Müziklerin ses kalitesi hakkında yardım...

Bu konuyu okuyanlar

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Ben genelde elimdeki şarkıları hep total audio converter ile kaliteli bir şekilde (özellikle ses kalitesini baz alarak) dönüştürmeye çalışıyorum. Benim için max 10 mb dosya boyutu makuldur. Kullandığım değerleri sıraladım:

Samplerate: 44100 Hz
Channels: Stereo
Bitrate: 192 kbps (VRB Enabled sekmesini işaretlemiyorum)
Format: mp3 (diğer formatlar diğer elektronik cihazlarla uyumlu olamayabilir düşüncesiyle mp3 olarak kaydediyorum. Eğer en kaliteli müzik formatı mp3 değilse hangi format olduğunu da belirtirseniz memnun olurum)

*Kullandığım değerlerle ses kalitesini ve şarkının boyutunu makul oranda tutmak yani yakalanabilecek en iyi ses kalitesi ve dosya boyutunu elde etmek için ne yapmalıyım?

Saygılar.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bildiğin gibi mp3 bir sıkıştırma formatıdır. Djler genelde cdlerini 256-320 kbps wav formatında hazırlıyorlar.
Şuan da bilinen en kayıpsız format ise .Flac " Free Lossless Audio Codec" dır.
Flac formatını biraz araştır istersen:)

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet FLAC formatını kullandığım programda görmüştüm Total audio converter'ın dönüştürme biçimlerinden bir tanesi de FLAC Teşekkürler verdiğin bilgiler için ama benim asıl bilmek istediğim mesela FLAC formatına dönüştürecek olursam bütün müzik arşivimi o zaman bu formattaki müzikleri cep telefonumda veya herhangi bir cihazda kullanacak olursam desteklemez gibi geliyo bana o cihaz O yüzden bütün telefonların genel olarak desteklediği, en kaliteli sesi yakalayabileceğim ve makul boyutta bir dönüştürme değerlerinin peşindeyim:)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Burada format kadar kulaklığın ve müzik çalarında önemli.Cepte dinlerim diyorsan işletim sistemine uygun flac uyumlu program varmıdır bilmem.
Ben android kullanıyorum flac çalar program varmış mesela ama denemedim.

Audio technica isimli Japon markanın solid bass serisi kulak içi kulaklığı cks90 aldım.Şuan da yarı profesyonel trance ve techno prodüksiyonlarıyla uğraşıyorum.
Kendi parçalarımdaki detaylara sadece 320 kbps mp3 formatında bu kulaklıkla ulaştım.Daha önce müzik dinlememişim dedim.
Kaliteli bir ses kartı ve daha profesyonel bir kulaklıkla neler olur sen tahmin et :)

Ayrıca dönüştürücü programlarla orijinal kayıttaki gibi kaliteyi yakalayabilir misin emin değilim.Var mı gerçek anlamda kayıpsız çeviren bir program deneyip tecrübe etmek gerek.

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen gerçekten çok detaylı bilgilere sahipsin bu konuda ama ben senin kadar profesyonel olarak bakmıyorum olaya:) Ben de sayende yeni şeyler öğrenmiş oldum o ayrı konu tabi Ben sadece elimdeki imkanlar doğrultusunda kaliteli yani basit anlamda cızırtılı sesten arınmış bir format ve değerler bütünü arıyorum Daha açık olmak gerekirse benim cevap aradığım sorular şunlar:
*192 kpbs yeterli midir ses kalitesi için? 256 veya daha yukarısında gerçekten de sesin kalitesinin arttığı anlaşılabilir mi?
*Vbr enabled ı işaretlesem ses kalitesindeki değişikliği hissedebilir miyim?
*Stereo en uygun olan kanal mıdır ses kalitesi için?
*Samplerate: 44100 Hz en uygun olanı mıdır?

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
#192 yeterlidir mobil kullanım için.Yani cepte, mp3 çalarda vb.
Kalabalık bir kitleye hitap etmiyorsan(disko parti konser vb) 256 - 320 kbps gerekli değil
#Vbr hakkında bi fikrim yok, kurcalamadım henüz kendisini :D
#Cepte stereo haricinde başka bir seçeneğin mi var:) Var evet mono ama oldukça gereksiz :D
Pcde ise 7+1 e kadar yolu var.Bende logitech x530 5+1 var sesi açamıyorum :)
#44100 hz insan kulağı için ideal bir çıkıştır.Fazlasına gerek yok prodüksiyonla uğraşmıyorsan.

