Bir deiste dinin varlığını kabul ettirmek ?

Bu konuyu okuyanlar

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Selamün aleyküm diyerek başlamak istiyorum.

İnterneti beraber kullandığımız ve aslına bakarsanız iyi bir insan.Fakat o kadar radikal ki ben onun yanında kıt düşünceli belli şeylere bağlanmış düşünceleri sabit değişmez bir insan gibi konuşmak zorunda kalıyorum.

İnternete olan ilgisi beni tanıdıktan sonra oluştu.Adam gençleri evine çağırıyor bilgisayar problemleri autocad çizimleri felan yaptırıyor.

İnternetten birçok şey okuyor şaşıyorum nasıl bu kadar zaman buluyor.Sürekli internet başında mimar ama pek işi yok.Oturduğumuz binayıda kendi çizmiş.

Kendini deist olarak tanımlasada aslında ateist diyorki Allah diye bir varlık yok.Allah kainattır .

Ona göre Hz Muhammed Hz Aişe de Kuran yazdırmış.Tabi burada soru işaretleri var nerden okudun diyorum cevap kitaptan hangi kitap ? soru işareti.

Ayrıyeten bir avukat.

Arada bir biz Müslümanlarda diyor.Diyorum ki deist değil misin ? ya bırak diyor terim konuşmayı.

Gerçekten iyi bir avukat ama iyi bir mimar mı istanbul depreminden sonra göreceğiz.Depremten kurtulsa bile bina yıkılırsa mutlaka ölecek.

Bina sakinleri kendisinden nefret eder.Ben etmem iyi adamdır.O da beni sever.Süt köpüğü gibidir.Bir anda parlar sonra iner.

Bu adam nasıl doğru yola gelir ?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Böyle insanlar kendi bildiğinden şaşmaz senin en başta dikkat etmen gereken kendi düşüncelerin. onunla ortak bir nokta bulmaya çalışırken kendi inandığın şeylerden şüphe etmemeye çalış ve davranışlarınla ve doğru bildiklerini açıkca söyleyerek ona en güzel tebliğ i yapmış olursun

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Normalde iyi konuşurum ama adam kalp hastası 60 yaşında . tam bir soğuk savaş çocuğu babası albay.

Her zaman bir muhalefet arayışında kendi tuttuğu(tuttuğu diyorum fanatik ) siyasi partisine bile muhalefet.

Öyle bir konuşuyorki beni bile inandıracak en iyi önlem kıt düşünmek hiç bilim katmıyor.Sürekli ona bilime inanmıyorum diyorum.gerçekte öyle olmasa bile.

Doğru yolu göstermek lazım ölüm korkusundan bahsediyor.Neden korkuyorsun ? öbür dünya yok.

Vallahi ben olmasam bu adamı öldürürler bu binada..Birde üzülüyorum birkaç liselide gidiyor yanına mahallenin iti kopuğu kendince eğitiyor.Eğitmeye bak ateist yapıyor ...

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Kur'anı okumuş ve iman etmemişse, bence bir şey yapılamaz artık.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Kendini koru derim bi taraftan elinden geleni yap ama yapamıyorum diyede kendine şuç arama sana bir örnek vererek bişeyler anlatayım biliyorsun peygamber efendimiz (S.A.V) tüm çabalarına rağmen Ebu cehil i müslümanlığa ikna edememiştir yanlış anlaşılma olmasın ben komşuna Ebu cehil demiyorum haşa inşallah imana gelir dua edelim.

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Gelmez bu saatten sonra

Anlamadığım bir şey bizim ülkede din ve siyaset tartıştıktan sonra insanlar birbirine küsüyor.Avukat olmasa ikna ederdim onu.Çok iyi laf yapıyor adam...

Acırım böyle insanlara.Cübbeli demiştiki motoru fazla zorlarsan patlar.Bu adam kadar güzel konuşan var mı ?

