Krediler

Bu konuyu okuyanlar

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
1. TAHSİSDE KATKI KREDİSİ KAZANDINIZ!.
ANCAK ÖĞRENİM GÖRMEKTE OLDUĞUNUZ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN ÖĞRENCİLİĞİNİZ TEYİT EDİLMEMİŞTİR. KREDİ TAAHHÜT SENEDİ İLE BİRLİKTE ÖĞRENCİ BELGESİ VERMENİZ GEREKMEKTEDİR. SENET İLE ÖĞRENCİ BELGENİZİ VERMENİZ HALİNDE KREDİ TAAHHÜT SENEDİNİZ İŞLEME ALINACAKTIR.

1. TAHSİSDE ÖĞRENİM KREDİSİ KAZANDINIZ!.
ANCAK ÖĞRENİM GÖRMEKTE OLDUĞUNUZ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN ÖĞRENCİLİĞİNİZ TEYİT EDİLMEMİŞTİR. KREDİ TAAHHÜT SENEDİ İLE BİRLİKTE ÖĞRENCİ BELGESİ VERMENİZ GEREKMEKTEDİR. SENET İLE ÖĞRENCİ BELGENİZİ VERMENİZ HALİNDE KREDİ TAAHHÜT SENEDİNİZ İŞLEME ALINACAKTIR.

kyknın sayfasında bunlar yazıyor ne yapmam lazım benim şimdi ?

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Yanlış hatırlamıyorsam taahhüt senedini noterden alacaksın. Öğrenci belgesini de üniversitenin öğrenci işlerinden alacaksın. Sonra KYK'nın ofisine gidip teslim edeceksin. Yalnız notere para veriyorsun. 8 yıl önce 20 TL vermiştim (tabi o zaman 20 milyondu :D ) Bir miktar para alırsan yanına iyi olur.

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Noter eziyeti bekliyor seni :) bir an önce hallet yoksa sıranın haddi hesabı olmuyor.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Geri ödeme hakkında bilgi verebilir misiniz ? :)

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=34608]Darknes$[/MENTION] geri ödemeli dediğimiz olay bildiğimiz kredi.

yani aylık olarak aldığın paraya üstüne beyaz eşya endeksli bir faizle birlikte geri devlete ödüyorsun aylık aylık taksitlerle. yeni sistem değişti sanırım önceden 2 yılda ödemek zorundaydım ama şimdi 5 yıl kredimi alıyosun 5 yılda ödüyosun krediyi.http://forum.shiftdelete.net/member.php?u=34608

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
@Darknes$ geri ödemeli dediğimiz olay bildiğimiz kredi.

yani aylık olarak aldığın paraya üstüne beyaz eşya endeksli bir faizle birlikte geri devlete ödüyorsun aylık aylık taksitlerle. yeni sistem değişti sanırım önceden 2 yılda ödemek zorundaydım ama şimdi 5 yıl kredimi alıyosun 5 yılda ödüyosun krediyi.

arada birde af geliyor faizleri sıfırlıyorlar ana parayı istiyorlar onuda unutmayalım :)

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
1 yıl alsam 260 tl den + okul harcı 3300 Tl geliyor 3500 ü bulur faiz ile herhalde ?

2 yıl sonra ödeme başlanıyorsa kaç taksit halinde ? her ay mı ?

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Ben 9.600 a imza atmıştım aldığımda okuduğumdan tam bilmiyorum ödeme kısmına geçmedim daha :) Peşin ödeyince fark çıkmıyor. Taksit'e bölünce faiz biniyor orasından pek emin değilim.

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=69705]EnverYigit[/MENTION] arkadaşında dediği gibi arada af geliyor ona denk gelirsen şanslısın :)

faiz oranı tam belli değil işte beyaz eşya endeksli oluyormuş nasıl oluyorsa onu bilmiyorum :)

ödeme şu şekilde oluyor mesela 4 sene aldın krediyi. okul bitti mezun olduktan sonra 2 yıl ödemiyosun ondan sonraki 4 yıl ise aylık olarak ödüyorsun. http://forum.shiftdelete.net/member.php?u=69705

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Anladım, aldığım sene boyunca aynı şekilde geri ödüyorum 2 sene sonra

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Benim bildiğim bu sene notere ücret verilmiyor.

way_be

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
beyaz eşyaya endeksli oluyor diye biliyorum kredi faizleri.

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Bu sene notere ödeme yapılmayacak.

