C de Zaman Fonksiyonlarının Kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

haber77

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar .C de klavyeden saat girişi almak istiyorum.time.h fonksiyonu kullanarak nasıl yapabilirim?

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
time.h bir fonksiyon değildir. bir kütüphanedir. gördüğüm kadarı ile time.h içinde böyle bir gettime tarzı bir metod yok. time.h'ı açıp kullanabileceğin bir metod ya da dönüştürücü bulmalısın.

haber77

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
demek istediğim kullanıcıya işe ne zaman geldin diye soracam o da saat girişi yapacak(örneğin 08:00)time.h ta sistemin kendi saatini baz alıyor .

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tamam o yazdığın şekil alabilirsin saati. Sonra kontrol edeceksin tabi saat formatına uygun mu diye.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Klavyeden bir giriş almak istiyorsan direk scanf'i (stdio.h kütüphanesinde) kullanmalısın. time.h kütüphanesiyle işin yok.

haber77

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
klavyeden giriş aldığım zaman onu saat olarak tanımasını istiyorum.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Öyle bir şey yok C'de. Anladığım kadarıyla sen yeni başladın bu işe, o yüzden şöyle yapabilirsin: Adama ilk işe geldiği saati sor, o da mesela 12 girsin; sonra dakikayı iste, 35 girsin. Sonrasında "işe 12:35'te geldiniz." yazdır ekrana. Bunu beğenmediysen şöyle yapabilirsin: Adamdan geldiği zamanı saat ve dakika arasında boşluk koyarak girmesini iste. Scanf ile okuma yaparken scanf(" %d %d", &saat, &dakika); şeklinde okuma yaparsın bu sayede ayrı ayrı değişkenlere atayabilirsin ve sonra yazdırırken printf("\nIse saat %d:%d iken geldiniz.", saat, dakika); şeklinde yaparsın.

haber77

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar şuan bir oyun üzerinde çalışıyorum ve final etabı için oyuncuma 20 sn lik bir süre vermem lazım fakat bunu ekranda nasıl gösterceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim çok acil:confused1:

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar şuan bir oyun üzerinde çalışıyorum ve final etabı için oyuncuma 20 sn lik bir süre vermem lazım fakat bunu ekranda nasıl gösterceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim çok acil:confused1:

bir timerla saniyeyi tut. text box olustur bir tane. timerin tick olayinda textboxun icindeki bir artsin. bir if ile 20 sn olup olmadigini kontrol ettir.

basarilar :)