Kıyafete gezmeye mi önem vereyim yoksa bilgisayarıma mı?

Bu konuyu okuyanlar

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim garip bir sorunum var. Öncelikle konunun yeri burası değil deyip te atlayacak olanlara tavsiyem yapmasınlar. Ben de biliyorum burası olmadığını ancak buradaki insanlar beni çok iyi anlayabilirler. Şimdi ben oyun hastasıydım ve yıllardır bilgisayar sistemim düşük olduğu için oynayamadım ve oyunlardan soğudum. Ancak hep içimde ukte kaldı. Şuan gayet güzel bir sisteme sahibim ve piyasadaki tüm oyunları çok rahat oynayabiliyorum. ( Metro 2033 her şey en yüksek seviyede ) Ancak sürekli oyun oynamaya vaktim yok. Şehir dışında okuyorum ve 3 haftada 1 ancak gelebiliyorum evime.

Şimdi bilgisayarımın sisteminin düşük olmasına zerre tahammülüm yok. Herşeyim şaşalı olsun istiyorum. Öyle ki gittim power supply'i Thermaltake 750 Watt, kasayı CoolerMaster Stacker aldım dev kasa, monitörüm samsung lcd 21.5" vs. vs. amacım şov değil sadece kendimi anlatmaya çalışıyorum. Kredi kartlarım bilgisayar parçalarının taksitleriyle dolu. Ama bir yandan da güzel kıyafetler alıp sevgilimle gezmek, tozmak istiyorum. Mesela şimdi Thermaltake TT eSports Challenger Pro klavyesine taktım. 180TL. Bunu alırsam çok afedersiniz g.t olacam bu ay. Kışlık kıyafete de ihtiyacım var. Ama bunu da almak istiyorum. Ama 3 haftada 1 gelip oynayabiliyorum ve oynamayı sevdiğim tek oyun tarzı FPS ve bunların içinden hastası olduğum ve oynamayı gerçekten çok istediğim oynamazsam olmaz dediğim oyunlar COD, MOH, BF serisi. Bu 3 oyun dışındaki diğer oyunlar olsa da olmasa da olur diyorum. Bu 3 oyun için sürekli sistem yeniliyorum. Phenom II X4 940+ Black Edition 3.0Ghz işlemci, 4GB DDR2 1066 Mhz ve AMD Radeon HD5830 ekran kartım var. Bazen sadece bu 3 oyun için saçmaladığımı boş yere para harcadığımı düşünüyorum ama bir bakıyorum şöyle ve hayatımdaki tek hobim, eğlencem bilgisayar. Her insan bir şekilde rahatlıyor ve ben de bu şekilde rahatlıyor, kendimi buluyorum.

Bana yardım edin. Öneride bulunun. Ne yapayım? Kıyafete gezmeye mi önem verim yoksa bilgisayarıma mı? Ben ikisini de birarada yapmak istiyorum o zaman da olmuyor. Ne bilim kafayı yicem. Aylık tek gelirim ( net olarak bana kalan ) öğrenim kredim. Zaten maliye bakanı da açıkladı ,5 faiz gelecekmiş ocak ayında. Yani 280TL oluyor :)

Önerin bişiler bana ya.

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Kendine bak sen kendine.elektronik eşyaların derdi bitmez.Benimde soğutucu almam lazımdı,hatta aylarca araştırma yaptım ama paraya ihtiyacım vardı.Gittim kendime lazım olan şeyler aldım.

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hacı kendime bakim tamam elektronik eşya derdi bitmez haklısın ben de öyle düşünüyorum. İnsanlar dış görünüşe çok önem veriyorlar. Güzel giyinmek insanın kendisine saygısıdır. Ancak hobime de önem vermek istiyorum ben napim şimdi? Sanırım ek gelir elde edersem onu da bilgisyarıma harcarım öyle mi? Bu mudur mantıklı olanı dersem evet derim kendi kendime. Ama şöyle bir bakıyorum da kendi isteklerime de önem vermem hoş olur aslında :/ ne bilim ya ooof oofff

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Mesleğin işin geleceğin bilgisayar olmayacaksa gez toz dolaş ye iç... Ben yıllardır bilgisayar ile yatıp kalkıyorum... Bilgisayar adına bulunduğum her ortamda söyleyecek sözüm var ama gel gör ki insanlar sosyal varlıkla bir yerden sonra bakıyorsun ki bilgisayar ile geçirdiğin süre seni hayattan koparmış... İnsanların gündeminden yaşamlarından eğlencelerinden uzak kalmışsın... İşin özü günde 2 saatten fazla bilgisayara ayrılan zaman ömrün heba edilmesidir... Bu hayata bir daha gelmeyeceğiz ve zamanımızı bir monitörün önünde harcıyoruz acıyorum kendime ve benim halimdekilere...

