Windows 7 Ses sistemi sorunu (5+1)

Bu konuyu okuyanlar

tolga61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Bende Creative 5+1 ses sistemi var. İşletim sistemim xp iken sorun yoktu. Tüm hoparörlerden ses geliyordu ancak şimdi birkaçından ses gelmiyor malesef. Windows 7 için neden böyle bir hata var. ve bunun çözümü var mı?

İstediğim şey tüm hoparlörleri kapasiteleri gereği kullanmak. Yani illa hepsinden ses gelsin ama düz ses gelsin değil.
Örnek verecek olursak.
2 hoparlör ön ses çıkışı
diğer 2si yan ses
öbürü subfloor vs. gibi

Yani ses sistemi kullananlar ne demek istediğimi anlar. Kısacası film izlerken ekrandan geçen araba sesinin tüm hoparlörü dolaşıp çıkmasını istiyorum. xp kullanırken böyleydi. kaldı ki şimdi bırakın tam performansı 3 hoparlör çalışmıyor. İlla ses kartı mı almak şart.

Çözüm için bekliyorum teşekkürler

jonjon

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Bu resimdeki hoparlör yapılandırmasını ayarladınmı ? onu ayarladıktan sonra arka panelden jak girişlerini değiştirerek doğru sesi alabilirsin sanırım..

tolga61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bunu defalarca yaptım denedim ama olmuyor işte. Malesef realtek olmuyor. O arka panel gösterdiği çıkış bende 3 tane var. Onları da takıp değişiyorum ama bi olay olmuyo. Bu ses işinden kesin anlayan birisi bana net bişey söylese süper olur. Bide sizin ses sistemi creative değil sanırım. Sizde 2 giriş var. Ben arkadaşlarla konuşmuştum onlarda da 2 giriş var ama benim ses sistemi nasıl bişeyse 2 yetmiyodu herhalde :S 3 tane koymuşlar. Bir türlü olmuyor. Zaten jak girişlerinin rengiyle kablolar da değişik.
Kendime soruyorum başka ses sistemi mi yoktu?
bide madem yoktu windows7yi neden yükledim?
inanın güel filmleri tam ses alamadığım için sürekli erteliyorum. Bi ağız tadıyla film izleyemedim. Ben tam performans isstiyorum.
çok mu şey istiyorum :S

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bu sorun bende de var. Bir hoparlor çalışmıyor. Ama çözüm bulamadım.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
İzleiğiniz film eğer stereo ise bu gibi bir durum normaldir. Bazı ses kartlarının driverleri stereo gelen sesleri 5.1 sistemlere ya da 7.1 sistemlere yayabilme desteğine sahiptir. Bazı ses sistemleri donanımsal çözümle gelir. Mesela bazı creative modellerinde kumanda üzerinde upmix tuşu vardır ve bu tuşa basınca stereo ses 5.1'e göre ayarlanıp sisteme yayılır. Donanımsal bir çözümünüz varsa donanım üzerinden yoksa driver üzerinde bunu yapan bir ayarın olması gerekiyor. Genelde bir çok ses kartı bunu destekler. Biraz daha kurcalayın kısacası :)

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
[MENTION=189531]tolga61[/MENTION], doğru sürücüyü yükledinmi. Driver Geniusla ses sürücünü kaldırıp taratmanı öneririm. ve doğru ayarları yaptığından emin olmalısın.

tolga61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende ses kartı yok. Ama önceden xp varken herşey süperdi. 5 hoparlör birden çalışıyordu. Hepsinden ses geliyodu. Oyunlar filmler falan güzeldi. Şimdi sadece 2 tanesinden ses geliyo. Sanki 2+1 gibi. Düzeltip hepsinden ses gelme olayını ayarlayabiliyorum ancak hepsinden düz ses çıkıyo. Yani şöyle anlatayım mesela 3 ses varsa ;
1. ana ses
2. yan ses
3.sü ekstra sesler gibi

Mesela hepsini sadece 1. gibi ayar edebiliyosun. yani hepsi ana ses gibi çıkıyo. yan sesler gelmiyo. Bunu oyun oynarken daha net anlıyosun. Mesela oyun oynarken video sahneler geliyo. Adamların konuştukları gelmiyo mesela kamera değişince geliyo bazen falan.

Umarım aklımdaki şeyi doğru anlatabilmişimdir.

