Bilgisayar durduk yere kapaniyor. [ÇÖZÜLDÜ]

Bu konuyu okuyanlar

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Oncelikle herkeze merhabalar,

Sorunum su +( ; Pc`mi aciyorum, belirli bir zaman gectikten sonra kapaniyor. Bazen 1 saat, bazen 30 dakikada bir kapaniyor. Tekrardan acmak zorunda kaliyorum ama tam onemli birseyleri incelerken veya her hangi bir islem yaparken yarida kalip, kapanmasi malumki hicte hos olmuyor. Nedenini anlamis degilim yardimci olabilecek varmi? Yada sunla alakadar bir durumdur, her hangi bir oneri vs. yapabilirseniz sevinirim.

Simdiden tesekkurler, iyi forumlar...

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Ram olabilir.Bilgisayarında virüs girmiş olabilir veya hdd de bi sorun olabilir.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bi Dostumun Bilgisayarı senin ki gibi bir sorun yaşıyordu. Bunu Deneme yanılma Yöntemi ile Ram olduğunu farketti. Büyük Bir İhtimal ile Mila'nın Dediği gibi "Ram" Kaynaklı bir sorun Olduğunu düşünüyorum. ;)

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Belli bir zaman sonra ram yetersiz geliyor olabilir!

@DN@N

Doçent
Reaksiyon puanı
5
benimde kapanıodu (laptop) fanları temizledim şimdi çok ii durumda

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
PylsWeb dedi ki:
Belli bir zaman sonra ram yetersiz geliyor olabilir!
Ram yetersiz gelse windows uyarı verir bilgisayar kapanmaz.

Bilgisayarda ısınma problemi olabilir derdim ama o zamanda yeniden başlaması gerek ama siz yinede işlemcinin ve güç kaynağının çok ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Harddisktede bozuk kesim olabilir.Benim bilgisayarımda olmuştu.Bozuk kesimdeki dosyayı okumaya çalışırken bilgisayar kapanıyordu.Temiz bir format atmak zorunda kalmıştım.

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Başıma gelmiş bir olay :)
Ramlar arasındaki uyuşmazlık nedeniyle bilgisayarım tam da senin dediğin gibi durmadan kapanıyordu. Ramı çıkarmadann sayısız şey denedim. Hiç biri çare olmadı haliyle. Çıkardım ramın tekini kurtuldum. Şimdi kapanmıyor ;)

512 ile idareye devam yani :)

Zibi$

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Kesinlikle işlemci veya ekran kartı fanındandır.

opelt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarımın özellikleri (XP PRO SP2 yüklü)

Sapphire Pure Element PE-AM2RS485M ANAKART,
AMD Athlon 64x2 3800+ İŞLEMCİ,
1+1= 2gb RAM,
Sapphire Radeon X1550 512 mb hazici EKRAN KARTI,
WD 160gb HDD,
KART OKUYUCU,
LG DVD Writer,
Asus T50 KASA (300 watt)... yazmadığım var mı bilmem :) yada abarttım galiba neyse;

Bende de şu anda böle bir problem var.. Temiz bir format yapıldıktan sonra makinamı çalıştırdım.. Belli zaman sonra formattan önce olduğu gibi kendi kendine kapandı ve açıldı (restart).. 1gb+1gb Kingston 667mhz PC5300 ram var üzerinde... 1 tanesi çıkarıp gün boyu 1gb olarak çalışmasına rağmen bilgisayar problem vermedi ve kendi kendine kapanmadı...
Şimdi onu çıkarttım ve ilk çıkarttığı ram'i taktım onuda 1-2 gün deniyecem muhtemelen problem son taktığımda..:D

Eğer böle problem çözülmesse yani ramler sağlamsa muhtemelen;
1. İşlemci çok ısınıyor fanda sorun var
2. Ramler çok ısınıyor soğutmalı RAM almak lazım,
3. Anakartta bulunan ram slotları bozuk olabilir (mümkün mü????)
4. Kasanın güç kaynağı yeterli değil (ASus 300 watt)

Yorumlar benim için çok değerli bekliyorum ;)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
1- Gayet mümkün. İşlemci, optimum çalışma sıcaklığını geçtikten sonra her an bilgisayarın kapanmasına sebep olabilir.
2- Ramlerin çok ısınıp bilgisayarın kapanmasına sebep olması çok fazla görülmüş vaka değildir. Ama yine de yüksek hızlarda çalışan ramlerde bu da mümkün.
3- Anakartta bulunan ram slotları bozulabilir evet. Hatta anakartın en çabuk bozulan kısımlarındandır. Ancak bazen bozulmamış da kirlenmiş olabilir. Böylece ram ayağıyla slot içinde bir yerde toz yüzünden temassızlık olursa, yazılım tarafından bu alana yapılacak yazma isteği bilgisayarın aniden kapanmasına neden olacaktır. (Ki genellikle sorun budur.)
4- Kasanın güç kaynağının yeterli olmaması da ihtimal dahilinde ancak çok zayıf bir ihtimal. Çünkü güç, o kasa için yeterli gelimoyrsa genellikle bilgisayar hiç açılmaz.