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mesleğin işin geleceğin bilgisayar olmayacaksa gez toz dolaş ye iç... Ben yıllardır bilgisayar ile yatıp kalkıyorum... Bilgisayar adına bulunduğum her ortamda söyleyecek sözüm var ama gel gör ki insanlar sosyal varlıkla bir yerden sonra bakıyorsun ki bilgisayar ile geçirdiğin süre seni hayattan koparmış... İnsanların gündeminden yaşamlarından eğlencelerinden uzak kalmışsın... İşin özü günde 2 saatten fazla bilgisayara ayrılan zaman ömrün heba edilmesidir... Bu hayata bir daha gelmeyeceğiz ve zamanımızı bir monitörün önünde harcıyoruz acıyorum kendime ve benim halimdekilere...

Bir yandan da böyle düşünüyorum işte. Hayatımı yaşamak istiyorum. Onca zaman hep böyle yaşamam gereken şeyleri yaşayamadım. Yaşamak, sosyalleşmek istiyorum. Ömrümü oyun başında geçirmek istemiyorum. Bir ilgi alanım da fotoğrafçılık. Profesyonel bir SLR makine alacak gücüm yok. Bu yüzden hobi olarak yapacağım, ilgileneceğim bir şey yok hayatımda. Çözemiyorum bu çelişkiyi. Yapamıyorum. Bilgisayarı da bırakırsam başka eğlencem yokmuş gibi geliyor. Bir yandan diyorum bilgisayar alanından uzaklaşayım, hayatımı tadayım. Bu yüzden bu sistemimi satıp Xbox360 alıp arada sıkıldığımda oyun oynamak istedim onu yapmak istedim. Dedim yüksek sistemli bir tane laptop alıp BF3, COD MW4 ve çıkacak olan MOH oyunlarını onda oynarım dedim. Ama bir düşündüm ki ben ileride iş hayatımda olsam dahi bilgisayar başında oyun kaçamağı yaparım. Çok az da olsa yaparım dedim. Sistemi satmak tan vazgeçtim. Tek eğlencem. Tek ilgi alanım. En azından fotoğrafçılığa göre daha ucuz. Ne bileyim ya...

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Paran varsa istediğini alırsın, yeterli paran yoksa ihtiyacın olanı.
Şu an yeterli paran yok ve hem istediklerin hem de ihtiyaçların var. O zaman akılcı bir birey olarak öncelikle ihtiyaçlarını karşılama eğilimine girmeli, kışlık şık kıyafetler alarak hem soğuktan korunarak kışın hasta olma ihtimalini düşürürsün, hem de karşı cinsin ilgisini çekebilme ihtimalini yükseltirsin.
Aslında istekleri uğruna borçlanma yöntemine başvurabilecek yapıda bir birey olmana rağmen, fazla miktarda borçlanman nedeniyle bu yöntemden kaçınmalı ve isteklerini bastırmalısın.
Eğer eş ürün eğrin -Bu üretici için mi yoksa tüketici için miydi hatırlamıyorum- ile harcanabilir gelir dengeni dikkatli bir şekilde kurarsan isteklerini ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilirsin. Marjinal faydanın belirli bir noktadan sonra düşüşe geçmesi nedeniyle alman gereken toplam kışlık giyecek miktarını belirlemelisin. Örn; bir mont, bir kazak, bir kışlık pantolon alıp, yazlık kıyafetlerini 2 veya daha fazla kat giymek şartı ile kullanırsan çok düşük bir maliyet ile ihtiyaçlarını karşılamış olursun. Arta kalan para ile kızları gezdirebilir, yedirebilirsin. Yalnız kızlar için aynı ürünü uzun giymenin sorun oluşturup, kızları kaybetme ihtimali bulunmakta. Bu durumda karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Ya kızları kaybetme ihtimalini göze alıp bu yoldan devam edeceksin, ya da kızları bir süreliğine kendinden uzak tutacaksın.
İhtiyaçlarını karşıladıktan sonra kızları kendinden uzak tutarsan elinde kızlar için harcamayı düşündüğün bir miktar para kalacak. Bu parayı 2 şekilde değerlendirebilirsin.
1- Taksit ertelemeli bir ödeme sistemi ile bilgisayar parçası alabilirsin.
2- Elindeki parayı kışlık giyeceğe yatırarak bir sonraki ay kızlar elde edebilirsin. Bir sonraki ay çünkü ilk ay elinde malesef yeterince miktar kalmayacak

