Notebook'uma Format Atmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar 4 Ay Önce acer notebook aldım . Ancak içinde windows 7 Home Basic 64Bit ile geldi

Donanım Özellikleri :
3 GB DDR3 Ram
intel i3-380M İşlemci
320 GB HDD
Nvidia Geforce GT 520M
----
Şimdi Bu ram 3 gb olduğu için 32 bite dönmek istiyorum .. 64 Bitte bir sorun yaşamadım .Yavaş yada hızlı diyemememin sebebi ilk windows 7 kullanışım bu bilgisayar ile oldu.
Şimdi asıl soruya geliyorum arkadaşlar bu biraz çakallık yada ayıp olabilir şimdiden kusura bakmayın ..

Format Attıgım zaman garantimin devre dışı bırakılacağını Alırken bildirmişlerdi . Ancak ben şimdi buna format atıp 32bit lik windows 7 ultimate'yi kursam .. Garantilik bir durum söz konusu olduğunda ürünün hdd sinde bulunan yedekten (Bir sorun yaşarsanız Bu yedek ile bilgisayarı Bizden aldığınız duumuna geri getirebilirsiniz dedikleri backup) geri yükleyip yollasam sizce anlaşılırmı ? :)
Yada bunun bir yolu yordamı varmı.. Birde 32 Bit Bana birşey kazandırırmı ...

Şimdiden teşekkürediyorum saygılar .

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
64 biti neden beğenmiyorsun.Home basic kullanmanın bir sakıncası yok bence 32 bit kurma.İkinci soruya gelince bilgisayara ne yüklersen silsen dahi izi kalır.Format atsan bile.Ama harddiske diğer bir takım formatlar var disk siliniyor ancak tehlikeli.Benim tavsiyem böyle devam et ileride garantisi bittiğinde windows 8 yüklersin.Hoşçakal.

ferad22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Format olayı tamamen saçmalık..Format atarsan garanti dışı kalır diye bişeyin olmaması gerekli...Orjinal alıp başka bi windowsu yüklese garanti dışımı kalıyor...Tamamen saçmalık..bence böyle birşeyin olmaması gerekli..Donanımsal hatalarda garanti söz konusu olur yazılımsal hatalarda kullanıcı sorumludur...Arkadaşın yaptığıda tamamen yazılımsal...

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
anladığım kadarıyla derdiniz ram olayı değil :D Windows 7 nin ""Basic"" versiyonu olması... Fakat ultimate sürümünde başta aero arayüzü falan filan derken birçok ek windows özelliği vs. işin içine gireceği için ultimate e dönerseniz, sistem ramleri şuan olduğundan daha fazla tüketecektir ve bunun size faydadan çok zarar vereceği açıktır... Eğer yükleyeceğiniz win 7 ultimate bir de kaçaksa o zaman işin seyri baya bir değişir, (kararsız sistem, dosya kopyalarken aşırı kasma-kilitlenme yahut hdd de bad sector oluşması...) gibi sorunlar yaşarsınız...

32 ve 64 bit tereddütünüz yok yere canınızı sıkmanızdan başka bir şey değil... sebebi ise; 64 bit sürümün zaten 32 bit programları çalıştırıyor olması ve ayrıca xp uyumluluk modunu üzerinde barındırıyor oluşudur... sisteminizin c diskine bakarsanız içerisinde Program Files (x86) yani 32 bit programları barındıran klasörü görürsünüz bu bağlamda hız ve uyumluluğa dair soru işaretlerinizi de kaldırabilirsiniz...

Garanti kapsamı ise sorun çıkartabilir... Şöyle ki; siz hdd de bulunan recovery bölümünü silmeden ultimate i yüklersiniz buraya kadar tamam, diyelim chazın usb girişi bozuldu o zaman neler olur... bu parça format atmanıza engel teşkil etmez, siz de recovery bölümünü kullanarak cihazı tekrar fabrikadan çıktığı gibi Basic e geri çevirir ve bu haliyle servise gönderirsiniz... teknik elemanlar donanıma odaklı çalışır ve sorun çıkmamış olur... fakat aksilik olur da cihazın ana parçalarından biri bozulursa ve cihaza müdahale edemeyecek konuma gelirseniz işte o zaman zurnanın zırt dediği yeri göreceğiniz aşikar... teknik eleman bakacak makinanın altında basic yazıyor içinde ultimate yüklü... haliyle eleman sorun çıkartacaktır...

