Milli piyade tüfeği üretimi başladı

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
TSK'nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak için geliştirilen Milli piyade tüfeğinin üretimine başlandı. Milli piyade tüfeğinin ilk 50 adetlik prototipi, 4 ay içinde hazır olacak.

Proje kapsamında Temmuz 2012 tarihine kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonelaskerlerce test edildikten sonra seri şekilde üretilecek.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla 22 Ocak 2009'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici Kalekalıp firmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Tüfeğin tasarımının karara bağlanmasının ardından 50 adetlik prototip üretimine geçildi.
Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik ve teknik istekleri doğrultusunda geliştirilen milli piyade tüfeğinin ilk etapta 3 farklı versiyonu tasarlandı. Yapılan testlerin ve değerlendirmelerin ardından 3 konfigürasyon prototipi teke düşürüldü ve çalışmalar tek model üzerinde yürütülmeye başlandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tasarım ve doğrulama testlerinin yapılacağı ilk 50 adetlik prototip tüfek, Ekim 2011'de hazır olacak. Proje kapsamında toplam 200 adet prototip üretiminin ise Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.
Projeye göre bu prototip tüfekler, geri bildirim almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli birliklere dağıtılacak. Profesyonel askerler tarafından çeşitli hava ve arazi koşullarında (aşırı sıcak, aşırı soğuk, tozlu, ıslak ortamlar) bir süre kullanılacak olan milli piyade tüfekleri, askerlerden gelen öneri ve değerlendirmelerin ardından seri şekilde üretilecek.
Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, dünya ordularının envanterinde bulunan son nesil piyade tüfeklerinin üstün özelliklerini bünyesinde topladı. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeğinin teknik özelliklerine de son şekli verildi. Buna göre milli piyade tüfeğinin ağırlığı şarjörsüz 4,3 kilogram. Fişek kapasitesi 20 adet, boyu 920 mm, namlu ömrü en az 10 bin atım olan milli piyade tüfeği, dakikada 650 atış yapabiliyor.
HEM SAĞ, HEM DE SOL EL İLE KULLANILABİLİYOR
Yetkililer, milli piyade tüfeğinin, çok sayıda özelliği bünyesinde barındırdığını, çok kademeli ayarlanabilir teleskopik dipçiği bulunan tüfeğin emniyet mandalı, şarjör mandalı ve kurma kolunun hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlandığını belirttiler.
Tüfeğin sessiz kurma özelliğine sahip olduğunu ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdiler:
''Tüfek, şarjördeki son fişeğin atılmasından sonra mekanizmanın açık kalmasını ve yeni şarjör takıldığında, mekanizmayı yeniden kurmadan süratle ateş etmeye devam edilmesini sağlayan sisteme sahip. Yüksek atış hassasiyeti sayesinde hedef üzerinde dağılımı çok düşük olan milli tüfeğin üzerine, gece görüş dürbünü, laser, bomba atar gibi envanterde bulunan tüm aksesuarlar takılabiliyor. Milli piyade tüfeği, gelişen teknolojilerin ve ihtiyaçların ışığında tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde her türlü yenilik tüfeğe uygulanabilecek.''
Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de geçtiğimiz günlerde Kırıkkale'de MKEK'nin silah fabrikasını ziyaret ederek, milli piyade tüfeğini incelemişti.
MİLLİ TÜFEĞİN ÖZELLİKLERİ
Yapılan değişikliklerin ardından son şeklini alan Milli Modern Piyade Tüfeğinin özellikleri şöyle:
KALİBRE: 7,62 mm
AĞIRLIK: 4,3 kg
ETKİLİ MENZİL: 600 metre
BOY: 92 cm
NAMLU ÖMRÜ: 10 bin atım
MERMİ NAMLU ÇIKIŞ HIZI: 800 m/sn
ŞARJÖR KAPASİTE: 20 fişek
ATIŞ SÜRATİ: 650 atım/dakika

