Türkçemizde yabancı kelimeler

Bu konuyu okuyanlar

byharby

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Destekliyorum. Rumuzum da yabancı ama :S en kısa sürede yenisini bulurum herhalde.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Yabancıdan kastınız İngilizce, Fransozca gibi diller mi? Mesela Farsça da Arapça da yabancıdır.
İstediğin kadar hakiki Türkçe sözcük kullanmaya çalış. Mutlaka bir yerde takılacaksın.
Zamanında yapılmadı. Artık günümüz etkileşimi yüzünden yabancı sözcüklerin temizlenmesi daha zor. Birini silsen diğeri geliyor :)

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence bunları en başta yeni nesile yetişmekte olan çocuklarımıza öğretmek gerekiyor.(Ağaç yaş iken eğilir) Internette de bir çok örneği mevcut.

[video=youtube;DR2tDpwQ16Y]http://www.youtube.com/watch?v=DR2tDpwQ16Y[/video]

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Yabancıdan kastınız İngilizce, Fransozca gibi diller mi? Mesela Farsça da Arapça da yabancıdır.
İstediğin kadar hakiki Türkçe sözcük kullanmaya çalış. Mutlaka bir yerde takılacaksın.
Zamanında yapılmadı. Artık günümüz etkileşimi yüzünden yabancı sözcüklerin temizlenmesi daha zor. Birini silsen diğeri geliyor :)

Aslında ben hepsini kastetmiştim ama ne yazık ki arabça kelimeler dilimize Artık yerleştiği için çıkması biraz zor . En basitinden 'hariç' ya da 'kelime' , 'dünya' 'cumhuriyet' bunların dilimizden çıkması biraz zor .

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Arapça ve Farsça bizim tarihsel bağlarımızdan dolayı dilimize giren ve dilimizi zenginleştiren dillerdir. İngilizce ile karıştırmayalım.

0nur

Asistan
Reaksiyon puanı
2
O mantıkla ingilizce de dilimizi zenginleştiriyor o zaman.

Artık dilimize yerleşmiş sözcüklere yapabileceğimiz pek bir şey yok ama tdk'nın hızlı olup daha türkçede yaygınlaşmadan yeni türetilen terimlere teknolojik gelişmelere türkçe karşılık bulması lazım.

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Osmanlı zamanından beri gelen tarihimiz bu bizim, birileri ne kadar inkar etse de. Yıllardır beraber yaşadığımız toplumlardan gelen kültürel zenginliğimiz. İngilizce nereden gelmiş bize?

0nur

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İnternet? Dünya'da şu ana kadar daha büyük bir kültür etkileşimi mi gördün?

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
İyi sen İngilizce konuş o zaman, ama bu gidişle torunlarının ne dediğini anlayabilecek misin merak ediyorum? Başımıza ne geldiyse zaten hep bu vurdumduymaz, bir şey olmaz tavrından geliyor.

0nur

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yanlış anladın ben ingilizce girsin demiyorum ki dilimize emin ol en az senin kadar karşıyım, dikkatliyim yabancı sözcük kullanmamaya. Benim karşı olduğum şey ingilizce sözcüklere bu kadar duyarlıyken, karşı çıkarken, arapçaya farsçaya kültür diyip kıyak geçmek.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31

O mantıkla ingilizce de dilimizi zenginleştiriyor o zaman.

Artık dilimize yerleşmiş sözcüklere yapabileceğimiz pek bir şey yok ama tdk'nın hızlı olup daha türkçede yaygınlaşmadan yeni türetilen terimlere teknolojik gelişmelere türkçe karşılık bulması lazım.

Yaklaşık son 20 yılda diğer dillerden dilimize giren kelimelerin çoğu İngilizce ve kendi dilimizde zaten daha önceden karşılığı olan kelimeler. "Aygıt sürücüsü" yerine "driver" demek mantıklı değil. Tamam "petrol" kelimesinin dilimizde karşılığı yok ama "dükkan mağaza" yerine niye shop diyoruz. "Mp3 çalar" yerine "Mp3 player" ??? Kendimin de dahil olduğu Türkçe kelime kullanalım diyenlerin arasında "Kitap, kalem" kelimelerini atalım diye iddia eden yok arkadaşlar. Amaç hakiki saf Türkçe değil "Lap Top" yerine "Diz Üstü" diyebilen arkadaşları aramızda görebilmek.

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
güzel bir konuya değinmişsiniz. Arada forumda gördüklerimi düzeltiyorum ama her gördüğümü düzeltirsem sıkıcı biri olduğum düşünülür arada bir bazılarını kendi bilgim dahlinde düzeltiyorum:p

Arapça ve farsçayı y_ates dediği gibi ingilizceyle karıştırmayın. Osmanlı dili zaten arapça ve farsça karışımı bir dildi. Emin ol arapça ve farsça kelimelerini türkçeden çıkarırsan kendini ifade edecek kelime bile bulamazsın. Onlar türkçeyi yozlaştırmaz, zenginleştirir.

byharby

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Tamam önce İngilizce ve diğer avrupai dilleri dilimizden çıkartalım. Doğu dillerinin de icabına bakarız. En önemlisi de durumu korumak.Daha kötü olmasın da...