Edit: Home Basic 64 bit sürümünde 8 GB a kadar ram desteği var, bu da şuan için fazlasıyla yeterlidir... 64 bit olarak bırakın kalsın, gün gelir 4-6-8 gb ram takarsınız belki belli olmaz...

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Format atmakla cihazın garanti dışı kalması saçma geliyor bana mesela benim notebook wista ile geldi ben windows 7 yükledim sonra hdd değişmesi gerekti teknik servis hiç sıkıntı çıkarmadı bu konuda

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer garanti dışı kalsaydı işletim sistemsiz bilgisayarlar satılmazdı. :)

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya banada yazılımın garantiyi Bozması mantıklı gelmiyor bende açıkcası ilk defa duyuyorum . Ben Aslında arkadaşın da dediği gibi birazda home 'BASİC' olmasından memun değilim bütün gece 6 farklı linux dağıtımı , ve xp ile denedim gerçekten ram kullanımı fazlasıyla azalıyor benim asıl amacım laptopuma hoş bir havada katmak ama kasmasınıda istemiyorum gece VmWare ile denemediğim nadir sistem kaldı ancak en iyisi yine xp'idi.... Yorumlarınız içinde Çok Çok teşekkür ediyorum..

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Format atmakla cihazın garanti dışı kalması saçma geliyor bana mesela benim notebook wista ile geldi ben windows 7 yükledim sonra hdd değişmesi gerekti teknik servis hiç sıkıntı çıkarmadı bu konuda

Eğer garanti dışı kalsaydı işletim sistemsiz bilgisayarlar satılmazdı. :)

Bir hayli saçma gelebilir fakat işin aslı pek de öyle değil...

Örneğin yukarı da belirtilen vista dan win 7 ye dönüşüm yapılması durumunu ele alalım... yüklenilen win 7 kaçak sürüm olabilir de olmayabilir de, kaçak win 7 nin sağlam hdd yi nasıl bad sectore boğduğuna bizzat şahit ve kefilim... kullanıcının elinde bir format cd-dvd si var, var var da bu yazılım temiz mi değil mi, stabilitesi nasıl ? cihaza işkence çektirebilecek pek çok amatör işi format cd leriyle kaynıyor etraf... her kullanıcı da bilinçle yoğurulmağı içindir ki firmalar bu durumun üzerine bazen fazla düşebiliyor... kimisi katıdır kimisi daha tolere edicidir o da artık bahtınıza ne çıkarsa... işte bu tolere nereden geliyor, tam olarak alıntı da bulunan 2. mesajda... buradan hareketle son kullanıcı sorgulamaya başlıyor " madem yazılımsal sorunla cihazı bozarsam garanti dışı bırakıyorsunuz, o kadar firma var free-dos satan onları da aynı kapsama alın... ne ayrımcılık yapıyonuz :D gibi ironik bir ünlem yükselebiliyor..." kısır döngü halinde böyle devam edip gidiyor :D

DuhaM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
format atmakla cihazın garanti dışı kalması saçma geliyor bana mesela benim notebook wista ile geldi ben windows 7 yükledim sonra hdd değişmesi gerekti teknik servis hiç sıkıntı çıkarmadı bu konuda

türk zekasi:d

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ya banada yazılımın garantiyi Bozması mantıklı gelmiyor bende açıkcası ilk defa duyuyorum . Ben Aslında arkadaşın da dediği gibi birazda home 'BASİC' olmasından memun değilim bütün gece 6 farklı linux dağıtımı , ve xp ile denedim gerçekten ram kullanımı fazlasıyla azalıyor benim asıl amacım laptopuma hoş bir havada katmak ama kasmasınıda istemiyorum gece VmWare ile denemediğim nadir sistem kaldı ancak en iyisi yine xp'idi.... Yorumlarınız içinde Çok Çok teşekkür ediyorum..

