Banka faizi haram mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Bugün sabahtan beri aklımda kurcalan bir soru.Cevaplarınızı bekliyorum...

wako

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Faizin her türlüsü haramdır.

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Paran yoksa derdin var paran varsa yine derdin vardir.
Faizi cek, kendin harcama, cok ihtiyac sahibleri varsa yada bankadan kredi cekipte faiz ödeyenlere dagit, yada tuvalet yapimindada kullanilabiliniyormus.

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Sevaptır. Ama sadece bankalardan alınan faiz :)

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Aklıma şu geliyor banka bu parana bir süreliğine el koyuyor yani faize verirsem zaten istediğim zaman alamam parayı faiz işlemesi için.Hani diyorum ki zaten parayı faize verdiğimde paramı istediğim zaman gidip alamam bankanın bana faiz vermesinin nedenide o paraya belli bir zamana kadar kullanabilmesi değilmidir?

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
her türlüsü haramdır, tartışma götürmez

Alnair Alsad

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Haram parayla kâr edeni görmedim, kat be kat çıkar kişiden. Aman ha uzak durun derim.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Tamam teşekkürler cevaplar için. :)

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Ev kiralarsın aylık kira bedeli olur.
Paranı kiralarsın aylık kira bedeli olur. :)

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
banka senın paranı işletiyor ordan kar alıyor bu kardan sana pay veriyor dolayısıyla adı faiz dir ama gerçekde faiz değil düşüncem budur.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Paran yoksa derdin var paran varsa yine derdin vardir.
Faizi cek, kendin harcama, cok ihtiyac sahibleri varsa yada bankadan kredi cekipte faiz ödeyenlere dagit, yada tuvalet yapimindada kullanilabiliniyormus.
yemese bile haramdır hele ki daha büyük haramdır
başkalarına yedirmek haram lokma ile yardım yapmak yemek yedirmek...

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Ev kiralarsın aylık kira bedeli olur.
Paranı kiralarsın aylık kira bedeli olur. :)

Ben de bu şekilde düşünüyorum. Emeksiz şey haramdır diyorsunuz ama olaya yanlış açıdan bakıyorsunuz. Çalışırsın emek verip bir ev alırsın ve kiraya verirsin sana para öderler ama sana para öderlerken sen ekstra bir emek harcamazsın. Aynı şey işte. Çalışırsın emek verirsin para kazanırsın ve paranı kiralarsın, para kazanırsın. İki durumda da sana para öderlerken sen ekstra hiç bir şey yapmıyorsun :yes:

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Anlaşılmayan nokta şu, ticaret farklı enstrümanlarla yapılır. Para satılmaz.
Ev kiralamak bir ticarettir, karşılığında para alırsınız.
Ama parayı kiraya verirseniz faiz alırsınız ve bu da haramdır.
Arapçada "Riba" olarak geçer.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Kur'an-ı Kerim'in neresinde paranızı kiralayamazsınız yazıyor?

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Çekilen kredi için ödenen faiz de harama giriyor mu?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
BAKARA 275.
Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların "Alım-satım tıpkı faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah’a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar.

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
kaç gündür borsaya girmeyi düşünüyorum şu anda bilgi toplama aşamsındayım,bence faiz haram borsa helal,neden derseniz borsada almış oldugun hisse senediyle bir nevi şirkete ortak oluyorsun,faizdeyse böyle degil....

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
"Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kalidirilmistir. Allah
böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin
anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz.
--------------
Veda Hutbesinden

Sevaptır. Ama sadece bankalardan alınan faiz :)

Dinin şakası olmaz...

Harama helal, helale haram demek insanı dinden çıkarır...

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
kaç gündür borsaya girmeyi düşünüyorum şu anda bilgi toplama aşamsındayım,bence faiz haram borsa helal,neden derseniz borsada almış oldugun hisse senediyle bir nevi şirkete ortak oluyorsun,faizdeyse böyle degil....
haram tabi de.faiz paranin kullaniimi icin aliian kar payidir. ki kar yaani kdv ddahill satilan mala ekleenen her krus haramdirrr demek. tumm tacirler ccehenneme giddicek diye de ozeetlenebilir bu :D

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
hocam 7 büyük günahtandır ama almakla vermek arasında farklar da var elbet;mesela faiz ödeyerek bir ev alırsan ev senindir ama büyük günahtır ama faiz alarak bir ev alırsan bu sefer ev de senin olmaz,iadesi gerekir sakın bu devirde de faizsiz olur mu deme dinde esneme yoktur cehennemde acıya esneyebileceğin kadar dinde esneme yap,sabretmen Allah katında en hayırlısıdır.
niye diye soruyorsan haksız kazanç,bir koyup uğraşsız on alma,ve sana faizde tüyü bitememiş yetimin de hakkı vardır ki bu da 7 büyük günahtandır

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Peki şunu sorayım arkadaşlar bu bankalar neden faiz veriyor ? :) biraz önce bende baktım Bakara Suresi 275.Ayette belirtilmiş riba diye...