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Bu arada takma adım ile ilgili bir eleştiri gelirse, takma adımın zaten hiçbir dilde karşılığı yok ve evet ben de bazen yabancı kelimeleri kullanıyorum ancak kullanmamak için gösterdiğim çabayı başka arkadaşlarda fazla görmüyorum. Benim için sadece yabancı kelimeleri kullanmamak değil aynı zamanda noktalama işaretleri de önemli. Yine dikkat etmediğim zamanlar olabiliyor.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Türkçeyi doğru kullandıktan sonra sözlüğe girmiş kelimeleri kullanmanızda bi sıkıntı yok. Dil, canlı bir varlıktır. Elbette zamanla değişecektir. Torunlarımız bizim söylediklerimizi anlayamayacak. Tıpkı bizim de kimi zaman dedelerimizin söylediklerini anlamadığımız gibi. Yabancı dillerin etkisine tamamen kapalı bir dil var mı dünyada ben bilmiyorum, olmamalı da zaten. Önemli olan bunun miktarını doğru ayarlayabilmek, dili yozlaştırmamak. Bizim kaçırdığımız nokta yozlaşmak ve etkilenmek arasındaki denge. Başka uluslarla etkileşimdeysek dillerimizde etkileşimde olacaktır, yeter ki dilimiz tamamen yozlaşıp da onların dilinin aynısı olmasın. Sonuçta biz teknoloji üreten bi ülke değiliz ve diğer ülkelerin ürettiği ürünler için onların dilinden gelen kelimeleri kullanmamız çok da yadırganamaz. TDK elinden geldiğince bu sözcüklere Türkçe karşılıklar bulmaya uğraşıyor ama bir yere kadar tabi ki. Buldukları kelimeler çoğu zaman ya yetersiz kalıyor ya da kullanmaya tenezzül etmeyeceğimiz kadar saçma geliyor. Bu yazdığım yazıda bile onlarca yabancı kökenli sözcüğü benimsemiş bi şekilde kullanmışımdır muhtemelen ve siz de okurken fark etmemişsinizdir. Bunları dilden çıkartıp arı Türkçe elde etmeyi düşünmek aymazlıktır bence.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Türkçe, eksik kelimeleri hala bulunup, yeriine oturtulamayan, eksik kelimelerin de, yabancı bir çok dilden adapte edilerek, dilimize maalesef eklendiği, kelime köken yapısı çok karışık bir dil.
Tarih içinde Araplar, İranlılar ve son dönemlerde Fransızlar ile olan yakınlaşmalar yüzünden ana bu üç dil dışında bir çok değişik ülke dillerinden de katkılar ile konuştuğumuz günlük dil oluşturulmuş.
Özellikle I. ve II. Dünya Savaşında bize yakınlık gösteren Almanca'dan neden hiç kelime alınmamış olması ise ayrı bir enteresan. :)
Meşrutiyet Dönemi ve sonraları genelde politikacıların Fransızca dilini mutlaka bilmeleri ve haliyle entellektüellerin de bu dili benimsemeleri yüzünden dilimize bir çok kelime Fransızca'dan adapte edilmiştir.
Hali hazırda Türkçeyi bu kalıplar ile konuşsak da, bana aşırı traji komik gelen, bazı kuruluşların günümüzde İngilizce ile Türkçeyi bir güzel harmanlayıp, sloganlar, başlıklar atmaları.
İşin en kötü yanı da maalesef bu.
Halbuki zamanında Ulu Önder tarafından kurulan Türk Tarih Dil Kurumu, onun vefatının ardından kapatılmamış olsaydı sanırım daha sade bir dilimiz olabilirdi.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Türkçe, eksik kelimeleri hala bulunup, yeriine oturtulamayan, eksik kelimelerin de, yabancı bir çok dilden adapte edilerek, dilimize maalesef eklendiği, kelime köken yapısı çok karışık bir dil.
Tarih içinde Araplar, İranlılar ve son dönemlerde Fransızlar ile olan yakınlaşmalar yüzünden ana bu üç dil dışında bir çok değişik ülke dillerinden de katkılar ile konuştuğumuz günlük dil oluşturulmuş.
Özellikle I. ve II. Dünya Savaşında bize yakınlık gösteren Almanca'dan neden hiç kelime alınmamış olması ise ayrı bir enteresan. :)
Meşrutiyet Dönemi ve sonraları genelde politikacıların Fransızca dilini mutlaka bilmeleri ve haliyle entellektüellerin de bu dili benimsemeleri yüzünden dilimize bir çok kelime Fransızca'dan adapte edilmiştir.
Hali hazırda Türkçeyi bu kalıplar ile konuşsak da, bana aşırı traji komik gelen, bazı kuruluşların günümüzde İngilizce ile Türkçeyi bir güzel harmanlayıp, sloganlar, başlıklar atmaları.
İşin en kötü yanı da maalesef bu.
Halbuki zamanında Ulu Önder tarafından kurulan Türk Tarih Dil Kurumu, onun vefatının ardından kapatılmamış olsaydı sanırım daha sade bir dilimiz olabilirdi.

Almanca'dan hiç alınmamış demeyelim de az diyelim hocam hatrı sayılacak bazı kelimeler var mesela; baron, bağnaz, akupunktur, akordeon, beherglas, bitter, ataman, dizel, doçent, element, dikta, fondip, gen, genetik, general, hamburger, filinta, kaput, kuruş, laborant, otoban, panzer, revir, şnitzel, zeplin, tekniker gibi.

Aşağıdaki makalede daha fazla örnek var.
http://turkoloji.cu.edu.tr/YENI TURK DILI/ayfer_aktas_turkcede_almanca_kaynakli_sozler.pdf