rami fazla kullanıyor doğru, fakat bu win 7 nin bir özelliği... daha sık kullandığınız programlar için sistemi maksimum performans kullanmanıza olanak tanıyor bu durum... win 7 de şöyle bir durum var; " Ne kadar yüksek ram olursa ram kullanımı da o derece artıyor " örneğin 2 gb makina da 700-850 arası kullanıyorsa 4 gb makina da bu daha da artıyor... yalnız gözden kaçan 2 nokta var...

1) win 7 evt yeni nesil olması sebiyle biraz yüksek ram tüketiyor fakat diyelim siz oyun açtınız kullandığı ramden otomatik olarak olabildiğince feragat edip boşalan bölümü oyuna yönlendiriyor...

2) cihazla gelen ek yazılımlar ram i talan ediyor, fazla ince ayara girmekten çekinen arkadaşlar bunu böylece kullanmak zorunda kalıyor... ram e bakıyor "bu sistem de çok yiyor be" diyebiliyor...

kendimden örnek vereyim notebook u ilk aldığım vakit 1,2-1,3 gb ram kullanımı vardı, biraz optimizasyon sonrasında bu 740 mb a düştü... olay sadece işletim sisteminiz değil, kullanmadığınız bir çok program vardır eminim... ama orada öylece durup ram tüketimini tavan yaptırıyor olabilirler... sistem başlangıç programlarını detaylı inceleyip gereksiz olanları safdışı edip, win hizmetler bölümüne de ayrıca bir göz atıp yok yere sistemi afallatan örneğin; hata bildirim hizmeti, olay günlüğü vs kapatarak çok daha stabil sisteme terfi edebilirsiniz... bunun için ultimate yahut linux kurmakla uğraşmanıza gerek yok...

amaaa bir şey var ki ... ; " XP driver ı bulunsaydı bu önümde duran cihazın, forever XP diyebilirdim :devil2: :D "

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Gerçi markalara göre değişebilir ama kişisel fikrim yazılımdan dolayı garanti dışı kalmamalı :)

f-r-o-z-e-n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeş sıkıntı olmaz garantı dışı kalma markası ne olursa olsun anca yazılımsal ile sıkıntı olduğunda telefon açıp destek alamazsın o kadar gvenle atabilirsin formatı

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
rami fazla kullanıyor doğru, fakat bu win 7 nin bir özelliği... daha sık kullandığınız programlar için sistemi maksimum performans kullanmanıza olanak tanıyor bu durum... win 7 de şöyle bir durum var; " Ne kadar yüksek ram olursa ram kullanımı da o derece artıyor " örneğin 2 gb makina da 700-850 arası kullanıyorsa 4 gb makina da bu daha da artıyor... yalnız gözden kaçan 2 nokta var...

1) win 7 evt yeni nesil olması sebiyle biraz yüksek ram tüketiyor fakat diyelim siz oyun açtınız kullandığı ramden otomatik olarak olabildiğince feragat edip boşalan bölümü oyuna yönlendiriyor...

2) cihazla gelen ek yazılımlar ram i talan ediyor, fazla ince ayara girmekten çekinen arkadaşlar bunu böylece kullanmak zorunda kalıyor... ram e bakıyor "bu sistem de çok yiyor be" diyebiliyor...

kendimden örnek vereyim notebook u ilk aldığım vakit 1,2-1,3 gb ram kullanımı vardı, biraz optimizasyon sonrasında bu 740 mb a düştü... olay sadece işletim sisteminiz değil, kullanmadığınız bir çok program vardır eminim... ama orada öylece durup ram tüketimini tavan yaptırıyor olabilirler... sistem başlangıç programlarını detaylı inceleyip gereksiz olanları safdışı edip, win hizmetler bölümüne de ayrıca bir göz atıp yok yere sistemi afallatan örneğin; hata bildirim hizmeti, olay günlüğü vs kapatarak çok daha stabil sisteme terfi edebilirsiniz... bunun için ultimate yahut linux kurmakla uğraşmanıza gerek yok...