Cepte kulaklıkla müzik dinlerken ses kesmiyor mu seni :) Ne tarz dinliyorsun?

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamam çok teşekkür ederim ilgin ve verdiğin bilgiler için Genelde rock ağırlıklı arada da enstrümental ve nadiren de pop dinliyorum

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Rica ederim ne demek.

Kulaklığın ve cep telefonun nedir ?
Cızırtı dediğin şey müzik dinlediğin cihazla, kulaklığınla ve ekolayzır ayarlarıyla doğrudan alakalıdır.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1-Müziğin kalitesini hissetmen için telefonun codecleri ve kullaklık çok önemlidir.
2-İndirdiğin müzikler 128kbps ise sen onu flacda yapsan 900kbps da yapsan kalitesi aynı kalır.
3-Flac dan sonra benim bildiğin en kaliteli ve yaygın format wav formatı.
4-Vbr kbps değerlerini şarkıya göre dalgalı yapıyor boyut olarak küçültmek için bence gereksiz...
5-Çok çok kaliteli bir kulaklığın yoksa mp3 320kbps yeter de artar bile.

Tavsiyem 320kbps olarak mp3leri indirmen ve hoşuna giden şekilde eko yu ayarlaman...

Not : İnsan kulağı 1000kbps dan sonra ses farklarını algılayamaz...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
OGG formatını kullanırsan MP3'le aynı boyutlarda daha kaliteli ses dosyalarına sahip olursun. MP3'ten sonra en yaygın dosyalardan biri.
FLAC ise kayıpsız sıkıştırma sunar, ancak boyut olarak MP3'e göre 3-4 kat daha fazla boyuta sahiptir. Arşivleme için çok uygun.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Cep telefonunda dinlemek istiyorsan 320 kbps yeterlidir. Ancak bilgisayarda dinliyorsan ses sisteminin de ortalama birşeyse .flac olarak dinlemeni öneririm epey fark ediyor.

İyi bir kulaklık ve müzik çalar ile .flac dinlersen farkı gerçekten anlarsın çünkü 1400 kbps varan bir ses kalitesinden bahsediyoruz. Ayrıca insan kulağı 1000 kbps den sonraki sesleri çok da güzel anlar eğer odyofil iseniz benim gibi :) .
Fakat basit bir müziksever iseniz 128 kbps den sonrasını bile anlamayabilirsiniz.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
varsayıyorum ki kayıpsız bir sıkıştırma formatından çevireceksiniz.
yoksa kayıplı formatlar arası her çevirmede kalite mutlak suretle düşer. yani 128kbps mp3'ü 320'ye çevirirseniz dahi kalite düşer.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Gerçekten güzel bir konu olmuş açana ve cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
FLAC ilk defa duydum,320kbps olarak dinlemeye çalışırım bende müzikleri.
Peki bir soruda benden,şöyle bütçemi zorlamayacağım,tatminkar bir ses kalitesi alabileceğim kulaklıklar hangisidir?Yada hangi markayı tavsiye edersiniz.?

Ghost34

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
daha önceden duymadığım, bilmediğim şeylerdi.. Sayenizde bende faydalandım, araştırdım winamp plugin buldum. Şimdi küçük arşivimi .flac uzantılı karşılıkları ile değiştirmeye başladım :)

