Facebook telefon rehberinizi çalıyor

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Facebook, akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla kullanıcıların telefon rehberlerini onları uyarmadan elde ediyor...
large_8-6facebook1280395955.jpg

Facebook’la ilgili dikkat çekici bir güvenlik açığı gündemde. Sosyal paylaşım sistemi, akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla kullanıcıların telefon rehberlerini kullanıcıları uyarmadan elde ediyor.

Gizlilik var ama...

Herkesin telefon rehberini elde etmesi mümkün olmasa da bu konuda kendinizi güvene almak için https://www.facebook.com/friends/edit/?sk=phonebook adresine girerek orada bir telefon rehberi olup olmadığına bakmanızda fayda var. Her ne kadar Facebook içindeki gizlilik sözleşmesi bunları herhangi bir şey için kullanmayacağını belirtse de yine de tüm telefon rehberinin alındığının kullanıcılara söylenmeden alınması gerçekten de rahatsızlık yaratıyor.

Önlemek mümkün

Eğer bu telefon rehberinin Facebook üstünde durması sizi rahatsız ediyorsa hemen şu adrese gidin: https://www.facebook.com/contact_importer/remove_uploads.php?r=/phonebook Buradan ‘kaldır’ ya da ‘remove’ seçeneğini işaretlediğinizde telefon numaralarının silindiği bilgisi veriliyor. Ama bu telefon rehberinin silinip silinmediği bir şekilde Facebook’un insafına kalıyor.

KAYNAK

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ne 3 kağıtçı bir site almış habersiz tüm listemi sağol kardeş kaldırmaya çalışdık bakalım

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bütün numaraları kopyalamış facebook Allahım :D

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İyide burada telefon defteri değil telefon numarasını profil bilgisinde belirten arkadaşların numaları var sadece,yani facebook telefonunuzdaki numaraları alıp paylaşmıyor.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
bende facede oolan dışınnda başka numaralarda var karakolun numarası gibi iiş yeri gibi

kaldırdım ben sadece face olanları gösteriyorr şimdiii

samedsymn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben bi rehber çalma durumu göremedim sadece facebookta telefonnumaralarını belirten arkadaşların no ları var..

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bende geçen hafta farkettim ama silecek vaktim olmadı telefonumda ne kadar isim varsa hepsi facebook ta kaydolmuş nasıl gitmiş bilmiyorum facebook uygulamasını kullanırken de özellike rehber senkronizasyonu yapmamıştım

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
android yada iphone uygulaması kullanan arkadaşlar yorum yapsın telefon listemi birebir kopyalamış.Bende kaldırdım ve şimdi sadece facede numarasını paylaşanlar kaldı yani numaraları habersiz aşırmış.

Beo

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Gizlilik denen birşey kalmadı!!!

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
ben bi rehber çalma durumu göremedim sadece facebookta telefonnumaralarını belirten arkadaşların no ları var..
Aynen bende cepten faceye giriyorum hiç bir numaram yok sadece numarasını faceye kaydedenlerin var.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
[MENTION=38650]zoki[/MENTION] : Hesabını nasıl sildin?

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Facebook'a yapılan yasaklamalar ve eleştiriler yavaş yavaş artıyor. Kullanıcı sayısıda düşüyor veya online olanların sayıları azalıyor. Kapanmasını ve popülerliğinin yerle bir olmasını isteyenlerden biride benim...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Facebook'da numarasını paylaşanlar değil bende alayı var... rehberdeki kayıtlı halleriyle...

Üniversitenin öğrenci işleri de var...
Bizim buradaki kargo şubesinin numarası da :D
Kısacası rehberde olan herkes...

Sadece facebook'da numarasını paylaşanlar mavi şekilde tıklanabilir görünüyor
Facebook'da olmayanlar yada rehberimde isimleri değişik kayıtlı olanlar siyah tıklanamaz şekilde görünüyor...

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Facebook'da numarasını paylaşanlar değil bende alayı var... rehberdeki kayıtlı halleriyle...

Üniversitenin öğrenci işleri de var...
Bizim buradaki kargo şubesinin numarası da :D
Kısacası rehberde olan herkes...

Sadece facebook'da numarasını paylaşanlar mavi şekilde tıklanabilir görünüyor
Facebook'da olmayanlar yada rehberimde isimleri değişik kayıtlı olanlar siyah tıklanamaz şekilde görünüyor...

Tam olarak nerden bakıyorsun ? Ben mi yanlış yere bakıyorum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
profil> profil resminin altında arkadaşlar>arkadaşları düzenle>kişiler

Yani yukarıda haberde geçen linke tıkladığım zaman tüm rehberim görünüyor hemde telefonda kayıtlı olduğu şekilde... kısaltmalar, lakaplar hepsi aynı..

Dikkat ettim de isimlerini Facebook'ta olduğu gibi kaydettiğim kişileri facebook tespit etmiş örneğin İsim Soyad olarak kaydettiklerimi tespit etmiş ama örneğin isim Avea gibi kaydettiklerimi bulamamış sadece İsim Avea ve numara yazıyor ama siyah şekilde görünüyor tıklanmıyor...

İsim Soyad şeklinde telefon rehberimde kayıtlı olanları ise mavi şekilde gösteriyor onlar direk o kişilerin profiline yönleniyor

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
profil> profil resminin altında arkadaşlar>arkadaşları düzenle>kişiler

Yani yukarıda haberde geçen linke tıkladığım zaman tüm rehberim görünüyor hemde telefonda kayıtlı olduğu şekilde... kısaltmalar, lakaplar hepsi aynı..

