

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bende bekliyorum eğitim videosunu, öğrenmek istiyorum yedekleme nasıl yapılır. :)

cabbarcan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Firefox ta yer imlerine kaydettiklerimizi hangi klasörden bulabiliriz?...

2,5 yıl format atmadığım makinama 3 ay önce format attım... kayıplarım büyük..

evlât acısı gibi geldi %(

Kaybettiğin materyallere Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

MiqRoP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cabbarcan senin durum vahim :D
geçmiş olsun Troy =)

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Geçmiş olsun Troy kazayı iyi atlatmışsın sahiden. :)

dragon111

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ghost şart en saglamı ghost 11 sorunsuz..

Troy ricam olcak.Eğiti videolarınızı hazırladıgınız dokumanları paylaşmanızda sakınca varmıdır?Bende kendimce eğitim videoları yapmak istyorum ama en göz alıcı sizin kullandıklarınız..Teşekkür..

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
geçmiş olsun troy demek C uçtu bana da olmuştu C tamamen yok oluyo tabi bende yedek almamıştım giden gitmişti sen geri almışsın şunu üzülerek söyleyim bende o hdd 3-4 kere yaptı bende yenisini almak zorunda kaldım inş aynı şeyi yaşamayız

linux

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kanka yaa sen de iyi bilirsin ama norton ghost var acronis var al image çak tmm dır :D

balbunar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geçmiş olsun. Yaşadıklarını anlayabiliyorum.
Bende D sürücüsüne yedek alıyordum.
Ama bir sabah PC yi açınca HD yi görmedi-komple uçmuştu. %(
6 Yıllık çalışmalarım gitmişti.
Bundan dolayı HD de güvenme iyisi mi arasıra DVD ve ya o yok ise normal CD ye yedek almakta fayda var. ;)

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Geçmiş olsun, neyse ki pek bişey gitmemiş

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Gecen haftalarda bende 5 yıllık arşivimi kaybettim .. !!
gercekten Troy'un dediği gibi insanın yüzü değişik bir hal aliyor o anda , saatlerce etkisinden cıkamiyorsunuz ..

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar en iyisi sisteme kullanacağınız her programı yükleyip daha windowsla da haşır neşir olmadan sistem karalıyken acronis true image ile yedek almak.Yedeği kasımda aldım ondan beri windows kurmadım hiç.Tabi yedek almasaydım kurduğum 5.windows olurdu bu:)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Acronis True İmage Home sonra birde Secure Zone oluşturun otomatiğe bağlayın sonra bakın keyfinize format nedir unutulur çökme hata v.b. hiç biriyle uğraşmazsınız.

Bende kaybetmiştim arşivimi hemde 3 kere :S çok acayip bir duygu o an zaman duruyor siz boş olan HDDdeki bölgeye , o bölgede size bakıyor ve sonra formattan sonra bir ümit o alana bakıyorsunuz belki dualarım kabul olmuşturda verilerim geri gelmiştir diye ama orada hiç birşey yok :'( hemen yatıp ağlamak istiyorsunuz :D :D

Çok kötü bir olay ya herkez kesinlikle Yedek alsın bir İnternet Security programı bulundursun güncellemelerini yapsın doğru sürücüleri kursun :D

Herkese formatsız günler :D

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Geçmiş olsun Troy. Koskaca Vista çökmesi bişey değilde nasıl partition uçmuş acaba.

Benim geçirdiğim en büyük kaza windows server kurulduğunun ertesi sabahı açılıp şifreyi kabul etmiyordu. Şifreyi de iyi hatırlıyom ama uzun bir beklemeden sonra kabul etmiyor. Başka pc'den baktım dosya sistemi cdfs gibi bişi görüyordu :D . Ama ben ghostla yedeğini almıştım :p ucuz yırttım :D

Bende dün attım format, sağolsun Xp kararlı bir şekilde çalışmıyordu, şimdi ise hızına ben yetişemiyom. Zaten sorun format atması deil hatta windows kurması bile değil. Windows kurulduktan sonra hiç işin yoksa bir sürü driver & program kur, ayar yap, şifre gir. 12 Gb 'lık program kurdum geçen zamana yazık :D