KAYNAK

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
daha uzun yıllar G3 kullanılmaya devam eder. bu tüfeğin üretilmesi, yaygınlarşması ve tüm ülkedeki birliklerde kullanılması bence en az 10 seneyi bulur.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Mehmetçik falan gelecekti bir ara ne oldu ? Ayrıca fotosunu da görmek isterdim yoksa bu mehmetçik fotolarındaki tüfek mi bu ?İnşaallah yakın zamanda gelir askerde g3 yerine kullanmak isterdim doğrusu :)

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Kimse sizden(devletten) tekerlegi yeniden icat etmenizi istemiyor. Tufek denilen sey, araba denilen sey zaten var, 6-8ay gelistirme dersin bunun 2 ayinda var olan bir urunun ozelliklerini tespit edersin. diger 4-6 ay gibi zamanda yeni bir urun gelistirirsin. 2 ay testini yaparsin sorunlarini giderirsin. 8. ay sonunda veya 1 yilin sonunda uretime gecersin. bence var olan birseyi yeniden yapmak icin 1 yil da cok uzun bir sure. Ben anlamiyorum niye oyalaniliyor bunca senedir.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Kimse sizden(devletten) tekerlegi yeniden icat etmenizi istemiyor. Tufek denilen sey, araba denilen sey zaten var, 6-8ay gelistirme dersin bunun 2 ayinda var olan bir urunun ozelliklerini tespit edersin. diger 4-6 ay gibi zamanda yeni bir urun gelistirirsin. 2 ay testini yaparsin sorunlarini giderirsin. 8. ay sonunda veya 1 yilin sonunda uretime gecersin. bence var olan birseyi yeniden yapmak icin 1 yil da cok uzun bir sure. Ben anlamiyorum niye oyalaniliyor bunca senedir.

keşke yapılması gerekenler senin söylediğin kadar kolay olsa ama o kadar kolay değil, bu silahların çalışma safhaları tek tek hesaplanmalı ayrıca işin birde ekonomik boyutu var.

annuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

hey gidi hey.
bencede aslında 3ayda musahır medeniyetler seviyesine, 4. ayın başında muhasır medeniyetlerin üstüne, 5. ay ay'a 6. ayda nasipse andromeda galaksisisndeyiz.

kemerleri bağlayın uçuyoruz.

Reaksiyon puanı
0
Mehmetçik falan gelecekti bir ara ne oldu ? Ayrıca fotosunu da görmek isterdim yoksa bu mehmetçik fotolarındaki tüfek mi bu ?İnşaallah yakın zamanda gelir askerde g3 yerine kullanmak isterdim doğrusu :)

Eğer Mehmetçikleri kastediyorsa kullanmanı yavsiye etmem.Çünki gölbaşı özel harekat daire başkanlığında mehmetçikler bizzat test edildi.1000 mermiden sonra silahın el kundağı eridi.Bu yüzden Mehmetçikler sağlam değiller ve tutukluk yapıyorlar. Ama bu tür haberler gerçekten çok güzel.Artık kendi başımıza bi şeyler yapabiliriyoruz yavaş yavaş dışa bağımlılıktan kurtuluyoruz. Bence olaya bu yönden bakmak lazım :)

Gold Eagle

Müdavim
Reaksiyon puanı
4

27313462762.jpg

Tüfek bu herhalde.Mehmetçik diye tahmin ediyorum,özellikler de aynı :)

mpt2_d.jpg

mpt3_d.jpg

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
hey gidi hey.
bencede aslında 3ayda musahır medeniyetler seviyesine, 4. ayın başında muhasır medeniyetlerin üstüne, 5. ay ay'a 6. ayda nasipse andromeda galaksisisndeyiz.

kemerleri bağlayın uçuyoruz.

