Akmerkez'in ortasında namaz

Bu konuyu okuyanlar

wwhirlwind

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bu sahneler provokasyon mu? Başörtüsü tartışmalarının tam ortasında Akmerkez'de alışılmadık bir manzara vardı.

Merkezin giriş katındaki Gilan mücevher mağazasının önünde 16.55 sıralarında önce bir kadının ardından da eşinin namaz kıldığını görenler şaşkınlığını gizleyemedi.

Böyle bir durumla ilk kez karşılaştığını belirten işyerlerinin çalışanlarından bazıları bunu cep telefonlarına kaydetti.

Hiç kimseyle konuşmayan ve kimlikleri hakkında bilgi edinilemeyen çift daha sonra bulukları yerden ayrıldı.

kaynak : http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=128198

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Tamamen provakasyondan ibaret.

Pardus007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Namaz kılınacak yerin temiz olması esastır. Orası akmerkez Yüzlerce kişinin ayaklarının bastığı yerlerde kılıyorlar namazı. Sürekli namaz kılan birisi temiz gözüksede direkt o zamin üzerinde namaz kılmaz Altlarına herhangi bir örtüde serilmemiş. Keşke resim biraz büyük olsaydıda nasıl namaz kıldıklarınıda görebilseydik.
Güvenlik kameralarından neler yaptıkları izlenebilir.
Provakasyon olması muhtemel.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yarın Baykal gizlice başörtüsü takıp Taksim'e gider ve "buraya cami yapılsın" derse, ardından da üniversiteleri tek tek dolaşıp erkek öğrencilere ahlaksız tekliflerde bulunsa.. Hiç şaşırmam..

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ne alaka elmecık yaaa hep kendi açından yorumluyorsun konuları takılmışsın bir yere gidiyorsun....! Ha bu arada Baykalı savunmuyorum....!

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İslamiyet ahlakına sahip bir insanın bunun ne kadar usluba uygun olmadığını bilir. Konu açmaya bile gerek yok. Bu tür konular sadece din karşıtlarının saçma espirilerine alet olur.

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
*SiRiNe* dedi ki:
ne alaka elmecık yaaa hep kendi açından yorumluyorsun konuları takılmışsın bir yere gidiyorsun....! Ha bu arada Baykalı savunmuyorum....!

Şirine insanların savundukları değerler herzaman başkalakrıyla aynı olmayabilir, bunu yargılamak kimseye düşmez.

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
yargılamıyorum zaten öyle bir niyetim de yok ama konun dışında bi yorum yapmış herzaman yapmış olduğu gibi...!

umarım şimdi anlaşılmışımdır...!

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Konu dışında bir yorum yok, burda verilen ince bir mesaj var.

-BeSTe-

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bu yaptıkları müslümanlık değil.Namaz kılmak böyle mi olur yaa bunlara asla müslüman diyemeyiz.Kınıyorum !!

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
öylemi neymiş ince mesaj açıklarsan sevinirim amesfa...

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Neyse mesajı açıklama zorunda değilim, konuyu dağıtmayalım.

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
mesajın içeriği konuyla alakalı değil miydi...!

ama dediğin gibi olsun açıklama....

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şirine, amesfa'nın anladığı ve benim de zaten vermek istediğim mesaj, bugünlerde sözde halkı eğitmeye çalışan ama kendi cahil olanlar, İslam ile ilgili herşeyi tü-kaka göstermeye ve halkı buna inandırmaya çalışıyorlar. Şu anda başörtüsüne getirilmeye çalışılan özgürlüğe karşı çıkabilmek için hiç bir siyasi veya ahlaki dayanak bulamayan diğer partiler onun yerine halkı başka yerden vurmaya, ahlaki ydayanak yaratmaya, yani "aa bak bu başörtülüler de fazla oluyor ama, tü-kaka bunlar öcü" dedirtmeye çalışıyorlar. Bunun en komik örneğini dün SDN'de "türban şehvete engel değil" başlığında tuhaf bir fotoğrafla gördük ve güldük. Bugünse bu.. Burada kimin nerede namaz kıldığı önemli değil.

Bahsettiğim o konuda şöyle bir mesajım olmuştu;
-"Bayan muhabirimiz türban takıp üniversiteye giriyor"

Ben de diyorum ki, siyaset yapabilecek haklı malzemesi olmayanlar, halkı başka türlü aldatmanın yollarına başvurdukları için, baş örtüsünü takıp yollarda ahlaksızlık bile yaparlar; hiç şaşırmam..