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
En iyi ses kalitesini plaklarda bulabilirsiniz arkadaşlar. Henüz plakların ses kalitesine ulaşabilen bir dijital teknoloji yok malesef. Flac ses dosyaları gerçekten diğer formatlara göre net ses verirler fakat dosya boyutları fazladır, arşiv için uygun değillerdir. En mantıklısı 320 Kbps mp3 veya wav formatıdır dijital ortam için.
Tabiki bilgisayarınızdaki ses kartı, ses sistemi, kullandığınız mp3 player vs. gibi etkenler müzik kalitesi için önemlidir. Ama sıkıştırma formatı ne olsun diye sorarsanız, temiz ses ve arşiv olayını dikkate alırsak için wav formatıf sizi tatmin edecektir.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İyi bir kulaklık ve müzik çalar ile .flac dinlersen farkı gerçekten anlarsın çünkü 1400 kbps varan bir ses kalitesinden bahsediyoruz. Ayrıca insan kulağı 1000 kbps den sonraki sesleri çok da güzel anlar eğer odyofil iseniz benim gibi :) .
Fakat basit bir müziksever iseniz 128 kbps den sonrasını bile anlamayabilirsiniz.
128kbps den sonrakileri anlaması normal ama 1000 den sonra ki farklar 128 yukarısı kadar fark edilmez.Zaten piyasada bırak bütün albümleri 1400 bulmayı flac formatını bile doğru dürüst bulamıyoruz :( Farkları anlamak için kulaklık ve ses kartı için en az 400 lira gibi bir para yatırması gerekir.
Peki bir soruda benden,şöyle bütçemi zorlamayacağım,tatminkar bir ses kalitesi alabileceğim kulaklıklar hangisidir?Yada hangi markayı tavsiye edersiniz.?
Creative
Sony
Logitech gibi kaliteli bir marka almalısın.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
normalda flac tır ama bence dts dir tabi bunun için ayrı bir sistem gerekiyor hoparlörün dijital sesi işleyebilmesi gerekiyor bende z5500 var misal dts müzikte resmen içine bir canavar kaçıyor :D sesler o kadar gerçekçiki sanki yanınızda söylüyorlar müziği :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Buyrun siz de dinleyerek karşılaştırın.
İndirme linki
http://www.mediafire.com/?dnn3vg73frrrb87

Arkadaşlar daha önce kendi çapımda düşük bitrate oranlarında hangi kayıplı kodeğin
daha iyi olduğunu tespit etmek için karşılaştırma yapmıştım.
Araştırma sonuçlarımı buraya yazıyorum.

Bant genişliği olarak downsample olmaması için orjinal kaynak ile aynı değeri seçtim. (44khz)
Bitrate değeri olarak da bu bant genişliği
ne izin veren minimum seçimi atadım. (Ortalama 48kbps)
Dosya çıktılarının benzer boyutta olmasına ve kodeklerin kendi içerisindeki bütün optimizasyonları kullanmasına izin verdim(parametric, joint, a
varage, variable...)

Kullandığım program AudioCoder en son
versiyonu
Seçtiğim kodekler ise

MP3 - Lame
OGG - Vorbis
M4A - HE-AAC V2
WMA - WMA 9

LC-AAC yüksek bitrateler için oluşturulduğundan onu seçmem haksızlık olurdu ki sonuç rezalet oldu, o yüzden onu katmadım.
Orjinal kaynak ise Audio CD içerisinden en yüksek oranda sıkıştırılmış kayıpsız Flac
Size yukarıda verdiğim dosyanın içerisinde bunların hepsini bulabilirsiniz.

Daha sonra hangisinin daha kaliteli olduğunu dijital olarak tespit etmek için şöyle bir yöntem geliştirdim.
FLAC kendi içerisinde sıkıştırmalı ama kayıpsız bir sistem olduğundan ne
kadar yüksek oranda frekans varsa o kadar fazla bitrate ve boyutu olacaktır.
Dolayısıyla bu oluşturduklarımı tekrar Flac'a çevirip hangisinde ne kadar frekans kalmış görmek istedim.
Sonuçlar ise şu şekilde

Orjinal Flac - 940kbps - 7.29MB
MP3 - 314kbps - 2.42MB
OGG - 431kbps - 3.31MB
M4A - 427kbps - 3.28MB
WMA - 389kbps - 3.00 MB

10653.png

Gördüğünüz üzere frekansların yarıdan fazlası kaybedilmiş.
Ancak dinlerken yine göreceğiniz üzere orjinal kaynak ile özellikle ogg ve m4a arasındaki farkı ayırt etmek zor.(Bitrate'in 48 gibi çok çok düşük bir değerde olduğunu hatırlarsak)

Bu sonuçlara göre sıralamamız

1 - OGG
2 - M4A/AAC
3 - WMA
4 - MP3

Yüksek bitrate oranlarında bu sonuç elbette değişebilir eğer ilgi gösterilirse onu da birlikte yaparız, hatta kayıpsız sıkıştırma ile ilgili bir test de yapabilirim.

