'Köpekler, uçurumdan atılarak itlaf ediliyor'

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
'Köpekler, uçurumdan atılarak itlaf ediliyor'

Bartın Belediye Meclis Üyesi Aydın Aslanbölük, kentteki sokak köpeklerinin uyuşturucu iğne ile vurulduktan sonra uçurumdan atılarak itlaf edildiğini saptadıklarını belirterek, “Köpek katili olduk'' diye tepki gösterdi. Aslanbölük'ün meclis toplantısında gündeme getirdiği konuyla ilgili Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel soruşturma başlatacağını söyledi.
Bartın Belediye Meclisi’nin dün yapılan Şubat ayı toplantısına köpeklerin uçurumdan atılarak itlaf edilmesi damgasını vurdu. DSP’li Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel başkanlığında yapılan toplantıyı Bartın Hayvansevenler Derneği üyeleri de izledi. Toplantıda meclis üyelerinin imzasının buluduğu dilekçe görüşüldü. Mecliste okunan dilekçede şu ifadelere yer verildi; “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6'ncı maddesi çerçevesinde, Bartınlı hayvanseverlerce gerekli aşıları ve kısırlaştırma çalışmaları yapılarak, doğal ortamlarına bırakılan sahipli ve sahipsiz hayvanların toplandığı ve itlaf edildiği ve bu eylemin belediye görevlilerince gerçekleştirildiği yolunda olumsuz eleştiriler yapılmakta. Bu kanunsuz uygulama, kamuda belediyemizi ve biz meclis üyelerini olumsuz etkilemekte ve zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca 5199 sayılı kanunun 28'inci maddesi bu kanuna aykırı hareket edenlere ağır para cezası hükümleri getirmekte olup, belediye başkanımız ve meclis başkanımızca konuya açıklık getirilerek, belediyemizin kamuoyunda aklanmasını arz ve talep ederiz.''

"BAŞIBOŞ HAYVANLARIN ÇOĞU AŞILI"
Dilekçenin okunmasından sonra söz alan DSP’li meclis üyesi Aydın Aslanbölük şunları söyledi:
“Bir hafta önce Bartın’da bir bayan vatandaşımızın baktığı birkaç hayvan varmış, bunların kaybolduğuna dair bana bilgi geldi. Daha doğrusu toplatıldığına dair. Ben gerekli araştırmaları hayvanseverlerle beraber yaptım. Bartın'da başı boş şekilde gezen hayvanların büyük bir çoğunluğu, dışarıdan veteriner getirilerek hayvanseverler tarafından aşıları yapılmış ve kısırlaştırılmış, ayrıca kulak küpeleri de var. Ben, Bartın da bir kere bile bir ısırma olayı duymadım. Yaz- kış bu hayvanları kendi imkanlarınca besleyen vatandaşlarımız var. Herkes hayvan sevmek zorunda değil. Onlara da saygımız var ama, köpekler de Allah’ın yarattığı bir varlık, bizim gibi canlı bir varlık. Bizim barınağımız var. Belediye buna dünya para harcıyor. Şimdi böyle bir pozisyondayken, hayvanseverlerin de bir sürü katkısı varken, ameliyatlarından aşılarına, kısırlaştırmasına kadar yaptırılırken, köpeklerin birden ortadan kaybolması ne demektir, itlaf edilmesi demektir. Bu çok ayıp ve yazık günah.''

"BELEDİYE ELEMANLARI İTLAF EDİYOR"
Aydın Aslanbölük köpeklerin belediye tarafından itlaf edildiğini belirterek, şöyle devam etti; “Temizlik İşleri Müdürünü aradım. İlk başta bana, ’benim haberim yok’ dedi. Sıkıştırınca itiraf etti. Ben hayvanseveRlere dedim ki, ‘suç duyurusunda bulunun.’ Böyle bir kanun var, ağır para cezaları var, bana gelen duyumlara göre İnkumu’nun tepesinde baz istasyonun olduğu yerde büyük bir uçurum var. Sen hayvanı vuruyosun, gözükmesin diye uyuşmuş vaziyette bayılttığın ya da yarı baygın hayvanı getirip uçurumdan aşağıya atıyorsun. Ayıptır, bu herşeyden evvel günahtır. Belediye olarak biz suçlu duruma düşüyoruz. Köpek katili olduk, bunun mantığı yok, vicdanı yok.''

"CEZASIZ KALMAZ"
Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel, konuyla ilgili soruşturma başlatacağını açıklayarak, şöyle konuştu; “Bu konuyla ilgili soruşturma başlatıyorum. Bu konuda ben de duyarlıyım. Çocuk yaşımdan beri köpek beslerim. Hala şu an iki tane köpeğim var. Yapılan bu hata cezasız kalmaz. Gerekli soruşturmayı başlattım, bundan kimsenin şüpesi olmasın. Şu anki köpek barınağımız yetersiz. Bunun için çalışma başlatmıştık. Mili Emlak Müdürlüğü ve Çevre Orman Müdürlüğü’ne başvurduk. Bize Durnuk Köyü altında bir yer tahsis edildi. Ancak gösterilen yer orman bölgesi olduğu için ‘başka yer bulun’ dediler. Milli Emlak Müdürlüğü’ne tekrar başvurumuzu yaptık ve yer tahsisini bekliyoruz. Şu anki barınak ufak geliyor, hayvanları koyabileceğimiz yer kalmadı.'' dedi.
Bartın Hayvansevenler Derneği yöneticileri de, köpekleri uyuşturmak için kullanılan iğneler nedeniyle bir çok köpeğin öldüğünü iddia ederek, iğnelerin araştırılmasını istedi.
Bartın Belediyesi’ne ait Gürgenpınarı Mevkii'nde bulunan 150 köpek kapasiteli barınakta halen 350 civarında köpeğin kaldığı belirtildi.

Kaynak

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Allah bildiği gibi yapsın nasıl bu kadar acımasız olabiliyorlar yaaa.Yazık günah.onlarında canı var ...

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Aynısını onlara yapmak lazım şerefsizler !!!

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
hayvanlar dicem hayvanlar alınacak bunlara verilecek isimde yok