Şunu da eklemeliyim ki İslam'ın bir hurafeler dini haline getirilmesinde en büyük pay da yine bu siyaseti yapanlara aittir. Çünkü devlet eliyle dinde sayısız değişiklikler yapılmıştır. Yani kısacası İslam kalesini içeriden fethetmişlerdir. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı bu geleneği farkında olarak veya olmayarak hala devam ettiriyor. DİB, halkın içinde devletin gözü, eli, kulağı gibidir. Halka her istediğini DİB aracılığıyla verebilir, vermiştir ve veriyor da..

Bu anlamda diyanet işlerinin kaldırılması gerekir ama belki yıllar sonra yapılacak olan tartışmaların neyi temel alacağını şimdiden söyleyeyim size; Baykal bile, tek başına bile iktidara gelse DİB'i kaldırmaz. Bakınız kaldıramaz değil, kaldırmaz. Bugün din üzerinde siyaset yapan bu adamlar yarın tek başlarına iktidar olsalar belki de takkeyi takıp camiye imam olmaya giderler. Sırf bu görüşü haksız çıkarmak adına DİB'i kaldırsalar bile, mutlaka yerine bir alternatif ayarlanmış olarak kaldırırlar.

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle açıklamada bulunduğun için teşekkür ederim.:)

"Ben de diyorum ki, siyaset yapabilecek haklı malzemesi olmayanlar, halkı başka türlü aldatmanın yollarına başvurdukları için, baş örtüsünü takıp yollarda ahlaksızlık bile yaparlar; hiç şaşırmam.."

demişsin....

Benide rahatsız eden tam burası işte...! Neden mi?

Öyle bir hal aldıkı sanki başı açık olan bayanlar inançsız dinsiz ve başı örtülü olan dine inanan herkese karşı...! ve her türlü kötülüğü yapabilir hatta başlarını kapatıp Ahlaksızlık bile yapabilir onları kötü göstermek için dimi....! Onlar asla hata veya Ahlaksızlık yapmazlar....!

Ben bunları kabul etmiyorum herkes insan herkes hata yapabilir tabiki yapılmamalı...!
Ki kaldı ki yapsa bile bunu yargılamak bize düşmemiş... bu kısmı zaten ayrı bir konu...!

Demem şu! Ben inancımı içimde yaşarım bazı şeyler özeldir ve özel kalmalıdır...!
Dışta yaşayanlara da saygım sonsuz....!

Fakat yansıtılan tablo hoş değil...! Şuan da yapılan şey ülkeyi ikiye bölmekten başka birşey değil....

Şunu sormak istiyorum...!
Eşitlikten bahsediliyor hani eşitlik istiyordunuz neden şimdi başörtüsüne karşınısınız onlarında okumaya hakkı var deniliyor....
Evet doğru onlarda okumalı hiç kimsenin bu hakkı kısıtlanmamalı...

Ama bildiğim Askeriye ye saçı uzun erkek arkadaşlarımız giremiyor değil mi...!

Böyle bir kural var...!

Peki yaa Başı örtülü bayan arkadaşlarımız...!

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şirine, "inançsız olanlar dinsiz mi" yorumunu başörtüsüne karşı olanların ta kendisi çıkardı ortaya. Bu soru neden soruldu ki? Onların dinsiz olduğunu kim söyledi? Sorun da bu zaten, bu yorumu ortaya atanlar bunu malzeme olarak kullananların ta kendileri.

Ayrıca başlarını kapatıp kötülük yapanları sorguluyorsak, başları açık olanları da sorgulayıp o halde başını örtmek gerekir dememiz lazım. Bu sizce de çok komik olmaz mı? O halde bir kaç kişi veya bir kaç bin kişi başını örtüp ahlaksızlık yaptı diye baş örtüsü yasaklanacaksa bu da aynen öyle komik olur. Zaten ahlak kime göre sorgulanıyor? Başı açık olanların yapacağı herhangi bir ahlaksızlık sorun olmazken, baş örtülü birisi hemence göze batabilir. Yani senin sorduğun, daha doğrusu sana sordurulan sorunun aslında diğerlerine sorulması gerekir; "bunca ahlaksızlık varken başını örtende mi buldunuz btün kabahati" gibi..