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Faiz kapitalist sistemin bir enstrümanıdır. İnsanları harcamaya teşvik etmek için borçlandırırlar, kredi verirler.
Tüketim toplumu haline getirmektir esas gaye. Ve bu kredi-faiz denkleminde pastadaki büyük dilimi bileceğiniz ya da tahmin edeceğiniz üzere Yahudiler alır. Yahudiler kendileri arasında faiz vermezler ama kendilerinden olmayana faizli para verirler. Banklalar kredi sunmak için sendikasyon kredisi alırlar. Tabi o kredinin faizi daha düşüktür.
Ve o krediyi de büyük kuruluşlardan alırlar. Yani çarklar hep birbirine bağlıdır.

kadirdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
faizin her türlüsü haramdır. Kullanmak yada kullanmamak da inanç meselesidir. Herkesin inancıda kendisinedir. :)

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Peki faiz gibi hükümetin aldığı onca vergi neyin nesi oluyor ?.. Benzin için sigara alkool vb için alınan "YÜKLÜ" miktarda vergi haram mıdır ey bankadaki kullanılan paranın faizine haram diyen arkadaşlar ? Yanıtlarınızı bekliyorum....

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Peki faiz gibi hükümetin aldığı onca vergi neyin nesi oluyor ?.. Benzin için sigara alkool vb için alınan "YÜKLÜ" miktarda vergi haram mıdır ey bankadaki kullanılan paranın faizine haram diyen arkadaşlar ? Yanıtlarınızı bekliyorum....

Vergi ve faiz farklı olgulardır. Elma ve armut gibi, birbirleri ile mukayese edilemezler.
Vergi ticaret üzerinden alınır. Faiz ise para kiralamanın karşılığıdır.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
faiz vermek haram almak buyuk sevap. :p
para vermek gunah , bahsis vermek daha da buyuk gunah. kaziklanmak ehm. kaziklayan adama gore degisir :p
turkiyede hacilar boyle bi tesbitte bulunmus ve yaygin gorus boyle benim bildigim :p

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
faiz vermek haram almak buyuk sevap. :p
para vermek gunah , bahsis vermek daha da buyuk gunah. kaziklanmak ehm. kaziklayan adama gore degisir :p
turkiyede hacilar boyle bi tesbitte bulunmus ve yaygin gorus boyle benim bildigim :p

Hangi inanç olursa olsun inançlarla dalga geçtiğiniz zaman hiç bir şey kazanmazsınız sadece kişiliğinizi karakterinizin kalitesini ortaya çıkarmış olursunuz... dalga geçmeye devam edin...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
faiz'in tahakkuk edebilmesi için iki şart aranır:

1. anlaşma(akit)
2. aynı meta üzerinden fazlalık tahakkuk etmesi.

biraz açarsak:

1. faiz'in vuku bulması için iki kişi (özel/tüzel)'nin anlaşmış olması gerekmektedir. yani ben size -faraza- bin tl. verdim. şu kadar süre içinde ödemeniz koşuluyla sizden bin+ (1100, 1200...) tl. alırım dedim. siz de bunu kabul ettiniz. fazlalığın miktarı her ne olursa olsun bunun adı faiz(riba) olur. (günümüz alimlerinden bazıları enflasyon miktarı ölçüsünde alınan fazlalığın faiz olmayacağı görüşünü benimser. h. karaman gibi) tartışmalı bir konudur burası.

2. ve yine faiz ancak aynı mal üzerinde gerçekleşen fazlalık ile olur. yani, paraya ödenen para fazlalığı gibi. mesela ben size bin tl. versem ve muayyen bir süre sonra siz bana -faraza- 1200 tl. değerinde kumaş yahut un, yağ, şeker verirseniz bu faiz olmaz. kumaş'a fazlalık olarak yine kumaş verdiğinizde faiz olabiliyor ancak.

bu durumda bankaların verdiği yahut aldığı faiz bu hükümlerin her ikisini de kapsadığından faiz muamelesi gerçekleşmiş oluyor.

burada bazı finans kuruluşlarının zaruri ev ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla uyguladığı sistem bir çözüm ve çare olabilir. yani sizin belirlediğiniz bir evi onlar satın alıyorlar ve size taksitli olarak satıyorlar. yani size ev veriyor, üzerine biraz kâr koyarak para alıyorlar. yani bizim ikinci maddede bahsettiğimiz uygulama sebebiyle işi faizden yırtmış oluyorlar vesselam.

Son mesajlar