Saygılar, sevg
ilerle

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kulaklığım sıradan bir sony kulaklığı. Telefonum da nokia xpress music telefonu Cızırtı çok gelmiyor aslında ama yine de anlaşılıyo dikkatli dinlediğimde

--- Mesaj Güncellendi ---

#192 yeterlidir mobil kullanım için.Yani cepte, mp3 çalarda vb.
Kalabalık bir kitleye hitap etmiyorsan(disko parti konser vb) 256 - 320 kbps gerekli değil
#Vbr hakkında bi fikrim yok, kurcalamadım henüz kendisini :D
#Cepte stereo haricinde başka bir seçeneğin mi var:) Var evet mono ama oldukça gereksiz :D
Pcde ise 7+1 e kadar yolu var.Bende logitech x530 5+1 var sesi açamıyorum :)
#44100 hz insan kulağı için ideal bir çıkıştır.Fazlasına gerek yok prodüksiyonla uğraşmıyorsan.

Cepte kulaklıkla müzik dinlerken ses kesmiyor mu seni :) Ne tarz dinliyorsun?

Kulaklığım sıradan bir sony kulaklığı. Telefonum da nokia xpress music telefonu Cızırtı çok gelmiyor aslında ama yine de anlaşılıyo dikkatli dinlediğimde

1-Müziğin kalitesini hissetmen için telefonun codecleri ve kullaklık çok önemlidir.
2-İndirdiğin müzikler 128kbps ise sen onu flacda yapsan 900kbps da yapsan kalitesi aynı kalır.
3-Flac dan sonra benim bildiğin en kaliteli ve yaygın format wav formatı.
4-Vbr kbps değerlerini şarkıya göre dalgalı yapıyor boyut olarak küçültmek için bence gereksiz...
5-Çok çok kaliteli bir kulaklığın yoksa mp3 320kbps yeter de artar bile.

Tavsiyem 320kbps olarak mp3leri indirmen ve hoşuna giden şekilde eko yu ayarlaman...

Not : İnsan kulağı 1000kbps dan sonra ses farklarını algılayamaz...

320 kbps de riplemek boyutu yükselttiği için çok da sıcak bakamıyorum Sağolun bilgiler için

OGG formatını kullanırsan MP3'le aynı boyutlarda daha kaliteli ses dosyalarına sahip olursun. MP3'ten sonra en yaygın dosyalardan biri.
FLAC ise kayıpsız sıkıştırma sunar, ancak boyut olarak MP3'e göre 3-4 kat daha fazla boyuta sahiptir. Arşivleme için çok uygun.

OGG formatı cep telefonlarında da genel olarak desteklenen bir format mı onu tam bilmiyorum Boyutunun da yüksek olması bir başka dezavantajı Teşekkürler ilginiz için

Cep telefonunda dinlemek istiyorsan 320 kbps yeterlidir. Ancak bilgisayarda dinliyorsan ses sisteminin de ortalama birşeyse .flac olarak dinlemeni öneririm epey fark ediyor.

Medya arşivimin kaliteli ve makul boyutta olmasını isteyen basit bir müzikseverim:) Teşekkürler flac ı denicem

varsayıyorum ki kayıpsız bir sıkıştırma formatından çevireceksiniz.
yoksa kayıplı formatlar arası her çevirmede kalite mutlak suretle düşer. yani 128kbps mp3'ü 320'ye çevirirseniz dahi kalite düşer.

Formatın kayıplı olup olmadığını nasıl anlarız?O zaman dosyanın bitrate ini yükseltmek sadece boyutu arttırıyor kaliteyi değil...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
İşletim sistemli (android, Symbian, Windows Moblie vs...) telefonlarda problem olmuyor. Bir dosya dönüştürüp dene.