amaaa bir şey var ki ... ; " XP driver ı bulunsaydı bu önümde duran cihazın, forever XP diyebilirdim :devil2: :D "

1 Yıl Boyunca Teknik servis olarak bir yerde çalışmıştım. Orada indirime girdiği an toptan laptop alıp müşterilerimize ( free-dos olarak Geliyordu ) istedikleri işletim sistemini sorup , kurup teslim ediyorduk . Aynı modellerde her şekilde xp nin daha performanslı olduğunu gördüm .. Ve cihazın xp driverlerini buldum wmvare'de denedim çalışıyor .. Garantide Gitmiyor diyorsanız seninde dediğin gibi XP Foreva :) ... Yanıtlarınız için teşekkürederim:)

okanic

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Win to flash diye bir program var ben onunla yapmıştım flash disk üzerinden çok hızlı bir şekilde yapabiliyorsun

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yanıtlarınız için çok çok teşekkür ediyorum . windows 7 nin Driver magician ile driverlerin yedeğini aldım . Şimdi hayırlısıyla notebooka XP kurulumuna başlıyorum . Masaüstümde kırık xp kullanıyorum ama lisansı var onun lisansınıda notebookda kullanacağım :) Saygılar , Teşekkürler

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bence Notebook karanti dışı kalacak diyenler bu pc konuda bilgisiz
benim tavsiyem istersen 32 Bit olsun ve 64 Bit olsun hiç fark etmez
Bana göre 64 bit Notebook daha uygundur
Notebook karanti hiç alakası oktur format cünkü hdd yi sıfırlayan program var

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
XP Kurdum Arkadaşlar baya bi uğraştırdı yok sata ahcı driver entegre etmekle uğraştırdı xp cd sine . ama sonunda yaptım tam mutlu oldum derken . nvdia geforce gt520m modelli ekran kartının xp'ye ait driveri olmadığını gördüm ve wirelessde gidip gelmeler yaşıyorum :( Win7comeback sanırım

agkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşım konuyu yeni gördüm. Sadece Lisans keyini girerek istediğin versiyona yükseltebilirdin format atmadan. Artık geri dönerken böyle birşey yaparsın.

Haciwhat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım konuyu yeni gördüm. Sadece Lisans keyini girerek istediğin versiyona yükseltebilirdin format atmadan. Artık geri dönerken böyle birşey yaparsın.
Yani Şimdi HomeBasic li windows 7 nin lisans kodunu kullanarak ultimate'ye yükseltebilirmiyim?

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Yasa dışı bir şey yapmadıkça.
Sistemle gelen işletim sisteminden farklı bir işletim sistemi kullanmak garantiyi bozmaz. Eğer bozsa idi sistem üreticileri Windows Vista yüklü sattıkları bilgisayarlar için Vindows 7, Linux desteği sağlama zahmetine girmezlerdi.
Yazılım yüklemek garantiyi bozmaz. Eğer bozsa idi yeni yazılım için yeni bilgisayar almaz zorunda kalırdık ve almak istediğimiz bilgisayarda o yazılımın mutlaka yüklü olması gerekirdi. Yazılımcılar programlarını sadece bilgisayar üreticileri vasıtasıyla bize sunmak zorunda kalırdı. Zaten yazılım yükleyememek işletim sistemi mantığına aykırı.
Dizüstü bilgisayarlarda harddiskin sökülmesi garantiyi bozmaz. Eğer bozsa idi hardiski tek vida ile sökme kolaylığını bize sağlamazlardı.

Bilgisayara fiziksel hasar vermedikçe garanti konusunda endişelenmeye gerek yok. Yeter ki adam gibi firmanın ürününü alın adam gibi adamlarla muhatap olun.

Son mesajlar