Bunun için illa ses kartı mı alacaz. xpde ihtiyaç yoktu mesela

faruk16

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ses kartı onboard olabilir, tavsiyem şunu yapman; aygıt yöneticisinden ses,görüntü ve video oynatıcıları diye bişey var ordan sesle ilgili olana gel özelliklere tıkla ayrıntılar sekmesine geçiş yap üstten ve aygıt açıklaması yazar onu ürün kimliği olarak değiştir altta "HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1001" bu tarz bişey yazar bu bende yazan sen kendininkini kopyala yapıştır yap googlede arat ben bu şekilde halletmiştim aynı sorun bende de vardı, inşallah işe yarar bu tüm sürücüler için kullanılabilir bir yöntemdir, sana gerekli olan şey driver değil software, yani driveri profesyonel olarak yönetebileceğin bişey o da software oluyor... inşallah işine yarar

polatoglu58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
denetim masasından ses ayarlarına girip 5.1 yazanı sectinmi ?

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Kullandığın ses kartı için windows 7 driver ' ı mevcut değil.Creative bu kart için sürücü çıkarmamış.Yapabileceğin bir şey yok , 2 kanal ses kullanabilirsin.

tolga61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlamadığım şey şu. Ben zaten ses kartım var demedim ki :)
Nerden çıkardınız ses kartı sürücüsü yok vs. vs. yi.
Ben zaten ses kartı yok diyorum. Ona da para vermek istemiyorum. eğer bu durum eksik olsa xpde çalışmazdı. Ama sorun windows 7 ile creative uyuşmazlığı gibi geliyo bana. Az önce bişeyler karıştırdım şimdi sadece tek 1 tane çalışmıyo. Ne lanet bişe bu creative

tolga61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
flood yapmak istemiyorum ama bu olayın çözümünü bilen 1 kişi bile yok mu?
Yani windows7 de creative 5+1 ses sistemini sorunsuz kullanan 1 kişi bile yok mu?

faruk16

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeş ben kullanıyorum sorunsuz bir şekilde ve önceki yorumumda yazdığım neyse onu yaptı öyle hallettim haberin olsun...

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Anlamadığım şey şu. Ben zaten ses kartım var demedim ki :)
Nerden çıkardınız ses kartı sürücüsü yok vs. vs. yi.
Ben zaten ses kartı yok diyorum. Ona da para vermek istemiyorum. eğer bu durum eksik olsa xpde çalışmazdı. Ama sorun windows 7 ile creative uyuşmazlığı gibi geliyo bana. Az önce bişeyler karıştırdım şimdi sadece tek 1 tane çalışmıyo. Ne lanet bişe bu creative
Anakart dvd yokmu varsa yükle anakrt markası ve özelikleri yaz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bir program tavsiye edeceğim mükemmel ses kalitesi için jet audio mutlaka indirin 5+1 ses sistemi sorunları için mükemmel çözüm

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sa ben yeni bi ses sistemi aldım 5+1 ama internetteki hiçbir ses video vs. ses gelmiyo ama bilgisayardan açtığımda geliyo bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler Aynı Sorun Bndede Var Fakat Bunun İçin Tek Bir Çözüm Bulabildim Oda Realtek e Girin ve
Üstteki Ses Efekti Çubuğuna Tıklayın ''Çevre'' Yazan bi Başlık Göreceksiniz Onun Yanındaki Seçeneklerden Oda yı seçin 5 i de çalışıyo işinize yarayabilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş bende yapamadim kimse yakmu akil verecek bilgisayardan ses çikmiyor ama 5+1 flaş takinca ses çikiyor nasi olur

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Realtekden hoparlöre gel orada çevre yazar. O çevredeb odayı seçebilirsin aynı sorun bendede var azda olsa ses çıkıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bendede 5+1 ses sistemi var eskiden masaüstü pc de bağlıydı xp ydi masaüstü şimdi laptopa bagladım fakat bass çalışmıyor bana yardımcı olabilirmisiniz denetim masasınada girdim 5+1 seçeneği yok sadece stereo var nasıl yapabilirm bunu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm arkadaşlar bende creatıve a500 5+1 ses sıstemı var sadece 2 tanesı calıor wındow 8 kullanıorum ney yapmam lazım herseyı yaptım hepsı calmıor yardım edınnn

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
slm arkadaşlar bende creatıve a500 5+1 ses sıstemı var sadece 2 tanesı calıor wındow 8 kullanıorum ney yapmam lazım herseyı yaptım hepsı calmıor yardım edınnn

Ses driverini kurduktan sonra denetim masasında HD Audio gibi bir program olması lazım. Ona gir ayalrarında ses sistemini 5+1 olarak tanıt.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Anakartım biostar p4m800p -8237 anakarta üzerinde markası yazmayan bir 5+1 ses kartı taktım driverini bulamıyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim 5+1rimde 2 kabin baglı simdiye kadar güzel çalıyordu ama bir suredir sesi bozuk geliyor neden boyle

S

SDN Okuru

SDN Okuru
realtek hd audio yöneticisini indirin orda ki panelden streo sesi 5.1 e cevirin düzelicektir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SDN Okuru adlı arkadaş çok teşekkürler... Çevre den oda yı seçtim çalıştı :) :) :)