"İnancım banadır içimde yaşarım" demişsin işte ben de aynı şeyi söylüyorum ama dinlemiyorlar ki! İlla "yok kardeşim sen söyle inanacaksın, şşt sen ordaki; sen de böyle inanacaksın" deniliyor. Yani başı örtülü olanlar kimseye "aloo niye başını örtmüyorsun" demiyor. Ama başını örtmeyenler örtenlere "aloo niye başını örtüyorsun çıkar bakiyim" diyor. Buna rağmen inançlarına karışılmasından şikayet edenler yine başını örtmeyenler!

enhar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
*SiRiNe* dedi ki:
Öncelikle açıklamada bulunduğun için teşekkür ederim.:)

"Ben de diyorum ki, siyaset yapabilecek haklı malzemesi olmayanlar, halkı başka türlü aldatmanın yollarına başvurdukları için, baş örtüsünü takıp yollarda ahlaksızlık bile yaparlar; hiç şaşırmam.."

demişsin....

Benide rahatsız eden tam burası işte...! Neden mi?

Öyle bir hal aldıkı sanki başı açık olan bayanlar inançsız dinsiz ve başı örtülü olan dine inanan herkese karşı...! ve her türlü kötülüğü yapabilir hatta başlarını kapatıp Ahlaksızlık bile yapabilir onları kötü göstermek için dimi....! Onlar asla hata veya Ahlaksızlık yapmazlar....!

Ben bunları kabul etmiyorum herkes insan herkes hata yapabilir tabiki yapılmamalı...!
Ki kaldı ki yapsa bile bunu yargılamak bize düşmemiş... bu kısmı zaten ayrı bir konu...!

Demem şu! Ben inancımı içimde yaşarım bazı şeyler özeldir ve özel kalmalıdır...!
Dışta yaşayanlara da saygım sonsuz....!

Fakat yansıtılan tablo hoş değil...! Şuan da yapılan şey ülkeyi ikiye bölmekten başka birşey değil....

Şunu sormak istiyorum...!
Eşitlikten bahsediliyor hani eşitlik istiyordunuz neden şimdi başörtüsüne karşınısınız onlarında okumaya hakkı var deniliyor....
Evet doğru onlarda okumalı hiç kimsenin bu hakkı kısıtlanmamalı...

Ama bildiğim Askeriye ye saçı uzun erkek arkadaşlarımız giremiyor değil mi...!

Böyle bir kural var...!

Peki yaa Başı örtülü bayan arkadaşlarımız...!
Peki gerekçe sun bakalım bana tek bir gerekçe niye ?Bu konunun sana göresi bana göresi olmaz herşey ortada herşey yoruma açık konunun açılış itibari ile vatandaş'a orda olup sormak isterdim birader kıble nere diye? ki açık ve net ne kadar samimi olduğu !
Peki başıörtülü arkadaşın sana göre neyin simgesi ona yakıştırdığın ne başındaki bandajdan,şapkadan ayrı tuttuğun ne bi çok kesim bunu basit bir sorun görüyor ki kesinlikle bilmedikleri veyatercih etmedikleri bi çok sebepten Şirine demişsinki "Saygım sonsuz"niye şifaaen söylenen hüküm dillerde kalıyor?
14.12.1998 tarihinden önce biz laik değilmiydik?Veya şöyle sormalıyım bu tarihten önce
"Ama bildiğim Askeriye ye saçı uzun erkek arkadaşlarımız giremiyor değil mi...!" girebiliyormuydu ki?

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ben başlarını kapatıp kötülük yapanları sorgulamadım bunu sen söylemişsin örnek vererek... bende düşüncemi dile getirdim.

"Başı açık olanların yapacağı herhangi bir ahlaksızlık sorun olmazken, baş örtülü birisi hemence göze batabilir."

Neden böyle peki...! çünkü başı açık olan zaten kötü ahlaksız... yaa ondan normal karşılanıyo o birileri tarafından....!

Sorduğum soruya gelince ben gördüğümü söyledim...! ve sordum madem özgürlük eşitlik deniliyor bende bunu sizlerle paylaşmak istedim :)

evet enhar giremiyor bende onu söylüyorum orası bir kurum! sosyal hayatın yaşandığı herhangi bir mekan değil...! ve o kurumun kuralları var girmemelide ben girmeli demedim sen sorumu tam anlıyamamışsın sanırım.

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Bu tarz konulardan gına geldi artık.

atacalipso

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hangi amaçla yaptığını bir tek yaradan bilir, mala tapanlardan olabilir, provokasyoncu olabilir, masum biri olabilir. Hani bazıları arabasına atlayıp patinaj çeker hava atar, işte onun gibi kendinin havasını yapabileceği tek şey olduğu için yapmış olabilir kim bilir :)

Corbett

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Namaz vaktinde gez toz dolaş.Tam vakit çıkacakken o mikroplu yerde namaz kıl üstelik 50 metre uzakta bir cami varken.Kesinlikle provokatif eylem.