Kredi alıp almama konusunda kararsızım. Aslında alsam çok iyi olacak ama geri ödemesi zor olur mu acaba? Pff çok kararsızım

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Az önce sordum 46 tl ücret var diyolat bu nasıl iş ya?

neoorog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
açıklamada notere vergi, harç ve pul ücreti ödenmeyecek yazıyormuş.

fakat her ilde noter 46 lira istiyormuş. :/

şimdi notere para ödenecek mi, ödenmeyecek mi ?

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Ne 46 lirası yav :cursing: İlla küfrettirecekler insanı!!! La paramız yok diye kredi alıyoz ona da 46 lira istiyolar. Bir de notere ücret ödenmeyecek deniyor. Off off...

Ben biraz bekleyeceğim KYK duruma el atacaktır, çünkü bu sene ücret ödenmeyecek diye açıklama yapıldı.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Kyk bence notere bişi yapamayacak, noter senet işlemi yapmazsa doğal olarak bizim işler hallolmayacak kredi de veremeyecekler, gerçi banka ve kyk işin içine girince noteri döver heralde:)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
geri ödemeye korkmayın işli-barklı adamlar bile senelerce borç takıyorlar kyk'ya :D

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Benim taktığım bu noterlerin üç kağıt yapması:)

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Benim taktığım bu noterlerin üç kağıt yapması:)

Cevap geldi;

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) kredi ve burs hizmetinden faydalanmak için yapılan note rişlemleri ve taahhüt senedi tasdiki için para almak da ısrarcı. Buna karşın KYK Müdürü “Ücretsiz olacak. Para vermeyin!”açıklamasında bulundu. Öğrenci ne yapacağını şaşırdı.
15 Aralık 2011 tarihi itibari ile açıklanan kredi ve burs sonuçlarının ardından sıradaki işlem olan “noter işlemleri” bu sene farklı bir görüntüye sahne oluyor. Her sene tasdik ücreti alan noterin, bu sene yapılan açıklama ile gerekli işlemleri bedava yapacağı açıklandı. Ancak durum sanıldığı gibi değil.
Hazırlamış oldukları evrakları ile notere giden öğrenciler talep edilen ücertleri duyunca şaşırdı. Zira KYK Genel Müdürü Hasan ALBAYRAK’ın kamuoyuna yapmış olduğu duyuruda aynen şu satırlar geçiyordu:

​Öğrenciler Taahhüt Senetlerini 15 Aralık 2011-31 Ocak 2012 tarihleri arasında herhangi bir noterde; vergi, resim ve harç için para ödemeksizin tanzim ve tasdik ettirerek Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir.
Yapılan açıklamanın yetersiz olması sebebiyle bir yanlış anlaşılmanın ortaya çıktığını belirtmek istiyorum. Şöyle açıklık getireyim, noterin aldıkları her işlemde almaları zorunlu olan “sair tahsilat” ve “değ.kağıt bedeli”. Bunlar 40.54 TL tutuyor ve “KDV” ile birlikte toplam 45.89 TL’lik bir ödeme yapılmasını gerektiriyor.
30 Aralık tarihine kadar işlemlerini yapıp 6 Ocak’da ilk burs kredi çekmek isteyen öğrencilerin elini çabuk tutması gerekiyor.

46 lira noterin aldığı zorunlu ücretmiş. Lanet olsun, lanet olsun,
lanet olsun, lanet olsun....

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Ne açıklık getirmişler ama ya, üstü ver altı verme diyo.

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
paramız olsa niye alalım bi o krediyi yada bursu, artık kendilerini öğrencilerden tatmin etmeye çalışıyolar. "Sürünsün öğrenciler !" mantığındalar heralde. ne yaptıysak biz :mad:

gün gelir devran döner inş...

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Devran şu şekilde döner anca, onların çocuğu felan geç olur da bizim karşımıza çıkar da biz onlara çektirirsek böyle, komik geliyo insana..
Bunlar öğrenciyi sömürmek için herşeyi yapıyolar.

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Bu arada nette biraz geri ödeme yapanlara baktım da canı yanan çok var. Çok ihtiyacınız yoksa almayın diyorlar hep. Ben vazgeçtim. Bir süre daha züğürt gezerim. Sonra staj işi var zaten. Oradan az da ola bir şeyler verirler heraldi.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Ben bugün 5250 tlnin altına imza attım ve aylık 218 tl oluyor, 218 nerde 280 nerde? Yılbaşından sonra değişiklik olur mu acaba?

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Arkadaşlar kredi 18 ay boyunca verilecek değil mi?