Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ? - Eğitim Videosu

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Torrent son dönemlerin büyük dosyaları transfer edilmesi için kullanılan oldukça güvenli ve hızlı bir paylaşım sistemidir. Her P2P de olduğu gibi bu P2P üzerindede ILLEGAL paylaşımlar yapılmaktadır. Bunların yanında internetten oyun demoları, oyunların büyük patch dosyları (BF2 için 400mblik patchler), Trailerlar, Freeware programlar ve bedava dağıtıma sahip (NASA da torrent dağıtım sistemini kullanrak bazı programları inidrmenizi sağlıyor) programları daha hızlı ve daha etkin indirebilirsiniz.

Önce bakalım torrent nasıl çalışır?
Torrent ilk olarak linux sistemler için tasarlandı.Linux yazılımları çok büyük ebadlarda olduğu için paylaşılırken hep sorun çıkarıyorlardı.Bu sebeple torent sistemi doğdu. Torrent sisteminin çalisma prensibi çok basittir. İlk olarak belirlenen ana sunucu paylaşılıcak dosyayı 32kb dan 4mb kadar olan parçalara ayırıyor. Bu parçalar daha sonra tracker dosyasını çeken bütün kullanıcılara dağıtılıyor kullanıcılar hep p2p de olduğu gibi parçaları hem seed eden makinadan hemde öbür download eden makinalardan alabiliyor.Torrentte dosyayı paylaşan kulanıcı aradan çekilse bile kullanıcılar eksik kalan dosyaları kendi aralarında paylaşıp downloadlarını bitrerek kendileri de birer seeder a dönüşebiliyorlar. Bu paylaşımda kulalnıcıların hızı önemli değil buda hızlı upload eden kullanıcıların üzerine yüklenilmesini önlüyor her ne kadar Bitcomet adlı torrent cilent'ı bunun aksini başarıp birçok sistem den banlanmış olsada. Torrent sistemi hatasız download yapmasıylada ünlüdür torrent dosyayı download ederken hata denetliyicisi kullanır ve hatalı dosya nidiyse hemen başka bir kullanıcıdan yeni parçacık talep eder bunuda kullanıcıya yansıtmaz hiç bir zaman. Ek olarak torrent dosya indirirken yer bakımındada tutumlu davranır indirilmemiş bir dosyayla HDD sanal olarak yer kaplamaktansa indirdikçe yer kaplamaya başlar bu özellik bizim gibi çok hızlı internet hızına sahip olmayan kullanıclar için çok iyi bir özelliktir ama 100kb yi geçtiğiniz anlarda bu özellik harddiskinize zarar verebiliyor onun için HDD sanal alan ayırma özelliği de seçilebilir bir seçenek olarak programların içine konmuştur. Torrent sistemi adaletlidir öbür kullanıcıların kaçla nidirip kaçla gönderidğini görebilirsiniz bir kullanıcı 100kb ile download yapıyor ve 1 kb ile uplaod yapıyorsa onlara leecher denir bu tip bencil kullanıcıların iplerine belirle bir süreliğine ban koyabilirsiniz hatta şimdiki bir çok torrent clientı bunu kendisi otomatik yapıyor bu bakımdan torrent gerçekten adil bir paylaşım programıdır.

Torrent Kullanım Dersini İzlemek İçin Buraya Tıklayın..

Yazan: Hakan Keskin
SDN - http://shiftdelete.net

masterdevil

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Torrenti cok uzun zamandir kullaniyorumn tek gecerim :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
güzel bir çalışma olmuş hala ne olduğunu bilmeyen bir sürü insan var :) ben bide birşey sormak istiyorum bizim üniversitede simdiye kadar paylaşım ağlarına girmek serbesti ama geçen ay bir filtreyle bütün paylaşım programları engellendi hatta online oyunlara bile bağlanamıyoruz :S bu konuya bir çözüm önerbilecek varmı? açıktan yazmak istemeyen pm atabilir ;)

sehzade_101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de uzun zamandır kullanıyorum torrent i ancak videoda torrentturk.net sitesinden indirildiğini gördüm uzun zamandır türkçe bir site arıyordum bana davetiye gönderirmisiniz [email protected]

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşlar Davet İsteme yeri burası değil lütfen biraz daha dikkatli inceleyelim..

sehzade_101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam o zaman nerden alabileceğimizi söyle bizde buraya yazmayalım