Bu olayda da görüldüğü gibi rasyonel bir bireyin kışlık giyecek, bilgisayar parçası ve kızlar arasında yapacağı tercihler doğrultusunda bilgisayar parçası ve kışlık giyecek üreticilerinin eli kolu bağlı bir şekilde kalabilir. Yani iktisatın temel taşı tüketicitir. Tüketim olmadıkta üretim bir hiçtir.

NOT: Bu yazı uzun süre saçma sapan iktisat ve mikro dersi kitapları okunması sonucunda, he bir şeyler öğrendim deyip bireyin kendini tatmin edebilmesi için yazılmıştır.

NOT2:Hiç de güzel yazmamışım. Tüüü...O kadar okuduğum şey boşa gitti.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Son 2 Ay hiç bir şey yapmadım Bilgisayar başında vakit öldürmek dışında...

Bir iş için başka bir şehire yolum düştü oradaki arkadaşlarıma uğradım...

Hem işimi hallederim hem iki üç gün arkadaşlarla takılırım diye...

bu 2 üç günde yaşadıklarım yaptıklarım o 2-3 ayımdan çok daha yoğun ve güzel geçti...

Şöyle söyleyeyim...

Bu gün Pikniğe gittik.. Daha önce hiç gitmediğim doğal manzarası mükemmel olan bir yerde piknik yaptık...
Arkadaşlarım sayesinde yeni insanlarla hoşça vakit geçirdim...

Bu günüm hayatım boyunca benim heybemde bulunacak... Bir anı olarak her zaman anlatabilirim... Bu günü yad edip ileride gülümseyebilirim...

Peki ya diğer 3 ay?
her günü bir birinin aynı olan ve içerisinde kayda değer hiç bir şey olmayan 3 ayı nereye koyacağım?

Şimdi baktığım zaman bu günkü 5-6 saat o koskoca denilebilecek 3 aydan daha dolu dolu yaşandı...

Eğer ikisine de zaman ve PARA ayırabiliyorsan senden Kralı yok...
Ama ikisinden biri bir diğerini engelleyecekse hiç bilgisayar oyun teknoloji bataklığına dalıp sana verilmiş bu hayatı boşa harcama...

Ye İç Gez Toz Dolaş Eğlen...

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
tek gelirin öğrenim kredin ise anca sana yeter. kızlara hiç bulaşma. bilgisayarını da almışsın işte. klavyen de eksik kalsın. elindeki parayı ihtiyaçlarına harca. kışlık kıyafete ihtiyacın varsa onları gider. elindeki para zaten günde 10 lira bile etmiyor. ayakların yere bassın biraz.

not: ebeveyn gibi konuştum, farkındayım ama napalım. şartlar böyle konuşmayı gerektiriyor. ;)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Hobi dediğin şey seni yiyip bitirmemeli. İhtiyaçlarını gidermelisin önce. Sonra kalırsa diğerleri :)

Çünkü unutma! Hayat akıp gidiyor. Ömür dediğin bir kez yaşanıyor <:)

Cedriic

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bilgisayarına Harcadığın Parayla Kendine Bi Ev Düzebilirdin. Tahmini. Bence git kendine çeki düzen ver. Yanlış anlama kıyafet al manasında dedim. Benimde evde bilgisayarım var fazla bakmıyorum.. Daha çok vaktimi sevdiklerime ayırıyorum. Aileme , SDN 'ye ve Sevgilime. Bu 3'lü hariç diğerleri beni ilgilendirmiyor.:) Sen sen ol sevdiklerinle ilgilen. Boşver elektronik şeyleri. Fazla takma :) Hergün yeni birşey çıkıyor. Hangisine yetişeceksin ki ? :)

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Madem okuyorsun mesleğine yönel derim. Bir noktadan sonra o bilgisayarın pek bir önemi kalmayacak, yatırdığın paraların heba olduğunu göreceksin. Çünkü sen bugün en iyisini alsan bile ortalama 1 ay sonra eskiyor zaten, felaket bir tüketim çılgınlığı var ortada.