Bu problem benim başıma farklı bilgisayarlarda bir kaç defa geldi ve hepsinde de geçerli olan üçüncü madde idi.

opelt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"elmacık" ellerine sağlık..ilgine teşekkürler
3. madde yaniii slot temizleme işini bir deneyecem.. üfleyerek veya saç kurutma makinası ile (soğuk ayarda).. bakalım ne olcek.. ;D

veya başka slot temizleme yöntemi varsa onuda sölerseniz sevinirim.. ;)

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benimde Basıma Gelmiş Bir Olaydır Bu. Sana Tavsiyem Kasayı Ac Fanları Güzelce Temizle Sorun Kalmaz.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Opelt, sadece slotları değil, ramlerin ayaklarını da iyice sil. Ayrıca bilgisayarı bir süre kullandıktan sonra biostan veya yazılımlar yardımıyla işlemci ve anakart sıcaklığını kontrol et. Eğer sıcaklıklar normalin üzerindeyse Melih'in dediği gibi fanlarını da temizle, gerekirse yağla veya gerekirse yeni fan al.

opelt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ok... anladım arkadaşlar dediklerinizi... önce ben akşam güzel bi temizlik yapıyım.. sonra bakıyım makinaya tekrar yapacak mı kendi kendine kapanma işini :)

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
psu yeterli bence nerdeysi sistem aynı sadece işlemci intel ve kasada işlemci fanı da dahil 3 fan var

opelt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Opelt, sadece slotları değil, ramlerin ayaklarını da iyice sil. Ayrıca bilgisayarı bir süre kullandıktan sonra biostan veya yazılımlar yardımıyla işlemci ve anakart sıcaklığını kontrol et. Eğer sıcaklıklar normalin üzerindeyse Melih'in dediği gibi fanlarını da temizle, gerekirse yağla veya gerekirse yeni fan al.

Akşam fanları, ram slotlarını ve kasa içini saç kurutma makinası ile güzelce temizlerdim... ram ayaklarını tüy bırakmayan güzel bir bezle cam sil suyu ile temizleyip kuruladım.. 2 ram'ide taktım (1+1= 2gb) ve DUAL olarak şu anda çalışıyor.. Akşam yaklaşık 3 saat çalıştı makina oyun oynadım, internette gezdim, güncelleme yaptım, download yaptım.. Şimdilik problem yok makina gayet güzel çalışıyor Maşallah :D

Titanyum'un dediği gibi 3 fan var (Kasa+işlemci+PSU) soğutmada problem yok... Çünkü bilgisayarı yaklaşık 2 saat çalıştırdıktan sonra ısı ölçer bir programla CPU ve HDD ısısını kontrol ettim normalinde altında.. Fan hızlarıda normal veya normalin üzerinde görünüyor.. (CPU 3300 rpm falan)

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaslar yardimci olmaya calisan ve yardimci olan herkeze sonsuz tesekkurler, sorun cozuldu.

Fanlari, ram slotlarini temizlemek ise yaradi, artik kapanmiyor :)

RizeLyy53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu baslatan arkadasım gibi benimde bilgisayarim durduk yere kapanıyor.bazen 3-4 saat dewam ediyor ama sonra bi kapandıqında bazen acılmıyor bazen de acıldıqında 5 dk. bile qecmeden kapanıyor.kapandıgında Klavyenın ve kasanın ıcındekı ısıklar yanıyor... Lütfen yardım edın...bılgısayarımın ozellıklerınıde yazayım ıstedım belkı bakınca sorunun ne olduqunu anlarsınız dıye.

ASUS M4A785D-M PRO 785 G PHENOM x4
AMD PHENOM II
500 GB HDD
2+2= 4 GB RAM BIRI SOGUTUCULU
512 EKRAN KARTI
LG DWD-RW
KART OKUYUCU
EVEREST KASA (400 WATT)

ßide kusura bakmayın sizin konunuza yazdıysam ama yeni üyeyim konu başlatmayı bilmedigim için bu konudan yazdım...

Carnage

Prime Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
Buradan Ramdi Cpu idi diye ahkam kesemem fakat kapanma değil de resetleme konusunda oldukça tecrübeliyim bir seferinde cpu,bir seferinde ram arızası çıktı. Ram'in markasının Kingston olması bile sorun çıkmasını engellemiyor,yaşadığım tecrübeyle biliyorum.

RizeLyy53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç kaynağında sorun olabilir.
sanmıyorum.Güç kaynağından yanı power suply den kaynaklansaydı kapasndıqında klavyenın ısıkları yanmazdı. bide son yazan arkadaşım.eski bilgisyarım reset atıyordu ben onu acıp guzelcene temızleyınce fanları falan bı sorun kalmadı ama yenı bılgısayarımı alalı 1 hafta anca oldu.aldıqımdan berı bu sorunu yasıyorum.lutfen yardım edın....

hederlesis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar aynı sorun bende de var. ancak sadece belli oyunlarda oluyor. saatlerce internette gezsem, açık kalsa ya da fm benzeri basit oyunları oynasam sorun olmuyor. ancak cod2 ya da assasins creed'i açıktan bir iki dakka sonra çat diye kapanıyor sorun aynı mıdır?

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
benim başıma geliyor lütfen yardım edin allah rızası için

pcyardım

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu sorun benm leptop da olmuştu(dell ınspıron 6000) fanları temizledim oldu fanlara bakmanı öneririm %98 başarılı olursun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim pc crea özellikleri bilmiyom ama sadece oyun oynarken kapanıyo sinir oluyorum :( bi yardım

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bendede Masaustu Pcde Oluyor Laptop"da olmuyordu Bilgisayarciya goturdum 1 dakika surmedi yapti