Dikkat ettim de isimlerini Facebook'ta olduğu gibi kaydettiğim kişileri facebook tespit etmiş örneğin İsim Soyad olarak kaydettiklerimi tespit etmiş ama örneğin isim Avea gibi kaydettiklerimi bulamamış sadece İsim Avea ve numara yazıyor ama siyah şekilde görünüyor tıklanmıyor...

İsim Soyad şeklinde telefon rehberimde kayıtlı olanları ise mavi şekilde gösteriyor onlar direk o kişilerin profiline yönleniyor

Tekrar baktım yok. Bende cepten çok giriyorum faceye ama sadece telefon numaralarını kaydedenler var. Rehberimde hep düzenlidir İsim-Soyisim gibi. Kullandığınız her hangi bir uyguluma var mı ?

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Bu durumda @Elbruz46 kullandığın facebook uygulaması bunu yapıyor gibi görünüyor. Belki adını paylaşırsan başkaları kullanmaz. Ben snaptü kullanıyorum bende de sadece facebookta olan ve telefonumda kayıtlı olmayan isimler var...

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar bu aralar forumlarda hep bu başlık altında aynı konuyu gördüm buraya da yazayım orada arkadaşlarınızın numarasının yazması telefon rehberinizden facebook'un numara çalmasıyla alakası yok arkadaşlarınız facebook'a kayıt olur iken telefon numarasını bilgiler kısmına yazdığı için gözüküyor yani orada yazan numaralar arkadaşlarınız bilgiler kısmına koyduğu için gözüküyor.
Facebook'un sizin rehber numaranızı çalması için Sim Kart Senkronizasyonu yapması lazım Yurt Dışından da bunu yapamaz ve öyle bir yetkisi de yok zaten. Telaşa gerek yok yani arkadaşlar :)

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar bu aralar forumlarda hep bu başlık altında aynı konuyu gördüm buraya da yazayım orada arkadaşlarınızın numarasının yazması telefon rehberinizden facebook'un numara çalmasıyla alakası yok arkadaşlarınız facebook'a kayıt olur iken telefon numarasını bilgiler kısmına yazdığı için gözüküyor yani orada yazan numaralar arkadaşlarınız bilgiler kısmına koyduğu için gözüküyor.
Facebook'un sizin rehber numaranızı çalması için Sim Kart Senkronizasyonu yapması lazım Yurt Dışından da bunu yapamaz ve öyle bir yetkisi de yok zaten. Telaşa gerek yok yani arkadaşlar :)

Yanlışınız var. Facebook'a üye olmayan ama rehberimde olan kişilerin de numaraları senkronize edilmiş gözüküyor. Sim kartın okunmasına da gerek yok bu devirde akıllı telefon kullanıp numaralarını sim karta kaydeden kimse yoktur, telefon rehberine erişmesi yeterli. Bunu ne hakla yapıyor derseniz androidde uygulamayı kurarken sizden bu izni alıyor, vermezseniz program kurulmuyor.

Bu durumda @Elbruz46 kullandığın facebook uygulaması bunu yapıyor gibi görünüyor. Belki adını paylaşırsan başkaları kullanmaz. Ben snaptü kullanıyorum bende de sadece facebookta olan ve telefonumda kayıtlı olmayan isimler var...

Facebook'un kendi uyguluması yapıyor bunu.

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Yanlışınız var. Facebook'a üye olmayan ama rehberimde olan kişilerin de numaraları senkronize edilmiş gözüküyor. Sim kartın okunmasına da gerek yok bu devirde akıllı telefon kullanıp numaralarını sim karta kaydeden kimse yoktur, telefon rehberine erişmesi yeterli. Bunu ne hakla yapıyor derseniz androidde uygulamayı kurarken sizden bu izni alıyor, vermezseniz program kurulmuyor.

Facebook'un kendi uyguluması yapıyor bunu.

Yok onlada denedim (Symbian). Gene bişey olmadı. Android yanımda yok , bide onda deneyeceğim bakalım olcak mı.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar anlaşılan bendeki durum şu...
Facebook android uygulaması bunu yapmış senkronizasyon yaparak rehberdeki herkesi facebook'a taşımış...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
pardon iyi günler ben facebook a giremiyorum onay kodu istiyor bana onay kodu gönderirmisiniz iyi günler dilerim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
facebook ilk açıldığından beri hiç kullanmadım.bu kadar gereksiz birşey üzerine insanlar bu kadar ilgi göstermesi gerçekten çok ilginç.aslında pekte ilginç değil.tamamen uçkur üzerine kurulmuş gibi.ayrıca insanların ne kadar kovalak olduğunuda açıkça gösteriyor.yok gittiği yerler üzerinden artistlik yapan,kendinin olmayan arabaların önünde resim çektiren,kim kimle çıkıyor,yiyişiyor bilmemne.yok yeni ayakkabı almış,yok taksimdeki bilmemne hotelin WC sinde şu saatte mıçmış.yok ilkokulda ezik dediğin çocuk vardı ya o bilmemnerede müdür olmuş.klasik Ruşen amcanın oğlu sedat misali.sosyal olmak için durmadan yazışan.yok sırf face özelliği var diye bilmem kaç milyonluk telefon alan.Yahu reklamlar bile bunun üzerinden yapılıyor.
VE İŞTE bilmemne marka telefon hede hödö kamera wifi hede hödö VEEEEE facebook ta sosyal olma şansı heryerde yanında olsun.Kime kayabilirsin hemen öğrenebilirsin ksgslgjksbgksblksbkg.

eeee yağlı kapı millette biraz sersem.ne paralar dönüyor,ne haltlar dönüyor milletin haberi yok.
böyle herkes hipnotize edilmiş gibi.