Üniversitede okuyorsun sanırım. Fotoğrafa merakın varmış, fakültenizde fotoğraf kulübü varsa oraya gidebilirsin. İmkanları varsa yeni gelenlere geçici olarak fotoğraf makinası bile temin edebiliyorlar diye biliyorum. Yaşadığın şehri öğrenmeye çalış, hiç bilmediğin birçok yerle karşılaşacaksındır eminim. Oraları gez, fotoğraflarını çek, kendine arşiv yap. İlgilenmeye hevesli olduktan sonra ilgilenecek şey çok emin ol :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Dengeli. Hem ye-iç, dolaş hemde bilgisayarına ufak ufak değişiklikler yap.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Madem okuyorsun mesleğine yönel derim. Bir noktadan sonra o bilgisayarın pek bir önemi kalmayacak, yatırdığın paraların heba olduğunu göreceksin. Çünkü sen bugün en iyisini alsan bile ortalama 1 ay sonra eskiyor zaten, felaket bir tüketim çılgınlığı var ortada.

Üniversitede okuyorsun sanırım. Fotoğrafa merakın varmış, fakültenizde fotoğraf kulübü varsa oraya gidebilirsin. İmkanları varsa yeni gelenlere geçici olarak fotoğraf makinası bile temin edebiliyorlar diye biliyorum. Yaşadığın şehri öğrenmeye çalış, hiç bilmediğin birçok yerle karşılaşacaksındır eminim. Oraları gez, fotoğraflarını çek, kendine arşiv yap. İlgilenmeye hevesli olduktan sonra ilgilenecek şey çok emin ol :)
"Arşiv yap"
kısaca pcye yatırım yap demişsin:D:D

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
O zaman ilerde derdi baskı ücretlerine dayanamıyorum hdd önerin:)

RockyBalboa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kendine bak dostlarınla kız arkadaşlarınla gez dolaş sosyal faaliyetler yap..Elektronik eşyaların sonu gelmez sen alırsın yeni model çıkar seninkinin değeri düşer para kalmaz elde avuçta..

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Beyler önerileriniz gerçekten çok güzel. Kiminizin önerisi çaaat diye tokat gibi patladı kimisi ise yoldan çıkardı :) Kızlara para yedirme gibi derdim yok. Zaten hayatımda hayatımın anlamı olan dünyalar güzeli bir kız var. Bundan sonra önceliğim O sonra bilgisayarım olacak :) Arada bilgisayarıma parçalar alacağım o kadar. O aralar da sömetr ve/veya yaz tatili olacak :)

Reaksiyon puanı
188
Ben bilgisayarda oyun oynamasını seven bir ınsanım ve boş vaktimi harcamama yardımcı oluyordu, ta ki laptopumun ekran kartı bozulana kadar. Ekran kartı bozuldu ama sürücüsünü kaldırıp iyi kötü hala kullanıyorum. 7 aydır bilgisayarımın ekran kartı bozuk ve bir kere dahi oyun'u aramadım. Çünkü bu sefer kendimi dış dünyaya verdim ve orada da bir hayat olduğunun farkına vardım. Hayat o dikdortgen ekranın içerisinde akan bir şey değil. Kafanı kaldır ve bak biraz. Şu an oyun oynayamadığım için kendimi yazılım konusuna iyice verdim ve bilgimi daha çok ilerlettim (bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim) ve oyunları aramıyorum artık :) Bunun dısında maddi yonden sıkışıklığım var (yurt disinda okudugum icin) ve bunu dengelemek adına çok daha az masraflı olan kitap okumak ve dergi okumak*gibi eğlencelere verdim kendimi.

Sana söyleyebileceğim tek şey kalk o aptal makinesi'nin (annemin tabiri ile) başından. Çünkü vakit çok geç olup kalktığında kaybettiklerin seni çok üzecek.*