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
:) Hakikaten harikasınız. Bazı şeylerin gerçekliği kanıtlanamaz. O insana sanki düşmanmış gözüyle bakmanız beni delirtiyor. Adamda bir sorun yok sorun sizlerde. Sizin inandığınız şeye inanca her şey çözülüyor demi ? Şimdi çok şey yazarımda yine bireleri gelir kopyala yapıştır taktiği ile cevap vermeye başlar.

Neyse konuyu başlatan arkadaşa kendi acizliğimce önerim kişinin düşüncelerini beğenmiyorsan arkadaşlık yapma. Gün gelir öyle bir şeyle karşılaşırsın ki her şey tersine döner.

---------- Post added at 01:09 ---------- Previous post was at 01:05 ----------

Gelmez bu saatten sonra

Anlamadığım bir şey bizim ülkede din ve siyaset tartıştıktan sonra insanlar birbirine küsüyor.Avukat olmasa ikna ederdim onu.Çok iyi laf yapıyor adam...

Acırım böyle insanlara.Cübbeli demiştiki motoru fazla zorlarsan patlar.Bu adam kadar güzel konuşan var mı ?

Acıma abicim acıma ! Evet fazla zorluyorsunuz motoru. Sen müslümansın diye sana acıyorum kelimesi kullanılıyor mu ?
Kullanılsa toplanır şimdi bütün abilerim din elden gidiyor saygısız der. Aynı saygıyı göstereceksiniz eğer saygı bekliyorsanız.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Çocuğun birisi, “bal hastası” imiş... Yatar kalkar, gezer dolaşır, “bal” istermiş hep... Ana-baba, çocuklarının bu “bal tutkusu”nu önleyebilmek için her çareye başvurmuş... Hekimlere gitmişler, tedbirler uygulamışlar, ama nafile!.. Çocuk, “bal” diye tutturuyormuş. En sonunda, İmam-ı Âzam Ebu Hanife Hazretleri’ni tavsiye etmişler...

- “Bir de O’na gidin!”

Gitmişler...

İmam-ı Âzam; çocuğu almış karşısına, dönmüş ana-babasına;

- “40 gün sonra gelin” demiş.

Anne-baba bir anlam veremese de, çaresiz geri dönmüş. “40 gün” geçtikten sonra ise, tekrar varmışlar İmam-ı Âzam Hazretleri’nin huzuruna. İmam-ı Âzam, şöyle bir bakmış çocuğa... Sonra, iki eliyle yanaklarını okşayıp, şöyle demiş çocuğa:

- “Bundan sonra bal yeme evlâdım!”

O kadar!..

Anne-baba yine şaşkın... Öyle ya, “40 gün” boyunca bunun için mi beklediler?.. İmam-ı Âzam, bu sözü söylemek için 40 gün niye bekledi?.. Bunu düşüne düşüne dönmüşler evlerine. Aaa, o da ne?.. Dakka başı “bal” isteyen çocuk, artık bal-mal istemiyor! “Bal hastası” çocuk, artık bal sürmüyor ağzına!.. Merak etmişler bunun sebebini... Tekrar gitmişler İmam-ı Âzam Hazretleri’nin huzuruna. Sormuşlar;

- “Ya İmam, nedir bunun hikmeti?”

Gülümseyerek cevap vermiş İmam:

- “Niye 40 gün bekledim?.. Çünkü 40 gün önce, ben de bal yiyordum... Bal yiyen birinin, bir başkasına “bal yeme” demesinin hiçbir etkisi olmazdı... 40 gün önce bal yemeyi kestim... Önce kendi nefsimde denedim bal yememeyi... Kendim başarınca; sözüm de tesir etti evlâdınıza!”

sözüm meclisten dışarı ama yeterli bilgin yoksa bu işlere kalkışma derim, ki forumdan bilgi arayışın bunu gösteriyor. yani boşver :)

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
@topalsolucan

Kanıtlayacak yeterli bilgim var.bu konuyu bilgi arayışı değilde şahsa acıdığımdan paylaştım

-----------

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
İnanmıyorki hiçbir şeye . Neyse bıraktım kendi haline her gün teravihte onun içinde dua ediyorum Allah'a . umarım doğru yolu bulur...