Devletin elinde onlarca muhendis ve is gucu var, ekonomi de iyi. e ne duruyorlar helva yapsalar ya :) yanlis dusunuyorsun hocam insan gercekten istese 3 ayda dunyayi feth eder. :)

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu daha başlangıç.ileride çok daha iyi silahlar üretilecek inşallah.ekonomiye de iyi katkısı olur bu silahın.

annuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Devletin elinde onlarca muhendis ve is gucu var, ekonomi de iyi. e ne duruyorlar helva yapsalar ya :) yanlis dusunuyorsun hocam insan gercekten istese 3 ayda dunyayi feth eder. :)

hocam olağanüstü hal veya savaş dönemi olmadığı sürece hiçbir devletin savunma çarkları öylesi bir hızda dönmez.
ayrıca bu türlü projeler çok uzun süreli test ve kalifikasyon sürecinden geçer ,sağlam stabil ürünler orduya kabul edilir.
üstelik askerin eline vereceğin tüfekte yapacağın bir hata yüzbinlerce tüfeğin hatalı olmasına sebep açması bir yana can ve operasyon güvenliği gibi konularda zayifet yaratır.
şuan acelemiz yok çarklar tıkırında dönüyor savunma sanayinde:)

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Benim düşüncem çok farklı.Ayağında ayakkabısı olmayan çocukların olduğu bir dünyada silahın yeri nedir Geçenlerde adanada bir kız 4 yaşında gözleri turkuaz rekli saçları sarı ve kıvırcık hayali ne biliyormusunuz pembe bir ayakkabıyani taş patlasın 20 tl
Komşumuz yunanistan farklımıdır rusya ermenistan iran irak ne kadar sefil yoksul varsa komşumuz ve birbirimizin gözünü oymak için kaşık imal ediyoruz.
Hayır bre gafiller artık cıhad kılıcın ucunda değil klavyenin tuşunda bir pc yap bir elektronik aygıt yap ta öğün silah mış uzak olsun
iki gün sonra değişini çıkarıp bunları çöpe atarlar Ben askerde babamın kullandığı tanklardan kullandım aynı tank aynı reo aynı g3 tedavülde
Ya devrin değiştiğinin farkındamısınız artık tabancalı tüfekli harp yok adan tek tıklamayla seni bitiriyor
siz gençler birde yorulmadan yorum yazıyorsunuz silahlara değil bilime yönelin
''ilim müslümanın kaybolmuş hazinesidir çindede olsa bulunuz''hadisişerifte ilimin dini olmayacağı eğer bize yaralıyla çindeki ilmi dahi kullanabileceğimize cevaz veriyor yeterki sonucu helal olsun

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Benim düşüncem çok farklı.Ayağında ayakkabısı olmayan çocukların olduğu bir dünyada silahın yeri nedir Geçenlerde adanada bir kız 4 yaşında gözleri turkuaz rekli saçları sarı ve kıvırcık hayali ne biliyormusunuz pembe bir ayakkabıyani taş patlasın 20 tl
Komşumuz yunanistan farklımıdır rusya ermenistan iran irak ne kadar sefil yoksul varsa komşumuz ve birbirimizin gözünü oymak için kaşık imal ediyoruz.
Hayır bre gafiller artık cıhad kılıcın ucunda değil klavyenin tuşunda bir pc yap bir elektronik aygıt yap ta öğün silah mış uzak olsun
iki gün sonra değişini çıkarıp bunları çöpe atarlar Ben askerde babamın kullandığı tanklardan kullandım aynı tank aynı reo aynı g3 tedavülde
Ya devrin değiştiğinin farkındamısınız artık tabancalı tüfekli harp yok adan tek tıklamayla seni bitiriyor
siz gençler birde yorulmadan yorum yazıyorsunuz silahlara değil bilime yönelin
''ilim müslümanın kaybolmuş hazinesidir çindede olsa bulunuz''hadisişerifte ilimin dini olmayacağı eğer bize yaralıyla çindeki ilmi dahi kullanabileceğimize cevaz veriyor yeterki sonucu helal olsun

Elinde kilinc ve kitap ile gelen peygamber bizim peygamberimiz degilmi. Demekki nedir silah ve bilgisayar bir arada uretilmeli.