@LgOsS

Doçent
Reaksiyon puanı
0
eline sağlık nemesis paylaşım çok güzel

Behitch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başarısız bi çalışma olmuş.. Torrent böyle kullanılmaz.
Öncelikle port açma kısmı torrent kullanmaya başlamanın ilk adımıdır.. Bilgisayarınız da torrent programı için port açmazsanız hızı hep düşük olur. ikincisi seed-leech-ratio hakkında düzgün bilgi içermiyor.. mesela 100 seederu oluo 1000 leecherı olan bi indirmeden se 10 seeder 10 leecher olan daha mantıkldıır. yani max seed oranı max indirme hızı diye bişey söz konusu değil. artı torrentlerin verebileceği hatalar ve hangi hataların nasıl düzeltilmesi gerektiğini de anlatmanız gerekir.. Bunlar torrent kullanmanın ileri derece değil basit konularıdır.. bunları uygulamadan torrent kullanmış sayılmazsınız.

DaY_WalkeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Torrentten şaşmam.Her türlü filmi daha vizyona girmeden bulabiliyorum. :D

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Behitch dedi ki:
Öncelikle port açma kısmı torrent kullanmaya başlamanın ilk adımıdır.. Bilgisayarınız da torrent programı için port açmazsanız hızı hep düşük olur. ikincisi seed-leech-ratio hakkında düzgün bilgi içermiyor.. mesela 100 seederu oluo 1000 leecherı olan bi indirmeden se 10 seeder 10 leecher olan daha mantıkldıır. yani max seed oranı max indirme hızı diye bişey söz konusu değil. artı torrentlerin verebileceği hatalar ve hangi hataların nasıl düzeltilmesi gerektiğini de anlatmanız gerekir.. Bunlar torrent kullanmanın ileri derece değil basit konularıdır.. bunları uygulamadan torrent kullanmış sayılmazsınız.

Peki bunların ötesinde ileri derece torrentte neler var onları da sayar mısın sana zahmet?

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
eline sağlık Nmss
ayrıca eleştiri getiren arkadaşlara cvb olarakta bu torrentleri anlatan bir animasyon degil sadece nasl indirecegini anlatan
diğer bilgilere gerek yok bencede

serhatoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Torrent kullanımının en önemli noktalarından biri modem de NAT ayarlarının yapılmasıdır bence bununda anlatılması güzel olurdu ^^

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
serhatoz dedi ki:
Torrent kullanımının en önemli noktalarından biri modem de NAT ayarlarının yapılmasıdır bence bununda anlatılması güzel olurdu ^^

Anlatımı basit ve sade tutmamın sebebi normal kullanıcılar için gerekli olmasıydı. Sizler zaten bunları bildiğiniz için gerek yok ileride insallah başka bir arkadaşımızda ona değinir ;)

revix

Asistan
Reaksiyon puanı
0
BU VİDEOlu anlatım da bişey yokki sen nasıl kurulur prot nasıl acılır ayarları anlatacksın bunları zaten herkes biliyor

Behitch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alengirli İşlerin Adamı dedi ki:
Behitch dedi ki:

Peki bunların ötesinde ileri derece torrentte neler var onları da sayar mısın sana zahmet?

hangi hızda nasıl aktarım ayarları kullanabileceği
yarım kalan kesilen hata veren torrentlerin nasıl düzeltileceği
verilen hataların anlamları
ip süzgeçlerinin kullanılması
hangi eklentilerin gerekli olduğu
tracker-izleyici ayarları
eş zamanlı indirme ve aktif torrent sayısısın neden arttırılıp neden arttırılamiyacağı
yayımlama yapmanın önemi
seederı gözükmesine rağmen download başlamıyorsa neler yapılması gerektiği
...

gibi onlarca daha şey var ileri kullanımda..

bunu yanında da en basit halinde bile mesela 24 bölümlük bir dizinin tüm bölümlerini tek tekyani 24 torrent halindeindirceğinizi düşünün. 24 kere git indir tıkla aç yükle diye bişey söz konusu değil ki..

asıl öğretilmesi gereken firefoxtan magnet yapıp azureustan otomatik yer seçme ayarları.

forumunuz için yararlı olmadığını söylemiyorum,fakat yeterli olmadığını belirtiyorum.

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
Güzel bi anlatım tşkler, faydası dokundu bana nmss :)

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Güzel bir paylaşım. Ama Azureus da yabana atılmamalı.

DaY_WalkeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bence en kalitelisi Azureus.Durmadan download yapıyorum :D

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Fake yapınca tabi tadından yenmez azureus dimi DAY_Wallker ? :D