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
burayı biraz açıklar mısın? gariplik gördüm sanki.

Adam arafta boşlukta kalmış.

Gelip Aziz Allah dediğinide duyuyorum.Allah rahmet eylesin dediğini de gelgelelim tartışmaya gelince deistim diyor.Konuşmalarına bakarsak ateist.

Adam tam bir boşlukta.Neye inandığı belli değil.Aslına bakarsak Kur'an Türkçe okutturabilsem Müslüman olur gibime geliyor.İnat değil mi her kitabı okur Allah'ın kitabını okumaz...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Allah hidayet etsin diye dua etmekten başka yapacağın bir şey yok kardeşim...
Çünkü hidayet Allah'tandır sen ne kadar çabalarsan çabala bazı şeyler olmaz...
Adamla tartışmaya girme. Tartışmaya girmen sadece onu kendi düşüncesini kanıtlamak için daha çok bileyecektir...
Ve yine unutma ki sen tek o iki kişi onun yanında bir de Şeytan var!
Sen onunla tartışmak yerine arada sırada İslami kıssalar var menkıbeler var onları oku ve anlat yani sohbet et, maksat muhabbet olsun, Bahsettiğim kıssa ve menkıbeler de iğneleme gibi olmasın, yani ateistleri, falan anlatmasın... İnsanlığı, kardeşliği güzel şeyleri anlatan kıssalar hikayeler seç.
Adam sen anlatırken sende kendisine karşı bir şeyler hissetmesin yani gardını almasın... Yani işin özü adama karşı adamı yargılama kendisini suçlu hissettirme...

WolfeXtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Adam arafta boşlukta kalmış.

Gelip Aziz Allah dediğinide duyuyorum.Allah rahmet eylesin dediğini de gelgelelim tartışmaya gelince deistim diyor.Konuşmalarına bakarsak ateist.

Adam tam bir boşlukta.Neye inandığı belli değil.Aslına bakarsak Kur'an Türkçe okutturabilsem Müslüman olur gibime geliyor.İnat değil mi her kitabı okur Allah'ın kitabını okumaz...

tam bir ikiyüzlülük! ikiyüzlülükten aşağı bir karakter yoktur. ikiyüzlülük çukurdur. sen o adama anlat ne anlatırsan gene dinlemezse irtibatını tamamen kes.

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Yok bende öyle bir şey yoktur.Din siyaset konusunda isterse sövsün bilirimki derin mevzulardır insan sinirlenebilir tavır almam.

Ayrıyeten bizim dinimizde de yoktur.

Kötü bir insan değildir gerçekten.

Submarine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğru yolun islam olduğunu nerden biliyorsun.Bırakta bunu dediğin insan kendi düşünsün.Yanlış anlaşılmasın inançlı birisiyim fakat herkesi müslüman yapmak gibi emellerden vazgeçin.Kişinin özgür iradesi var değil mi ?

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Doğru yolun islam olduğunu nerden biliyorsun.Bırakta bunu dediğin insan kendi düşünsün.Yanlış anlaşılmasın inançlı birisiyim fakat herkesi müslüman yapmak gibi emellerden vazgeçin.Kişinin özgür iradesi var değil mi ?

Hem inançlıyım diyorsun hemde Doğru yolun islam olduğundan şüphe ediyorsun ?

1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
@Submarine

Herkesi Müslüman yapıcam bu da benim misyonum karışma hakkınız var mı ?

Elin gevuru amerikayı afrikayı hristiyan yaparken iyi ama...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
burası müslüman mahallesi, sanırım pürüz ondan çıktı. bu mahallede inanç diyince akla sadece İslam gelir.