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En iyi ses kalitesini plaklarda bulabilirsiniz arkadaşlar. Henüz plakların ses kalitesine ulaşabilen bir dijital teknoloji yok malesef. Flac ses dosyaları gerçekten diğer formatlara göre net ses verirler fakat dosya boyutları fazladır, arşiv için uygun değillerdir. En mantıklısı 320 Kbps mp3 veya wav formatıdır dijital ortam için.
Tabiki bilgisayarınızdaki ses kartı, ses sistemi, kullandığınız mp3 player vs. gibi etkenler müzik kalitesi için önemlidir. Ama sıkıştırma formatı ne olsun diye sorarsanız, temiz ses ve arşiv olayını dikkate alırsak için wav formatıf sizi tatmin edecektir.

Evet, plakların ses kalitesi çok ayrı bir konumda Öyle ki şu anki dijital teknolojinin imkanlarıyla bile hala plak kalitesine ulaşılamadı gerçekten Teşekkürler wav önerisi için

normalda flac tır ama bence dts dir tabi bunun için ayrı bir sistem gerekiyor hoparlörün dijital sesi işleyebilmesi gerekiyor bende z5500 var misal dts müzikte resmen içine bir canavar kaçıyor :D sesler o kadar gerçekçiki sanki yanınızda söylüyorlar müziği :D

:D Merak ettim o formatı cidden:) flac ve wav da karar kıldım şu ana kadar edindiğim bilgiler doğrultusunda

Buyrun siz de dinleyerek karşılaştırın.
İndirme linki
http://www.mediafire.com/?dnn3vg73frrrb87

Arkadaşlar daha önce kendi çapımda düşük bitrate oranlarında hangi kayıplı kodeğin
daha iyi olduğunu tespit etmek için karşılaştırma yapmıştım.
Araştırma sonuçlarımı buraya yazıyorum.

Bant genişliği olarak downsample olmaması için orjinal kaynak ile aynı değeri seçtim. (44khz)
Bitrate değeri olarak da bu bant genişliği
ne izin veren minimum seçimi atadım. (Ortalama 48kbps)
Dosya çıktılarının benzer boyutta olmasına ve kodeklerin kendi içerisindeki bütün optimizasyonları kullanmasına izin verdim(parametric, joint, a
varage, variable...)

Kullandığım program AudioCoder en son
versiyonu
Seçtiğim kodekler ise

MP3 - Lame
OGG - Vorbis
M4A - HE-AAC V2
WMA - WMA 9

LC-AAC yüksek bitrateler için oluşturulduğundan onu seçmem haksızlık olurdu ki sonuç rezalet oldu, o yüzden onu katmadım.
Orjinal kaynak ise Audio CD içerisinden en yüksek oranda sıkıştırılmış kayıpsız Flac
Size yukarıda verdiğim dosyanın içerisinde bunların hepsini bulabilirsiniz.

Daha sonra hangisinin daha kaliteli olduğunu dijital olarak tespit etmek için şöyle bir yöntem geliştirdim.
FLAC kendi içerisinde sıkıştırmalı ama kayıpsız bir sistem olduğundan ne
kadar yüksek oranda frekans varsa o kadar fazla bitrate ve boyutu olacaktır.
Dolayısıyla bu oluşturduklarımı tekrar Flac'a çevirip hangisinde ne kadar frekans kalmış görmek istedim.
Sonuçlar ise şu şekilde

Orjinal Flac - 940kbps - 7.29MB
MP3 - 314kbps - 2.42MB
OGG - 431kbps - 3.31MB
M4A - 427kbps - 3.28MB
WMA - 389kbps - 3.00 MB

10653.png

Gördüğünüz üzere frekansların yarıdan fazlası kaybedilmiş.
Ancak dinlerken yine göreceğiniz üzere orjinal kaynak ile özellikle ogg ve m4a arasındaki farkı ayırt etmek zor.(Bitrate'in 48 gibi çok çok düşük bir değerde olduğunu hatırlarsak)

Bu sonuçlara göre sıralamamız

1 - OGG
2 - M4A/AAC
3 - WMA
4 - MP3

Yüksek bitrate oranlarında bu sonuç elbette değişebilir eğer ilgi gösterilirse onu da birlikte yaparız, hatta kayıpsız sıkıştırma ile ilgili bir test de yapabilirim.