:)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

İslam'da tebliğ vardır. Bir Müslüman dinini yaymaya anlatmaya çalışır...
Eğer İslam'da tebliğ olmasaydı bu gün hiç birimiz Müslüman olmazdık!
İslamiyet Peygamber efendimizin çevresinde onu görenler arasında yayılır ve sınırlı bir kitle içinde kalırdı...
Bu gün bu ülkede ve dünyanın çok uzak noktalarında insanlar İslamiyet'i seçmişler ise bunun en büyük nedeni İslam dininin tebliğ edilen ve yayılan bir din olmasıdır...

Kişinin Özgür İradesi yine vardır!
Kimse kişinin özgür iradesi yok demedi!

Sen adama dini anlatırsın adam dini kabul eder ya da etmez irade yine onundur!
Yani senin ona dini anlatmış olman, onu Müslüman yapmaya çalışman onun özgür iradesini kısıtlamaz!

Zaten inanç kalbi bir şeydir!
Adam seni başından savmak için tamam inandım diyebilir!
Senden çıkar elde etmek için tamam inandım diyebilir!
Senden korktuğu için tamam inandım diyebilir!

Ancak kalben inanmadıktan sonra o adamı sen ne yaparsan yap inandırmış olamazsın!

Bu yüzden bir Müslüman'a düşen görev dinini anlatmak, diğer insanları İslam'a davet etmektir.

Adam inanır inanmaz o kendi özgür iradesine kalmış bir şeydir...

Emre12haziran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorgulama yok araştırmak yok tek taraflı bakıyorsunuz en kötüsü de evrim hakkında hiçbir şey bilmediğiniz halde ateist ve deistlere nasıl karşı çıkıyorsunuz onu merak ediyorum

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Sorgulama yok araştırmak yok tek taraflı bakıyorsunuz en kötüsü de evrim hakkında hiçbir şey bilmediğiniz halde ateist ve deistlere nasıl karşı çıkıyorsunuz onu merak ediyorum
gel benim karşımdakını anlatacak kadar bilgim var

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Tebliğ mi kaldı bu devirde insanın kafasında sorular oldu mu? Bilgi alabileceği onlarca kaynak var üstelik tek taraflı bir anlatıma gerek kalmadan çok yönlü araştırabilir.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Deist olduğunu söyleyen kişi bir yaratıcının varlığını kabul ettiğini (bazıları Allah'ın varlığını kabul ettiğini) söylüyor lakin emir ve yasaklarını kabul etmediğini söylüyor. Burada işin içinde nefs de olabilir, bilgisizlik de olabilir yahut her ikisi de olabilir.

Bazı kimseler önce ateist olduğunu söyleyip sonradan deist olduğunu söylüyor. Yani önce ailelerinden öğrendikleri İslam, hristiyanlık, yahudilik gibi inançlardan Allah inancı da dahil olmak üzere kopuyorlar. Sonra bir yaratıcının olmadığı fikri mantıksız geliyor veya olduğu fikri mantıklı geliyor bu sefer deist oldum diyorlar.

Bu arada bazı gizli hristiyan ve yahudilerin gerçek inançlarını gizlemek için Müslüman veya Alevi olduklarını söylediklerini biliyoruz. Ateşyan'ın Tunceli ile ilgili yaptığı açıklama ve gizli Ermenilerle yapılan röportajlar ortada. Bunun gibi günümüzde ateist veya deist olduğunu söyleyen gizli hristiyanlar ve yahudiler de olabilir.

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Valla kimin ne için neye inandığı kendini bağlar. kimse, başkasının yükünü sırtlanmayacak. (=

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Örnek versene 1 tane mucize.
sen git araştır sonra gel burda konuş git demiri araştır git göy üzündeki koruyucu katı araştır git 7 katı araştır git Muhammed peyğamberimizin yaptığı sünnetleri araştır o sünnetleri şimdiki doktorlar nasıl söylüyorlar duştan sonra soğuk sumu diyim misvak mı diyim git birinden ziyan görsen şu sünnetlerden gel bana de