Saygılar, sevg
ilerle

Çok teşekkürler bilginiz ve ilginiz için Ogg formatını da denemeye alacağım

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Bir kere dts ile hazırlanmış müzik dinleyin görürüm ben plağı :D bende de var plak ama dts den sonra o bile standart mp3 gibi kaldı :D tabi dediğim gibi bunun için düzgün bir dijital dekodere sahip ses sistemine sahip olmalısınız dts veri coax ya da daha iyisi olan spdif (fiber) üzerinden sağlandığı için standart sistemlerde dinleyemezsiniz. Arkadaşlara bir kaç konser görüntüsü izletmiştim şok olmuşlardı :D ama çok fazla yer kaplıyor özellikle blueray formatında olanlar 7 dk klip 2 gb a yakındı :D

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir kere dts ile hazırlanmış müzik dinleyin görürüm ben plağı :D bende de var plak ama dts den sonra o bile standart mp3 gibi kaldı :D tabi dediğim gibi bunun için düzgün bir dijital dekodere sahip ses sistemine sahip olmalısınız dts veri coax ya da daha iyisi olan spdif (fiber) üzerinden sağlandığı için standart sistemlerde dinleyemezsiniz. Arkadaşlara bir kaç konser görüntüsü izletmiştim şok olmuşlardı :D ama çok fazla yer kaplıyor özellikle blueray formatında olanlar 7 dk klip 2 gb a yakındı :D

Film boyutunda müzik en son isteyeceğim şey olur herhalde:)Saolun verdiğiniz bilgiler için

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
hocam sen temeli bir anla önce.
128'lik bir mp3'ü 320 dahi yapsan kalite düşer.

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam sen temeli bir anla önce.
128'lik bir mp3'ü 320 dahi yapsan kalite düşer.

Onu deneyerek az da olsa gördüm aslında Şu an elimdeki arşiv 192kpbs olarak riplenmiş vaziyette Çoğu 128kpbs idi riplenmeden önce Şimdi de tekrardan diğer önerilen formatları deneyeceğim ona göre hangisinden en iyi sonucu alırsam artık tüm arşivi o formatta riplemeyi düşünüyorum

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
hocam ben sizi işte o yüzden anlamıyorum.
bu tür ripleme işlerini wav, flac gibi kayıpsız formatlara sahip olup da çok fazla yer kapladığı için kalitesinden mümkün olan en az kayıpla yer azaltmak için yaparlar.
çünkü bir wav ortalama 50mb flac ise 40mb yer kaplar.
sizinkiler zaten mp3 imiş.
şimdi 128'lik mp3'leri 192 olarak tekrar encode etmiş ve zaten düşük kaliteyi iyice düşürmüşsünüz.
şimdi tekrar riplerseniz daha fazla düşecek ve bunun geri dönüşü yok.
hangi değerdeyse o değerde kalmasını öneririm ben.

bakın sizin için başka bir tekrar test yaptım.
bir önceki testte verdiğim Audio CD içerisinden en yüksek oranda sıkıştırılmış kayıpsız Flac dosyasını aldım.
bir önceki düzenekle aynı şekilde lame mp3 128 cbr oranında ripledim.
çıkan dosyayı tekrar mp3'e dönüştürdüm.
bu şekilde on döngü yaptım.
abr veya vbr'yi seçmedim çünkü onları seçince gördüm ki her encode edişimde değer otomatik olarak düşüyor.
yani onuncu encode edişimde 80'e kadar kendiliğinden düşmüştü, aynı ayar içerisinde.
dolayısıyla cbr test sistemi için daha kaliteli sonuçlar almamı sağladı, diğer sistemler ile daha kötü olacaktı.
ne kadar frekans kaldığını görmek için ise tekrar flac'a başvurdum.

11mhm.png

gördüğünüz üzere kayıplı formatlar arasında her dönüşümde kalite bariz bir oranda düşüyor.
bu düşüş hiçbir zaman azalmıyor veya belli bir yerde tıkanmıyor.
ancak bu aynı ayarlar için geçerli bir sonuçtu
peki 128'lik mp3'ü 320'ye dönüştürünce sonuç farklı olabilir miydi?

11mjl.png

evet görüleceği gibi ne kadar yüksek değere çıkarırsak kayıp o kadar az olur.
ancak ne olursa olsun kayıp olur ve bu kayıp geri getirilemez.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
@Ben Kenobi dediği gibi her dönüşüm %1'e kadar kayıp oluşturuyor. Elinizdeki dosyalar muhtemelen MP3, tekrar MP3 yapmak bir şey ifade etmeyecek. Eğer yüksek boyutlu dosyaları 128 Kbps boyutuna arşivlemek istersen OGG MP3'ten daha kaliteli ses verecektir. FLAC ses boyutunu yükseltmekten başka bir şey sağlamayacaktır.

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam ben sizi işte o yüzden anlamıyorum.
bu tür ripleme işlerini wav, flac gibi kayıpsız formatlara sahip olup da çok fazla yer kapladığı için kalitesinden mümkün olan en az kayıpla yer azaltmak için yaparlar.
çünkü bir wav ortalama 50mb flac ise 40mb yer kaplar.
sizinkiler zaten mp3 imiş.
şimdi 128'lik mp3'leri 192 olarak tekrar encode etmiş ve zaten düşük kaliteyi iyice düşürmüşsünüz.
şimdi tekrar riplerseniz daha fazla düşecek ve bunun geri dönüşü yok.
hangi değerdeyse o değerde kalmasını öneririm ben.

bakın sizin için başka bir tekrar test yaptım.
bir önceki testte verdiğim Audio CD içerisinden en yüksek oranda sıkıştırılmış kayıpsız Flac dosyasını aldım.
bir önceki düzenekle aynı şekilde lame mp3 128 cbr oranında ripledim.
çıkan dosyayı tekrar mp3'e dönüştürdüm.
bu şekilde on döngü yaptım.
abr veya vbr'yi seçmedim çünkü onları seçince gördüm ki her encode edişimde değer otomatik olarak düşüyor.
yani onuncu encode edişimde 80'e kadar kendiliğinden düşmüştü, aynı ayar içerisinde.
dolayısıyla cbr test sistemi için daha kaliteli sonuçlar almamı sağladı, diğer sistemler ile daha kötü olacaktı.
ne kadar frekans kaldığını görmek için ise tekrar flac'a başvurdum.

11mhm.png

gördüğünüz üzere kayıplı formatlar arasında her dönüşümde kalite bariz bir oranda düşüyor.
bu düşüş hiçbir zaman azalmıyor veya belli bir yerde tıkanmıyor.
ancak bu aynı ayarlar için geçerli bir sonuçtu
peki 128'lik mp3'ü 320'ye dönüştürünce sonuç farklı olabilir miydi?

11mjl.png

evet görüleceği gibi ne kadar yüksek değere çıkarırsak kayıp o kadar az olur.
ancak ne olursa olsun kayıp olur ve bu kayıp geri getirilemez.

Teşekkürler test için verdiğiniz emeğiniz takdire şayan gerçekten Konu hakkında son olarak bana şuan elimde bulunan 6gblık 192 kpbs li mp3lerimi hangi formata hangi değerlerle çevirmem en iyi seçenek olur benim için?

@Ben Kenobi dediği gibi her dönüşüm %1'e kadar kayıp oluşturuyor. Elinizdeki dosyalar muhtemelen MP3, tekrar MP3 yapmak bir şey ifade etmeyecek. Eğer yüksek boyutlu dosyaları 128 Kbps boyutuna arşivlemek istersen OGG MP3'ten daha kaliteli ses verecektir. FLAC ses boyutunu yükseltmekten başka bir şey sağlamayacaktır.

Ben de zaten edindiğim bilgiler çerçevesinde mp3 arşivimi 128kbpslik ogg formatıyla dönüştürmenin düşük boyutla yüksek kaliteyi yakalamam için en doğru seçenek olduğu kanaatine vardım

goktuneco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada aac formatında 128 kpbs şeklinde bir arşiv hakkında ne düşünüyorsunuz?

2727BERKAY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar ben gm5 plus kulaklığı kullanıyorum telefonda gm5 plus ama bazı müzikleri dinlerken ses sanki daha az bazılarını dinlerken ses daha güzel ve fazla geliyor. Bunun nedeni ne acaba ? Ses düzeyi genelde sonda oluyor ama iki şarkıda farklı sesler geliyor birinde daha az